İçerik Başlıkları

  1. 01. Satranç Nedir ve Tarihi
  2. 02. Bursa Satranç Merkezleri
En iyi Satranç öğretmenleri müsait
Nart murat
5
5 (28 yorum)
Nart murat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (30 yorum)
Doruk
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman talha
5
5 (36 yorum)
Osman talha
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şamil burak
5
5 (17 yorum)
Şamil burak
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serhat
5
5 (11 yorum)
Serhat
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet i̇brahim
5
5 (9 yorum)
Mehmet i̇brahim
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (9 yorum)
Onur
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alperen
5
5 (15 yorum)
Alperen
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nart murat
5
5 (28 yorum)
Nart murat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (30 yorum)
Doruk
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman talha
5
5 (36 yorum)
Osman talha
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şamil burak
5
5 (17 yorum)
Şamil burak
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serhat
5
5 (11 yorum)
Serhat
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet i̇brahim
5
5 (9 yorum)
Mehmet i̇brahim
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (9 yorum)
Onur
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alperen
5
5 (15 yorum)
Alperen
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Satranç Nedir ve Tarihi

Satranç, genellikle çocuk yaşlardan itibaren öğrenilmeye başlanan; özellikle ebeveynlerin çocuklarının zeka gelişiminde önemli rol oynayacağını düşündüğü ve bu yüzden çocuklarını öğrenmeye teşvik ettiği, tarihi M.S 6. Yüzyıla dayanan insanlık tarihinin stratejik ve taktik zekasını geliştirmesinde önemli bir rol oynayan çok yönlü ve analitik düşünme kabiliyeti kazandıran muazzam bir oyundur. İlk olarak Hindistan bölgesinde ortaya çıktığı düşünülse mısır piramitlerindeki kabartmalarda izine rastlandığına dair bulguların ortaya çıkmasıyla tarihinin çok daha eskilere dayandığı fikri ortaya çıkmıştır. 

Mobil satranç oyunu
Özelikle çocuklar için faydalı bir etkinlik olarak görülen satranç, çocukken öğrenildiğinde daha faydalı olsa da öğrenilmesi için kesinlikle bir yaş sınırı bulunmamakta ve her yaşta uygun sınırlar dahilinde faydalarını gösterecek bir spor etkinliğidir. | Unsplash

Temelde 64 eş kareye ayrılmış olan tahta üzerinde 16 taşı kullanarak rakibinizin taşlarını bertaraf etme ve nihayetinde en önemli taş olan şahı devirme üzerine kurulu bu prensip, analitik ve stratejik zekanızı kullanmanızı gerektiren bir oyun olmasıyla taktik zekayı da inanılmaz ölçüde geliştirmektedir. Oyunun kurallarına kısaca değinecek olursak; oyuna her zaman beyaz taşlar başlar. Her oyuncu 16 taşa sahiptir ve bunlardan sekizi önde yer alan piyonlardır. Sıra kendisine gelen oyuncu hamle yapmak zorundadır. 1962 yılına kadar hamle yapmak için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmuyordu. 1962 yılından itibaren ise uluslararası satranç turnuvalarında süre kısıtı getirilmiştir. Oyunda bilindiği gibi en değerli ve korunması gereken taş şahtır. Ana amaç da rakibin şahını ele geçirmek yani mat etmektir. Bundan dolayı rakibin hamleleri çok dikkatli takip edilir ve her zaman rakibin bir sonraki hamlesi düşünülerek hamle yapılması gerekir.

Taşların 64 kare üzerindeki hareketleri ile ilgili de değinmek gerekirse ilk olarak piyonun nasıl hareket ettiğinden bahsedebiliriz. Başlangıç konumuna has olmak üzere piyon iki kare gidebilir. Onun dışında sadece bir hamle ileri ya da sağa veya sola gidebilen bu taş yukarıda da bahsettiğimiz gibi her oyuncuda 8 tanedir. Bir diğer taş olan at ise sadece L şeklinde bir hamle yapabilir. Fil çapraz gidebilir Kale ise sağa, sola ileri ve geri gidebilir. Kalan taşlarımızdan Vezir ve Şah en önemli taşlardır. Vezirin hamlelerine gelecek olursak, at hariç olmak üzere tüm taşların hareketini yapabilir. Gelelim oyunun başköşesinde bulunan şaha. Şah ileri, geri, sağa, sola ve çapraz gidebildiği gibi başka taşlarında üstünden atlayamaz.

Satrancın ortaya çıkış hikayesine de değinecek olursak ilk olarak Hindistan’da çıktığı düşünülmektedir. Rivayete göre Hindistan’ın o zamanki kralı savaşmayı fazlasıyla seven bu yüzden de kendi halkını savaşmaktan bıkkınlık noktasına getiren bir kralmış. Halk savaşlardan bunaldığı için dönemin en bilge kişisi olarak görülen yüce bilgeye gitmişler ve bilgeyi kralla konuşup savaşları durdurmaya ikna etmeye çalışmasını istemişler. Yüce bilgin halkın isteğini reddetmemiş ve kralla konuşacağını söylemiş. Bunun üzerine kralın huzuruna elinde 64 kareden oluşan bir tahta ile çıkmaya karar vermiş. Krala savaşmayı çok sevdiğinizi biliyorum bu yüzden size bir savaş oyunu getirdim, bu savaş oyununu size anlatmamı ister misiniz diye de eklemiş. Kral anlatmasını isteyince Yüce Bilgin krala bu oyun ile istediği kadar rakibiyle savaş yapılabileceğini söylemiş. Savaşı ise; sekiz taşı yani piyonları göstererek bunlar sizin askerleriniz. İki tane ''atlı'' birliğiniz, iki tane ''filli'' askeriniz var. Ayrıca iki tane savaş arabanız (kaleleri kastederek) var. Oyunda baş olan ''şah'' sizsiniz ve yardımcınız ise ''vezir''dir. Krala oyunu tamamen anlattığında kral oyunu çok sevmiş ve savaşları bir süreliğine durduracağını söylemiş ve gerçekten de durdurmuş. Daha sonra kral bilgeye oyun için sana bir hediye vermek istiyorum ne dilersen dile benden dediğinde bilge halkım için satranç tahtasındaki birinci kare için 1 tane buğday, ikinci kare için 2 tane buğday diye giderek her bir karede öncekinin iki katı olacak şekilde buğday tanesi istemiş. Kral bunu duyunca çok şaşırmış ve benden bir sürü şey isteyebilirdin bu isteğin çok basit kaldı diye düşünürken hesaplamalar yapılınca muazzam miktarda buğday istediği anlaşılmış. Bunun üzerine kral bilgenin zekasına bir kez daha hayran olmuş. Bu zekasından dolayı kendisini tebrik etmiş. Böylece halkın istediği yerine gelmiş ve sonucunda da satranç oyunu ortaya çıkmış.

Macaristan'da atlı savaşçı lider heykeli
Tarihte birçok lider, devlet adamı, savaş sanatı ustası, satranç oyununu keskin savaş kabiliyetlerini kelimenin tam anlamıyla bilemek için sık sık oynamıştır. | Unsplash

Tarihte birçok lider, devlet adamı, savaş sanatı ustası, satranç oyununu keskin savaş kabiliyetlerini kelimenin tam anlamıyla bilemek için sık sık oynamıştır. Tarihte özellikle kimi liderlerin az askere sahip olmasına karşın karşısında kendinden birkaç kat askeri bulunan orduları alt edebilmesinin tek yolu etkili savaş stratejilerini kullanarak olmuştur. Bu stratejilerin birçoğu satranç oyunundaki hamlelerle bağlantılıdır.  Örneğin Türklerde satranç oyunuyla ilgili olarak Sibirya’daki Altay Türklerinin bir oyunu olan Şatra’dan bahsedebiliriz. Satranca olan benzerliğiyle dikkat çeken Şatra oyunu satrancın öncülü olduğu düşünülen bir oyundur. Şatra’nın özel bir anlamı olmamakla birlikte Altay’da tüm zeka oyunlarına Şatra denmekteydi.  Özetle söylemek gerekirse satranç tarihte bir oyundan fazlası önemle irdelenmesi gereken önemli bir disiplin haline gelmiştir.

Satranç günümüzde de birçok film ve dizinin de konusu içerisinde işlenmiştir. Bunlardan kısaca söz edecek olursak; “The Dark Horse” isimli 2014 yapımı filmde ana karakter hayatta yaşadığı talihsizliklere rağmen içinde bulunduğu toplumun çocuklarına umut aşılamak adına var gücüyle çalışan, hiçbir hedefi bulunmayan çocuklara satranç öğreterek hayatlarına bir anlam kazandırmaya çalışan eski bir satranç ustasını canlandırmaktadır. Çocuklar için satrancın zihinlerine kazınabilmesinde önemli bir yer tutacak olan bu filmi tüm satranç severlere veya satranç öğrenmeye başlayacak tüm bireylere tavsiye edebiliriz.

Bir diğer örnek  “Bobby Fischer Dünyaya Karşı” orijinal ismiyle  “Bobby Fischer Against the World “ adlı 2011 yapımı belgesel film niteliğinde olan bu film Satranç Şampiyonu olan Bobby Fischer’ın hayatını ele alıyor. Filmde “Asrın Maçı” olarak nitelendirilen Fischer ile Spassky maçının da olduğu 1972 Dünya Satranç Şampiyonasının arşiv görüntülerini de içermektedir. Ayrıca bu linkten bilgisayara ya da başkalarına karşı satranç oynayabilirsiniz.

Bursa Satranç Merkezleri

Bursa’da ikamet edip satranç öğrenmek isteyen okuyucuların Bursa’da satranç öğrenebileceği kursları ve Bursa satranç kursu önerilerini sizlerle paylaşacağız. Eğer siz Antalya'daki kurslara bakıyorsanız bu yazımıza bakabilirsiniz. Aşağıda kısaca özelliklerinden bahsettiğimiz Bursa satranç kursları alanında deneyimli eğitmenleri barındıran kurumsallığa önem veren kurumlar olmakla birlikte Bursa’da satranç dersleri anlamında sizleri tatmin edebilecek eğitim merkezleridir. Okul öncesi satranç öğretimi için de iletişime geçebilirsiniz.

Nida Satranç Eğitim Merkezi

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bulunan Nida Satranç Eğitim Merkezi çeşitli yaş ve gruplardan farklı düzeylerde çalışma grupları oluşturarak teknik satranç bilgisi veren Bursa’daki en deneyimli satranç eğitmenlerine sahip bir eğitim merkezidir. Her öğrenci bir seviye testinden geçerek seviyesine uygun gruplardan başlatılmak üzere sınıflandırılır ve kendisine en uygun kurdan başlatılırlar.

Bursa Deneyim Satranç Kulübü

Deneyimli satranç eğitmeni kadrosuyla 2011 yılından beri Bursa’da hizmet veren Bursa Deneyim Satranç Kulübü Türkiye satranç Federasyonu ile koordineli bir şekilde çalışmakta olup satrancın gençler arasında yayılması ve ilgi görmesi amacıyla da çalışmalar yapmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Satranç Topluluğu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü bünyesi içerisinde hizmet veren satranç topluluğu öğrencilerinin çeşitli seviyelerde çeşitli gruplarla satranç organizasyonlarına ve yarışmalarına katılmalarını sağlayarak önemli deneyimler elde etmesini sağlamaktadır. Ulusal düzeyde rekabet edebilecek öğrenciler yetiştirme amacı da bulunan satranç topluluğunun olimpiyatlarda ülkemizi temsil eden öğrencileri de bulunmaktadır.

Piyon Satranç Akademisi

Uluslararası satranç antrenörü Melih Karataş tarafından 2001 yılında kurulmuş olan Piyon Satranç Akademisi kurulduğu günden bu yana uluslararası yarışmalarda yarışan ve dünya çapında dereceye giren satranç oyuncuları yetiştirmiştir. Satranç sporunu Bursa’da bir yerel kanalda Bursalılara yaymak ve tüm Bursalıların ilgisine sunmak amacıyla satrancın tanıtımını yapmıştır.

Bursa'da satranç derslerinden faydalanmak için illa ki Bursa'da ikamet etmeniz gerekmez. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerdeki Superprof öğretmenleriyle uzaktan eğitim için de anlaşabilirsiniz. Böylece hiç uzaklara gitmeden evinizin konforunda satranç eğitiminin keyfine varırsınız.

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.