Arap dili tarih boyunda hem kültürel hem de eğitsel açısından insanlığın gelişimine büyük katkı sağlamıştır.

Arap kültürünün zengin gelenekleri özellikle matematik, astronomi, fizik bilimleri ve edebiyat alanlarında uzun bir süre boyunca Batı'ya yeni fikirler kazandırmış ve Batı kültürü de, Arap kültürünün bu derin entelektüel katkılarından büyük ölçüde yararlanmıştır.

Peki Arapça öğrenmenin iş açısından neden bu kadar önemli olduğunu biliyor musunuz?

21. yüzyılda bu dilde ustalaşmanın kariyeriniz açısından ne denli önemli olabileceğinden haberdar mısınız?

Arap dünyası, birleştirici bir dildir ve onlarca lehçesi ile dünya çapında eşi benzeri olmayan stratejik bir konumdan faydalanır.

Arap dili, bu avantajıyla Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasında bir bağlantı görevi görür.

Peki günümüzde Arapça öğrenmenin avantajları ve faydaları nelerdir?

Öncelikle, Arap dünyasında yer alan uluslarının çoğu, Akdeniz ülkeleri arasındaki ilişkileri güçlendirmeye çalışan devasa bir ekonomik proje olan Akdeniz İçin Birlik (AiB) üyeleridir.

Arap dünyası, gaz ve petrol üretimi ve ihracatı söz konusu olduğunda dünyamızda son derece stratejik bir konuma sahiptir ve Orta Doğu, tüm küresel ham petrol ihracatının %45,8'ini oluşturmaktadır.

Arapça konuşmak, özellikle uluslararası ticaret veya diplomasi alanında çalışmak istiyorsanız sizi rakiplerinizin önüme geçirir.

Daha devam edelim mi?

Hadi hep birlikte Arapça öğrenmenin uluslararası ekonomik sektörde gerçekten çok önemli hale gelmesinin diğer bazı nedenlerine ve Arapça bilen eleman iş ilanları alanlarına göz gezdirelim...

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (20 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (21 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (32 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺55
/saat
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (14 yorum)
Emine gülsüm
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (9 yorum)
Nejla
₺35
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (20 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (21 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (32 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺55
/saat
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (14 yorum)
Emine gülsüm
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (9 yorum)
Nejla
₺35
/saat
İlk ders ücretsiz>

Arap Dünyası: Stratejik Bir Konum

Arap dünyasının karşılaştığı sorunlar aynı zamanda Afrika ve Batı'nın da sorunları olmuştur.

Herhangi bir çatışma yaşandığından, kısmen coğrafi yakınlık kısmen de bu yerleri birbirine bağlayan ekonomik ve finansal çıkarlar nedeniyle, birçok taraf bundan etkilenir.

İş yeri çalışma masaları
Arapça öğrenerek birçok alanda kariyer fırsatı elde edebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Amerika Birleşik Devletleri 1970'lerde uyguladığı ambargolarından sonrasında son yıllarda Ortadoğu dışında başka petrol kaynakları bulmuş olsa da, petrolünün yaklaşık %15'ini hala Basra Körfezi'nden ve dünya genelinde Ortadoğu petrol kaynaklarından alır.

Dolayısıyla Arap dünyasındaki ülkeler hala uluslararası alanda önemli oyunculardır ve bu pazarda sözü geçer.

Uluslararası ticaret anlaşmaları uzun zaman önce Arap ülkelerine de kapıları açtı ve birçok sektör, son yirmi yılda Orta Doğu ülkelerine yapılan ihracatta önemli yıllık artışlar olduğunu dile getirdi.

Bunun ötesinde, Birleşik Arap Emirlikleri'nde ve genel olarak bu bölgede finans merkezinin kurulmasıyla birlikte, sahada giderek daha fazla iş fırsatı oluştu.

Restoranlar, perakende satışlar, yeni ev ve işyerlerinin inşası sayısal olarak son zamanlarda büyük bir artışa geçmiştir.

Bu koşullarda Arapça öğrenmek, orada yaşayan insanları daha iyi anlamanızı sağlar ve turizm, iş, enerji ve hatta diplomatik sektörde iş arayan diğer adaylara göre size net bir avantaj sağlar.

Arap dünyasının uluslararası ekonomide sahip olduğu merkezi rol, ticarette de önemli bir aktör durumuna gelmesini sağlar.

Kültürel olarak, Art Dubai uluslararası sanat ve antika fuarı veya BAE'deki Sharjah Uluslararası Kitap Fuarı gibi Batı ve Arap Dünyası arasında sürekli yeni projelerle de karşılaşmışsınızdır.

Kısacası, ister Arapça konuşulan bir ülkede Arapça dil okuluna giderek bu dili öğrenin isterseniz de Türkiye'de alanında uzman eğitmenlerden özel dersler alın, Arapça öğrenmek size birçok farklı konuda büyük faydalar sağlayacaktır.

Akdeniz İçin Birlik (AiB)

2008'de başlatılan ve uluslararası kalkınma veya ticaret alanında önemli bir rol oynayan Akdeniz İçin Birlik (AiB), Avrupa Birliği'nin güneyindeki 16 komşu ülkede Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgelerinde ekonomik işbirliğini ve demokratik reformları desteklemek için çalışmaktadır.

Gökdelen uzun bina iş
Akdeniz İçin Birlik, Avrupa ve Akdeniz Havzası'ndan 43 ülkenin üyesi olduğu hükümetlerarası bir kuruluştur. Bu ve buna benzer organizasyonlarda çalışmak istiyorsanız Arapça bilmeniz önemlidir. | Kaynak: Pexels

AiB, Avrupa Birliğinden 28 üye ülke ve Cezayir, Libya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, İsrail, Mısır, Lübnan, Ürdün, Monako, Moritanya, Fas, Tunus, Filistin, Türkiye ve Suriye'den oluşur. Bu ülkelerin birçoğunun resmi dili Arapça olduğundan, Arapça konuşan herhangi bir kişi AiB platformunda istihdam edilme şansına da sahip olacaktır.

Akdeniz İçin Birlik ayrıca finans, doğal kaynaklar, çevre, sağlık, kültür ve göçmenlik alanları dahil olmak üzere ilgili ülkeler üzerinde olumlu etkileri olacak bölgesel projeleri başlatmak için girişimlerde de bulunmuştur.

Önerilen girişimlerden bazıları şunlardır:

  • Akdenizin daha temiz bir hale getirilmesi;
  • Ana limanlar arasında daha verimli ticaret yapmak için deniz ve kara ticaret yollarının oluşturulması.
  • Toplu bir sivil savunma programı;
  • Güneş enerjisi santralleri;
  • Bir Avrupa-Akdeniz üniversitesi.

Bunlar sadece konuşulan projelerden bazıları! Ancak AiB'in çok büyük bir ekonomik potansiyele sahip olduğunu da göstermeye yetiyor...

Aynı zamanda, birçok ülkede Birleşmiş Milletler organizasyonlarında ya da mülteciler için oluşturulmuş sivil toplum kuruluşlarında çalışabilmek için Arapça bilmeniz çok önemlidir. Yurtdışı Arapça bilen iş ilanları neden arttı diye düşünüyorsanız da cevabı belli! Modern Standart Arapça bilmenin faydaları saymakla bitmez...

Orta Doğu Ülkelerinin Enerji Kaynakları

Arap dünyasının, özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı çevreleyen bölgelerde stratejik olarak çok güçlü bir konuma sahip olduğu bilinen bir gerçektir.

Dünya petrol ve gaz rezervlerinin önemli bir kısmı Arap yarımadasının altında yoğunlaşmıştır. Dünya petrol üretiminin yaklaşık %30'u Arap dünyasında yapılırken, bilinen kaynakların %65'inin haklarını kontrol edebildikleri de bilinir.

Aynı zamanda, rafine ürünlerin %80'den fazlası bu ülkelerden dünyanın geri kalan sanayileşmiş toplumlarına ihraç ediliyor, bu da özellikle ticaret ve enerji alanına yoğunlaşmak isteyen kişilerin Arapça konuşabilmelerini daha önemli hale getiriyor.

Arapça konuşmanın, okumanın ve yazmanın, ihracat müzakereleri söz konusu olduğunda da çok büyük yardımı dokunur.

Arap dünyasında sözü geçen büyük ülkelerin hepsi OPEC'in (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) üyesidir ve bazıları çok büyük miktarlarda petrol ve gaz üretir.

Bu konuda daha net bir fikre sahip olmanız için bazı temel bilgiler vermemiz gerekirse:

  • Suudi Arabistan her yıl 3 milyar varil petrol ihraç ediyor.
  • Kuveyt'in 90 milyar varile sahip olduğu söylenirken Birleşik Arap Emirlikleri için bu sayı 92 milyardır.
  • İran, yılda 1,5 milyar varil ile dünya petrolünün %9'unu üretmektedir.
  • Irak yedekte 112 milyar varil tutarken, üretimleri şu anda yılda sadece yarım milyar varille sınırlıdır.

Bu rsayılar, Arap dünyasının özellikle petrol üretimi ve ihracatı çok önemli bir yere sahip olduğunu anlamak için yeterlidir.

Laptop kütüphane çalışma masası
Superprof aracılığıyla bir Arapça öğretmeninden online dersler de alabilirsiniz! | Kaynak: Pexels

Özellikle yeni başlayan biriyseniz online kurslardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Bu tarz kurslar aracılığıyla Arapça öğrenmek için mutlaka belirli bir seviyeye kadar gelmeyi beklemeye gayret edin. Online bir kursla Arapça öğrenmeye çalışırsanız bir yeni başlayan olarak zorluklarla karşılaşmanız daha olasıdır. Bu da, ilk etapta gözünüze zor ve karmaşık gelebilecek konuları direkt olarak bir öğretmene soramayacak olmanızdan ileri gelir.

Arapça özel dersleri alarak bu dilde akıcı olmak istiyorsanız çok şanslısınız! Superprof olarak size yardımcı olacak 2000'e yakın öğretmenle çalışmaktayız. Hemen sitemizi ziyaret edebilir ve öğretmenlerimizin profillerini teker teker inceleyebilirsiniz.

Öğretmenlerimizin neredeyse hepsi ilk derslerini ücretsiz olarak verirler. Dilerseniz bunu, öğretmenin metodolojisini daha yakından kavrayabilmek için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz. Öğretmeniniz size Arap kültürü hakkında da bilgi verecektir.

Arapça öğrenmenin faydaları saymakla bitmiyorken kendinizi daha donanımlı hale getirmek için daha fazla beklemeyin...

Evet, Arapça öğrenmek ne işe yarar ve kariyeriniz açısından neden stratejik bir öneme sahiptir açıkladık, şimdi Superprof aracılığıyla bir Arapça öğretmeni bulup hız kesmeden Arapça öğrenme sırası sizde!

Kolay gelsin...

Arapça öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!