İyi keman öğretmeni bulup kendisiyle yakın şekilde çalışmak, bir kemancı adayı olarak başarınızın merkezinde yer alacaktır. Bu, verilmesi gereken önemli bir karardır ve tüm öğretmenler de sizin için uygun olmayacaktır. Peki, hangi keman hocasının sizin mümkün olan en iyi şekilde keman çalmanıza vesile olacak doğru öğretim stiline ve deneyimine sahip olduğunu nasıl ve nereden anlayacaksınız?

Keman dersleri başlangıç seviyesinden almak her zaman daha iyi olacaktır.

Keman öğretmeninizi ararken bilmeniz gereken bazı önemli şeylere bir göz atalım...

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Mevcut Olan Farklı Eğitim Türleri

Keman çalmayı öğrenmek istediğinize kesin karar verdiyseniz, sizin için hangi seçeneklerin mevcut olduğunu bilmeniz gerekecektir. Çok sayıda farklı ders planı olduğu gibi keman öğrenmenin de birçok farklı yöntemi vardır.

Julliard Yaylı Çalgılar Dörtlüsü'nün son derece popüler olduğunu ve buraya kabul edilmek için birçok genç kemancının sıkı bir eğitimden geçtiğini biliyor muydunuz? Sizin de böyle bir hedefiniz varsa şimdiden bilinçlenmenizde yarar var!

Sahnede keman çalan kemanist
Dünyaca ünlü müzik okullarından kabul almak istiyorsanız bu alanda çok hırslı olmalısınız. | Kaynak: Pixabay

Keman Öğrenmenin En Popüler Yöntemleri:

Shinichi Suzuki tarafından geliştirilen Suzuki Keman yöntemi, tüm insanların sahip olduğu öğrenme için doğal eğitim içgüdüsünü keman için de kullanmaktan yanadır. Bebekler kendilerine öğretilmeden ana dillerini öğrenebilirlerse, aynı şeyin müzik için ya da aslında birinin öğrenmek istediği herhangi bir şey için işe yarayabileceğini düşünüyordu.

Geleneksel keman yöntemi için "geleneksel" denilmesinin sebebiyse Suzuki'nin metodunun epey popüler bir hale gelmiş olmasıdır. Geleneksel yöntemle sağlanan klasik eğitim, öğrencinin müziği hemen okuyabileceğini savunur. Bunu farklı şekilde öğretmeleri mümkünse de, bu yöntemle çalışırsanız hemen müzik okumayı öğrenmeye başlayacaksınız.

Keman Çalmayı Öğrenebileceğiniz En Popüler Yerler

Bireysel çalışma, keman çalmayı öğrenmenin yaygın bir yoludur ve müzik veya herhangi bir yaylı çalgıda iyi bir temeli olan öğrenciler için iyi bir yöntemdir. Kendi kendine çalışmanın hiçbir maliyeti yoktur ve binlerce ücretsiz kaynağa erişim sağlayabilirsiniz. Bu yöntemi seçtiyseniz, öğrenmeye son derece bağlı olmak önemlidir, çünkü tek başına öğrenmek zaman alır ve çok az cesaretle gelir.

Online çalışma, öğretmeninizle buluşmak için yolculuk etmek istemiyorsanız veya yaşadığınız yerde size uygun bir keman öğretmeni yoksa değerlendirmenizi önerdiğimiz bir yöntemdir.
Çevrimiçi keman dersleri, dünyanın her yerinden güçlü bir Wi-Fi bağlantısı, uyumlu internet ekipmanı ve net bir web kamerası ve mikrofonu olan herkes tarafından alınabilir.

Çevrimiçi keman eğitimi genellikle bire bir derslere oranla daha ucuz olsa da, öğretmenine bu konuda önceden danışmanız gerekecektir. Çevrimiçi dersler, Skype, Google Meet ya da Zoom gibi çevrimiçi konferans programları aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Parlak ışıklandırma ile pratik yapmak için yüksek kaliteli ekipmana ve iyi bir alana sahip olmanız gerekecektir. Çevrimiçi bir müzik dersi almak gelişen teknoloji sayesinde kesinlikle şans verilmesi gereken bir yoldur.

Bir öğretmenden bire bir özel ders almaksa, keman tekniğinizde ustalaşmanın en ideal yollarından birisidir, hatta en ideali diyebiliriz! Bire bir keman dersleri, birçok başarılı kemancının enstrümanda ustalaşmayı öğrendiği geleneksel yöntemdir. Bu, yaşı küçük öğrenciler için son derecede iyi sonuçlar verebilir. Bununla birlikte, her yaş grubu için uygundur.

Bire bir dersler almak maalesef en pahalı yöntemlerden bir tanesidir. Ancak özel ders almak için yeterli koşullara sahipseniz, özel bir öğretmenle fiziksel olarak yakın bir şekilde keman öğrenmeniz hem en küçük hatalarınızı bile anında düzeltmenize hem de yeni stratejiler geliştirmenize yardımcı olur.

Keman tutan kız çocuğu
Bire bir özel dersler almak özellikle de kemana yeni başlayan küçük yaştaki çocuklar için çok avantajlıdır. | Kaynak: Pexels

Keman Dersleri İçin Öğretmen Nasıl Bulunur?

Bir keman öğretmeni bulmanın birçok yolu vardır, bir keman öğretmeni oldukça ünlü olabilir, ancak sizin için en uygun öğretmen olur olmayacağını bilemezsiniz. Dolayısıyla seçim yaparken seviyenizi, hedeflerinizi ve beklentilerinizi güzelce tartmanız gerekir.

Kendini hedeflerinize ulaşmanıza ve yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olmaya adamış bir öğretmen bulduktan sonra zaten yolu yarılamış olacaksınız.

Keman öğretmeninizin size sadece kemanı nasıl çalacağınızı değil, aynı zamanda çeşitli öğretim yöntemlerini, disiplin ve özgüvenin nasıl geliştirileceğini, derslere nasıl odaklanılacağını ve müzik derslerinize rehberlik edecek özel ipuçları da göstermesi gerekir.

Mükemmel Keman Öğretmeni Nasıl Bulunur?

Keman öğretmeni arayışına hazır olduğunuzda yetenekli, sabırlı ve daha önce en azından bir öğrenciye ders vermiş bir öğretmen seçmelisiniz. En yetenekli ve alanında profesyonel müzisyenler bile bir müzik aletinin nasıl kullanılacağını öğretmekte zorlanabileceğinden, müzik öğretiminde deneyim çok önemlidir. Yani, keman çalmak konusunda oldukça yetenekli olan birisi kemanı öğretmek konusunda çok da başarılı olmayabilir.

Başarılı bir kemancı olarak keman öğretmek, enstrümanı tanımanın ve aynı zamanda öğrencilerle iyi bir şekilde paylaşılabilecek kullanışlı bir tekniğe sahip olmanın karışımıdır.

Öneriler Alın

Diğer öğrencilerin kişisel önerileri, mükemmel öğretmeninizi bulmanın ideal bir yoludur. Elinizde kısa liste olduğunda, her biriyle iletişime geçmek de daha az zaman alacaktır.

Müzik dersi alan başka birini tanımıyorsanız, yakınlardaki bir müzik okuluna gidip onlara da sorabilirsiniz. Orada, müzikal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek keman öğretmenleri hakkında tavsiyeleri olan öğrenciler veya öğretmenler bulacaksınız. Keman dersi nasıl alınır sorunuz mutlaka cevaplanacaktır!

Fiyatları Karşılaştırın

Konu özel ders olduğunda çoğu öğretmen bağımsız çalıştığından ders saati ücretlerini de kendileri belirler. Tabii ki ders ücreti belirlerken yaşadığı şehre, kendi deneyimlerine ve aldığı eğitime de bakacaktır. Daha az tecrübeli bir öğretmenin belirlediği fiyat 20 yıllık tecrübesi olan bir öğretmenle aynı olmayacaktır.

Fiyatlar bu nedenle büyük ölçüde değişebilir. Ancak siz yine de, en iyi teklifi aldığınızdan emin olmak için piyasa araştırması yaptığınızdan ve fiyatları karşılaştırdığınızdan emin olun. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca keman öğretmeniyle birlikte çalışmanızın çok iyi olacağını aklınızda çıkarmayın. Bu nedenle, ödeyeceğiniz para sizin için çok önemlidir.

Bilgisayarda takılan kız
Online keman dersleri almak günümüzde son derece kolaydır. Birçok öğretmen de online derslere yöneldiği için çok fazla seçeceğiniz vardır. | Kaynak: Pexels

Öğretmeninizle alacağınız birkaç keman dersinden sonra, kendisiyle çalışmak istediğinizden eminseniz, "uzun vadeli öğrenci indirimi" gibi kolaylıklar sağlayıp sağlayamayacağını sorabilirsiniz. Keman dersi fiyatlarına hakim olmak bu anlamda önemlidir.

Öğretim Stili

Öğretmeninizle anlaşmadan önce, kemanı nasıl öğrettikleri hakkında bir fikir edinmelisiniz. Keman öğrenmek konusunda kendinize koyduğunuz hedeflerden bahsedin ve birlikte çalışırsanız bu hedeflere nasıl ulaşabileceğinize dair düşüncelerini sorun. Öğretmenlerinizin öğretim yöntemlerini anlamak çok önemlidir çünkü bu yöntemlerin öğrenme tarzınıza ve müzikal hedeflerinize uygun olmaları gerekir.

Bütün kriterlerinizi karşıladığı gibi öğrenmeyi de kolay, ilgi çekici ve heyecan verici hale getirecek bir öğretmen bulmanız zor değil!

Bunu başardığınızda keman çalmak bir zevk haline gelecektir.

Çevrimiçi Öğretmenleri Arayın

İnternet üzerinde görebileceğiniz binlerce keman öğretmeni var ve birçoğu size çevrimiçi olarak keman öğretmeye veya bire bir ders için sizinle görüşmeye hazırdır. Aynı zamanda, normalde bire bir özel keman dersi verenler şu sıralar çevrimiçi öğretime yoğunlaşmış durumdalar. Her türlü keman derslerinizden sağlayacağınız kazanımlarınız müthiş olacaktır!

İnterneti bir kaynak olarak kullandığınızda, seçenekleriniz sonsuzdur. Bu da demektir ki, en profesyonel ve alanında en iyi müzik öğretmenlerine de erişiminiz kolaylaşır.

Her alanda olduğu gibi keman alanında da Superprof size yardımcı olmaya hazırdır. Hemen sitemizi ziyaret edebilir ve keman öğretmenlerimizin profillerini inceleyebilirsiniz. Öğretmenlerimizin hepsi profillerinde aldıkları eğitimden, tecrübelerinden ve başarılarından bahsetmişlerdir.

Yukarıda da söylediğimiz gibi, öğretmeninizle kimyanızın uyuşması çok mühimdir. Aranızda böylesine sağlam bir ilişki kurulduktan sonra keman çalmak sizin için asla bir angarya halini almayacaktır!

Keman dersi verenler zaten sizin kafa karışıklığınızı ön görüşmede giderecektir. Aklınıza gelebilecek her türlü soruyu sorabilir ve beklentilerinizden bahsedebilirsiniz.

Unutmayın, sizin için doğru bir eğitmenle çalışmak, başarı seviyenizi hızla yükseltebilir ve devam etmeniz için gerekli motivasyonu size sağlayabilir.

İyi şanslar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!