“Kaliteli olan gitarlar değil, onları kullananlardır.”
James Hetfield

Gitar, üzerinde bulunan tellerde oluşan titreşimin, gitar gövdesi üzerindeki boşlukta oluşturduğu rönesans ve ses şiddeti ile akustik bir ses üreten enstrümandır. Bu enstrüman diğerlerine göre daha basit, etkili ve masrafsızdır.

Bir müzik okuluna veya konservatuvara gitmek zorunda kalmadan kendi kendine gitar öğrenmek mümkündür fakat özel bir eğitim sürecinden geçerseniz daha hızlı ve doğru öğrenir, teknik detaylara hakim olursunuz. Ayrıca gitar dalında profesyonel bir müzik kariyeri istiyorsanız konservatuvarda veya üniversitelerin gitar bölümünde ders almanız oldukça önemlidir.

Gitar kökeni çok eskilere dayanan bir çalgıdır. Yapılan araştırmalarda aynı tarihlerde, farklı bölgelerde günümüzdeki gitarı andıran telli ve perdeli sazların olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Bu etkileyici tarihi çalgıyı üniversitede öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazımızda sizlere Türkiye'de gitar bölümü olan konservatuvarlardan ve üniversitede gitar bölümü okumanın detaylarından bahsedeceğiz.

Eğer siz de gitar bölümü okumayı düşünüyorsanız bu makalede merak ettiğiniz birçok sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

İyi okumalar dileriz!

Hiç ücret ödemeden gitar çalmayı öğrenmenin daha fazla yolunu öğrenmek isterseniz yazımıza göz atın.

gitar çalan kız
Üniversitede gitar öğrenerek hayallerinize hiç ücret ödemeden ulaşabilirsiniz. |Kaynak:Unsplash
En iyi Gitar öğretmenleri müsait
Korel
5
5 (33 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (9 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Korel
5
5 (33 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (9 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Üniversitede Gitar Öğrenmek

Ülkemiz üniversitelerinin büyük çoğunluğunun Güzel Sanatlar Fakülteleri veya konservatuvarlarında farklı isimlerle de olsa müziğe yönelik lisans programları bulunuyor. Ancak bunlardan az bir kısmı gitar bölümüne yer verir. Bazı üniversitelerde piyano bölümünün altında seçmeli olarak gitar dersleri bulunur.

Konservatuvar okumaya kabul edilirseniz, tek bir çalgıyı çat pat bilerek de girseniz mutlaka iki çalgıyı çok iyi düzeyde öğrenmiş bir şekilde mezun olursunuz. Bu da her öğrenci için müthiş bir fırsattır.

Konservatuvarlar farklı farklı dallara ayrılır. Bu dallar bünyesinde öğrenciler 4 yıl eğitim alıp lisans sahibi olurlar. Ana dal olarak 4 bölüme ayrılan konservatuvarlar, 4 ana dal alanında da farklı uzmanlıklar barındırır. Bunlar;

 1. Çalgı yapımı Anasanat Dalı,
 2. Müzik bölümü, teori, kompozisyon, orkestra şefliği ve Teori Anasanat Dalı,
 3. Sahne Sanatları bölümü, Opera Anasanat Dalı, Tiyatro Anasanat Dalı, Kukla-Gölge Oyunu Sanat Dalı,
 4. Müzikoloji, Genel Müzikoloji Anabilim Dalı eğitimleridir.

Peki, konservatuvara girmek istediğinize karar verdiniz ancak hazırlık aşamalarında ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Öncelikle şunu bilin ki, hiçbir şey için geç değildir. Her zaman mükemmel zamandır, yeter ki siz isteyin!

Yalnızca bazı konservatuvarların yaş sınırı olduğunu bilmenizde yarar var. Yetenek sınavlarına hazırlanmadan önce üniversitenin internet sayfasında belirtilen bütün kriterleri ve yeterlilikleri tamamladığınızdan emin olun.

Konservatuvarı kazanmak için iyi bir hazırlığın ve eğitim almanın yanında bolca teorik ve pratik çalışmalar yapmalısınız. Konservatuvar sınavlarına girmek için öncelikle ÖSYM’nin her yıl yapmış olduğu YKS sınavından 150 taban puanını tutturmanız gerekiyor. Ancak taban puanları istediğiniz üniversiteye göre 180-250 puan arasında değişiklik gösterebilir.

Barajı geçtikten sonra yetenek sınavlarına girmeniz gerekli. Bu yetenek sınavları sizin uzmanlaşmak istediğiniz alandaki yeterliliğinizi ölçer. Öncelikle okumak isteyeceğiniz devlet veya özel üniversiteyi hedeflemeniz ve o üniversitenin beklentileri ve kabul şartlarına göre hazırlanmanız şansınızı artırır.

Özel yetenek sınavlarından olan konservatuvar sınavları devlet ve özel üniversitelerin akademik takvimlerine göre değişiyor. Genelde nisan ve temmuz ayında yapılan sınavları ÖSYM ve konservatuvar bölümünün bulunduğu üniversitelerin internet siteleri üzerinden takip edip öğrenebilirsiniz.

Peki, Türkiye’de konservatuvarda veya üniversite bünyesinde gitar bölümü okuyabileceğiniz üniversiteler hangileri ve bu üniversiteler hangi şehirlerde bir de buna göz atalım. Elektro gitar dersleri için de Superprof'u ziyaret edebilirsiniz.

kahverengi gitar çalmak
Gitar akorlarını internet üzerinden öğrenebilir ve yetenek sınavlarına hazırlık yapabilirsiniz. |Kaynak:Pexels

Hangi Üniversitelerde Gitar Bölümü Okuyabilirim?

Girmek istediğiniz okul için ciddi bir ön araştırma yapın.

Birçok müzik meraklısı daha müzik eğitim bölümüyle konservatuvar arasındaki farktan haberdar değil.

Konservatuvar, genel manada müzik üzerine kurulu alanları içerisinde barındıran ve müzik ile ilgili eğitimler verilen dans, drama müzikal gibi sanatları da içerisinde barındıran bir eğitim bölümüdür. Yani müzik barındıran çoğu sanat dallarını da kapsayan bir bölümdür. Fakat güzel sanatlar içerisinde şiir, resim, heykel, müzik ve mimari gibi pek çok sanat dalı barındırdığı için aslında konservatuvara göre çok daha genel kapsamlı bir eğitim bölümüdür.

Yani ikisinde de müzikle ilgili bölümler bulunmakla birlikte konservatuvar daha ayrıntılı ve daha kapsamlı bir müzik eğitimi vermektedir.

Üniversitelerdeki müzik bölümü kendi içinde dallara ayrılmaktadır. Piyano, yaylı çalgılar, üflemeli çalgılar ve vurmalı çalgılar ana dallarından oluşur. Piyano, arp, keman ve aklınıza gelen diğer tüm müzik enstrümanlarının eğitimi verilir.

Toplamda 4 yıl süren lisans eğitiminizi tamamladığınızda artık profesyonel bir müzisyen olmuş oluyorsunuz!

Türkiye'de çok sayıda üniversitede konservatuvar veya müzik bölümü bulunsa da gitar dalına az sayıda üniversitede rastlarız. Ama canınızı sıkmayın yaşadığınız şehirde veya yakınlarınızdaki bir büyük şehirde gitar dalı olan bir üniversite bulmanız oldukça muhtemeldir.

Türkiye'de akademik düzeyde gitar eğitimi verilen üniversiteler ve konservatuvarlar şunlardır:

 • Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi – Çalgı Eğitimi Bölümü – Gitar Sanat Dalı
 • Akdeniz Üniversitesi – Antalya Devlet Konservatuarı – Gitar Bölümü
 • Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı – Piyano, Arp, Gitar Sanat Dalı
 • Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı – Gitar Ana Sanat Dalı
 • Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarı – Gitar Sanat Dalı (Lisans ve Yüksek Lisans)
 • Bilkent Üniversitesi – Klasik Gitar Sanat Dalı
 • Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı – Klasik Gitar Sanat Dalı
 • İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü – Klasik Gitar Sanat Dalı
 • Hacettepe Üniversitesi – Gitar Sanat Dalı
 • Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Devlet Konservatuarı – Arp ve Gitar Sanat Dalı

Bazı konservatuvarlar ortaokuldan itibaren öğrenci kabul etmeye başlar. Bu şekilde, topluma  müzik dalında kökten yetişmiş sanatçılar kazandırmak amaçlanır.

Yetenek Sınavları

Gitmek istediğiniz konservatuvarı veya üniversite bölümünü seçtiniz diyelim. Peki sırada ne var? Tabi ki olmazsa olmaz yetenek sınavları!

Yetenek sınavları ile ilgili bilgi edinmek isteyen kişilerin, ilk olarak yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden okulları araştırması, sadece ve sadece bu okulların web sayfalarını ziyaret edip, ilgili konuları dikkatlice okuması gerekir. Birçok okul, gereken bilgiyi kendi sayfasında açıklar.

Sizlere bir fikir vermesi açısından, Hacettepe müzikoloji bölümüne girmek isteyen öğrencilerin tabi tutulduğu yetenek sınavının aşamalarını tek tek verdik. İnceleyip diğer üniversitelerin yetenek sınavlarıyla karşılaştırabilir, kendinizi bu şekilde hazırlayabilirsiniz.

-Kulak Sınavı ( en az 50 almak gerekli )

-Tek Ses verme ( 8 tane )

-Çift Ses verme ( 8 tane )

-Üç Ses verme ( 4 tane )

-Dört Ses verme ( 4 tane )

-Ritim Tekrarı ( 2 tane 8 ölçü ritim )

-Ezgi Tekrarı ( 2 tane 4 veya 8 ölçü melodi )

-Kompozisyon Sınavı ( en az 70 almak gerekli )

-Sözlü Mülakat

Öğrenciler genelde ilginç bir şekilde bunların arasında en stresli ve yorucu olanın sözlü mülakat olduğunu söyler.

ukulele çalan küçük kız
Gitar öğrenmeye ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi |Kaynak:Pixabay

Yetenek sınavlarına hazırlanmak her öğrenci için yorucu bir süreçtir. Bu sınavlarda birden fazla kez şansınızı denediyseniz nasıl olsa neyle karşılaşacağınızı bildiğinizi düşünerek kendinizi salmayın. Tam aksine önceki seneden daha çok çalışmanız gerektiğini idrak edin ve hayalleriniz için biraz daha dişinizi sıkın!

Peki yetenek sınavlarında başarılı olmak için neler yapmalı nelerden kaçınmalı? İşte yetenek sınavlarına hazırlananlara birkaç tavsiye:

 • Daha önce sınavlara girmiş kişilerle temas kurun, onlardan sınavda nasıl sorular sorulduğuna dair bilgiler alın. Bu sorular üzerinden pratik yapın. Hatta girmek istediğiniz üniversitenin ya da konservatuvarın bir öğrencisini bulursanız çok daha iyi olur.
 • Konservatuvarın yetenek sınavlarından kabul almak istiyorsanız becerlerinizi en iyi şekilde sergiledikten sonra sözlü kısımda jürinin gözlerinin içine bakın ve kendinizi çok iyi ifade edin.
 • "Çok heyecanlıyım" gibi ifadelerden kaçının. Sesinizin titrememesine özen gösterin. Gerçek bir sanatçı sahneye kolay adapte olmalıdır.
 • Sınava girmeden aylar öncesinden konservatuvara hazırlık kurslarına gidin veya özel derslerle eğitim alın. Böylece özel yetenek sınavına hazırlıklı olarak girmiş olursunuz.
 • Pratik yani uygulamalı sorular sorulduğunda rahat olun, motivasyonunuzu koruyun, heyecan yapmayın, endişelenmeyin ve özgüvenli olun.
 • Sınıflarda eğitim bire bir yapılmaktadır bu yüzden öğrenci kontenjanı az olan okulları tercih edin. Böylece lisans eğitiminiz boyunca özel ders alıyor gibi profesyonel bir biçimde gitar çalmayı kolayca öğrenebilirsiniz.

Yetenek Sınavlarına Bizimle Hazırlanın

Hep hayalini kurduğunuz konservatuvara veya müzik bölümüne girmek için geçmeniz gereken en büyük aşama yetenek sınavlarıdır. Bu sınavlarda başarılı olduğunuz takdirde sizi hiçbir şey tutamaz! Artık ister sahne sanatçısı olursunuz isterseniz konser ve resitaller vererek solistlik kariyeri yapabilirsiniz.

Yetenek sınavlarına hazırlandığınız süreçte kendi kendinize çalışmak yeterli olmayabilir. Bu nedenle birçok yetenek sınavına hazırlık kursu bulunur. Kurs ortamı size göre değilse kendi ihtiyaç ve becerilerinize göre ayarlanmış tamamen sizin ilerleme hızınıza göre hareket edilen özel derslerden yararlanabilirsiniz.

Bir profesyonelden yardım almak her zaman iyi bir fikirdir! İnsan kendi kendine hatalarını göremez ve kendini düzeltmekte zorlanabilir. İyi ve deneyimli bir öğretmen sizi bir adım ileriye götürebilmek için tüm bilgi birikimini kullanır ve sizi hedeflerinize ulaştırmak için çabalar.

Özel dersleri küçük gruplar halinde alarak masrafınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca nerede ve ne zaman ders alacağınızı da kendi programınıza göre belirleyebilir ister her gün ister haftada 2-3 gün şeklinde çalışmalar yaparak ilerleyebilirsiniz.

Özel ders öğretmeninize hangi gitar markasını alacağınızdan hangi üniversiteyi tercih edeceğinize kadar her türlü detayı danışabilir ve ona göre hareket edebilirsiniz.

Ücretsiz gitar tabları ve nota kağıtlarına ulaşmanın yollarını anlattığımız yazımıza da mutlaka göz atın.

Profesyonel bir gitarist olmaya hazır mısınız?

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.