Kariyerinizde ilerlemek, öz farkındalığınızı artırmak veya zamanı daha etkili kullanabilmek için izleyebileceğiniz birçok farklı gelişim planı vardır.

İşin iyi tarafı, hangisinin size daha uygun olduğuna karar vermek için bir yaşam koçuna ihtiyacınız yok. Farkındalık üzerinde çalışmaktan uzmanlık becerilerini geliştirmeye kadar, bu yola çıkarken size yardımcı olabilecek kaynakları bu rehberde topladık.

Kariyerde başarıya giden yol
Kişisel gelişimle uzun vadeli hedeflerinize ulaşabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash
En iyi Kişisel gelişim öğretmenleri müsait
Kübra
5
5 (13 yorum)
Kübra
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cem
5
5 (17 yorum)
Cem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (29 yorum)
İbrahim
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet yesevi
5
5 (4 yorum)
Ahmet yesevi
₺55
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Havva
5
5 (4 yorum)
Havva
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cansu
5
5 (7 yorum)
Cansu
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aybars
5
5 (8 yorum)
Aybars
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emel
5
5 (16 yorum)
Emel
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (13 yorum)
Kübra
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cem
5
5 (17 yorum)
Cem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (29 yorum)
İbrahim
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet yesevi
5
5 (4 yorum)
Ahmet yesevi
₺55
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Havva
5
5 (4 yorum)
Havva
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cansu
5
5 (7 yorum)
Cansu
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aybars
5
5 (8 yorum)
Aybars
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emel
5
5 (16 yorum)
Emel
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Kişisel Gelişim Plan ve Becerileri Nelerdir?

Son yıllarda kişisel ve beceri gelişimi konusu büyük ölçüde değişti. Beceri eğitimi ve gelişim becerileri materyalleri gençlere yönelik yapılmaya çalışılsa da genelde yaşlılarla bağdaştırılıyordu. Her ne kadar gençler kişisel ve teknik becerilerini geliştirmekle ilgilenmiyor gibi görünse de bugün öz yardımın bu kadar popüler olmasının en büyük nedeni, bu kavramın sürekli çeşitli tanımlarının türemesidir.

Kişisel gelişimin mülakat becerilerinizden çatışma çözme becerilerinize kadar birçok şeyi geliştirerek her şeyi nasıl etkilediğini anlamak için bu alanın yıllar içinde nasıl değiştiğini öğrenmelisiniz.

Kişisel gelişimi farklı isimlerle duymuş olabilirsiniz. Bunlardan bazıları kişisel ilerleme, kişisel bakım, bireysel gelişim olabilir. Bu alan, hayatınızı iyileştirmek için beceri eğitim ve öğrenim eylemlerini tanımlar. Bu eylemler insanlık tarihinin en başından beri vardır. Bu nedenle tek bir tanımla kişisel gelişimi açıklamak zordur.

Ancak bazı psikologlar, birçok farklı kişisel gelişim teorisinin kaynaklandığı bilimsel temeli düzenlemeye çalışmıştır. Bunun en klasik örneklerinden biri de Psikolog Abraham Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisidir. Bu hiyerarşi yıllar boyunca birkaç değişime uğradıysa da günümüzdeki versiyonu beş segment veya "adım"dan oluşur.

Her bir adımın tanımı ve bunların kişisel gelişimde ifade ettikleri, daha uzun bir açıklama gerektirir. Ancak temellerini kısaca belirleyebiliriz. Piramidin tepesinde yer alan "kendini gerçekleştirme" adımı, herhangi bir kişisel gelişim planında son aşama olarak kabul edilir. Kendini gerçekleştirme; bir bireyin daha iyi liderlik, sözlü iletişim becerilerine sahip olmak ve kariyerinde ilerlemek için kendini geliştirme eylemi olarak ifade edilir.

Piramidin en altında ise sevgi, güvenlik, beslenme, uyku gibi kavramları içeren temel ihtiyaçlar yer alır. Bu temel ihtiyaçlar kendi içlerinde "psikolojik ihtiyaçlar","güvenlik ihtiyaçları" ve "sevgi ve aidiyet ihtiyacı" olarak üçe ayrılır. Maslow, teorisinde insanların belirledikleri hedeflere ulaşmaları için temel ihtiyaçlarının kendileri, ebeveynleri, toplum ve devletleri tarafından karşılanması gerektiğini savunur.

Başka bir deyişle, çocuklarının karnını doyurmak için yeterli yiyeceğe sahip olma endişesinde olan bir insan, hedef belirlemede pek başarılı olamaz. Bu teorinin amacı kesinlikle ekonomik durumları kötü olan insanların becerilerini geliştirmelerine engel olmak değildir. Aksine, sosyal dayanışma ve ekonomik güvenliğin bir arada olmasının, güçlü ve yetenekli topluluklar için oluşturduğu temelin önemini vurgular. Hatta davranışsal iktisada ilgi duyan herkes, ekonomik stresin insanların bilişsel yeteneklerini ciddi bir şekilde sınırlandırdığını gösteren birçok çalışmayla karşılaşacaktır.

Birçok kişi istihdam edilebilirliğini artırmak veya bireylerarası iletişim sorunlarına net çözümler bulmak için kişisel gelişim çılgınlığına karışmıştır. Ancak kişisel gelişim ve olumlamalar üzerine yapılmış araştırmalara göre bu alan göründüğünden çok daha karmaşık. Ancak tabii ki kişisel bakıma erişmek artık çok kolay.  Kişisel gelişim materyallerine ve kurslarına erişebilmek için yüzlerce kişiye tonla para vermeniz gereken günler geride kaldı. Artık kişisel gelişim blogları bile var! İnternet üzerinde birçok kişisel gelişim siteleri ve bu sitelerde ücretsiz kişisel gelişim makaleleri bulabilirsiniz.

Kişisel gelişim süreci, sosyal medyada kişisel bakımla ilgili ilham veren gönderileri takip etmekten çok daha fazlasını içerir. Harika bir başlangıç noktası olsa da kişisel gelişim aslında tek kullanımlık bir araçtan çok bir yaşam tarzı. İşin iyi tarafı bir kere başladığınızda asla durmak istemeyeceksiniz.

Kişisel gelişimle başarıya giden yol
İster hayalperest ister gerçekçi olun, kişisel gelişim teknikleri kişisel ve mesleki açıdan gelişmenize yardımcı olur. | Kaynak: Unsplash

Hedeflerinize Ulaşmanın Yolları

Yüzlerce kişisel gelişim materyalini incelemek gözünüzü korkutabilir. Materyalleri üç kategoriye ayırarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu yola adım atmadan önce, çalışmaya bu kategorilerden hangisiyle başlayacağınıza karar vermelisiniz.

Mesleki Becerileri Geliştirme

Kişisel gelişimin daima mesleki kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olacağını unutmayın. Hedef belirleme, plan yapma ve bu planı uygulamayı içeren herhangi bir gelişim planının genel hatlarını incelerken bunun doğru olduğunu göreceksiniz.

Programlama veya iş analizi gibi uzmanlık becerilerinizi iyileştirmek için gelişim kursları alarak yöneticinizle aranızdaki ilişkiyi geliştirebilir veya aktarılabilir beceriler listenize bir yenisini eklersiniz. Ancak maraton koşusuna hazırlanmak veya her ay bir kitap bitirmek gibi hayatınıza zevk katacak hedeflere ulaşmaya çalışmak da kariyer hayatınıza fayda sağlayacaktır. İş dünyasındaki kişisel gelişim alanlarından bazıları şunlardır:

 • Sunum becerileri
 • Etkili iletişim
 • Sözsüz beceriler

Kişisel Hedefleri Geliştirme

Kişisel gelişim genellikle fiziksel ve zihinsel sağlık olarak iki kategoriye ayrılır. Bu ikisi genelde beraber ilerler. İkisinde de becerilerinizi geliştirmek için uygulayabileceğiniz birçok aktivite vardır.

Zorlu ve somut hedefler belirlemek, kişisel gelişimde her uygulamanın başında gelir. Bu görüşü yansıtan bazı örnekler:

 • Stres atmak için her hafta yoga kursuna gitmek
 • Kaygıyı azaltma becerileri ve taktikleri geliştirmek için ayda bir kez bir terapiste görünmek
 • Arkadaş edinmek için bir halk koşusuna katılmak
 • Her gün kendine biraz zaman ayırmak için bahçeyle uğraşmak

Kendini Daha İyi Tanıma

Yeni mesleki beceriler veya yaşam becerileri öğrenmek, kişisel gelişimin ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak gelişim hedeflerinizde fiziksel aktivite olmak zorunda değil. Birçok kişi yeni bilgiler edinmek için kendine kişisel gelişim hedefleri koyar. Bu bilgiler genelde şu üç alandadır:

 • Finansal
 • Kültürel
 • Akademik

Yatırımla ilgili bir kitap almak, dil kurslarına yazılmak, beslenme konusunda online bir seminere katılmak, bilginizi geliştirmek için yapabileceğiniz aktivitelerden bazılarıdır. Pek çok insan resim veya matematik gibi alanlarda beceri edinmek için genelde bir öğretmen tutar. Bazılarıysa kişisel gelişim deneyimlerini iyileştirmek için kendi kendine öğrenmeyi tercih eder.

Kişisel gelişim siteleri ve podcastler
Kişisel gelişimle ilgili podcastler dinlemek faydalı olabilir. | Kaynak: Unsplash

Potansiyelinizi Kullanmayı Öğrenin

Üç kategoriden hangisini seçerseniz seçin, erteleme huyunuz gelişmenizin önündeki en büyük engel olabilir. Birçoğumuz hedeflerimize ulaşmamızı engelleyen kötü alışkanlıklarımızı kolayca listeleyebiliriz. Ama çoğumuzun yapamadığı şey, hedeflerimize ulaşmak için sahip olduğumuz iyi alışkanlıklarımızı ortaya koymaktır.

Atılgan olup pozitif bir tutum sergilemek, katılacağınız veya kendiniz yapacağınız çeşitli gelişim programlarında ve planlarında size yardımcı olabilir. Ancak hedef belirleme sanatı çok daha önemlidir. Hatta o kadar önemlidir ki asıl yapmak istediklerini yapan ve yapamayanlar arasında belirleyici bir faktördür.

Kişisel gelişime ilgi duyup duymadığınızı, hedef belirleme becerilerinizi günlük hayatınızda kullanmayı isteyip istemediğinizi daha iyi anlamanız için aşağıda birkaç kaynak bulabilirsiniz.

Hedef Belirleme

 • Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı: Daha pozitif bir çalışma etiğine sahip olmak veya sadece potansiyelinizi ortaya çıkarmak istiyorsanız Stephen R. Covey'nin bu kitabı tam size göre.

İstihdam Edilebilirlik Becerileri ve Mesleki Beceriler

 • Sunum Kaygısından Kurtulmak: Beyhan Budak'ın bu podcastini dinleyerek "soft skills" becerilerinizi geliştirebilir, CV'nizi iyileştirebilirsiniz.
 • Kariyer Seçimi: Bahri Karaçay, bu podcastinde "kirpi prensibi"nden ve bu prensibin meslek seçimine uygulanmasından bahsediyor. Kariyer planlamanızı yapmakta zorluk çekiyorsanız bu podcaste bir şans verin!

Fiziksel ve Zihinsel Sağlık ve Öz Güven

 • Simyacı: Stres yönetimi, zorlu durumlara uyum sağlama ve duygusal zekâ gibi konuların üzerinde durmasa da Paulo Coelho'nun bu romanı, birinin yazma becerilerinin psikolojik becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabileceğinin bir kanıtıdır.
 • İçe Dönük Konuşmanın Gücü: Shad Helmstetter bu kitabında kendimize söylediğimiz şeylere, iç sesimize değiniyor. İçimizden kendimize söylediğimiz şeylerin %77'si bize karşı olabilir! Bu kitapla olumsuz iç monoloğunuzu nasıl pozitif enerjiye dönüştüreceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.