Hiç kendinizi bir şarkının ritmi ile eşzamanlı olarak ayağınızı yere vururken buldunuz mu? Rock gruplarındaki davul soloları ve genellikle parçanın en sevdiğiniz kısmı mı? Vurmalı çalgılar arasından baterinin çok havalı göründüğünü düşünüyor musunuz?
Peki içinizde bir yerde ukte kalan bateri öğrenme arzusu var mı? Bütün bu sorulara cevabınız evet ise, sizin için bateri dersleri almanın zamanı geldi de geçiyor bile!

Bateri çalma çocuk yaşta da yapılır
Davul çalmaya çok küçük yaşlarda da başlanılabilir! Kaynak: Pixabay

Tabii ki hayallerinizi gerçekleştirmenin en doğru yolu da nitelikli bir öğretmenden bateri dersi almaktır. Peki size bateri temellerini öğretecek birini nasıl bulabilirsiniz?

En iyi Bateri öğretmenleri müsait
Hasan doğukan
5
5 (7 yorum)
Hasan doğukan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emirhan
5
5 (11 yorum)
Emirhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Arda
5
5 (9 yorum)
Arda
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fatih
5
5 (9 yorum)
Fatih
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alp
5
5 (6 yorum)
Alp
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Batuhan ve pınar hoca
5
5 (9 yorum)
Batuhan ve pınar hoca
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sercan
5
5 (12 yorum)
Sercan
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (9 yorum)
Burak
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hasan doğukan
5
5 (7 yorum)
Hasan doğukan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emirhan
5
5 (11 yorum)
Emirhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Arda
5
5 (9 yorum)
Arda
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fatih
5
5 (9 yorum)
Fatih
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alp
5
5 (6 yorum)
Alp
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Batuhan ve pınar hoca
5
5 (9 yorum)
Batuhan ve pınar hoca
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sercan
5
5 (12 yorum)
Sercan
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (9 yorum)
Burak
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Bateri Öğretmeni Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bateri çalmayı öğrenmek istiyorsanız, elbette en sevdiğiniz bateristin sololarını izleyerek onu taklit etmeye çalışabilir, YouTube videoları izleyebilir ve baterinin temeliyle ilgili kitaplar okuyabilirsiniz.

Ancak bir YouTube videosu hatalarınızı düzeltemez, sevdiğiniz bateristin solosunu izlemek sizin vuruşlarınızı geliştirmez veya bir kitap sizi pratik konusunda ilerletmez.

Şunu kesin ve net olarak söyleyebiliriz: bir bateri öğretmenine ihtiyacınız olacak. Ancak her bateri öğretmeninin de birbirine benzemediği bir gerçektir. Bu nedenle, öğretmeninizi seçmeden önce kendinize birkaç soru sormanız yararlı olacaktır:

 • Ne tür müzik çalmak istersiniz? (Bu, öğreneceğiniz davul cinsini etkiler.)
 • Ne tür bir davul çalmak istersiniz? (Bu, müzik türünü etkiler.)
 • Zaten bir keman, çello, saksafon ve hatta ukelele gibi bir müzik aleti çalıyor musunuz? Eğer öyleyse, zaten bir ritim ve perde fikriniz var ve bir müzik notasyonu biçimine aşinasınız demektir. Eğitmeninizin bunu bilmesi iyi olacaktır.
 • En iyi nasıl öğrenirsiniz? Sürekli pratik yapmanız için katı ve disiplini elden bırakmayan birine mi yoksa sadece hata yaptığınızda sizi uyaran birine mi ihtiyacınız var?
 • Evde ders almak mı istiyorsunuz yoksa bir müzik okuluna yazılıp orada derslere katılmayı mı tercih edersiniz?

Ne tür müzik çalmak istersiniz?

Çalmak istediğiniz müzik tarzları davul seçiminizi muhakkak etkileyecektir. Her öğretmenin bütün davul türlerini çalmayı bilmesi beklenemez. Bu nedenle öğrenmek istediğiniz davul türü seçeceğiniz öğretmenle bağdaşmalıdır. Etnik müzikte kullanılan darbukalar caz davulu gibi çalınmaz.

Halk müziği genellikle darbukalar veya bodhran gibi daire şeklindeki vurmalı çalgılarla çalınır.

Afrika davul müziği , darbuka veya baget kullanacağınız davulları içerebilir. Örneğin Djembe ismindeki darbuka baget gerektirmezken Batı Afrika baget gerektiren davulları kullanabilir.

Bateri çalma dersi ve darbuka çalmak farklıdır
Afrika ritimlerinin oldukça popüler olduğunu biliyor muydunuz? Kaynak: Pixabay
 • Tumba ve bongo davulları Afro-Küba müziğinde ve modern Latin müziğinde kullanılmaktadır.
 • Orkestral davul, orkestra davullarını, bas davullarını veya zilleri içerebilir.
 • Caz, blues veya funk, farklı cins bir bateri seti gerektirir.
 • Rock ve heavy metal ayrıca trampet, tom-tomlar, kick davul ve çeşitli ziller içeren bir davul seti kullanır.
 • Big Band de farklı bir cins bateri seti ister.
 • Bandoların ise tenor davullardan bas davullara, trampetlere veya zillere kadar farklı davul türleri vardır.

Bu yüzden davul çalmayı öğrenmeden önce ne tür bir davula ihtiyacınız olduğunu çözmeniz ve buna uygun öğretmen bulmanız gerekiyor.

Birlikte Çalışabileceğiniz Bir Bateri Öğretmeni Bulmak

Öğrenci-öğretmen arasındaki iletişim her zaman ve her ders için çok önemli olsa da, konu bir sanat dalında alınan derse geldiğinde daha fazla dikkate alınması gerekir.
İyi bir bateri öğretmeni, en iyi performansınızı nasıl ortaya çıkaracağını bilir ve bu konuda size rehberlik eder. Bununla birlikte, bateri çalma becerilerinizi de geliştirmenizde yardımcı olur.

Bateri çalma konusunda erkek baterist de kadın baterist de profesyonellesebilir.
Siz de bir grubun bateristi olma fikrini çok cazip bulmuyor musunuz? Kaynak: Unsplash

Peki bir öğretmenin sizin için uygun olup olmadığını ekrandan anlayabilir misiniz? Muhtemelen hayır. Bunu, öğretmeninizle gerçekten tanışana kadar anlayamazsınız. Bir öğretmenin ses tonu bile önemli bir faktör olduğundan, öncelikle yüz yüze ders almanız gerekecektir. Sonrasında sizin için uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Şanslısınız ki Superprof üzerindeki çoğu bateri öğretmeni ilk dersini ücretsiz işliyor!

Bir bateri dersinde ne işlenir merak ediyor musunuz? Gelin, hep beraber ilk bateri dersinizin muhtemel içeriklerine bakalım.

Başlangıç için bateri dersleri temel bilgilerle başlamalıdır:

 • Bir bateri setiyle çalışıyorsanız farklı bateri türleri
 • Davullar nasıl kurulur, farklı parçalar nelerdir
 • Bagetleri nasıl tutacağınız veya pedala nasıl basacağınız; darbuka çalıyorsanız ellerinizi nasıl kullanacağınız
 • Temel bateri ilkeleri

Ayrıca, ilk dersinizi öğretmeninize derslerini nasıl şekillendirdiğini sormak için de kullanabilirsiniz.

Daha teori odaklılar mı? Yeteneklerinizle doğru orantılı olacak şekilde davul vuruşları gösteriyorlar mı? Bateri notasyonu ne zaman öğreneceksiniz? Pratik yapmak için şarkılara mı geçeceksiniz yoksa yalnızca ritim egzersizleri mi yapacaksınız? Kendi baterinizi, bagetlerinizi ve metronomunuzu satın almanız gerekecek mi yoksa siz bateri çalmaya devam etmek istediğinizden emin olana kadar kendisinden ödünç alabileceğiniz bateri ekipmanları var mı? Tüm bu sorular, bir bateri öğretmeninin size uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Başlangıç Seviyesinde Bateri Dersleri için Müzik Okulları mı Özel Bateri Öğretmenleri mi

Tabii ki, konu sadece öğretmen değil aynı zamanda öğretmenin sunabileceği destektir. Bateri çok da portatif bir müzik enstrümanı olmadığından öğretmenin sunacağı şeylerden biri baterinin kendisi olmayabilir!
Bateri çalmayı öğrenmek için iki temel seçeneğiniz vardır:

 • Bir müzik okulu
 • Özel bir bateri öğretmeni

Bir müzik okulunun avantajları ve dezavantajları

Müzik okulları genellikle iki tür ders sunar:

 • Genellikle başlangıç seviyesinde grup dersleri
 • Okul öğretmenlerinden biriyle okulda özel dersler

Okulda bateri eğitimi almanın avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Bir müzik okulunun kadrosunda genellikle birkaç bateri öğretmeni bulunur. Bu nedenle, herhangi bir nedenle davul dersleriniz birkaç hafta süreyle iptal edilirse - tatiller, hastalıklar veya ailevi acil durumlar vs gibi-kursunuza başka bir öğretmenle devam edebilirsiniz.
 • Bir müzik okulunun genellikle kendi bateri setleri vardır. Dolayısıyla, bateri öğrenmek konusunda hala emin değilseniz, kendi setinizi alana kadar okul seti üzerinde çalışabilirsiniz. Veya hi-hat standınız veya ride ziliniz hasar görmüşse, kendi zilinizi değiştirene kadar pratik için okuldan bir tane ödünç alabilirsiniz.
 • Yeni başlayanlar ve orta seviyedeki öğrenciler için bir başka artı, uygulama odalarının bulunmasıdır. Bateri çalmak genelde komşular tarafından çok da hoş karşılanmayabilir. Uygulama odalarında bateri çalmak ise kimseyi rahatsız etmediğinizden emin olmanızı sağlayacağından motivasyonunuzu artırabilir. Tabii ki suçluluk duygusunu da azaltır!
 • Okullar genellikle resitaller verir, böylece seyircilerin önünde performans sergileyerek yeni bir tecrübe kazanabilirsiniz.

Eksilerine gelecek olursak, bir müzik okulu sizin gibi yeni bir enstrüman öğrenmeye hevesli birçok öğrenciyi bünyesinde bulundurur. Bu da öğretmenlerin, dersleri çok sayıda öğrenciye göre programlamalarını gerektirir. Karar verilen zaman aralığı size uymayabilir, ya da o sırada başka bir yerde olmanız gerekebilir. Bu anlamda program saatleri esnek değildir. Aynı zamanda, her ne kadar öğrenciler genellikle seviyelerine göre ayrılsa da öğretmen bireysel anlamda ihtiyaçlarınıza yönelik program hazırlayamaz.

Grup dersleri almak bateri tutkusu olan diğer insanlarla eş zamanlı çalacağınız için eğlenceli olsa da, öğretmeninizin yalnızca size ve sizin vuruşlarınıza odaklanması çok da mümkün olmaz.

Profesyonel bir baterist olmak istiyorsanız konservatuvar dersleri almanız gerekir ve konservatuvara hazırlanmadan önce müzik okuluna gitmek sizin için avantajlı olabilir. Ancak öğretmeninizden bire bir şekilde ilgi görmek istiyorsanız özel ders almayı düşünmelisiniz.

Bateri Özel Dersleri

Özel bir öğretmenin avantajı ise size sağlayacağı bire bir eğitimdir. Eğitmeniniz bunu ihtiyaçlarınıza ve becerilerinize göre uyarlayabilir. Bu sürecin her adımında sizi motive etmek için yanınızda olacak ve programınızın müsaitliğine göre ders ayarlayabilecektir. Bu da yoğunluğunuz her hafta değişiyorsa, tek bir zaman dilimine bağlı kalmayacağınız anlamına gelir. Herhangi bir sebepten dolayı dersi iptal etmeniz gerekirse, iptal ettiğiniz dersi başka bir zaman tamamlayabilirsiniz.
Özel öğretmenle bateri dersi almanın iki yolu vardır:
Öğretmen sizin evinize gelebilir ya da siz onların evine gidersiniz.
Yeni başlıyorsanız, büyük ihtimalle onların evine gidip bateri setlerini kullanacaksınız; davul ya da darbuka gibi taşınabilir bir vurmalı çalgı öğreniyorsanız, ilk müzik dersleriniz için öğretmenlerinizin onları yanlarında getirme şansı da vardır. Bateri konusunda orta veya ileri seviyedeyseniz zaten evinizde bir bateri seti olması muhtemeldir.

Yakınınızda Bir Davul Öğretmeni Nasıl Bulabilirsiniz?

Yakınlarınızda bateri dersleri vermekte olan bir müzik okulu bulmanız kolaydır. Peki özel ders almak istiyorsanız nasıl bulacaksınız?
Elbette bu konuda araştırma yapmanız gereken yerlerden bir tanesi de Superprof. Hemen sitemizi ziyaret ederek yakınlarınızda özel ders vermekte olan bateri öğretmenlerimizin profillerini görüntüleyebilirsiniz.
Bulunduğunuz şehirde ders veren öğretmen bulamazsanız üzülmeyin, bazı öğretmenlerimiz dersleri online olarak da veriyor.
Üstelik ilk ders ücretsiz olacak şekilde!

Bateri çalma ve timpani birbirinden farklıdır
Ders almaya karar vermeden önce ne tür bir davul çalmak istediğinize karar vermelisiniz. Kaynak: Pixabay

Superprof öğretmenleri, profillerinde nasıl bir eğitim aldıklarını ve bateri dersleri vermek konusundaki tecrübelerini detaylı olarak yazmıştır.
Kimileri konservatuvarda öğrenimlerini sürdürürken kimileri bir grubun bateristi olarak çalışabilir.

Doğal olarak öğretmenlerin bir ders saatlik ücreti, tecrübelerine ve eğitimlerine bağlı olarak değişecektir. Ancak her şeyden önemlisi, öğretmeninizle enerjinizin uyuşması ve birbirinizden ne beklediğinizi detaylı olarak konuşmanızdır. Bateri öğrenme ve bateri çalma konusunda kararlıysanız ihtiyacınız olan kişi herhangi bateri çalan bir insan değil, bu işin eğitimini daha önceden de vermiş bir eğitmendir.

Unutmayın, "Bateri öğrenmek istiyorum" cümlesini bir kez kurduysanız gerisi oldukça kolaydır. Önemli olan sizin bu müzik enstrümanını öğrenmek konusunda ne kadar hırslı olduğunuzdur.

Bateri çalmayı öğrenmek ilk etapta zor olmasa da, bateri konusunda kendinizi geliştirmek disiplin ister. Superprof aracılığıyla tanışacağınız bateri öğretmeniniz de sizin bu sürecinizde her zaman yanınızda olacak ve size destek olmak için elinden geleni yapacaktır. İyi şanslar!

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!