Keman çalmayı öğrenmek, kendiniz için yapabileceğiniz en faydalı şeylerden bir tanesidir. Herhangi bir enstrümanda başarılı olmak için adanmışlık, motivasyon ve tutku gerekir. Bununla birlikte, keman dersleriyle ilgili en güzel şeylerden biri, sizi sadece enstrümanı çalabilmeniz için eğitmekle kalmayıp, aynı zamanda size nasıl daha iyi bir insan olunacağını göstermesidir. Keman çalmayı öğrenmek zaman ve netlik gerektirir.

Bu yazımıda keman çalmayı öğrenirken neler bekleyebileceğinize bir göz atalım.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Keman Öğrenme Teknikleri

Geleneksel Öğrenme Teknikleri

Geleneksel keman yöntemi, hepsinin ortak bir yapıyı paylaştığı, öğrenciye notları nasıl okuyacağını öğreten öğretim stillerinin birleşimidir. Bu yöntemi kullanırsanız yeni başlayan bir kemancı olarak bile müzik okumayı öğreneceksiniz. Bununla birlikte, çeşitli öğretim stilleri arasındaki tek ortak nokta bu olabilir. Notları erken okumaya başlamanın, öğrencilerin müzik kariyerleri için çok yardımcı olduğu ve onlara erken yaşlardan itibaren resitallere, müzik gruplarına veya genç bir orkestraya katılma fırsatı verdiği inancının temelini oluşturur.

Orkestra kemancı
İleride bir orkestra içerisinde kaman çalma hayaliniz varsa nota okumayı bilmelisiniz. | Kaynak: Pixabay

Bu Tekniğin Avantajları:

Öğrenciler notaları müziği okuyarak öğrenebilir ve daha sonra tekniklerine yardımcı olması için onları ezberleyebilirler.
Ebeveynlerin bu tekniğe dahil olmaları gerekmez ve bu nedenle çok daha fazla pratik yapılabilir.
Eğitmenlerin kemanı daha iyi öğretmelerine yardımcı olabilecek birçok ek çalışmaları vardır.

Bu Tekniğin Dezavantajları:

Keman çalarken nota okumak zorunda kalmak aşırı zor olabilir ve bu da tekniğin önüne geçebilir.
Ek olarak, keman çalmayı öğrenen çok küçük yaştaki bir öğrenci için zor olabilir, öğrendiğin 4 yaşındaki bir öğrenci müzik notaları bir yana kitap bile okumayacağından bu teknikle çalışması zordur.

Keman nota dersleri özellikle küçük öğrencilerin hevesini kırabilir. Ayrıca, online değil de bire bir dersler ile öğrenilmesi tavsiye edilir.

Suzuki Keman Metodu

Bu teknik, Japonya'dan Shinichi Suzuki adlı bir kemancı tarafından geliştirilmiştir. Çocukların ana dillerini kendilerine özel olarak öğretilmeden konuşabiliyor olmalarından ilham almıştır. Ebeveynler bu sürece epeyce dahil olurlar.
Suzuki yöntemi, ana dil yaklaşımı olarak adlandırdıkları nota okumayı geciktirir. Bu yöntem, müzik derslerini bir dil olarak ele alır. Daldırma yöntemi, bu yöntemi öğrenen öğrencilerin temel yollarından biridir.

Bu Tekniğin Avantajları:

 • Öğrenciler keman çalmaya ve hatırlamaları gereken diğer her şeye odaklanabilir, çünkü nota okumaya daha sonra geçilecektir.
 • Bu yöntem, öğrencinin özgüvenini artırır bu nedenle de öğrenme hızı üzerinde olumlu bir etki bırakır.
 • Keman dersi notalar ve türevlerini kapsamadığından ebeveynler derslere yoğun bir şekilde dahil olurlar. Bu da çocuk ve ebeveyn arasında sağlam bir ilişki kurulmasını sağlar. Ebeveynleri, çocuklara evde koçluk yapabilmeleri için güçlenirler. Bu da eksiksiz bir öğrenme programı oluşturur.
 • Bu yöntem, her yaştan müzik öğrencisi için uygundur. Özellikle de küçük çocuklar için çok avantajlıdır.

Bu Tekniğin Dezavantajları:

 • Keman derslerinde nota okumanın sona bırakılması öğrencinin zamanı geldiğinde de bunu ertelemesine neden olabilir.
 • Nota okumadıkları için çocukların orkestraya veya grup gösterilerine katılmaları zordur. Çoğunlukla kulak eğitimi verilir.
 • Ebeveynleriyle iyi bir şekilde çalışamayan çocuklar için sorunlar ortaya çıkabilir.

Keman Öğrenirken Bilmeniz Gerekenler

 • Egonuzu Bir Kenara Koymalısınız

Keman çalmayı öğrenmek zaman alır ve diğer birçok öğrenci 3-4 yaşlarında kemanı mükemmel bir şekilde çalabilen çocukları görünce heveslerini kaybeder. Ancak keman öğrenirken, diğer öğrencilerle kendinizi kıyaslamaktan kaçınmanız gerekir. Bütün süreç bireyseldir ve müziğiniz konusunda tutkulu olmanızı gerektirir.

Keman çalan kadın
Keman çalarken parmaklarınızı doğru bir şekilde yerleştirmeniz çok önemlidir. Bu sayede en yüksek performansı sergileyebileceksiniz. | Kaynak: Pixabay
 • Kemanınızın Bakıma İhtiyacı Var

Keman çalmayı öğrenmek, yapılacak işin sadece bir kısmıdır. Buna ek olarak, kemanınızın bakımına da dikkat etmeniz gerekir. Özellikle de çalarken ve pratik yaparken elinizden gelenin en iyisini yapmak istiyorsanız kemanınızın bakımlarının tam olması önemlidir. Bu, zamanla sizin için doğal bir rutin halini alacaktır ve kemancı olmanın önemli bir parçasıdır. Kemanınızı akort etmenin yanı sıra, yaya da dikkat etmeniz gerekir. Kemancılar her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için keman reçinesi de kullanırlar. İyi bir keman öğretmeni seçtikten sonra bu tarz konularda da destek göreceksiniz!

 • Bir Müzik Dahisi Değilseniz, Uzun Süre İyi bir Ses Çıkaramayabilirsiniz

Keman çalabilmek zaman, özveri ve kararlılık gerektirir. Başlangıçta, yarattığınız sesin çok da dinlenilesi olmadığını göreceksiniz. Hevesli olmanız, motivasyonunuzu kaybetmemeniz ve hep en iyiyi hedeflemeniz önemlidir. Keman konusunda ustalaşmak için gereken çok şey var ve iyi çalmak uzun yıllarınızı alabilir.

 • Bir Topluluğun Parçası Olacaksınız

Keman konusunda ne kadar özverili olursanız olun, sizinle aynı süreçlerden geçen ya da geçmiş insanlarla bir araya gelmek motivasyonunuzu her zaman artıracaktır. İnsanlar öğrenilen her alanda birbirlerini cesaretlendirmek bir araya gelirler, bu da destekleyici ve tutkulu bir topluluk oluşturur.

Keman Çalmak İçin Isınma Egzersizleri

 • Parmak Yerleştirme

Keman çalmak söz konusu olduğunda, parmakları düzgün bir şekilde yerleştirmek çok önemlidir. Her nota için doğru sesi çıkarabilmek için bir tuner kullanabilirsiniz.

 • Kemanda Dördüncü Parmak Pratiği

Her ne kadar en fazla kullanılan parmak olmasa da, keman konusunda profesyonel bir seviyeye ulaşmayı hedefliyorsanız, tüm vücudunuzu kullanmayı öğrenmeniz gerekecektir. Bu durumda dördüncü parmağınız kritik öneme sahiptir çünkü bazen dizelere diğer parmaklarınızla doğru konumda erişemeyebilirsiniz. Bu durumda, parmağınızı güçlendirmeli ve pratik yapmalısınız.

Keman Çalmayı Öğrenmek İçin En İyi İpuçları

 • Çevrimiçi keman mobil uygulamalarına bir şans verebilirsiniz. İlerlemenizi takip etmek, notlarınızı ayarlamak veya diğer müzisyenlerden oluşan bir topluluğa katılmak için uygulamalar bulmanız mümkündür. Muhtemelen telefonunuzu oldukça fazla kullandığınız için, keman pratiğinizi telefon uygulamalarınızla entegre etmek mantıklı olacaktır.
 • Duruşunuza odaklandığınızdan emin olun, bu müziğinizin ayrılmaz bir parçasıdır. İyi duruş, kemanı daha iyi çalmanıza olanak sağlar ve olası yorgunluğu önler. Çalmaya başlamadan önce vücudunuzu gevşetmek ve açmak için yapılan egzersizler, uzun vadede daha iyi bir duruşa sahip olmanızı sağlar. Vücudunuza kemanı daha iyi çalabilmek için gereken esnekliği sağlayan kısa bir egzersiz rutini bulmak sizin için oldukça yararlı olacaktır.
 • Keman dersi fiyatlarını araştırarak muhakkak bire bir dersler almayı düşünmelisiniz.
Keman çalan kadın duruşu
Keman çalarken parmakları doğru bir şekilde yerleştirmenin yanı sıra duruşu da ayarlamak iyi çalmak için gereken en önemli şeylerden bir tanesidir. | Kaynak: Pixabay
 • Bir keman çalışma rutini oluşturun ve ona bağlı kalın, eğer kendinizi geliştirme konusunda ciddiyseniz, her gün keman çalma pratiği yapmanız gerekecektir. Uygulama yapmak için belirli bir zamanınız varsa, buna bağlı kalmanız daha olasıdır. Hayatınızda ve yakın çevrenizde dikkatinizi dağıtacak şeyler olması kaçınılmazdır ve bazen normalde olduğundan daha yoğun şekilde çalışmanız gerekebilir, ancak keman pratiği konusunda bir rutin oluşturduysanız, buna sadık kalmak çok daha kolay olacaktır.
 • Notalarınızı bir arada ve iyi bir düzen içinde tutun ve yanında bir kalem bulundurun, böylece pratik yaparken herhangi bir not da alabilirsiniz. Her gün pratik yaparken, üzerinde çalıştığınız parçayı bulmanız gerekecek. Müzik olmadan nasıl çalacağınızı hatırlasanız bile, üzerine notlar aldığınız bir nota kağıdı bulundurmanız çok değerli bir kaynak olacaktır.
 • Her pratik öncesinde kemanınızı akort ettiğinizden emin olun. Keman akord etmek her zaman kolay değildir. Çoğu zaman ek materyallere ya da uygulamalara ihtiyaç duyabilirsiniz. Ama zamanla yalnızca kulağınıza güvenerek bunu yapabilecek kıvama geleceksiniz! Akordu bozuk bir enstrümanla keman çalamazsınız. Aksi takdirde hem kemanınıza ve kulağınıza zarar vermiş olursunuz. Becerilerinizi geliştirme konusunda ciddiyseniz, uyumlu olmayan notları çalışmak ve öğrenmek istemezsiniz.

İlk keman dersi sonrasında kendinizi daha özgüvenli hissedeceksiniz ve önceden gözünüze korkunç gelen her şey rutininizin eğlenceli bir parçası olacak!

Keman dersleri başlangıç için size bu süreçten beklemeniz gereken her şeyi de gösterecektir.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!