Kodlama veya web geliştirme dersleri mi alıyor sunuz? İlk programınızı veya uygulamanızı oluşturmaya hazır mısınız? Bir web geliştiricisi olmak kariyer planlarınız içerisinde yer alıyor mu?

Bunların hepsi iyi fikirler çünkü nasıl kodlama yapacağını bilenlerin işsiz kalma olasılıkları gerçekten de çok düşüktür. Yalnızca ülkemizde değil, yurtdışında da kodlama bilen kişilere ihtiyaç duyulur.

Web sitelerini çalıştırmak ve işletmek, mobil uygulamalar veya bilgisayar programları oluşturmak... Bunların hepsi birkaç adımdan oluşan projelerdir. Bu yazımızda, kodlama projelerinin aşamalarına ve yazılım yapan kimselerin bir projeyle nasıl başa çıktıklarına yakından bakacağız.

Ancak tabii ki, programlama ve kodlama konularında her zaman yazılım hataları çıkabileceğini bilmelisiniz!

En iyi Programlama öğretmenleri müsait
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (11 yorum)
Serkan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (28 yorum)
Mustafa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (17 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (14 yorum)
Emre
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayberk
5
5 (13 yorum)
Ayberk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (11 yorum)
Serkan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (28 yorum)
Mustafa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (17 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (14 yorum)
Emre
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayberk
5
5 (13 yorum)
Ayberk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Projenin Özelliklerini Olabildiğince Erken Tanımlayın

Özellikleri ana hatlarıyla belirtmeden ve bir tasarım özeti oluşturmadan önce ilk olarak projenizi özetlemeniz gerekir.

Bu, ister sizin projeniz olsun isterseniz de bir müşteri tarafından size verilsin, her şartta yapmanız gereken bir şeydir.

Laptop kod sayfası
Herhangi bir kod yazmaya başlamadan önce projenizi tanımlayıp hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. | Kaynak: Pixabay

Projenin büyüklüğüne ve dahil olan işletmelere bağlı olarak, CEO ve COO'nun (Baş İşletme görevlisi) da biraz söz hakkı olabilir. İçerik yöneticisi fikir beyan edebilir ve pazarlama ve SEO uzmanlarına kontrol etmeleri için talimat verebilir.

Projeyi Tanımlamak

Hazırlık aşamasında muhtemelen geliştiriciler, programcılar ve proje yöneticileri proje için hedefleri, nasıl kullanılacağı, neye benzeyeceği gibi konular hakkında tartışmak isteyeceklerdir. Bu, genellikle planlama aşaması veya analiz aşaması ve birkaç çeşitli araştırmanın yapılacağı süreçtir. Programcı, program veya projenin hedefleri hakkında da sorular soracaktır.

Ardından, veriler ve işlevler ile kullanıcılar arasındaki ilişkiyi düşünmeleri gerekecektir. Tahmin edeceğiniz üzere, tür işler kullanıcı deneyimi üzerinde giderek daha fazla durmaya başladı. Kodlama, hem bilgisayar hem de son kullanıcı için işe yarayan bir şeyler oluşturmayı gerektirir. BT'de kullanıcı deneyimine UX denir. Bu aşamada, projenin ne kadar süreceğini de düşünmeye başlamanız beklenir.

Bir web sitesini kodluyor olsanız da, en etkili programlama dilleri üzerinde biraz kafa yormalısınız: HTML, CSS, PHP vb. Uygulamaların ve programların JavaScript, Python vb. dillerde kodlanması gerekebilir. Son olarak, programın ve kodlamanın hedefleri nasıl karşılayacağını düşünmeniz gerekecek.

Tasarım Özeti Hazırlamak

Programın nasıl çalışacağını, üzerinde çalışacağı cihazları ve aşağıda listelediklerimizin de dahil olduğu diğer birkaç faktörü ana hatlarıyla belirtmeniz gerekir:

 • İstemci ve sunucu;
 • Depolama türü;
 • İşletim sistemi;
 • Tek veya çoklu platform;
 • Ağ yapılandırma protokolleri (HTTP/HTTPS).

Tasarım özeti imzalandı mı? Onaylandıktan sonra başlayabilirsiniz!

Programlar ve Uygulamalar için Geliştirme Aşamaları

Bu aşamada kodlamaya başlayabilirsiniz. Kodlama genellikle temel bir metin düzenleyicide yapılır ve bu aşama için Windows'un Not Defteri gibi basit bir metin düzenleyici kullanılabilir.

Ancak tabii ki, kullanabileceğiniz IDE (Entegre Geliştirme Ortamı), Sublime Text, Atom, Notepad++, TextMate, UltraEdit, Coda, CodeShare, vb. gibi daha gelişmiş metin düzenleyiciler de var.

Örneğin, Sublime Text aralarında en popüler olanlardan bir tanesidir. Metni düzenlemenize ve anahtar kelimeleri, noktalama işaretlerini, sayıları, bağlantıları vb. renge göre ayırmanıza imkan sağlar.

Kaynak kod, insanlar tarafından yazılan kod satırlarıdır. Kodlayacağınız dili ve bunun düşük seviyeli bir programlama dili mi yoksa C++ veya JavaScript gibi yüksek seviyeli bir programlama dili mi olduğunu düşünmelisiniz.

 • Kullanılan en yaygın programlama dilleri arasında C++ ve Python vardır.
 • JavaScript, ön uç için Node JS sayesinde kullanıcı arayüzleri ve web siteleri için yaygın olarak kullanılan bir dildir.
 • Python en çok kullanılan programlama dillerinden bir tanesi olduğu gibi yaygın olarak da öğrenilir.

Programlama dilleri ve tarihi için tıklayın!

Programlama kodu
Geliştirme aşamasında kodunuzun çoğunu yazmış olursunuz. | Kaynak: Pixabay
 • PHP, web siteleri oluşturmak için kullanıldığı gibi WordPress ile de kullanımı yaygın olduğundan dünyada en yaygın kullanılan programlama dillerinden biriydi.

Son olarak Java, nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Kaynak kodu yazıldıktan sonra, bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi cihazın anlayabileceği bir dile çevrilmesi gerekir.
Bu iki yoldan biriyle yapılabilir:

 • Yorumlayıcı
 • Derleyici

Yorumlama koddan geçer. Bu işlem, makinenin işleme geçmeden önce her satırı çevirmesi gerektiğinden zaman alabilir.
Derleme ise kaynak kodunu tek seferde çevirir.

Bunun birkaç aşaması var:

 • Sözcüksel analiz
 • Sözdizimi analizi
 • Anlamsal analiz

Kod Oluşturma ve Optimizasyon

Bu aşamada kod, kullanıcı düzeyinde daha hızlı çalışmasını sağlamak amacıyla sıralanır.

Kodu Düzenleme

Kaynak kodu aynı zamanda “kaynak modülleri” olarak da isimlendirilir. Derlendikten sonra artık bunlar “nesne modülleri” olarak geçer ve yürütülebilir bir program oluşturmak için bir araya getirilmeleri gerekir. “Linker” (bağlayıcı) da adından anlayabileceğiniz gibi nesne dosyalarını bir araya getirir.

Belirli programlama dillerinde programlamayı ve ustalaşmayı öğrenmeniz için yıllarca emek vermeniz gerekebilir.

Kendi kendinize ne kadar fazla pratik yaparsanız o kadar hızlı bir şekilde uzmanlaşırsınız.

Sürekli çalışmanız, geliştirmeniz ve trendlere ayak uydurmanız gerekir. Programlamada asla yavaşlayamazsınız. Bağlama aşamasında, derleyicinin belirli değişkenlerin nerede bulunduğunu göstermediğini de bilmeniz gerekir. Bu nedenle bazı modüller yeniden yerleştirilebilir. Ardından montaj gelir. Assembler ile nesne modülleri bir araya getirilir.

Hata Ayıklama ve Test Etme

Hata ayıklama ve test etme, uygulama ve program geliştirme sürecinin temel bir parçasıdır.

Kodladığınız şeyin hızlı ve etkili bir şekilde işlenip işlenmediğini üst düzey programlamada bile kontrol etmeniz gerekir. Koddaki yanlışları ve veritabanındaki yazılım hatalarını aradıkça neyin işe yarayıp neyin yaramadığını göreceksiniz. Başka bir deyişle, bir web sitesinde veya uygulamada hata ayıklamak kodun kendisini düzenlemenin bir parçasıdır.

Bilgisayar programı kod
Uygulama ya da programınızda hatalar fark ederseniz hangi kodunuzun buna neden olduğunu bulmanız gerekir. | Kaynak: Pixabay

Programlama becerilerinizi geliştirmek için yazdığınız her şeyde hata ayıklamanız gerekir. Özellikle bu işte acemiyseniz ilk etapta hatasız program ve uygulama kodlamak neredeyse imkansızdır. Kodu düzeltmek veya geliştirmek için her zaman geriye dönmeniz gerekir.

Kendinize sormanız gereken bazı sorular var:

 • Neden bu şekilde tepki veriyor?
 • Hata neden ortaya çıkıyor?

Hataların nereden geldiğini görmek için çeşitli hipotezleri test etmeniz gerekecek. Bu aşama, projenin, modüllerin, değişkenlerin vb. nasıl çalıştığını sorgulamanızı da sağlayacaktır.

Hata ayıklama ve test etme konusunda size yardımcı olacak birçok iyi araç vardır. Özel dersler alarak işinize yarayabilecek her türlü bilgiyi alanında uzman bir eğitmen aracılığıyla öğrenebilir, programlama proje fikirleri de alabilirsiniz.

An itibariyle, Superprof aracılığıyla programlama eğitimi vermekte olan 1000'e yakın öğretmen vardır. Ayrıca, Superprof ile kodlama eğitimi almak isterseniz bunun için ortalama ders saati ücreti yalnızca 78 TL'dir. Öğretmenlerimizin çoğunun ilk dersi ücretsiz verdiğini de söylemeden geçmeyelim. Programlama öğrenmek size neler kazandırır bahsettik, bunun için ders almaya değer! Programlama dersleri sayesinde mobil programlama projeleri de size çocuk oyuncağı gibi gelmeye başlayacak!

Yakınlarınızda programlama dilleri dersi alabileceğiniz size uygun bir öğretmen bulamadıysanız, online dersler de almayı düşünebilirsiniz. Böylece evinizde rahat ve stresten uzak şekilde programlama öğrenebileceksiniz. Ayrıca tüm bu dersler aynı zamanda çocuklar için programlama eğitimi arayan ebeveynler için de uygun bir seçenektir. Hemen sitemizi ziyaret edin ve programlama ve kodlama alanında ders vermekte olan öğretmenlerimizin profillerini inceleyin... Sizin için ideal öğretmeni bulduktan sonra hiç hız kesmeden dersler almaya başlayabilirsiniz.

Şimdiden iyi şanslar diliyoruz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!