Günümüzde zaman yönetimi, öz güven ve öz farkındalık ile ilgili birçok öneri bulabilirsiniz. Ancak hayatınızda hangi stratejiyi uygulamanız gerektiğine karar vermek zor olabilir. Kişisel gelişim kavramı insanlık tarihinin başından beri vardır. Bu da bilgi yönetim becerileri, iletişim becerileri veya duygusal zekâ ile ilgili tüm o kitapları, podcastleri incelemeyi bir hayli zor kılıyor.

CV'nizdeki becerilere bir yenisini eklemek istiyorsanız veya hayatınızı iyileştirmek istiyorsanız kişisel gelişim harika bir başlangıç noktası olabilir. Bu rehberde gelişim becerilerinizi tazelemenin önemini öğrenip işinize yarayabilecek ipuçları ve öneriler bulabilirsiniz.

Kişisel gelişimle özgüven geliştirme
Kişisel gelişim çok özel ve güzel bir yolculuktur. | Kaynak: Unsplash
En iyi Kişisel gelişim öğretmenleri müsait
Kübra çiğdem
5
5 (13 yorum)
Kübra çiğdem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nurettin
5
5 (13 yorum)
Nurettin
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cem
5
5 (17 yorum)
Cem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (32 yorum)
İbrahim
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cansu
5
5 (8 yorum)
Cansu
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nezi̇r
5
5 (11 yorum)
Nezi̇r
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (8 yorum)
Mustafa
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (8 yorum)
Özlem
₺850
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra çiğdem
5
5 (13 yorum)
Kübra çiğdem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nurettin
5
5 (13 yorum)
Nurettin
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cem
5
5 (17 yorum)
Cem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (32 yorum)
İbrahim
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cansu
5
5 (8 yorum)
Cansu
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nezi̇r
5
5 (11 yorum)
Nezi̇r
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (8 yorum)
Mustafa
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (8 yorum)
Özlem
₺850
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Kişisel Gelişim Nedir?

Hem toplumun hem de ekonominin kişisel gelişim üzerindeki etkisi gittikçe büyüyor. Refah seviyesi daha karmaşık hâle geldikçe birçoğumuz kişisel gelişimi hayatımızın bir parçası yapmakta zorlanıyoruz. Bunun en büyük sebebi toplumun hâlâ beceri gelişiminin ne olduğunu tam olarak bilmemesidir.

Kendini geliştirme kavramı kolayca anlaşılabilir. Yatırımın ilk kuralı da budur: Önce kendinize yatırım yapın. Bu "yatırımlar"ın birçok çeşidi vardır. Örneğin:

  • İlgi duyduğunuz alanlarda beceri edinin
  • Kişisel bir projeyle liderlik becerileriniz üzerinde çalışın
  • Bir egzersiz rutini oluşturun
  • Yeni bir dil öğrenin

Tüm bu örneklerin altında yatan asıl fikir, kendinize sizi mutlu eden aktivitelerle ilgili hedefler koymaktır. Böylece hem kişisel becerilerinizi geliştirir hem de daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürersiniz.

Zamanınızın bir kısmını bilimsel veya teknik beceriler, tiyatro becerileri edinmeye ayırarak kariyer gelişiminizi bir üst seviyeye taşırsınız. Kişisel gelişim, sosyal becerilerinizi ve sözsüz becerilerinizi geliştirerek iş bulma şansınızı artırır. Ayrıca bu sayede farklı kariyer fırsatlarını keşfedebilirsiniz.

Hâlâ kişisel gelişim becerilerinin ve planlarının ne olduğunu tam olarak anlayamamış olabilirsiniz. Kişisel gelişimin genel fikri etkili bir iletişim ve çatışma çözme becerilerinizi iyileştirmektir. Bunu iki yolla yapabilirsiniz: Fitness veya meditasyon. Birçok uzmana göre sporlar hem fitness hem meditasyondan oluşuyor. Bu sporlardan bazıları:

  • Yoga
  • Dövüş sanatları
  • Uzun koşu

Kişisel Gelişime Nasıl Başlanır?

Kişisel gelişim ile ilgili birçok teori vardır. Bunlardan en ünlüsü Psikolog Abraham Maslow tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bugün ihtiyaçlar hiyerarşisi olarak bildiğimiz kavram, ilk olarak Maslow tarafından insanların yaşam becerilerini nasıl edindiğinin basit bir göstergesi olarak ortaya konulmuştur. Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi, gelişim sürecinizi iyileştirmek için ihtiyacınız olan öz değerlendirme becerilerini anlamanıza yardımcı olabilir.

Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi piramidinin en alt basamağında, temel psikoloji ve güvenlik ihtiyaçları karşılandıktan sonra herhangi bir gelişim hedefi koyulmalıdır. Bu gibi ihtiyaçlar beslenme, barınma, egzersiz, güvenlik, rutin olabilir.

Grup dersleriyle özsaygı edinme
Bireysel veya bir grupla gelişim kursları alabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Piramidin bir üst basamağında sevgi ve aidiyet hissi yer alır. Bu iki kavram, programlama veya yabancı dil bilme kadar somut olmasa da kişisel hedeflerinize ulaşmanızda büyük rol oynayabilir. İş yerinde, günlük hayatta veya ailede bir gruba ait olma hissi, psikolojik açıdan hayati önem taşır.

Maslow'un piramidindeki bir üst aşamada bu hissin önemini anlıyorsunuz: Saygı ihtiyacı. Kişisel gelişim öz güven ve özsaygı olmadan tanımlanamaz. Örneğin sunum becerileri üzerinde çalışmak kadar basit bir şey bile kendinize güveninizi artırabilir. Özgüven geliştirme her insanın ihtiyaç duyduğu bir şeydir.

Maslow'un hiyerarşisinde diğer basamak, bilişsel ihtiyaçlardır. İnsanlar bilgiye açtır. Bu nedenle de kişisel gelişim kısa vadeli değil, uzun vadeli olmalıdır. Bunun için mesela herhangi bir konuda yeni beceriler edinmek için gelişim kursları alabilirsiniz. Akıl hocalığınızı yapabilecek bir danışman da kişisel veya mesleki becerilerinizi geliştirmede çok etkili olabilir. Bazı insanlar öz bilgiyle veya kendi kendilerine öğrenmeyle tatmin olabiliyor. Ancak büyük bir çoğunluk, alanında uzman kişilerden öğrenmeyi seviyor. Bir kişisel gelişim uzmanı oldukça faydalı olabiliyor.

Bir sonraki basamak, estetik ihtiyacıdır. Yani düzen, simetri ve güzellik ihtiyacı diyebiliriz. Maraton koşma veya Excel öğrenme gibi gelişim hedeflerinize doğru ilerlerken çevrenizde de gelişimi uygulamalısınız. Mesela sevdiğiniz bir şehirde yaşayabilir veya evinizi kendi özel alanınıza dönüştürebilirsiniz. Bu gibi faaliyetler gelişim planınızda büyük rol oynayabilir.

Son aşamaysa kendini gerçekleştirme ihtiyaçlarıdır. Bu da bir kişinin koyduğu bütün hedeflere ulaşması demektir. Sanılanın aksine, kişisel gelişim her gün uygulamanız gereken bir şeydir. Bunu son durak olarak değil de yaşam boyu devam eden bir süreç olarak görmelisiniz.

Kendinize Göre Bir Kişisel Gelişim Planı Yapın

Kişisel gelişim hakkında bilgi edindikçe bu gelişimi kendi hayatınızda uygulama isteğiniz artar. Böylece hedeflerinize ulaşma yoluna ilk adımınızı atabilirsiniz. Ancak sadece isteyerek ne kişisel ne de mesleki becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Hâlâ kişisel gelişim planı nasıl yapılır diye düşünüyor olabilirsiniz. Plan yapıp gelişme göstermek için öncelikle hedef belirlemeyi öğrenmelisiniz.

Çoğumuza çok erken yaşta, ulaşılabilir hedefler koymamız gerektiği söylenmiştir. Ancak bu öğüt, insanlar neyin ulaşılabilir neyin ulaşılamaz olduğunu tam olarak bilmediğinden pek faydalı olmayabilir. Çoğu kişi kendine bir oturuşta bütün diziyi izlememek gibi basit veya daha çok spor yapmak gibi belirsiz hedefler koyar. Böyle hedeflerle yeni beceriler edinemezsiniz.

Profesör Locke ve Profesör Latham'ın çalışmalarına göre hedefleriniz ne kadar zor ve spesifik olursa o kadar çok azimle ve istikrarla çalışırsınız. Mesela herhangi bir becerinizi geliştirmek için "Elinden geleni yap." gibi bir hedef yerine "Kendi rekorunu kır." veya "Dünden iki saat fazla çalış." gibi daha somut hedefler koyun.

Gelişiminizi nasıl planlamanıza dair detaylı bir rehber niteliğinde olmasa da bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç ipucumuz var.

Hedef Belirleyin

Her başarılı kişisel ve mesleki gelişim yolculuğu hedef koymayla başlar. Kişisel gelişim hedefleriniz zor ancak ulaşılabilir hedeflerden oluşmalıdır. Böylece hangi yönünüz üzerinde çalışmak istediğinize de karar verirsiniz.

Gelişiminizi Planlayın

Mesleki ve kişisel gelişimde plan yapmaya, hedeflerinize ulaşmada atacağınız her bir adımı belirleyerek başlamalısınız. Bu süreçte ihtiyacınız olabilecek kaynakları ve her bir adımın ne kadar zamanınızı alacağını belirlemelisiniz.

Sürece Başlayın

İnsan potansiyelinize ulaşmak için bir yaşam koçuna ihtiyacınız yok. Kariyer keşfi için kişisel gelişim planlıyorsanız veya sadece yeni beceriler edinmek istiyorsanız kişisel gelişim planlarınızı uygulamaya koymak için daha fazla beklemeyin.

Mesleki gelişimde özgüven geliştirme
Zaman yönetimiyle kariyeriniz üzerinde daha etkili çalışabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

İnsan Potansiyelinize Ulaşma

Her gün öz yardım üzerine çalışmak yeni ve zor bir alışkanlık olabilir. İlerleyeceğiniz belirli bir yönün olmaması, ertelemeye yol açar. Bu da gelişim sürecinize bir gecikmeye neden olur. Bu yolculuğunuzda uygulayabileceğiniz detaylı öneri listemize ek olarak size birkaç ipucu ve materyal önerimiz var.

Kişisel Bakıma Zaman Ayırın

Bu öyle göründüğü kadar zor bir şey değildir. Kişisel gelişimde her gün belli bir zamanınızı spora, zihinsel sağlığınıza ve kariyerinize ayırabilirsiniz. Mesela çeşitli yollarla farkındalık seviyenizi yükseltebilirsiniz. Bu da bir çeşit meditasyondur. Stresinizi azaltarak kişisel ve mesleki gelişim göstermenin bazı yolları şunlardır:

  • Haftanın her günü için bir yapılacaklar listesi hazırlayın
  • İlgi duyduğunuz diğer mesleklerle ilgili staj yapın
  • Güne başlamadan önce her sabah günlük tutmayı deneyin 

Öz Yardım Materyalleri

Üzerinde çalıştığınız gelişim türüne göre farklı birçok kişisel gelişim kaynağı bulabilirsiniz. Yığınla kişisel gelişim kitabı ve kursu olması işinizi zorlaştırabilir. Hangi yönünüzü geliştireceğinize karar vererek seçeneklerinizi daraltabilir, size en uygun olanları daha kolay bulabilirsiniz.

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

4,33 (3 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.