Bateri davul açık sahne

Bateri Dersi: Bateri Başlangıç Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Bateri Dersleri Ayaklarınızı bir şarkının ritmine göre yere vurduğunuz oldu mu? Peki çalan bir müziğin ritminde kaybolduğunuz ve eşlik ettiğiniz oldu mu? Cevabınız evetse ve bir müzik aleti çalmayı öğrenmeyi düşünüyorsanız, vurmalı çalgılardan bir tanesini tercih edebilirsiniz. Bazı insanlar davulların gürültüden başka bir şey olmadığını ve çıkan sesin kendilerini rahatsız ettiğini söylerler. […]

30 Eylül 20206 dakikalık okuma

Bateri Dersi Almak Mı İstiyorsunuz?

Bateri öğretmenlerimiz bateri derslerinizde daha iyi ilerleyebilmeniz için birçok yazı kaleme aldı. Bateri dünyasını ve bu enstrümanı çalarken nasıl ustalaşacağınızı ve rock, metal, jazz gibi alanlarda bateri çalmayı öğrenin.

200’e yakın bateri öğretmeniyle Superprof bateri öğrenmek için en iyi adrestir. Öğretmenlerin ilanlarına göz atın ve online veya yakınınızda bateri dersi bulun. İstanbul, Ankara ve İzmir‘de çok sayıda bulunan bateri hocaları aynı zamanda Bursa ve Adana‘da da ve Türkiye’nin tüm şehirlerinde bulunabilir.

Davul Çalmayı Öğrenmek

Bir enstrüman çalmanın beyniniz ve hafızanız için çok faydalı olabileceği her zaman söylenmiştir.

Müzik dersiniz için okulda bir enstrüman çalmaya başlamış olabilirsiniz ya da okul sonrası hobi olarak çalmaya başlamış olabilirsiniz. Ne olabilirdi ne de bir yetişkin olarak boş zamanlarında yapacak yeni hobiler ve aktiviteler keşfetmeye ilgi duymaya başladın.

 

Davul, bir enstrüman çalmayı öğrenmek kadar öğrenmesi en kolay olanıdır, ancak aynı zamanda ustalaşması en zor olanıdır. Kolayca bir çift baget alabilir, bir bateri setinde çalmaya başlayabilir ve en sevdiğiniz şarkının ritmini hızla takip edebilirsiniz. Teknikleri ve uzun süreler açısından ustalaşması en zor enstrümandır.

 

Davulların, yıllar boyunca minimal değişikliklerle birlikte, dünyanın en eski müzik aleti olduğu bulunmuştur. Bongolar, conga, cajon, timbales ve diğerleri gibi birçok farklı davul türü vardır, ancak herhangi bir davulun genel yapısı şekil ve malzeme bakımından benzerdir.

 

Tıpkı herhangi bir enstrümanda olduğu gibi, temel bilgileri öğrenmek için dersler almanız önerilir, ancak herhangi bir müzik enstrümanında ustalaşmak size ve özel uygulamanıza bağlıdır.

 

Neden Davul Çalmalısınız?

Hangi enstrümanı öğrenmeye başlamak istediğinizi tartışıyor olabilirsiniz. Davul çalmayı öğrenmek, bir müzik aletiyle ilk deneyiminiz olabilir veya öğrenmek ve ustalaşmak istediğiniz başka bir müzik aleti olabilir. Bateri çalmanın harika bir fikir olmasının birçok nedeni var, ancak en iyisi, sizi mutlu ettiği kanıtlanmış olmasıdır! Başlangıç ​​olarak, davul çalmanın stresi ve hayal kırıklığını azaltmaya ve kişinin ruh halini iyileştirmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

 

Davulcuların beyinleri, çalarken kendilerini iyi hissettiren endorfin salgıladığından, davul çalmak bir koşucunun en yüksek performansına bile benzetilmiştir. Okuldaysanız veya çocuğunuzu bateri derslerine yazdırmayı düşünüyorsanız, bateri çalmanın akademik performansı arttırdığını göz önünde bulundurun.

 

Davul çalmanın oyunculara matematik, iletişim ve kelime dağarcığı ve telaffuz geliştirme konusunda yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bunların hepsi, bir ritmi takip etmek, şarkı sözlerini veya şarkıları öğrenmek ve oluşturmak için gereken sayma nedeniyle olabilir.

 

Aynı notta, davul çalan insanlar da kendi beyin güçlerini artırmaya yardımcı oluyorlar. Davul çalarken beyninizin iki tarafını da kullanıyorsunuz. Nasıl sorabilirsin? Bu, dört uzvunuzun, kollarınızın ve bacaklarınızın koordinasyonundan kaynaklanmaktadır, bu enstrümanı çalarken hepsine ihtiyaç vardır.

 

Dördü aynı anda hareket ederken ritim tutmayı ve ritim tutmayı öğrenmek çok zor olabilir, ancak pratik yapmak onu mükemmel hale getirecektir. Davullar beyninizi sağlıklı tutmanın yanı sıra fiziksel dayanıklılığınıza da katkı sağlayacaktır. Bir dahaki sefere bir konserde davulcuya bir bakın. Sadece onun yüksek enerjisini fark etmeyeceksiniz, aynı zamanda nasıl ter damladıklarını ve sürekli hareket ettiklerini de fark edeceksiniz.

 

Bunun nedeni, kollarınızın ve bacaklarınızın sürekli hareketi kesinlikle sizi terletecektir. Araştırmalar, bir davulcunun sadece 30 dakika davul çalarak ortalama 270 kalori yakacağını bulmuştur.

 

Sizin veya çocuğunuzun bateri çalmaya başlamasının bir başka harika nedeni de yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olabilmesidir. Davul derslerine kendi başınıza katılabilirsiniz, ancak davulcular genellikle bir gruptadır veya başkalarıyla takılır. Bu aynı zamanda davulcuların daha sosyal olmalarına ve iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

 

Davul Stilleri

Bateri çalmaya başladığınızda, ne tür müzik veya ritimler çalmak istediğinizi merak edebilirsiniz.

 

Her enstrümanda olduğu gibi davulda da farklı müzik tarzları vardır. Heavy metal, şaşırtıcı davul stilleri ve sesleri ile tanınan bir müzik türüdür. Kontrol edebileceğiniz bazı ünlü ağır metal grupları Metallica, Iron Maiden ve Black Sabbath’tır.

 

Funk, ritmi çalmayı içeren başka bir davul stilidir. Funk, pürüzsüz ritmik oluğu ile bilinir ve hızlı davul çalmayı gerektirmez. Biraz funk ilham almak istiyorsanız The Temptations, Red Hot Chili Peppers, Earth, Wind & Fire ve The Commodores gibi gruplara göz atın. En basit davul türlerinden biri olarak kabul edilen rock & roll’dur. The Beatles, Rolling Stones, Queen, Nirvana ve Guns & Roses gibi efsane gruplara, davul çalma tekniklerinizi uygulamanıza yardımcı olabilecek bazı mükemmel rock şarkıları için göz atın.

 

Punk müzikte daha hızlı bir davul sesi duyulabilir. Başarılı bir punk davulcusu olmak için bas davul hızınızı nasıl artıracağınızı öğrenmelisiniz. Ayrıca fiziksel olarak şartlandırılmış bileklere sahip olmanızı gerektirir. Büyük punk davulcularına sahip bazı ünlü punk grupları arasında The Ramones, Dead Kennedys, Blink 182 ve Misfits bulunur.

 

Funk davul çalmaya başlamadan önce reggae davul çalmaya başlamanız önerilir. Reggae müzikte davul çalma da daha yavaş tempolu ve daha hafif groove’larla funk gibi daha yavaş tempolu. Bob Marley & The Wailers, UB40 ve Steel Pulse gibi reggae gruplarının şarkılarıyla pratik yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Özel Bir Davul Eğitmeni Bulun

Bateri bilginiz ne düzeyde olursa olsun, özel bir davul eğitmeni tutmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Sadece Türkiye’de, yetenekli bir davulcu olmanıza yardımcı olmak için Superprof aracılığıyla iletişime geçebileceğiniz yüzlerce davul öğretmeni var.

 

Superprof, birçok farklı konuda deneyimli eğitmenler ve eğitmenlerden oluşan çevrimiçi bir topluluktur, davul çalma bunlardan biridir. İlk davul dersinizi planlamak için onlarla doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Daha da iyisi, Superprof’un bazı davul eğitmenleri ilk derslerini ücretsiz olarak verecekler.

 

Superprof aracılığıyla davul eğitmeninizi bulmanın bir başka harika yanı da niteliklerini, geçmişlerini ve incelemelerini daha onlarla iletişime geçmeden görebilmenizdir! Bu, sizin için en iyi davul eğitmenini seçmenize yardımcı olabilir. Bu özel seanslar ile tüm ders ihtiyaçlarınıza göre ve sadece sizin için karşılanacaktır.