Pratik yapmak mükemmelleştirir. Herhangi bir müzik enstrümanında olduğu gibi keman için de bu geçerlidir. Her ne kadar klişe olsa da, doğru!

En iyi sesi ortaya çıkarabilmek için pratik yapmak gerekir ve bu son derece düzenli olmalıdır. Peki müzik derslerinizden aldığınız verimi nasıl en üst düzeye çıkarırsınız ve başarılı bir müzisyen olmaya giden yolu nasıl kısaltırsınız?

Keman çalmayı öğrenmenin birçok yolu vardır, ancak hangi yolu seçerseniz seçin, aldığınız keman dersleri süreci hızlandırmanızda büyük rol oynayacaktır. Ücretsiz kaynaklardan yararlanarak bireysel olarak çalışabilirsiniz ya da özel keman dersleri alabilirsiniz.

Nasıl öğrenmek istediğinize karar vermenin anahtarı, enstrüman için hedeflerinizin farkında olmaktır. Bu yazımızda her bir öğrenme yolunun artılarını ve eksilerini inceleyeceğiz. Umuyoruz ki bu yazıdan sonda kendiniz için en doğru seçimi yapabilirsiniz!

Keman dersleri başlangıç seviyesinden almak her zaman daha yararlı olacaktır.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (19 yorum)
İrem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (19 yorum)
İrem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Keman Derslerinin Faydaları

Keman, öğrenmek için seçebileceğiniz en güzel enstrümanlardan biridir. Yetenekli olmaya giden yol uzun olsa da, akıcılık kazandıktan sonra sizi engelleyecek hiçbir şey kalmayacaktır. Aşağıda listeleyeceğimiz bazı faydalar, keman pratiğinize odaklanmanız ve kendinizi adayabilmeniz için önemlidir.

 • Keman, zihinsel sağlık ve genel olarak beyin fonksiyonlarınızı daha güçlü bir hale getirmeniz için mükemmeldir.
 • Duyusal yetenek: Kemancılar, yıllarca süren kulak eğitimi nedeniyle sesleri birçok insana göre daha iyi tonlama yeteneğine sahip olabilir.
 • Keman öğrenmek, zamanla daha iyi bir dikkat süresi, sabır ve hafızayla sonuçlanır.
 • Keman çalmak güven, öz saygı ve öz farkındalık oluşturmak için harika bir yoldur.
 • Huzurunuzu artırır, stresi azaltır ve aynı zamanda duygusal bir çıkış yolu sağlar.
 • Daha iyi keman çalmak için önemli bir ipucu, iyi bir duruştur. Keman çalmak, ayakta dururken daha iyi duruşa sahip olmanızı sağlar, bu da zamanla vücudunuzun bunun için bilinçlenmesine katkıda bulunacaktır.
Nota kağıdı gözlük kalem
Nota okumayı biliyor musunuz? | Kaynak: Pixabay
 • Keman çalmak doğal olarak daha iyi bir organizasyon, öz disiplin ve yüksek motivasyon sağlar.
 • Keman topluluğu çok destekleyici ve cesaret vericidir; daha büyük bir şeyin parçası gibi hissetmek istiyorsanız özellikle öneririz. Yine de zamanınızın çoğunu keman çalmayı öğrenmek için tek başınıza veya öğretmeninizle geçirececeğiniz doğrudur. Ancak kendinizi yeterli hissettiğinizde keman topluluğuna katılabilecek ve hatta orkestralara, grup keman derslerine ve müzik okullarına da katılabilirsiniz.

Online Keman Dersleri Almanın Artıları ve Eksileri

Çevrimiçi keman çalmayı öğrenmek, dünyanın her yerinden profesyonellerle çalışabilmenizi ve en önemlisi de seçim yapmak için çok büyük bir kaynağınız olmasını sağlar. Şu an keman öğretmenlerinin neredeyse hepsi derslerini online olarak da vermektedir.

Seçtiğiniz öğretmenle görüşebilmek için aranızdaki mesafeyi hesaplamak zorunda kalmadan, onlarla Skype, Zoom ya da Google Meet gibi video konferans uygulamaları sayesinde görüşebilirsiniz.

Güçlü bir internet bağlantınız, iyi bir kameranız ve mikrofonunuz olduğu sürece, dersiniz neredeyse yüz yüze işleniyor gibi olacaktır.

Online olarak bir öğretmenle çalışmak, internetin gücünü derse dahil edebildiğiniz için çok ilgi çekici olabilir. Ayrıca ders dışında pratik yapmak için hangi web sitelerini kullanabileceğinizi de öğrenebileceksiniz.

Bunlara ek olarak, online derslerle keman öğrenmek birçok yönden avantajlara sahip olsa da, bire bir derslerde olduğundan daha fazla disiplin ve odaklanma gerektirir. Keman online ders için artı ve eksilere bakalım!

Çevrimiçi Müzik Derslerinin Artıları

 • Müzik öğretmeni müsait olduğu sürece, istediğin zaman istediğiniz yerde öğrenebilirsiniz.
 • Keman öğretmeninizle tanışmak için çok çeşitli uygulamalar ve programlar vardır.
 • Derslerinizi kaydedebilir ve istediğiniz kadar izleyebilirsiniz.
 • Öğretmeninizi dünyanın her yerinden seçme özgürlüğüne sahipsiniz.
 • Keman dersleri online olarak canlı geçebilir.
 • Keman çalmanın temellerini orta seviyeye kadar bilen ve sadece soru sormak veya iyileştirme için belirli alanlarda pratik yapmak için düzenli müzik dersleri alması gereken müzisyenler için mükemmeldir.

Online Keman Derslerinin Eksileri

 • Öğretmen size fiziksel olarak yardımcı olamaz, bu nedenle kemanınızı ayarlama, parmak yerleştirme, duruş gibi konularda özellikle çaba sarf etmeniz gerekir.
 • Yüksek hızlı bir internet bağlantısına, net bir kamera ve mikrofona sahip olmanız gerekir.

İnternet bağlantısında sorun olursa ders aksar.

Bireysel Çalışmanın Artıları ve Eksileri

Kendi kendine çalışma, yüksek motivasyonlu, odaklanmış ve müzik konusunda ciddi olan herkes için kemanı incelemenin güzel bir yoludur. Özellikle de keman konusunda hali hazırda bir temeli olan, ve birikimini daha da zenginleştirmek isteyen kişilerin para ödemek zorunda kalmadan gönül rahatlığıyla izleyebilecekleri bir yoldur.

Peki geçmişte gitar, çello veya diğer yaylı çalgıların nasıl çalınacağını öğrenmiş bir müzisyen misiniz? Muhtemelen çok fazla zorlanmadan kemanın temellerini öğrenebileceksiniz, ayrıca kemanınızı nasıl akort edeceğinizi de öğrenebileceksiniz. Müzik geçmişiniz varsa parmak yerleştirme de size tanıdık gelecektir.

Çello çalan adam
Önceden yaylı çalgıların herhangi biri için ders aldıysanız bireysel çalışma daha kolaylaşır. | Kaynak: Pixabay

En önemlisi, müzik okumayı da biliyor olmaktır. Durum böyleyse işler daha da güzelleşir! Bununla birlikte, müzikte bir geçmişiniz yoksa, kendi kendinize çalışmak sizi motivasyon ve disiplin anlamında zorluyorsa başka bir öğrenme yolunu değerlendirmeniz gerekebilir. Çünkü bu tarz öğrenciler için bireysel çalışma en iyi yol değildir.

Bireysel Çalışmanın Avantajları

 • Müzik geçmişi olan insanlar için idealdir.
 • Yaylı çalgıların nasıl çalınacağını bilen bir müzisyen için çok uygundur.
 • Motivasyonu yüksek ve sabırlı öğrenciler için mümkündür.
 • En ucuz seçenektir ve dışarıdan yardım istemediğiniz sürece ödenecek hiçbir şey yoktur.
 • Uygulamalar dahil olmak üzere çevrimiçi ve çevrimdışı çok sayıda ücretsiz materyal vardır. Bu, keman dersleriniz ve kişisel müfredatınız konusunda size yardımcı olabilir.
 • Kendi hızınızda ilerlemenize olanak sağlar, belirlenen hedeflere ulaşma konusunda endişelenmeden istediğiniz yoğunlukta çalışabilirsiniz.

Bireysel Çalışmanın Dezavantajları

 • Disiplini düşük olan öğrenciler için uygun değildir.
 • Notaları okumayı bilmeyen ve tamamen acemi olanlar için çok zordur.
 • Yeni başlayanların bu şekilde keman öğrenmesi ciddi bir motivasyon kaybına yol açabilir.
 • Hatalarınızı düzeltecek bir rehberin olmaması yaptığınız hataları sık sık tekrarlamanıza yol açar.
 • Temel eksikliği ilerlemeyi yavaşlatabilir.
 • Performansınızı geliştirmeniz zordur.

Bire Bir Özel Derslerin Artıları ve Eksileri

Enstrümanı öğrenmenin en iyi yolu keman çalmayı öğretmeninizle bire bir öğrenmektir. Tabii ki size konum olarak yakın ve beklentilerinize uygun bir öğretmen bulabilirseniz! Keman dersi alırken kazanımlarınızı en üst seviyeye çıkartırlar. Keman çalmayı en iyi şekilde öğrenmiş kişilerin birçoğu geçmişinde bire bir özel keman dersleri almıştır. Özel ders keman kariyeriniz için mükemmeldir!

Onların izinden gitmek isterseniz, bu şekilde çalışmak isteyebilirsiniz. Bir keman öğretmeni ile fiziksel olarak yakın olacak şekilde özel dersler aldığınızda, aktif bir müzisyen olmak için bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. Öğretmeninizin yanınızda olması aynı zamanda hatalarınızı düzeltmenize de olanak tanıyacaktır. Webcam aracılığıyla düzeltilmesi zor olan pek çok hata öğretmeniniz tarafından fiziksel olarak düzeltilebilecektir.

Öğretmen, performansınızla ilgili sorunları hızla giderebilecek ve size de bu konuda yardımcı olacaktır. Duruşunuzu sabitlemek, parmak yerleştirmek, kemanınızı akort etmek ve bakımını yapmak gibi pek çok konu da buna dahildir.

Keman salyangoz akort
Kemanınızı akort etmeniz ders aldıktan sonra kolaylaşacaktır. | Kaynak: Pixabay

Bire Bir Özel Derslerin Artıları

 • Öğretinizle keman çalmak, kendinizi geliştirdikçe cesaret verici bir hal alacaktır.
 • İlerlemenizi koruyacak ve daha sonra başarınızı etkileyebilecek hatalarınızı ortadan kaldıracak uygulamalı bir öğrenme yaklaşımına sahip olacaksınız.
 • Doğru duruşa, parmak yerleşimine ve enstrümanınızın bakımını nasıl yapacağınıza hakim olacaksınız.
 • Her yaştan, özellikle de müzik konusunda daha uygulamalı bir yaklaşıma ihtiyaç duyan yaşı küçük öğrenciler için çok iyi bir yöntemdir.

Bire Bir Özel Derslerin Eksileri

 • Keman öğrenmesi uzun zaman alacağından büyük bir yatırım gerekir. Keman dersi fiyatları konusunda araştırma yapmanız önemlidir.
 • Esneklik anlamında kısıtlanmış hissedebilirsiniz.
 • Evde keman dersi almak her zaman mümkün değildir.
 • Yakınlarınızda keman öğretmeni yoksa seyahat etmeniz gerekebilir.

Keman çalmayı öğrenmek isteyenlerin deneyebileceği bu üç yolun da kendilerine göre artıları ve eksileri var. Hedeflerinizi belirledikten sonra, sizin için en iyi yol daha da belirgin bir hale gelecektir.

Kesin olan tek şey, keman çalmanın çok büyük bir disiplin ve özveri gerektirdiğidir. Dolayısıyla hangi yolu seçerseniz seçin, kendinizi keman çalmayı öğrenebilmek için büyük bir disipline sokmanız gerekir.

Keman dersi özel olarak öğretmeninizden bire bir alınırsa daha verimli olacaktır. Ancak her seçeceğin de kendisine ait bir dezavantajı olduğunu unutmayın!

Başarılar...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!