En iyi Satranç öğretmenleri müsait
Doruk
5
5 (30 yorum)
Doruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nart murat
5
5 (29 yorum)
Nart murat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman talha
5
5 (36 yorum)
Osman talha
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şamil burak
5
5 (17 yorum)
Şamil burak
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serhat
5
5 (11 yorum)
Serhat
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alperen
5
5 (15 yorum)
Alperen
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet i̇brahim
5
5 (9 yorum)
Mehmet i̇brahim
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (9 yorum)
Onur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (30 yorum)
Doruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nart murat
5
5 (29 yorum)
Nart murat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman talha
5
5 (36 yorum)
Osman talha
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şamil burak
5
5 (17 yorum)
Şamil burak
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serhat
5
5 (11 yorum)
Serhat
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alperen
5
5 (15 yorum)
Alperen
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet i̇brahim
5
5 (9 yorum)
Mehmet i̇brahim
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (9 yorum)
Onur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Satranç Tarihi

Satranç günümüzden yaklaşık 1500 yıl öncesine dayanan antik diye tabir edebileceğimiz bir oyun olmakla birlikte ilk olarak Hindistan civarında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kimi kaynaklara göre Çin kimi kaynaklara göre ise İran civarında ortaya çıkan bu oyunun ortaya çıktığı yer belirsizliğini korumaktadır. Hatta kimi uzmanların Mısır’da bulunan piramitlerdeki kabartmalarda satranç benzeri bir oyunun izlerini bulduğu da söylenmektedir. Bu da bize satrancın 1500 yıl önce keşfedildiği varsayımından çok daha öncesine dayandığı fikrini düşünmemize neden olmuştur. Hemen hemen birçok toplumda satrancın kurallarına benzer oyunlar bulunmaktadır. Örneğin Altay Türklerinde tüm zeka oyunlarına Şatra adı verilmekteydi ve Altay Türklerinde bu oyunlar oldukça yaygın olarak oynanmaktaydı. Şatra oyunlarına göz attığımızda adeta satrancın farklı bir versiyonu olduğunu görmekteyiz. Satranca benzerliği daha önce satranç oynayan milletlerle iletişim halinde olduklarını ve onlardan etkilendiklerini gösteriyor olabilir. 

Tarihi savaş tablosu
Satranç, eskiden beri özellikle savaşçı toplumlarda bir savaş stratejisi pratiği oyunu olarak görülüyordu. | Unsplash

Tarihte yerini daima koruyabilmiş savaş ve askeri strateji uzmanı liderlere ilham olabilmiş satranç oyunu günümüzde de hala popülaritesini korumaktadır. Dünya’da satranç turnuvaları birçok ülkeden oyuncunun katılımlarıyla düzenlenmekte olup, kıyasıya rekabet ettikleri organizasyonlarda satranç ustaları maharetlerini sergilemektedir. 64 eş kareye sahip bir düzlem üzerinde karşılıklı olarak iki oyuncuda da 16 taş bulunan ve sırayla hamle yaparak oynana satranç oyunu bir oyundan farklı olarak inanılmaz derecede zeka gerektiren bir disiplindir. Zekayı geliştirdiği ve stratejik ve analitik düşünmeye de katkı sağladığı da bilinen bir gerçektir. Onlarca dizi ve filme konu olmuş, hakkında kitaplar yazılmış satranç oyununda temel amaç oyundaki en önemli taş olan şahı devirmeye çalışmak yani mat etmektir. İki oyuncunun da temel amacı çeşitli taktik ve stratejilerini kullanarak şahı devirmeye çalışmaktır. 16 taşın 8’i piyon olarak adlandırdığımız ön sırada ilk 8 kareyi kaplayan taşlardır. Piyonlar adından da anlaşılacağı üzere ilk feda edilebilecek taşlar olmasının yanı sıra ilk olarak hareket ettirilen taşlardır. Her taşın hareket kabiliyeti farklıdır. Örneğin, başlangıç konumunda bulunan piyon iki kare gidebilir. Bunların haricinde bir hamle ileri ya da sağa veya sola gidebilen piyon her oyuncuda 8 tane olmak üzere toplamda 16 tanedir. Taşlardan bir diğeri olan at ise sadece L şeklinde bir hamle yapabilir. Fil çapraz gidebilir Kale ise sağa, sola ileri ve geri gidebilir. Kalan taşlarımızdan Vezir ve Şah en önem vermemiz gereken taşların başında yer alır. Belirttiğimiz gibi şahı kaybederseniz oyun bitmiş olur ve yenilmiş olursunuz. Vezirin hamleleri ise çok daha çeşitlidir. At haricindeki bütün taşların hareketini yapabilir. Oyunun gözbebeği olan şah ise ileri, geri, sağa, sola ve çapraz gidebildiği gibi başka taşlarında üstünden atlayamaz.

Neden Satranç Öğrenmeli?

Kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden birisi zekanızı geliştirmek olacaktır. Zekayı fazlasıyla zorlayan ve geliştiren satranç ise bu yoldaki en iyi alternatiflerden birisidir. Dünyanın hemen hemen her yerinde bilinen satranç oyunu özellikle çocuk yaşlarda öğrenilmeye başlandığında inanılmaz derecede soyut ve analitik düşünme becerisi sağlamaktadır. Ebeveynlerin çocukları için yapabileceği en büyük iyiliklerden birisi olacaktır çünkü çocuk yaşta analitik düşünme becerisi kazanan ve hızlı karar verebilme yetisi kazanan bir çocuğun ileriki yaşamında karşısına çıkabilecek problemleri kolaylıkla çözmesi sürpriz olmayacaktır. Sizin de satranca karşı olan merakınız ve öğrenme arzunuz baskın geldiyse ve hevesiniz kaçmadan satranç öğrenmek istiyorsanız şimdi sizlere önereceğimiz çeşitli yöntemlerle satranç öğrenebilir, hayatınızın her alanında; kariyerinizde, gireceğiniz sınavlarda ve hatta insan ilişkilerinizde size fayda sağlayacak olan analitik düşünme becerilerini ve stratejik düşünme yetisini kazandıracak olan bu oyunu nasıl öğrenebileceğiniz hakkında ipuçlarını paylaşacağız. 

Faydalı Mobil Uygulamalar

İnternetten kısa bir araştırmayla satranç kurallarını öğrenip daha sonra pratik yapmak amacıyla çeşitli platformlarda uygulamaları bulunan satranç oyununu telefonunuza indirebilir, kendinize başlangıç aşamasında pratikler kazandırabilirsiniz. Özellikle çevrimiçi ve dünyanın her yerinden karşılıklı olarak oynayabileceğiniz gerçek satranç oyuncularıyla bir satranç oynama deneyimi kesinlikle satranç konusunda sınırlarınızı zorlamanıza olanak sağlayacaktır. Karşınızdaki kişinin bir bot ya da bir bilgisayar olması ile gerçek bir kişi olması arasında gerçekten belirgin bir fark vardır. Karşınızda gerçek birisinin bulunması siz fark etmeseniz de oyunu daha ciddiye almanızı ve rakibinizi alt etmeye çalışmanızı sağlayacaktır. 

İpad üstünde satranç
Pek çok ücretsiz mobil satranç uygulaması ile keyfi her alana taşıyabilirsiniz. | Pixabay

Antalya Satranç Kursları

Satranç öğrenmeye karar verdiğinizde bu işi Antalya’da layıkıyla yapan belli başlı kurumları sizler için derledik. Bu derleme Antalya’da satranç öğrenebileceğiniz kursların yanı sıra kendinize en uygun kursu bulmanızda da yardımcı olacaktır. Satrancı kendi başınıza bir yere kadar öğrenebilirsiniz. Oyunun inceliklerini ve detaylarını öğrenebilmek belli bir pratik ve iyi bir eğitmen gerektirir. Eğitmenlerinizin sizlere öğretebileceği çeşitli taktik ve stratejilerle satranç disiplinini derinlemesine öğrenme imkanı bulacaksınız.

Öte yandan Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerin de rehberini bulabileceğiniz gibi Antalya'da ikamet eden biri olarak bu şehirlerimizde bulunan öğretmenlerimizden de hizmet alabilirsiniz.

Antalya Büyük Ustalar Satranç Kulübü

Antalya Muratpaşa’da Hızır Reis Caddesi üzerinde bulunan Antalya Büyük Ustalar Satranç Kulübü deneyimli kadrosu ve yetkin satranç eğitmenleriyle Antalya’da satranç kursu alternatifleri içerisinde iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüz yüze eğitimlerin yanı sıra online olarak da eğitimlere katılma imkanı sunabilen Kulüp, 5 yaşından itibaren tüm herkese hizmet verebilmektedir. Tüm adaylara başlangıçta bir seviye tespit sınavı uygulanmakta ve adayların seviyeleri sınav sonucuna göre belirlenerek her seviyeye özel gruplar oluşturulmaktadır. Ayrıca kulüp kendi içinde çeşitli satranç turnuvaları düzenlemekte dışarıdaki çeşitli organizasyon ve turnuvalara öğrenci yollamaktadır. İki şubesi bulunan Antalya Büyük Ustalar Satranç Kulübü’nün bir diğer şubesi de Çağlayan Mahallesin 2040. Sokakta bulunmaktadır.

Bursa'da satranç dersleri rehberi için tıklayın.

Beyazkale Satranç Kulübü

Antalya Muratpaşa’da bulunan Beyazkale satranç kulübü birebir, online ve grup dersleri şeklinde olmak üzere eğitimler vermekte olup, online eğitimlerini Skype üzerinden verebilmektedir. Uluslararası satranç eğitimi sertifikalarına sahip eğitmenleri bulunan kulüp, İlk ders yılında teori ve pratik olarak her birinde 34 ders, ikinci ders yılı teori ve pratik olarak her birinde 34 ders mevcut olmak üzere eğitim vermektedir.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.