Oyunların kralı, nihai beyin oyunu, entelektüellerin oyunu... Bu asırlık oyun, bunların dışında birçok isimle anılıyor. Türkiye dizi tarihinin en önemli eserlerinden Polat Alemdar'ın da dediği gibi " Bu bir satranç, 64 kare dışında olmak da var, piyon olmak da var, mat olmak da..." Polat Alemdar'ın bu cümlesinden satrancın tamamen şansa bağlı ve yazı tura gibi olasılıklar üstüne kurulu olduğu anlaşılabilir. Pek tabii satrançta da bazı durumlar şansla açıklanabilse de satranç, poker gibi ihtimaller yüzdesinden oluşan bir oyun değil. Hatta çok daha ötede yetenek gerektiren, strateji, zeka ve taktik gerektiren özel bir oyundur. Yani çok zeki veya iyi bir taktikçi olmadığınız sürece hayatınızda ilk satrancınızı daha önce satranç oynamış biriyle oynadığınızda yenilgiden yüzde yüz emin olabilirsiniz.

İster başlangıç ​​seviyesinde olun, ister satranç ustası olun, bu doğrudur. Dünya satranç şampiyonları Alexander Alekhine ve Mikhail Botvinnik'in her biri, ünvanlarını savunmayı başaramayınca geri almak zorunda kaldılar; Botvinnik bunu iki kez yaptı.

Ama iyi bir satranç oyununun tadını çıkarmak için dünya şampiyonluğu özlemine ihtiyacınız yok; yeni başlayanlar için sadece nasıl oynanacağını bilmek yeterli olacaktır. Ve bilmeye değer her şey gibi, işin içinde bir miktar teori de olmalı.

Satranç oynamanı faydalarına ne kadar değinsek azdır. Özellikle 20.yüzyılda bir kraliyet oyunu olarak görülen satranç, ilk çıktığı zamanlar daha farklı kitleler tarafından oynanmaktaydı. Günümüzde herkes satranç oynayabiliyor ve hatta MEB ortaokulda müfredatında seçmeli satranç derslerine de yer veriyor. Artık satranç her gelir ve kültür grubundan ailenin erişebileceği yaygın bir oyun haline geldi. İşte bize de tam bu noktada bunun keyfini çıkarmak ve satrançtan olabildiğince faydalanmaya çalışmak kalıyor.

Tamamlanmış rubik küpü
Herkes satrancı zeka yükselten ya da sadece zeki insanların oynayabileceği bir oyun olarak düşünme eğiliminde olsa da satrancın zeka ile pek de bir alakası yoktur. | Unsplash
En iyi Satranç öğretmenleri müsait
Nart murat
5
5 (28 yorum)
Nart murat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (30 yorum)
Doruk
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman talha
5
5 (36 yorum)
Osman talha
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şamil burak
5
5 (17 yorum)
Şamil burak
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serhat
5
5 (11 yorum)
Serhat
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet i̇brahim
5
5 (9 yorum)
Mehmet i̇brahim
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (9 yorum)
Onur
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alperen
5
5 (15 yorum)
Alperen
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nart murat
5
5 (28 yorum)
Nart murat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (30 yorum)
Doruk
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman talha
5
5 (36 yorum)
Osman talha
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şamil burak
5
5 (17 yorum)
Şamil burak
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serhat
5
5 (11 yorum)
Serhat
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet i̇brahim
5
5 (9 yorum)
Mehmet i̇brahim
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (9 yorum)
Onur
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alperen
5
5 (15 yorum)
Alperen
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Satrancın Bilimsel Faydaları

 • Kötü alışkanlıklardan uzak durmaya yardımcı olur.
 • Planlı hareket etmeye teşvik eder.
 • Hızlı ve doğru düşünebilme ve olayları doğru açıdan yorumlayabilme kabiliyetini artırır.
 • Özgüven duygusunu artırır.
 • Ezberci öğrenme yaklaşımını kırar ve şüpheci eleştirel öğrenimi aşılar.
 • Satranç oynarken yeni arkadaşlıklar kurmayı ve sosyal iletişimi güçlendirmeyi sağlar.
 • Strateji yeteneklerini geliştirerek gerek sosyal konularda olsun gerek hayatta karşılaşılan olumsuzluklar olsun bunlara doğru stratejilerle yaklaşarak çözümlemeyi sağlar; ağlamayı ve kararsızca yardım dilenmeyi en düşük boyutlara getirir.

Satrancın daha saymadığımız pek çok faydası olmakla birlikte düşünüldüğü gibi zekayı yükseltmemektedir. Yani bahsettiğimiz zeka katsayısı eğer IQ olarak adlandırılan ölçekse bu ölçek çok büyük oranda genetik olup hayatta belirli koşullarda ufak puanlarda gerileyip ufak puanlarda yükselebilir. Satranç, genetik mirasın en üst boyutunu en etkili şekilde kullanmaya yardım edebilse de örneğin 65 IQsu olan bir insana inatla satranç öğretilse bile 120 IQlu bir insan haline gelmesi oldukça olasılık dışıdır. Aslında bu IQ değerini sporcuların VO2max değerine benzetebiliriz. Kağıt üstündeki değer çok büyük değişikliklere uğramaz ve büyük oranda genetik sebeplerle belirlenir. Ancak VO2max değeri yüksek olup hiç spor konusunda eğilimi olmayanlar olduğu gibi VO2max değeri nispeten düşük olup profesyonel sporla uğraşan da birçok kişi vardır. Dolayısıyla satranç eğitimlerini bu tarz kağıt üstündeki değerleri değiştirmenin ötesinde hayatın genelinde bir iyilik hali, uzun vadede bir yatırım ve entelektüel bir eğlence aracı olarak görmek daha yerinde ve gerçekçi bir yaklaşım olacaktır.

Bu nedenle Superprof, en iyi satranç kulüplerini ve koçlarını bulmak için Türkiye'nin en büyük şehirlerinden bazılarını dolaştı.

Örneğin Ankara, Bursa ya da Antalya'da oturuyor olmanız fark etmez. Superprof buralara da yetişir. Ancak belli bir dernek ya da kurs tarzında kalabalık bir satranç ortamı istiyorsanız Superprof onları da araştırdı!

Yer tahtasında satranç oynayan rakipler
Satranç yalnızca entelektüel ve akıl çalıştıran bir eğlence değil aynı zamanda güzel bir sosyalleşme aracıdır. | Unsplash

İzmir'deki Satranç Kursu Olanakları

İzmir'de de pek çok büyük şehirde olduğu gibi olanaklar oldukça fazla. Hem çeşitli derneklerin hem vakıfların hem belediyelerin hem üniversitelerin ve diğer çeşitli kurumların çeşitli kursları ve satranç ile ilgili etkinlikleri yürütülmektedir.

İzmir'in ünlü spor kulübünden Altay Spor kulübü bedensel sporlarla öne çıkmasına rağmen satranç gibi zihinsel sporlarla da ilgilenmektedir. Vali Kutlu Aktaş Tesisleri 690 Sk. No: 8, Gaziemir'de yeri bulunan Altay Spor Kulübüyle iletişime geçerek ayrıntılı satranç etkinlikleriyle ilgili bilgi alabilirsiniz.

İzmir'in diğer eski ve köklü sayılabilecek satranç kulüplerinin arasında Hakkı Ural Cad. No:2 Yenikent Mah. Urla'da bulunan İzmir Satranç Eğitim Merkezi- İSEM, Şirinyer, Bornova ve Gaziemir'de şubeleri bulunan İzmir Satranç Kulübü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Halkapınar Spor Yerleşkesi Kapalı Spor Salonu örnek verilebilir.

Bunun dışında İzmir'de özel satranç dersleri veren kurslardan 9 Eylül Satranç derneği 2009 yılında ilk başta Konak ilçesinde kurulmuş daha sonra Hatay'ın Nokta durağının tarafına yeni binasına taşınmıştır. Bu kursta hem çocuklar hem de yetişkinler için satranç kursu ve aktif olarak turnuvalar düzenlenmekte.

 

Satranç Oynamadan Önce Bilinmesi Faydalı Temel Kurallar

 • Satranç Tahtasının Dizilmesi: Öncelikle tahtayı doğru şekilde konumlandırmak önemli. Zaten iki farklı ihtimal bulunmakta. Bunların doğrusu ise her oyuncunun kendisine göre sağ alt tarafında beyaz kare olacak şekilde konumlandırılması. Sonrasında da taşların dizilmesi gerekiyor. Satrançta iki taraf vardır ve bunlar beyaz ve siyah şeklinde temsil edilir. Her iki oyuncunun da birbirine tamamen eşit nitelikte ve eşit konumda taşları bulunur. Beyaz tarafın taşları yalnızca beyazlardan siyah tarafın da yalnızca siyahlardan oluşur. Her oyuncuda 8 piyon, 2 kale, 2 fil, 2 at, 1 vezir ve  şah bulunmakta. Bilindiği üzere bunlardan en kıymetlisi şahtır ve bir oyuncunun şahı mat edildiğinde oyun tamamen biter.
 • Her oyuncu satranç tahtasının kendi tarafından iki satırı üstüne taşları dizer. Böyle bir dizilimde en öndeki satır üzerinde en sağ ve soldaki karelerde kaleler, kalelerden sonra aynı hatta yine sağa sola simetrik şekilde atlar atların yanına yine simetrik şekilde filler ve solda vezir sağda şah şeklinde yerleşim yapılır. Bu hattın önündeki satıra da elde kalan piyonlar dizilir.
 • Taşların hareketleri: Her taşın farklı şekilde hareket yetkisi bulunur. Bunlardan en ilginç olanlarından biri piyonlar. Piyonlar, ilk hamlelerinde iki kare ileri gidebilecekleri gibi bunun dışında yalnızca bir kare ileri giderek hareket edebilirler. Rakip taşları ise yalnızca çaprazındaki karede bulunması durumunda ele geçirebilirler.
 • Atlar ise tüm taşlardan farklı olarak l şeklinde hareket ederler. Peki nedir bu L şekli dediğimiz şekil? Tek tarafa doğru iki kare ilerleme akabinde doksan derecelik açı ile boylamda tek kare gitmek anlamına gelen L şeklide hamlede piyondaki gibi istisnai bir taş avlama hareketi yoktur. L şeklinde gider ve bu gittiği L şeklinin sonunda bir rakip taşa denk geldiği takdirde bu taşı alır ancak kendi tarafından taş varsa bu şekilde ilerleyemez.
 • Filler ise istediği kare miktarında çapraz gider. Kaleler yatay ve dikeyde istedikleri kare miktarında düz ilerleyebilirler. Vezir ise şahtan sonra en güçlü ve önemli taş olarak hem fil gibi hem kale gibi ilerleyebilir. Her oyuncunun tek veziri vardır. Dolayısıyla satranç taşları içinde eşi olmayan iki taş şah ve vezirdir. Diğer bütün taşların eşi vardır ya da piyonların 8 tane aynısından bulunur.
>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.