Arapça, dünya çapında 400 milyondan fazla insan tarafından konuşulan dünyanın en kadim dillerinden bir tanesidir. Aynı zamanda 20'den fazla ülkenin resmi dilidir. Fransızca, İspanyolca ve Çince ile birlikte Arapça da artık Amerikan eğitim sisteminde yaygın olarak öğretilmektedir. Ancak uluslararası ticarette sahip olduğu pozisyonu güçlendirmeden önce de dünya kültür tarihinde inanılmaz bir iz bırakmıştı.

Çoğu Avrupalı hiç farkında olmadan İngilizce konuşurken Arapça kelimeler kullanır ve matematik söz konusu olduğunda Arapça sayısal sistemini kullanır. Türkçe'de de Arapça kökenli birçok kelime vardır. Biz hangi kelimelerin Arapça kökenli olduğunda dair daha fazla fikir sahibi olsak da, Türkçe olduğunu düşündüğümüz yüzlerce kelime aslında Arapça'dan dilimize girmiştir.

Arapça öğrenmeniz size pek çok kariyer fırsatı sunar. Asla işinize yarayacağını düşünmediğiniz bir kariyer yolunda bile Arapça bilmeniz sizi rakiplerinizden ayırabilir.

Amacınız bu olmasa bile, arap kültürünün özellikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için de Arapça öğrenmek isteyebilirsiniz.

Bu yazımızın sonunda, Arapça öğrenmeye başlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olacaksınız.

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Muhamed zuhair
5
5 (22 yorum)
Muhamed zuhair
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (38 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Maha
5
5 (45 yorum)
Maha
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (22 yorum)
Muhamed zuhair
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (38 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Maha
5
5 (45 yorum)
Maha
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Arapça'yı Neden Öğrenmelisiniz: Tarihin Felsefi, Edebi ve Bilimsel Hareketlerin Kaynağıdır

Arap dili yüzyıllardır birçok alanın merkezinde yer almıştır. Arap dilinin kültürel etkisini, kültürünü ve medeniyetinin zenginliğini günümüzde de rahatlıkla görebiliriz. Edebiyat, felsefe bilimde Arap etkisi birçok farklı biçimde görünürdür.

Arap Dili ve Tıbbı

Bir zamanlar hastalıklar kötü ruhlar tarafından verilen ilahi bir ceza olarak kabul edildiğinden tedaviler etkisizdi.

Tıbbın değişmeye ve yeni bir yön almaya başlaması Arap dünyasından gelen fikirler sayesinde gerçekleşti. Arap tıbbı, fiziksel sağlığın Tanrı ile daha iyi bir ilişkiye yol açtığı ilkesini destekliyordu. Ve böylece başkalarını tedavi etmek ve kurtarmak, ruh sağlığı geliştirmeye yardımcı olacak bir şey olarak görüldü.

İspanya El Hamra Sarayı
Arap mimarisini Avrupa'da da görebilirsiniz! | Kaynak: Pixabay

Arap dünyasının Batı tıbbına önemli katkıları olmuştur:

Nekahat koğuşları ile ilk hastanelerin, kutsal alanların ve huzurevlerinin kurulmasından başlayabiliriz. Batı'daki ilk hastane, Paris'te, Haçlılardan Arap hastanelerini öğrenmesinin ardından Louis IX tarafından kuruldu.

 1. İbni Sina'dan Tıbbın Kanunu, özellikle bulaşıcı hastalıkların tedavisinde hala bir başvuru kılavuzu olarak kullanılmaktadır.
 2. Alhazen olarak da bilinen İbnü'l-Heysem,bildiğimiz şekliyle modern optiğin mucidi. Aynı zamanda fotoğrafçılar tarafından takdir edilen aranlık odanın mucidiydi; ışık ve kırılma hakkında çok fazla bilgi vermiştir.
 3. Abu al-Qasim al-Zahrawi: kas-iskelet operasyonları uygulamasında devrim yaratan büyük Arap cerrahlardan birisiydi.
 4. İbnü'n-Nefis (13. yüzyıl): Pulmoner dolaşımı keşfeden Arapbir düşünürdü.

Arap Dili ve Matematik

Arap dilinin kültürel mirası Matematik alanına da uzanmaktadır Arapların birçok kültür ve medeniyet üzerindeki en büyük etkilerinden biri, Arap rakamları ve elbette sıfır sayısının icadıdır. Bu gelişme sayesinde 10 haneli sayı sistemi doğmuş ve Roma rakam sistemine göre daha kolay ve esnek bir sistem benimsenmiştir.

Günümüzde pek çok öğrenciyi korkutan matematiksel kavramlardan biri de de algoritmadır! Bu kavram Al-Khawarizmi adlı bir Arap bilim dehası tarafından ortaya tanıtılmıştır. Bu bilim insanı halen "Cebir Babası" olarak kabul edilir.

Ek olarak, Arapların matematik alanındaki buluşları astronomi için de büyük bir katkı sağlamıştır. Arapların kültürel katkıları bu alanda o kadar büyük olmuştur ki, bazı yıldızlara ve ay kraterlerine Al-Battani ve Al-Tûsi gibi Arap astronomların ismi verilmiştir.

Usturlap, astronomik saat, pusula ve güneş saati gibi astronomik aletler Araplar tarafından icat edilmiş ve sonrasında geliştirilmiştir.

Arap Dili, Edebiyatı ve Felsefesi

Arap dünyasının en büyük düşünürlerinden bazıları, Orta Çağ'daki Hıristiyan ideolojisini etkilemiştir

Arapça eserleriyle hala takdir edinen büyük yazarlardan bazılarını sizin için sıraladık:

 • Ebû Nasr Muhammed bin Muhammed Fârâbî: Ölümlülük, sonsuzluk ve akıl üzerine birçok yazısı bulunan İslam felsefesinin kurucusudur.
 • İbn Sīnā olarak da bilinen Avicenna: Yüzyıllar sonra - St. Thomas Aquinas ve Heidegger gibi düşünürleri de etkileyen metafizik teorilerinin geliştiricisi.
 • İbn Hazm: Güvercin Gerdanlığı adlı bir kitapla nezaket kurallarını tanıtan kişidir.
 • İbn Rüşd olarak da adlandırılan Kurtubalı İbn Rusd: Yazıları Ortaçağ Avrupa düşüncesini etkileyen ve Aristoteles'in eserlerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olan düşünür. Hala birçok kişi tarafından Batı'daki laik düşüncenin kurucularından biri olarak görülür.

Yeni Başlayanlar İçin Arapça: Arap Dili Coğrafyasına Giriş

Arap dili, birlikte Arap dünyasının coğrafyasında kendinizi anlaşılır kılarak seyahat etmenizi sağlayan iki tür farklı dil ile karakterize edilebilir.

Arapça, Arap-Basra Körfezi ve Atlantik Okyanusu arasında, Fas, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Ürdün, İran ve diğer birçok ülke aracılığıyla medeniyetin beşiği de dahil olmak üzere harika ülkeleri keşfetmemize yardımcı olur.

Tarihsel olarak, Arapça aynı zamanda, bir noktada tüm Akdeniz ve Orta Doğu'ya hükmeden, Cordoba, Şam ve Bağdat gibi ünlü büyük şehirlerle bu büyük imparatorlukların nasıl kurulduğunu ve yayıldığını anlamak için orijinal dilinde araştırmalar yapmanızı sağlar.

Arap çarşısı
Arapça öğrenerek Arap kültürünü daha yakından tanımaya ne dersiniz? | Kaynak: Pixabay

Bu kültürel farklılıkları anlamak için, diyalektik Arapçaya, Kur'an-ı Kerim Arapçası olarak bilimem Eski Arapçaya veya Modern Standart Arapçaya odaklanmak gerekir.

Eski Arapça esasen ölü bir dildir. Ancak Modern Standart Arapça size birçok alanda çok büyük avantajlar sağlayabilir.

Bu, diyalektik Arapça ile aslında aynı Arapça kelimeleri kullanan, ancak telaffuzları ve gramerleri ile birbirinden ayrılan birçok farklı lehçeyi de kapsar.

Sonuç olarak Yemen Arapçası en saf form kabul edilir.

Bugün dünyada 1,25 milyar Müslüman yaşar ancak bunların sadece 240 milyonu Arap ve 120 milyonu edebi Arapçayı ikinci dil olarak konuşur. Müslümanların %90'ından fazlası Kuran'ın orijinal halini okuyamadığı da bir geçektir.

Her şekilde, Arapça yazmayı öğrenmeniz pek çok insanla tanışmanızı sağlar. Arap kültürü hakkında bilgi edinmenizi de kolaylaştırır...

Arapça Öğrenmenin Faydaları: Hayal Edemeyeceğiniz Birçok Akademik Avantaj

Bugün, akademik avantajlar söz konusu olduğunda genellikle fizik ve matematiği düşünüyoruz. Ancak konu yabancı dile geldiğinde, Arapça gibi bir dil öğrenmenin birçok farklı alanda sizi rakiplerinizden öne geçireceğini bilmelisiniz.

Yani, Arapça konuşabiliyor olmanız size daha iyi bir işi garanti edebilecek önemli bir avantajdır çünkü Arapça bilmek ticari sektörde, özellikle turizm, ticaret pazarları, uluslararası perakende ve finans dünyasında giderek artan bir şekilde güç elde etmektedir.

Arapça konuşmak, Mısır, Tunus, Ürdün, Lübnan, Katar, Fas gibi Arap dünyası olarak bilinen çeşitli Arap ülkelerinden insanlarla konuşmanıza ve ağınızı güçlendirmenize de olanak sağlar.

Arapça Dersleriniz İle Arap Kültürünün Zenginliklerini Öğrenin

Arapça son derece kadim bir dildir. İlk kalıcı uygarlığı, tahıl yetiştirmeye ve hayvan yetiştirmeye dayalı bir kültürü kurdular ve birbirlerini desteklemek için çeşitli yetkinlikleri ve meslekleri görünür hale getirdiler.

Arap Uygarlığı ve Mirası

Müslüman dini tüm Arap dünyasına ve Arap kültürüne nüfuz etmiştir. Arap islam kültürü hakkında kendinizi geliştirmek istiyorsanız Arapça öğrenmeniz çok faydalı olacaktır.

Ayrıca Arapçayı öğrenmeniz, Orta Doğu'nun başkentlerine farklı bir bakış açısı geliştirmenizi sağlar. İlk toplumların yolunu izleyerek zengin kültürler ve çeşitli uygarlıklar inşa edildi: eski Mısır, Asur, Babil ve Fenike bunlardan birkaçıdır.

Cami kubbe islam
Arapça öğrenmek size İslam dinini yakından tanıma şansı sunar. | Kaynak: Pixabay

Arapça Kaligrafi

Kaligrafi, etimolojik olarak "güzel yazı" anlamına gelir. Bu lelime Yunanca "güzel" anlamına gelen kallos ve "yazmak" anlamına gelen grapheîn köklerinden türemiştir.

Kaligrafi stilleri büyük farklılıklar gösterir, ancak iki büyük kategori altında sınıflandırılır.

El yazısı formlarında standart olarak altı stil vardır:

 • Nesih
 • Muhakkak
 • Sülüs
 • ru'qah
 • Reyhânî
 • Tevki

Arapça özel dersleri alarak bu dilde akıcı olmak istiyorsanız eskiye göre çok daha fazla seçeneğiniz vardır. Superprof olarak size yardımcı olacak 2000'e yakın öğretmene sahibiz. Hemen sitemizi ziyaret edebilir ve öğretmenlerimizin profillerini teker teker inceleyebilirsiniz. Kariyeriniz için Arapça öğrenin!

Öğretmenlerimizin neredeyse hepsi ilk Arapça ders saatinizi ücretsiz olarak verirler. Dilerseniz bunu, öğretmenin metodolojisini daha yakından kavrayabilmek için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere, Arapça öğrenmenin faydaları saymakla bitmez. O zaman ne duruyorsunuz? Hemen Arapça öğrenmeye başlayın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!