"En güçlü iki savaşçı sabır ve zamandır." - Leo Tolstoy

Kremlin tartışmasız en çok ziyaret edilen yerlerden biri olsa da Rusya Federasyonu'nda ziyaret etmeye değer tek yer burası değil. Ülke, Türkiye’de yurt dışında tatil yapmak isteyenler için en popüler seçeneklerden biri olmasa da Rusya'da turizm 2000'den bu yana yaklaşık %20 arttı. Gittikçe daha fazla insanın Rusya'yı ziyaret etmeyi tercih ettiğine bakacak olursak siz de buraya bir tatil planlamayı düşünebilirsiniz!

Rusya'ya bir seyahat planı yapma konusunda biraz tereddütlü olabilirsiniz ancak kesinlikle geri adım atmayın. Bu makalenin, Rusya'da turist olmakla ilgili tüm kötü efsaneleri ortadan kaldırmaya ve bu büyüleyici ülkenin sunabileceklerini görmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Rusya’da gezilecek görülecek yerler rehberimize hemen başlıyoruz!

En iyi Rusça öğretmenleri müsait
Rahym
5
5 (42 yorum)
Rahym
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (16 yorum)
Şeyma
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (23 yorum)
Vugar
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (7 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Madiya
5
5 (8 yorum)
Madiya
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (42 yorum)
Rahym
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (16 yorum)
Şeyma
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (23 yorum)
Vugar
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (7 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Madiya
5
5 (8 yorum)
Madiya
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Rusya’da Turist Olmak

Rusya’da Turizm

Rusya'da turizm, geç Sovyet döneminden bu yana büyük ölçüde büyüdü. Bu, Rusların uluslararası turizmde gelişmeye başlamadan önce kendi ülkelerini keşfetmesiyle başladı. Peki, bu keşfi tetikleyen şey nedir? Aşağıda göreceğiniz gibi, ülkenin sunduğu zengin kültür ve çeşitlilik, insanların neden bu zamana kadar Rusya ile ilgilenmediğini merak etmenize neden oluyor. Başka hangi ülke kendi sınırları içinde 23 UNESCO Dünya Mirası alanına sahip olabilir?

En yaygın turistik gezi; antik kentlerin Altın Yüzüğü olarak bilinen rotayı takip etmek, Volga gibi büyük nehirlerde gemi yolculukları ve ünlü Trans-Sibirya Demiryolu üzerinde tren yolculukları yapmaktır.

Rusya'da ne yapmaya karar verirseniz verin ve nereye gitmeyi seçerseniz seçin, bu makalenin sonunda Rusya’ya daha çok gitmek isteyeceksiniz.

Kremlin arasından doğan güneş
Kremlin, gezilmesi gereken yerler listesinin başında geliyor. | Kaynak: Pexels

Rusya'da Seyahat için Yararlı Bilgiler

Gitmeden önce elbette bir turist vizesi almanız gerekecek. Pasaportunuzun da seyahatiniz süresince geçerli olması çok önemli. Pasaportunuzun süresinin seyahatinizden birkaç ay öncesini ve sonrasını da kapsaması gerekiyor. Bu nedenle kaç aylık pasaport alacağınızı iyi düşünün.

Vize almak için bir otel rezervasyonunuzun veya kalacak başka bir yerinizin olması gerekiyor. Bazı belgelerin Rusça çevirisi de gerekeceğinden hazırlıklara olabildiğince erken başlamanızı öneriyoruz.

Anıtlar, Müzeler ve Diğer Sembolik Yerler

Peki, Rusya'da ziyaret edilecek en önemli yerler ve anıtlar hangileridir? Turistler Rusya'ya seyahat ettiklerinde ne yaparlar? Hangi şehirleri ziyaret etmelisiniz?

Tüm cevapları bu makalede bulacaksınız. Ancak Rusya'da görülmeye değer tüm anıtlardan söz edemeyeceğimizi de belirtelim. Burada okuyacağınız liste, özellikle ülkeyi daha önce ziyaret etmemiş ve seyahatlarını planlamak için yardım ve tavsiye isteyen herkese yönelik genel bir liste. Bu yüzden kendi araştırmanızı yapmayı ve Rusya'nın ilginizi çekebilecek farklı bölgelerini keşfetmeyi unutmayın! İnternete ‘Rusya’da görülmesi gereken yerler’ veya ‘Rusya’nın gezilecek yerleri’ yazınca karşınıza bir sürü seçenek çıkacak.

Sibirya, St Petersburg, Irkutsk, Vladivostok, Novgorod… Nereye gitmek istiyor olursanız olun Rusya'yı turist olarak gezmek harika ve eşsiz bir deneyim olacak.

Kremlin ve Kızıl Meydan

Moskova'ya seyahat etmek isteyip de biraz araştırma yaptığınızda muhtemelen Kremlin ve Kızıl Meydan'ın ziyaret edilecekler listesinin en başında olduğunu fark edeceksiniz. Kremlin, Devlet Kremlin Sarayı'na (Rus hükûmetinin bulunduğu yer) ev sahipliği yapmaktadır.

  • Kremlin'deki katedraller, özellikle Dormition Katedrali, Rus Ortodoks inancının önemli bir simgesi.
  • Kremlin Cephaneliği, bir müzeye ve mücevher ve elmas koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta.
  • Devlet Kremlin Sarayı'nı içinde barındıran Büyük Kremlin Sarayı
  • Hükûmet binaları

Bu gibi yerlere Ploshchad Revolyutsii metrosu (mavi hat), Okhotny Ryad (kırmızı hat) veya Teatralnaya (yeşil hat) ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aziz Basil Katedrali'nin ve GUM mağazasının da keyfini çıkarmayı unutmayın. Noel zamanında giderseniz pazarın ve buz pateninin da keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca yakınlardaki Bolşoy Tiyatrosu’na da gidebilirsiniz.

Lenin'in Mozolesi, Rusya’nın Tarihi Sembolü

Kızıl Meydan'daki Kremlin'in hemen yanındaki Lenin'in Mozolesi’nde Rus Devrimi ve Sovyetler Birliği'nin lideri Lenin'in mezarı yer alıyor.

Yapının kendisi 1930'da tamamlandı. Ama burayı ziyaret etmek istiyorsanız gerçekten sabırlı olmanız gerekecek çünkü açık olduğu saatler gerçekten çok kısa ve önünde sürekli uzun kuyruklar oluyor. Açılış saatinden birkaç saat önce gidip yerinizi tutabilirsiniz!

Ostankino Kulesi, Eşsiz Bir Anıt

540 metre yüksekliğindeki bu yapı, Rusya'nın ilk radyo yayın kulesi ve aynı zamanda dünyanın en büyük üçüncü aktif yayın kulesidir. Hâlâ yayın yapan 15 televizyon kanalı var.

İnanılmaz bir manzara eşliğinde yemek yemek için yakındaki restoranları araştırabilirsiniz.

Kuleye VDNKh metro istasyonundan gidebiliyorsunuz. Biletlerinizi önceden kulenin web sitesinden satın almanız ve güvenlikten geçmek için 30 dakika önceden gitmeniz gerekiyor. Radyo hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız ziyaret edebileceğiniz bir müze de var.

Uzay Fatihleri ​​Anıtı

VDNKh metro istasyonunun hemen yanında Uzay Fatihleri ​​Anıtı'nı bulabilirsiniz. Bu etkileyici anıt 110 metre yüksekliğinde ve Sovyet uzay programı anısına dikilmiş.

Uzaya ilk insan gönderenlerin Sovyetler olduğunu biliyor muydunuz?

Yuri Gagarin Rusya'da çok ünlüdür. Siz de gitmeden önce bu astronotun hayatını bir araştırmaya ne dersiniz?

Saint Petersburg'un Sembolü Aziz Isaac Katedrali

Otantik bir Rus Ortodoks katedrali görmek istiyorsanız Aziz Isaac Katedrali tam aradığınız yer. 40 yıllık bir çalışmanın ardından 1858'de tamamlanan bu yapının dışı kadar içi de oldukça etkileyici. 400 kilodan fazla altın, 16 ton mermer, bir ton bronz ve 500 kilo değerli taşı barındırıyor. Sütunların her biriyse 114 ton ağırlığında.

Gün içinde sıra beklememek için biletinizi önceden almanızı öneririz. Saint Petersburg’u, Neva’yı, limanı vb. görmek istiyorsanız katedralin tepesine kesinlikle çıkmalısınız. İnanılmaz bir manzara ile aranızda sadece 262 adım olacak!

Devlet Ermitaj Müzesi, Rus Tarihinde Otantik Bir Anıt

233.000 metrekare ve 3 milyon obje ile Devlet Ermitaj Müzesi, sergilenen eşyalara bakılacak olursa dünyanın en büyük müzesi. 1764 yılında kuruldu ve o zamandan bugüne kadar Saint Petersburg'un çok önemli bir parçası oldu. Devlet Ermitaj Müzesi, uluslararası işbirlikleriyle de tanınıyor.

Müzeyi her yıl 4,2 milyon turistin ziyaret ettiğini biliyor muydunuz?

Önceden plan yapmazsanız kuyrukta 4 saat bile bekleyebilirsiniz. Bu önemli müzeden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız bir rehberle gezmenizi öneririz.

Rusya Saint Petersburg binanın önünde süs havuzu
Rusya’da gezeceğiniz yerler saymakla bitmez. O yüzden gitmeden önce iyi bir plan yapmalısınız! | Kaynak: Pexels

Kul Şerif Camii, Kazan

Avrupa'nın en büyük ikinci camisi olan Kul Şerif, Tataristan'ın başkentinde Kazan Kremlin'in kalbinde yer alan dini bir yapıdır.

Cami, 16. yüzyıla kadar uzanıyor ve zamanında Korkunç İvan tarafından yıkılmıştı. Meraklı turistler, yüzlerini ve bacaklarını kapattıkları ve yardıma hazır görevliler olduğu sürece camiyi ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorlar.

Altın Kapı, Vladimir - Otantik Bir Rus Kasabası

Rusya'yı gezerken, özellikle Vladimir sokaklarında dolaşırken zamanda geriye gidebilirsiniz. Bu sokaklarda en sembolik anıtlardan biri olan Golden Gate'i yani Altın Kapı’yı göreceksiniz. 1164 yılında inşa edilen bu yapı,, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

İlginç bir bilgi: Golden Gate aslında savunma amaçlı yapılmıştı.

Immanuel Kant'ın Mezarı, Kaliningrad

Tarih kokan bir anıt görmek istiyorsanız Immanuel Kant'ın mezarını kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Königsberg Katedrali'nin yanında yer alıyor.

Kalacağınız yeri turistik yerlere yakın bir yer seçerek zaman kazanabilirsiniz!

Livadia Sarayı, Kırım

Livadia Sarayı, Rusya'nın son çarı II. Nicholas'ın yazlığıydı ve Kırım'ın Yalta kentine sadece birkaç mil uzaklıkta yer alıyor. Uzun bir süre imparatorluk konutu olarak kullanıldı.

Buranın İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda 1945'te Yalta Konferansı'na ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz?

Günümüzde maalesef saraya halkın girmesine izin verilmiyor.

Shisselburg Kalesi

Şehirden uzaklaşmak istiyorsanız Saint Petersburg'a 22 mil uzaklıkta olan Shisselburg'daki Ladoga Gölü'ne gitmelisiniz.

Kale 1323 yılında inşa edildi ve günümüzde İkinci Dünya Savaşı'na ve çarlık döneminde hapishane görevi görmesine ithafen bir müze olarak kullanılıyor.

Yekaterinburg Klavye Anıtı

Buna bir anıt değil de bir açık hava sanatı desek daha doğru olur. Bu eser, 2005 yılında Anatoly Vyatkin tarafından yapıldı ve geleneksel bir klavyenin 30 katı büyüklüğünde. Yolunuz Yekaterinburg'a düşerse görülmeye değer bir yer.

Mariinsky Tiyatrosu

Mariinsky Tiyatrosu, muhteşem bir iç mekâna sahip olmakla birlikte opera ve bale izlemek için harika bir yerdir.

Mariinsky Tiyatrosu, tüm dünyada “Rusya'nın kültür başkenti” olarak bilinir. En ünlü opera sanatçıları ve bale dansçıları, binanın üç ana dönemi kapsayan uzun tarihine büyük katkıda bulunmuştur: Rus İmparatorluğu dönemi, Sovyet dönemi ve modern Rusya.

Rusya geziniz için bir bütçe belirlemeyi unutmayın!

Gökyüzünde Rusya bayrağı
Rusya seyahatinizden önce dilin temellerini öğrenmek harika bir fikir olabilir. | Kaynak: Pexels

Rusya’ya Gitmeden Önce Yapılacaklar

Rusya'ya seyahat etmeden önce dilin temelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Superprof'ta Rusça dersleri veren özel ders öğretmenlerini kolayca bulabilirsiniz. Platformumuzda üç çeşit eğitim mevcut: Yüz yüze özel dersler, online dersler ve grup dersleri.

Yüz yüze özel dersler genellikle en pahalı seçenek oluyor ama aynı zamanda kişiye özel hazırlanmış programlarla verimli dersler yapan öğretmenlerle çalışmış oluyorsunuz. Online eğitimler ise öğretmenin daha az masrafı olduğundan ve bir yerden bir yere gitmesi gerekmeyeceği için gün içinde daha fazla ders alabildiğinden genellikle daha ucuz oluyorlar. Son olarak grup dersleri ise çok daha ucuz oluyor çünkü ders ücreti öğrenciler arasında bölünüyor. Ancak bu derslerde öğretmen her bir öğrenciyle bire bir derslerde olduğu kadar ilgilenemeyebiliyor.

Ders almayı değil de bir Rusça öğretmeni olmayı düşünüyorsanız hemen Superprof'ta bir profil oluşturabilirsiniz. Kaliteli eğitimler ve özel dersler sunan öğretmenler, profilleri hızla olumlu yorumlarla dolacağından öğrenci bulmakta pek bir sorun yaşamazlar. Daha çok kişiyi çekmek istiyorsanız potansiyel öğrencilerin neler yapabileceğinizi görebilmeleri ve sunduğunuz farklı ders türleri hakkında bir fikir edinebilmeleri için ilk ders saatini ücretsiz sunmanızı öneriyoruz.

Öğrencileriniz Rusya'ya giderse hiç endişelenmeyin! Online Rusça özel ders seçeneğiyle ikinizin de iyi bir internet bağlantısı olduğu sürece derslerinize devam edebilirsiniz.

Artık Rusya’nın gezilecek yerleri hakkında bilgi aldığınıza göre seyahatinizi planlamaya veya öğrencinizin seyahat planına yardım etmeye hazırsınız!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.