Müzik; insan ruhunun anlayabileceği yegâne dildir. -Bennet

Akustik gitar, bas gitar veya elektro gitar gibi telli çalgılar ortaya çıktığı zamandan bu yana müzik tarihine damgasını vuran etkileyici eserlere yön vermiş, birçok insanı kendisine hayran bırakmıştır. Gitar, modern müzikten halk müziğine kadar birçok farklı türde karşımıza çıkan sesi, tınısı her kulağa hitap eden bir enstrümandır. Bu nedenle müzik festivallerinde en çok gitar eşliğinde şarkılara rastlarız.

Pandeminin ortadan kalkmasıyla müzik festivalleri eskisinden daha fazla popüler hale geldi ve daha fazla kişi gitar dersleri için sıraya girdi. Festivallere katılan herkesin değişik gitar performansları izleme şansı olmuştur illa ki. Peki gitar sevdalıları için özel düzenlenen sadece gitar üzerine festivaller olduğunu da biliyor muydunuz?

Müzik festivallerinde birbirinden farklı çok sayıda elektro gitar çeşidi görebilir, amfileri inceleyebilir, akustik gitar resitalleri dinleyebilir ve en güzeli de sevdiğiniz sanatçıları canlı izleme şansını yakalayabilirsiniz.

Bu yazımızda çok fazla para harcamadan gitarla ilgili yapılabilecek en eğlenceli aktivitelerden birine değineceğiz. Gitar çalmayı yeni öğrenmeye başlayanlar buraya! Kendinize motivasyon sebebi arıyorsanız mutlaka bir müzik festivaline katılmalısınız.

Hiç ücret ödemeden gitar çalmayı öğrenmenin daha fazla yolunu öğrenmek isterseniz bu yazımıza da göz atın.

Folk, blues, caz, rock gibi hangi türe ilgi duyduğunuzu keşfedebileceğiniz bu çılgın festivallerine gelin birlikte göz atalım.

anne kız konserde
Müzik festivallerinde her yaşa göre etkinlikler bulabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash
En iyi Gitar öğretmenleri müsait
Korel
5
5 (33 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (9 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Korel
5
5 (33 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (9 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Müzik Festivallerini Keşfedin

Gitar çok sayıda müzik türünde ve birçok farklı modern şarkıda yer alan bir enstrümandır. Pop müzikten, film müziklerine ve TV reklamlarına kadar günlük yaşantımızın her yanında gitara rastlamamız mümkün.

Bu nedenle müzik festivalleri ve gitar konserleri, ister akustik gitar ister elektro gitar olsun, enstrümanı yeniden keşfetmenin en eğlenceli yoludur. Sevdiğiniz sanatçıları veya orada keşfettiğiniz sanatçıların gitar çalışını izlemek, gitarın farklı seslerini dinlemek, gitarla yapılabilecek farklı müziklere şahit olmak hem yeni gitaristler hem de ileri düzey gitar çalanlar için oldukça önemli ve etkileyici bir deneyimdir.

Festivallerde müthiş canlı gitar performanslarını izledikten sonra özel bir gitar öğretmeninden tekrar motivasyon cümleleri duymaya ihtiyacınız kalmaz. Gitar, riffler, birkaç akor ve havalı bir ritim ile sahnede mucizeler yaratabilir. Gitarın eşlik edebileceği pek çok farklı müzik tarzı bulunduğu için herkes kendine göre bir şeyler bulabilir bu festivallerde.

Sanatçıların yaratıcılıklarını özgürce ifade ettikleri ve seyirciyle bağ kurdukları bir sahnede her şey mümkündür. Festivallere katılın ve yarınlar yokmuşçasına eğlenin!

Ayrıca Fender Stratocaster veya Telecaster, Gibson Les Paul, Gretsch, Martindale, Yamaha gibi markaların iyi bir gitarını satın almak istiyorsanız gitar gösterileri ve festivaller buna karar vermek için harika bir yerdir. Araştırdığınız belirli bir pedal veya amplifikatör, hatta belirli bir gitarist hakkında bile çok şey öğrenebilirsiniz buralarda.

Ücretsiz gitar tabları ve nota kağıtlarına ulaşmanın yollarını anlattığımız yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Gitar Konserleri ve Festivaller

Tahmin edebileceğiniz gibi gitar konserlerinin ve festivallerin çoğu, her türlü aktivitenin ve organizasyonun merkezi olan İstanbul'da gerçekleşir. Festival tarihi belirlenince yaşadığınız yerden İstanbul'a erkenden bilet alır ve orada bir tanıdığınızda kalırsanız çok fazla harcama yapmanıza gerek kalmaz.

Uluslararası İstanbul Caz Festivali

1994 yılından beri her yıl yaz aylarında İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen caz ağırlıklı müzik festivalidir.

Bryan Adams'ın sahne aldığı ilk stadyum konserini takip eden Sting ve Scorpions konserlerinin ardından, caz ve "kent müziği"nin diğer türleri, İstanbul Festivali'yle birlikte giderek daha fazla önem kazandı.

Akbank Caz Festivali

İlki 1991 yılında İstanbul’da düzenlenen ve yıllar içinde Türkiye’nin farklı şehirlerinde de konserlere ev sahipliği yapan caz festivalidir.

Festival, dünyaca tanınmış caz müzisyenleri ile genç kuşaktan yeni isimleri ağırlamıştır. 20 yıl boyunca 463 konser organize eden, 402 grup ve 1405 sanatçının yer aldığı Akbank Caz Festivali, klasik caz müziğinin yanında avangart, elektronik ve modern caz müziğinin farklı türlerine de programında yer verir.

Festival günümüzde her yıl 50'nin üzerinde konserin yanı sıra, paneller, atölyeler, film gösterimleri, dinletiler ve sosyal sorumluluk projeleriyle çok yönlü bir organizasyon haline gelmiştir. Festival kapsamında çocuklara yönelik müzik atölyelerinin yanı sıra genç müzisyenlere yönelik ustalık sınıfları ve atölye çalışmaları da yer alır.

şarkıcı konserde el üzerinde
Rock'n Roll sevdalıları müzik festivallerini kaçırmasın! | Kaynak: Pixabay

Pera "Genç Gitar" Festivali

Bu organizasyon adından da anlaşılacağı gibi özellikle genç gitaristlere kucak açıyor.

Bu festivalin amacı, gitarın sanat değeri taşıyan her türlü çalım tekniği ve stilini – Klasik, Caz, Flamenko hatta Rock - tarzlarını uygulayan ustalarını sizlerle buluşturarak ufukları açmak.

Bir diğer amacı da türünün ustalarına workshop ve masterclasslar verdirerek genç gitarcıların seviyeleri daha üst basamaklara taşımalarına destek olmak. Daha önceki Genç Gitar Günlerinde olduğu gibi bu yıl da müzik ve gitar sanatının ihtiyaçları doğrultusunda tematik paneller, seminerler ve söyleşiler yaparak akademik gitar dünyasının gereksinimleri doğrultusunda farkındalık yaratmak hedefleniyor.

ODTÜ Klasik Gitar Festivali

Klasik Gitar Topluluğu (KGT), Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kültür İşleri Müdürlüğü'ne bağlı bir öğrenci topluluğudur. Amacı, klasik gitar meraklılarını bir araya getirerek ODTÜ'de amatör müzisyenliği yaygınlaştırmak.

Bu amaçla her dönem ücretsiz öğrenci konserleri düzenleyerek öğrencilerine sahne deneyimi fırsatı sunuyor, senelik festivallerle profesyonel gitaristleri atölyeler, konserler ve seminerler aracılığı ile amatörlerle buluşturuyor.

Üniversitede gitar bölümü okumayı düşünüyorsanız bu konudaki detaylı yazımıza bekliyoruz.

Kahve Konserleri

Kahve kültürünün ülkemizdeki en eski temsilcisi olan Kurukahveci Mehmet Efendi sponsorluğunda gerçekleşen çeşitli enstrümanların sıra sıra öne çıkarıldığı konserlerdir.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası üyelerinden iki gitarist bestecinin yaklaşık 1 saatlik klasik gitar konserini dinlemek için çok da pahalı olmayan biletlerden bir kendinize bir de sizin gibi gitarı seven bir arkadaşınıza alabilirsiniz.

Bu konserler için bilet fiyatları 25-30 tl civarındadır.

BigFest İstanbul

Haziran ayında gerçekleşecek olan bu festival şehrin en büyük festivallerinden biridir.

Birbirinden değerli sürpriz sanatçıların sahne alacağı ve 2 gün boyunca müziğe doyacağınız, farklı aktivitelerle günün tadını sonuna kadar çıkaracağınız festival sizi bekliyor! Ayrıca gitar dersi Bakırköy seçenekleri için de Superprof'u ziyaret edebilirsiniz.

festival sahnede havai fişekler
Yurtdışında bir festivale gitme şansınız olursa inanılmaz görsel şölenlerle karşılaşırsınız| Kaynak: Unsplash

Dünyaca Ünlü Müzik Festivalleri

Paranızı biriktirip uzun yıllardır hayalini kurduğunuz büyük bir festivale gitmeye ne dersiniz?

Yurtdışında bir müzik festivaline katılmak isterseniz seçenekleriniz çok daha fazla. ister Avrupa'da isterseniz de Amerika'da düzenlenen onlarca müzik festivallerinden birine katılabilirsiniz. Müzik festivalleri sizi diğer müzik severlerle bir araya getirmek için olağanüstü bir ortamdır.

Nice Caz Festivali

1948'den bu yana her yıl Fransız sahilindeki Nice kentinde düzenlenen uluslararası çapta organize edilmiş ilk caz festivalidir. Festivalin açılışında Louis Armstrong sahne almıştır.

Festival tarihinde pek çok efsanevi sanatçıyı ağırlamıştır. Lionel Hampton, Dizzy Gillespie, Ray Charles, Ella Fitzgerald, Helen Humes, Herbie Hancock ve Miles Davisfestivalde düzenli olarak yer alan sanatçılar arasında sayılabilir.

Festival Nice'in Cicies semtinde düzenlenmekte olup Haziran ayında sekiz gün sürer. Her akşam eş zamanlı olarak değişik sahnelerde değişik sanatçılar performans gösterir.

Sziget Festivali

Avrupa'nın en büyük kültür ve müzik festivallerinden biridir. Festival her yıl Ağustos ayında Tuna Nehri üzerindeki 108 hektarormanlık Óbudai-sziget'te düzenleniyor. Festivalde her yıl binden fazla performans sergilenir.

2011'de Sziget Festivali, The Independent tarafından Avrupa'nın en iyi 5 festivalinden biri ve Avrupa Festival Ödülleri'nde en iyi 10 festivalden biri seçildi.

Bonnaroo Müzik Festivali

Dört gün süren bu festivalin ilki 2002'de yapıldı. Manchester, Tennessee'de bulunan Great Stage Park'ta 2,8 km²'lik alana sahip bir çiftlikte yapılır.

Festivalde birkaç sahnede indie rock, dünya müziği, hip hop, caz, americana, bluegrass, country, folk, gospel, reggae, electronica ve diğer alternatif müzik türlerinde canlı müzik yapılır.

Önceleri doğaçlama gruplarına odaklanmış olsa da, son yıllarda grup çeşitliliği arttı. Ayrıca, festivalin sponsorları katılanlara ücretsiz etkinlikler sunuyor.

Aşağıda Crossroads müzik festivalinde John Mayer Trio'nun efsane gitar performansını izleyerek bu festivaller hakkında fikir edinebilirsiniz.

Ücretsiz gitar kursları ve çeşitli eğitimler hakkında bilgi almak isterseniz bu konudaki detaylı yazımız size yardımcı olacaktır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.