Dünya sahnesinde işler sarpa sarınca, orkestra devreye girer. - Kari Kraus

Türkiye'de en çok öğrenilen enstrümanlardan biri de gitardır. Muhtemelen siz de ya gitar çalmayı öğrenmek istiyor ya da gitar çalan birini tanıyorsunuzdur. Gitarın tarihi oldukça eski zamanlara dayanır. Tarihteki ilk telli çalgılar arasında gitar benzeri aletler görebiliriz.

Modern gitarların en eski versiyonuna 1590'larda rastlanır.

İlginç bir bilgi değil mi?

Gitar öğrenmeye başladığınızda ilk edineceğiz bilgilerden biri de budur. İster gitar kursuna yazılın, ister özel ders öğretmeniyle çalışın, konservatuvara gidin veya kendi kendinize öğrenin gitar öğrenmek oldukça keyifli ve çeşitli geri dönüşleri olan bir süreçtir.

Peki hiç bir ücret ödemeden gitar çalmayı öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bu makalede sizlere paranızı harcamadan gitar öğrenme yollarından birkaçını anlatacağız.

Haydi öyleyse başlayalım.

En iyi Gitar öğretmenleri müsait
Korel
5
5 (33 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (9 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Korel
5
5 (33 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (9 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Sıfır Masrafla Gitar Öğrenmek

Gitar çalmayı öğrenmek için güzel bir kursa yazılmak veya özel ders öğretmeninden dersler almak elbette harika sonuçlar veren etkili gitar öğrenme yöntemleridir.

Ancak günümüz şartlarında bu tarz aktiviteler öğrencilere biraz lüks kaçabilir. Gitar öğrenmeyi çok istiyorsunuz fakat buna ayıracak bir bütçeniz yoksa elinizin altındaki bedava seçenekleri değerlendirmeniz hiç de fena olmaz.

Diğer her şeyde olduğu gibi gitar öğrenmek de başlangıçta sizi zorlayabilir. Sonuçta sıfırdan bir şeyi öğrenmenin illa ki zorlayıcı yanları vardır. Gitar öğrenmeye başlamadan önce kendinize şu soruları sormalısınız:

 • Neden gitar dersleri almalıyım?
 • Neden ücretsiz gitar öğrenme yollarını denemeliyim?
 • Seçtiğim yöntemler benim beklenti ve hedeflerime, gelişim düzeyime uygun mu?

Gitar dersleri veya elektro gitar dersleri alarak boşuna para ödememeniz için geçerli sebeplerden bazıları şunlar olabilir mesela:

 • Özel derslere verecek paranız olmayabilir.
 • Kısıtlı olan bütçenizi harcayacak kadar önemli görmeyebilirsiniz.
 • Ücretsiz öğrenebileceğiniz birçok fırsattan haberdarsınızdır.
 • Tutumlu biri olabilirsiniz.
 • Başka bir şey için para biriktirdiğiniz sıkışık bir dönemde olabilirsiniz.
 • Ücretsiz ders verecek kadar yüce gönüllü biri bulmuş olabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi daha bir çok farklı sebebiniz olabilir. Siz yeter ki öğrenmek isteyin ücretli veya ücretsiz o kadar çok yol var ki. Bu makaleyi bitirdiğinizde bahsi geçen yöntemlerden birini yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

Hiç para ödemeden yeni bir enstrüman çalmayı öğrenmek harika bir fikir, peki bunu tam olarak nasıl yapacağız?

köprüde gitar çalan kız
Gitar çalmayı öğrendikten sonra bunu bir mesleğe dönüştürebilirsiniz. |Kaynak:Unsplash

Ücretsiz Gitar Kursları

Hiç para ödemeden gitar çalmayı öğrenmek istiyor fakat kendi kendinize öğrenecek azmi ve cesareti bulamıyor musunuz? Gerçekçi olalım, en hızlı ve kolay gitar öğrenmenin yolu bir profesyonelden ders almaktır. Peki hiç bir ücret ödemeden gitar kurslarında eğitim alabileceğinizi de biliyor muydunuz?

Bu konu başlığında özellikle devlete ya da il belediyelerine bağlı olan kurumların verdiği ücretsiz gitar kurslarından bahsedeceğiz. Bu kurslar herhangi bir masraf yaratmamasının yanı sıra eğitim kalitesi olarak da belli standartların üzerindedir.

Özellikle büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız şanslısınız. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde belediyelerin sunduğu ücretsiz müzik kurslarından siz de yararlanabilirsiniz.

İSMEK

İstanbul’da yaşayan herkesin gönlünde önemli bir yer eden İSMEK, müzik alanında verdiği kurslarla sanat hayatına yeni yetenekleri kazandırmasıyla bilinir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen İSMEK gitar kursları eğitim standartları açısından kesinlikle sizi hayal kırıklığına uğratmayacak düzeydedir.

Ancak İSMEK gitar kursuna yazılabilmek için öncelikle bir mülakata girmeniz şart. Bu mülakat yalnızca seviyenizin analiz edilmesi için değil, aynı zamanda kurs için ön yeterliklerinizin ölçülmesi adına yapılıyor. Dolayısıyla mülakatta başarılı olamadığınız takdirde ücretsiz gitar kursuna kayıt yaptıramıyorsunuz.

İSMEK gitar kursu programları iki seviyeden oluşur. İlk seviye yeni başlayanlar için ücretsiz gitar kursu verirken 2. seviyede ise kendini geliştirmek isteyen öğrenci adayları bulunuyor. Ancak 2. seviyeye geçmek için ilk seviyeyi bitirme zorunluluğu bulunur. Dolayısıyla siz gitar çalmayı biliyor olsanız dahi önce ilk seviye dersleri almak zorundasınız.

İSMEK yaklaşık 50 farklı kurs merkezinde ücretsiz gitar eğitimleri verir. Siz de bu ücretsiz imkandan yararlanmak için hemen başvurun.

İstanbul Esenler Belediyesi Sanat Evi

Esenler Belediyesi'nin gitar programı, genel müzik ve enstrüman bilgisi kazandırmayı amaçlayan eğitim programları sunar. 72 saatlik bir eğitim süresi bulunur ve öğrencilerin bu programa online kayıt yapma imkanı vardır.

Ücretsiz sunulan bu eğitim süresince öğrenciler müziğin temel öğeleri, gitar çalmada oturuş ve tutuş tekniği gibi temel gitar çalma tekniklerinin yanı sıra birçok gitar dizisini de öğrenirler.

BUSMEK

Bursalıların gözdesi olan BUSMEK kursalarında gitar eğitimi de verilir. BUSMEK'te gitar öğrenim süresi 240 saattir. Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler Müzik ve Gösteri Sanatları alanı altında sertifika kazanırlar.

Bu programda verilen dersler şunlardır:

 • Müziğin Temel Öğeleri,
 • Gitar Çalmada Oturuş ve Tutuş Tekniği,
 • Klasik Gitarda I. Pozisyon ve Ses Çalışmaları,
 • Klasik Gitarda İki Partili Teknikler,
 • Klasik Gitarda Do Majör ve La Minör Diziler,
 • Klasik Gitarda Sol Majör ve Mi Minör Diziler,
 • Klasik Gitarda Fa Majör ve Re Minör Diziler,
 • Klasik Gitarda Re Majör ve Si Minör Diziler.

Buca Eğitim Fakültesi Ücretsiz Gitar Kursu

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi bünyesinde hazırlanan ücretsiz gitar kursu İzmir'deki öğrencilere kendilerini geliştirmeleri için mükemmel bir fırsat sunuyor. Ücretsiz gitar kursları, başta Buca Eğitim Fakültesi öğrencilerinin, akademik ve idari personelin, eşlerinin ve 10 yaş üzeri çocukların yararlanabileceği müthiş bir fırsattır. Toplam ders saati 320 saat olup kurs bitiminde başarılı olan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığından onaylı sertifika verilir.

Üniversitede gitar bölümü okumayı düşünmüş müydünüz hiç? İşte size ücretsiz gitar öğrenmek için harika bir yol daha!

gitar çalan kız
Kendi kendine gitar çalmayı öğrenmek imkansız değil! |Kaynak:Unsplash

Bunların yanısıra bazı kurslar tamamen ücretsiz olmasa da ücretsiz gitarla tanışma dersleri veriyor ve gitarı olmayan öğrencilere eğitim süresince ücretsiz ödünç gitar imkanı da sunuyor. İzmir Karşıyaka Müzik Kursu da bunlardan bir tanesi. Bu kursta yaş sınırı yok ve eğitim süresi boyunca gitar eğitmeninin değişmeyeceği garantisini de öğrencilere baştan veriyorlar. Buca'da veya yakın bir ilçede yaşıyorsanız bu samimi aile kuruluşundan ders almayı düşünebilirsiniz.

Ücretsiz Deneme Dersleri

Para ödemeden yeni bir şeyler öğrenmek için biraz sinsi olmak gerekebiliyor bazen. Bu seçenek herkese uygun olmasa da gözü açık ve cesaretli arkadaşların yararlanabileceğini düşündüğümüz bir yoldur.

Siz de gitar eğitimiyle ilgili araştırma yaparken kursların veya özel ders öğretmenlerinin ilanında rastlamışsınızdır illa ki: İlk ders ücretsiz!

İşte bahsettiğiniz tam olarak bu imkandan yararlanmak aslında. Yanlış veya yasa dışı bir şey değil, sadece size sunulan bir imkanı kullanacaksınız. Baktınız gerçekten gitar öğretmenini, ortamı, dersleri çok sevdiniz, bütçenizi biraz zorlayıp o kursa yazılabilirsiniz.

Hem bu şekilde gitmeyi düşündüğünüz kursların ilk bir iki dersine katılarak öğretim tarzının size uygun olup olmadığını veya eğitimin, öğretmenlerin, ortamın, imkanların beklentilerinize uyup uymadığını değerlendirme fırsatınız olur.

Ya da tam aksine kurs eğitimlerinin size göre olmadığını ve kendi kendinize öğrenmek istediğinize de karar verebiliriniz.

Birkaç kursun deneme derslerine katılarak ileri düzeyde gitar çalmayı öğrenmeniz elbette mümkün değil ama yine de en azından tabları okumayı, pentatonik diziyi anlamayı, parmaklarınızı tellere doğru şekilde yerleştirmeyi ve gitar tutuşu ve oturuşu gibi başlangıç için önemli birçok detayı öğrenebilirsiniz.

Bu yöntemin en büyük sıkıntısı her hocadan yalnızca tek bir ücretsiz ders alabilmektir. Şehrinizdeki tüm kursları gezerek ilk derslerine katılabilirsiniz ama bu sizin ilerlemeniz açısından pek de yararlı olmayacağı gibi zaman kaybına da yol açar.

Ama yine de başlangıcı bir öğretmen eşliğinde yapıp sonrasında kendi başına ilerlemeyi planlayanlar için oldukça etkili bir metod olabilir. Birkaç derse katılarak armoni, ölçüler ve biraz da ritm hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

gitar öğrenen çocuk
Profesyonel yardımıyla gitar çalmayı öğrenmek her zaman daha iyidir. |Kaynak:Pixabay

İnternetin Sınırsız İmkanlarından Yararlanın

Gitarınızı akort etmeyi, tabları ve nota kağıtlarını okumayı, yüzlerce seçenek arasından sizin için en doğru ve uygun olan gitarı seçmeyi ve gitar çalmayı öğrenmek istiyor musunuz?

Bütün bunları ve çok daha fazlasını bilgisayarınızdan, tabletinizden ve hatta cebinizde duran akıllı telefonlarınızdan bile yapabilirsiniz.

Motivasyonunuz tamsa, iradeli ve azimli bir yapıya sahipseniz gitar çalmayı kendi kendinize öğrenmeniz mümkün.

Teknolojinin gelişmesi ile artık internet üzerinden  sınırsız sayıda kaynak sayesinde her şeyi nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden yüksek kaliteli platformlar aracılığıyla evde gitar çalmayı öğrenmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Evde gitar öğrenemenin yolu bu enstrümana bolca vakit ayırarak sık sık çalışmalar yapmaktır. Öncelikle güzel bir gitar çalma uygulaması indirin. Gitar öğrenmek isteyenlere yardımcı olabilecek birçok uygulama var. Eğitiminize YouTube videolarıyla devam edin.

Gitar derslerini dikkatlice, gerekirse tekrar tekrar dinleyin. Gitarı etkili bir biçimde öğrenebilmenin anahtarı tekrar etmekten geçer. Gitar öğrenme hakkında detaylı bir araştırma yaptıktan sonra kendinize en uygun olan yöntemleri seçin ve kararlı bir biçimde ilerleyin.

Kendinize çalışma saatleri belirleyin ve o saatlere mutlaka uymaya çalışın. Her gün 1er saat çalışmak haftada 1 gün 5 saat çalışmaktan çok daha yararlı ve etkili olacaktır sizin için.

Gitar öğrenmeye ve birkaç şarkı çalmaya başladıktan sonra ailenize ve arkadaşlarınıza küçük gösteriler düzenleyebilirsiniz. Aldığınız övgüler sizi gaza getirecek ve motivasyonunuzu artıracaktır.

Kendi kendinize gitar öğrenmeyi denediniz fakat bir türlü ilerleme kaydedemiyorsanız Superprof'la özel ders almayı düşünebilirsiniz. İster yüz yüze isterseniz de online gitar dersi veren profesyonel özel ders öğretmenlerine ulaşabilirsiniz.

Birçok gitaristin gitar çalışlarını gözlemleyebileceğiniz ve farklı müzik türlerini dinleyebileceğiniz gitar festivallerini hemen keşfedin!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.