Bateri çalmayı öğrenmek için hevesliyseniz, yapacağınız en iyi şey bateri dersleri almak ve öncesinde bateri hakkında çok yönlü bir araştırma yapmaktır. Her ders için olduğu gibi, bateri için de ders almadan önce bir araştırma yapmanız gerekir. Bu araştırmanın en önemli kısımlarından biri de bateri dersi fiyatları olacaktır. Öncelikle, bateri dersini neden almak istediğinize karar vermelisiniz. Başlangıç seviyesindeyseniz , vurmalı çalgılar alanında eğitim gören konservatuvar öğrencisinden de ders alabileceğiniz için seçenekleriniz fazla olabilir. Bu da direkt olarak ders saati ücretinin çeşitlenmesini sağlar. Ancak, bateri çalmayı biliyor ve konservatuvara ya da herhangi bir müzik seçmelerine katılmayı planlıyorsanız ileri seviyede bir ders almanız gerekecektir. Bu da öğretmen çeşitliliğini azaltacağı gibi fiyatların da artmasına yol açacaktır.

Hedefiniz her ne olursa olsun, bateri dersi almanız sizin için en doğru seçimdir. Bu sayede, bateriyi işini bilen birinden öğrenebilirsiniz ve bu konuda kafanızı kurcalayan her soruyu öğretmenize sorabilirsiniz. Bateri dersi almak konusunda kararınızı verdiyseniz, başvuracağınız iki seçenek vardır. Bir tanesi müzik kursuna yazılmak, diğeri de evinize gelip özel ders verecek bir öğretmenle anlaşmaktır.

Bateri kursları bateri seti bulundurabilir.
Bateri dersi almak konusunda kararlıysanız kendi bateri setinizi almanız avantajlı olacaktır. Kaynak: Pixabay

İki seçeceğin de ayrı ayrı avantajları ve dezavantajları vardır; önemli olan size hangi seçeceğin daha çok uyduğuna karar vermenizdir. Bu yazımızda size iki seçeceğin de ayrı ayrı artı ve eksilerinden bahsedeceğimiz gibi ortalama fiyatlar konusunda da bilgi vermeye çalışacağız.

En iyi Bateri öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Selçuk kaan
5
5 (9 yorum)
Selçuk kaan
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Fatih
5
5 (9 yorum)
Fatih
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Alp
5
5 (6 yorum)
Alp
₺175
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ozan
5
5 (2 yorum)
Ozan
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Serdar
5
5 (2 yorum)
Serdar
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Mehmet kemal
5
5 (2 yorum)
Mehmet kemal
₺125
/saat
İlk ders ücretsiz!
Buğurcan
Buğurcan
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Erdil
5
5 (3 yorum)
Erdil
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Selçuk kaan
5
5 (9 yorum)
Selçuk kaan
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Fatih
5
5 (9 yorum)
Fatih
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Alp
5
5 (6 yorum)
Alp
₺175
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ozan
5
5 (2 yorum)
Ozan
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Serdar
5
5 (2 yorum)
Serdar
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Mehmet kemal
5
5 (2 yorum)
Mehmet kemal
₺125
/saat
İlk ders ücretsiz!
Buğurcan
Buğurcan
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Erdil
5
5 (3 yorum)
Erdil
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz>

Bateri Kursu vs Özel Bateri Dersi

Bateri hep ilginizi çeken bir enstrüman olduysa öğrenmek için Youtube videolarına ya da online kaynaklara değil, bunu enstrümanı size profesyonel şekilde öğretecek olan kişilere veye yerlere başvurmanızı öneririz. Bir bateri öğretmeninden ders almak, ilerleme sürecinizde gerekli geri bildirimi de almanızı sağlayacaktır. Bir bateri öğretmeni size bateri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecektir. Bagetleri nasıl tutacağınızdan nasıl ritim tutturacağınıza kadar gerekli tüm bilgileri profesyonel bir bateri öğretmeninden almalısınız. Asıl soruya gelecek olursak: bunun için bateri kursları mı yoksa bateri özel dersleri mi tercih etmelisiniz?

Bir müzik kursunda bateri öğrenmenin avantajları

Bir müzik ya da bateri kursunda bateri öğrenmenizin bazı avantajları vardır.

Hadi bunlardan bazılarını sizinle gözden geçirelim:

 • Müzik okulları veya kursları genellikle öğrencilerin ders sırasında kullanabilecekleri enstrüman setlerine sahiptir. Hatta bazı kurslar bu enstrümanları kiralamanıza ve eve götürmenize bile izin veriyor. Bu, baterist olmak isteyip istemediğinizden tam olarak emin değilseniz veya hala ne tür bir davul çalmayı istediğinize karar veremediyseniz sizin karar verme sürecinizde bateri satın almak zorunda kalmamanız adına yararlı olacaktır.
 • Müzik okullarında genellikle tek başına pratik yapmak isteyen öğrenciler için bir sınıf bulunur. Bunu önceden planlamanız gerekse de, şikayetçi komşuların olmadığını bilmeden pratik yapabileceksiniz.
Bateri kursları bateri sınıfı bulundurur.
Komşularınızın sizi duyamayacağı bir yerde bateri pratiği yapmak güzel olabilirdi! Kaynak: Unsplash
 • Müzik kurslarında büyük ihtimalle birden fazla bateri öğretmeni olacaktır. Sizin derslerinize giren bateri öğretmeni müsait değilse, yerine girebilecek başka bir bateri öğretmeni bulunanından derslerinizin iptal olma olasılığı da düşer.
 • Müzik kursunda grup içinde ders alacağınız için kafa dengi arkadaşlar edinmeniz oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu sayede, yeni arkadaşlarınızla bateri konusunda fikir alışverişi yapabilir ve dersleri daha keyifli hale getirebilirsiniz.
 • Seyirci önünde bateri çalabilmek de heyecan kontrolü açısından önemlidir. Müzik kurslarının resitallerinde yer alarak böyle bir tecrübe edinebilirsiniz

Bir dezavantaj olarak karşınıza çıkabilecek problem ise, grup içinde ders aldığınızdan özel ihtiyaçlarınızın giderilmesinin çok da mümkün olmayacağıdır.
Dersleriniz bire bir olsa bile, büyük bir okuldaki bateri öğretmeninin çok sayıda öğrencisi olacağından gelişiminizi takip etmesi daha zor olabilir.
Yoğun bir programınız varsa ve işten ya da okuldan dönüşte kendinizde kursa gidecek gücü bulamıyorsanız, bu durum dersleri aksatmanıza neden olabilir.

Evinizde özel bir bateri öğretmeninden ders almanın avantajları

Başlangıç bateri dersleriniz özel bir öğretmenle çalışmak iyi bir fikir olabilir! Özel öğretmenin, bir müzik kursuna gidip orada ders almaya göre çeşitli avantajları vardır:

 • Evde kendi bateri setinizle öğrenebilirsiniz. Bu, bir okul bateri setini kol uzunluğunuza ve genel tercihlerinize göre ayarlamak veya bateri setinizi trampet, tom, kontrbas, hi-hat vb. gibi parçalarla başka yere taşıyıp kurmak gibi vakit kaybettiren problemlerden kurtulmanızı sağlar.
 • Derslerinizi kendi programınıza göre ayarlayabilirsiniz. Önceden belirlenmiş sabit programlara bağlı kalmama esnekliğine sahip olacaksınız. Sadece sizin ve bateri öğretmeninizin uygunluğunu göz önüne alarak bir program yapabileceksiniz ve sosyal hayatınızı etkilemeyecek bir orta yol bulmanız daha kolay olacak.
 • Etrafınızda bateri dersi veren herhangi bir müzik kursu ya da bateri öğretmeni yoksa, özel bir öğretmenden online bateri dersleri alabilirsiniz. Özellikle de bir bateri setinde öğreniyorsanız, çevrimiçi dersler canlı dersler kadar iyi değildir. Bunun bir sebebi de, öğretmeninizin ne yaptığınızı görmek için etrafınızda olamamasıdır.
  Ancak yine de bu hiç ders almamaktan iyidir ve genellikle evinize gelecek bir özel öğretmenin ders saati ücretine göre daha ucuzdur.
 • Özel bir öğretmen, hangi konularda zorlandığınızı, en iyi hangi şekilde öğrendiğinizi ve bateri çalışınızı bir sonraki seviyeye nasıl taşıyacağınızı daha iyi değerlendirebilir. Maalesef, bazı kurslarda öğretmenleri işleri aceleye getirmeye teşvik eden sabit bir müfredat geçerli olabilir. 16'lık notalara geçmeden önce bir veya iki ders için bir metronom ile 8'lik notaların üzerinde durmanız gerekiyorsa ya da bagetin nasıl tutulacağı konusunda sorun yaşıyorsanız. özel öğretmeniniz programı tamamen bu ihtiyaçlarınıza göre yeniden şekillendirecektir.
 • Aynı şekilde, özel öğretmeninizin sınırlı sayıda öğrencisi olacağından size bütün ilgisini verebilir ve yeteneklerinizin kısa sürede farkında olacağı için bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı size anlatacaktır.
Bateri dersi alamadan önce baget alın.
Bagetleri doğru tutmayı öğrenmek biraz zaman alabilir. Kaynak: Pixabay
 • Bu süreçte bateri öğrenemeyeceğinize dair bir korkuya kapılırsanız, özel öğretmeninizin sizi motive etme olasılığı daha yüksektir. Bateri öğrenmek zevkli gibi görünse de bu süreçte bazı zorluklar yaşamanız son derece normaldir. Evde öğrenmenizin sağlayacağı rahat atmosfer, eğitmeninizin sizi motive etmesini kolaylaştıracak ve daha sağlam bir ilişki kurmanızı sağlayacaktır.

Bir Müzik Kursunda Ortalama Bateri Dersi Fiyatı

Özellikle büyük şehirlerde bateri dersleri de vermekte olan birçok müzik kursu vardır. Size aylık ortalama fiyat konusunda az çok fikir verebilmek için içlerinden bazılarını listeleyeceğiz. Her ihtimale karşı, kursa gitmeden önce telefonda fiyat hakkında bilgi almanız ya da öncesinde öğretmenlerle tanışmak için bir görüşme ayarlamanız sizin için avantajlı olabilir. Bununla birlikte, birçok müzik okulu da bateri kurslarını ilk hafta ücretsiz şekilde sunmaktadır.

 • İstanbul Müzik Okulu: Davul dersleri haftada 1 saat olan bu okulda şu an için aylık ücret kampanyalı olarak 600 TL'dir. Fiyatlar bakıldığı zamana göre değişiklik gösterebilir
 • Beşevler Sanat Merkezi (Ankara): 1 öğrenci için 1 aylık (4 ders) ücret kampanyalı olarak 320 TL'dir. Fiyatlar bakıldığı zamana göre değişiklik gösterebilir.
 • Punta Sanat (İzmir): 1 öğrenci için 1 aylık (4 ders) ücret kampanyalı olarak 280 TL'dir. Fiyatlar bakıldığı zamana göre değişiklik gösterebilir.

Görüldüğü üzere, fiyatlar şehire göre değişse de genel olarak haftada 1 ders olmak üzere ayda 4 ders yapılmaktadır. Fiyat aralığı 250-800 civarındadır. Bulunduğunuz şehirde size en yakın müzik kurslarını araştırabilir ve bir aylık ücret konusunda bilgi alabilirsiniz.

Superprof ile Özel Bateri Ders Fiyatları

Şanslısınız ki özel bir öğretmenden ders almaya karar verdiyseniz Superprof size yardımcı olmak için burada! An itibariyle, Türkiye’de bateri özel dersi vermekte olan 160’ya yakın bateri öğretmeni vardır. Bateri kursu fiyatları için olduğu gibi, bateri özel dersi fiyatları da birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bulunduğunuz şehirde konservatuvar varsa nispeten şanslısınız çünkü birçok konservatuvar öğrencisi, başlangıç seviyesinde ders verdiğinden size en uygun öğretmeni bulma şansınız epey artar. Bunun yanı sıra, öğretmenin tecrübesine ve aldığı eğitime bağlı olarak da fiyatlar artabilir ya da azalabilir.

Örnek verecek olursak:

 • İstanbul için ortalama ücret: 93 TL
 • Ankara için ortalama ücret: 74 TL
 • İzmir için ortalama ücret: 68 TL
 • Bursa için ortalama ücret: 65 TL
 • Kocaeli için ortalama ücret: 78 TL
 • Antalya için ortalama ücret: 96 TL
 • Adana için ortalama ücret: 60 TL
 • Mersin için ortalama ücret: 75 TL
Bateri kursu almadan önce cüzdanınızın dostu siteler seçin
Bateri dersi almadan önce her seçeceği değerlendirip fiyat araştırması yapmanızı öneririz. Kaynak: Pixabay

Konservatuvar Eğitimi

Bu alanda diploma sahibi olmak gibi bir hedefiniz varsa konservatuvara gitmeniz gerekir. Bu sayede, Üfleme ve Vurma Çalgılar (Vurma Çalgılar) lisans derecesi elde edebilirsiniz. Konservatuvar eğitimi size sadece bateri çalmayı öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda müzik teorisi, kompozisyon, ritim ve davul notasyonu konularında sağlam bir temel inşa edecektir. Ayrıca daha yoğun bir şekilde pratik yapma imkanınız olacaktır.
Lisans eğitimi almak hemen hemen her gün bir öğretmenle ders yapmak anlamına gelir. Dolayısıyla okuldan mezun olmadan bile bateri konusunda son derece profesyonel olma imkanınız vardır. Aynı zamanda, poliritim gibi gelişmiş teknikleri öğrenmenin ve kendi davul sololarınızı bestelemenize yardımcı olacak teorik temeli elde etmenin en iyi yolu konservatuvar eğitimi almaktır.

Örneğin;

Dokuz Eylül Üniversitesi Üfleme ve Vurma Çalgılar (Vurma Çalgılar) programının temel kazanımlarından birkaçı üniversite tarafından:

 • Sanat kültürü ve estetik konularına ilişkin bilgiye sahiptir.
 • Müzik Tarihi dönemlerini tanıyabilecek, tanımlayabilecek bilgiye sahiptir.
 • Müziği anlamaya, çözümlemeye dayalı yorum becerisine sahiptir.
 • Vurmalı çalgılara ilişkin temel yöntem ve teknikleri bilir, kullanır, uygular.
 • Bağımsız veya topluluk içinde yaratıcı bir şekilde çalışır

şeklinde tanıtılmıştır.

Vurmalı Çalgılar programından mezun olmanızın sizin için birden fazla avantajı vardır. Bu derecenizle kamu sektöründeki Senfoni orkestralarda da yer alabilirsiniz.

Siz de kendinize sürekli "bateri çalmayı öğren!" diyor musunuz? Hedefiniz Konservatuvar mı? O zaman içinizdeki sesi dinleyip ders almanızın zamanı gelmiş demektir.

İyi şanslar diliyoruz!

Bateri öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!