Fransızca öğrenmek için o kadar çok neden var ki, hangisinden başlayacağımızı bilmiyoruz! Tek bir yabancı dil öğrenme şansınız olsaydı bu şansı İngilizce öğrenmekten yana kullanmanızı tavsiye ederdik. Ancak, günümüzün küreselleşmiş dünyasında rekabet de her açıdan bu kadar kızışmışken İngilizce'nin yanında bir başka yabancı dil öğrenmeyi düşünmelisiniz. Bunu yapabilmemizin en iyi yollarından bir tanesi de kendimizi dışarı atmak ve başka diller öğrenmek. Bireysel düzeyde, ziyaret ettiğimiz yerlerin dili ve kültürü ile biraz ilgilenebiliriz! Tabii ki öğrenmek istediğimiz dilin konuşulduğu ülkede zaman geçirmek o dili öğrenmenin en etkili yollarından bir tanesidir. Ancak bu her zaman mümkün mü?

Maalesef, hayır. Yine de, ikinci bir yabancı dili konuşabilmenin önemi hiçbir zaman değişmez. Kendinize yapabileceğiniz en önemli yatırımlardan bir tanesi olan dil öğrenmek, size hiç ummadığınız kapıları açabilir. Sonuçta, kimse sizden akıcı olmanızı beklemiyor. Kendinizi ifade edebilecek düzeyde olmanız ve belirli konularla ilgili tartışacak kadar bilmeniz bile yeterlidir. Eskişehir için Fransızca kursu önerilerine ihtiyacınız mı var?

Fransa başkenti Paris Eyfel Kulesi ile ünlüdür
Eyfel Kulesi'ni ziyaret etmeden önce Fransızca öğrenin! | Kaynak: Pixabay
En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Fahimeh
5
5 (22 yorum)
Fahimeh
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elian / reyhan
5
5 (10 yorum)
Elian / reyhan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (11 yorum)
Gökhan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doga
5
5 (6 yorum)
Doga
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (5 yorum)
Bahadır
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sevim
5
5 (5 yorum)
Sevim
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aysu
5
5 (16 yorum)
Aysu
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Irem
5
5 (8 yorum)
Irem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fahimeh
5
5 (22 yorum)
Fahimeh
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elian / reyhan
5
5 (10 yorum)
Elian / reyhan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (11 yorum)
Gökhan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doga
5
5 (6 yorum)
Doga
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (5 yorum)
Bahadır
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sevim
5
5 (5 yorum)
Sevim
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aysu
5
5 (16 yorum)
Aysu
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Irem
5
5 (8 yorum)
Irem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Neden Fransızca Öğrenmelisiniz?

Şu an Fransızca hakkında konuşmak için buradayız. Ancak Fransızca öğrenmenizin temel nedenleri, başka bir dili öğrenmenizin nedenleriyle gerçekten aynıdır. Yabancı dil öğrenmek hem sizin için hem de içinde yaşadığınız dünya için faydalıdır - kültürel ve politik anlamda (aynı zamanda gerçek anlamda!) daha fazla anlayış sahibi olmanızı sağlar.

Peki bu ikisinin bağlantısı gerçekten nedir? Bir Fransızca dil kursuna yazılmanız ya da Fransızca özel dersler alarak bu dilde belirli bir akıcılığa sahip olmanız dünyaya nasıl bir fayda sağlıyor? Öyleyse yalnızca Fransızca için değil, tüm diller için geçerli olan bir gerçekten bahsedelim... Yabancı dil öğrenmek çeşitliliğin, çok kültürlülüğün ve farklılıkları mevcut olduğu dünyamızda köprüler kurulmasını sağlar. Farklı insanların birbirlerini dilsel olarak ve dolayısıyla duygusal ve kültürel olarak anlamalarına yardımcı olur.

Toplumsal olarak sağladığı faydanın yanı sıra, yabancı dil öğrenmenin birçok kişisel faydası da var. Fransızca dünyada birçok insan tarafından konuşulur. İngilizce, İspanyolca ve Mandarin Çincesi ile birlikte dünyanın en popüler dillerinden bir tanesidir. Yani, Fransızca konuşmayı biliyorsanız birçok insanla da iletişiminizi çok rahat kurabilirsiniz demektir. Buna ek olarak, Fransızca diplomasi dilidir. Birleşmiş Milletler gibi uluslararası organizasyonlar ya da örgütlerde çalışmak isteyenler için Fransızca bilmeleri büyük bir artıdır. Öğrenilen dilin ne olduğundan bağımsız olarak da bir dili öğrenme süreci beyninizi daha sağlıklı bir hale getirir, defans ve Alzheimer'ın önüne geçer ve kariyerinizde size yardımcı olur.

Fransızca Öğrenmekle İlgili En Güzel Noktalar

Fransızcaya özgü güzelliklerden biraz daha bahsedelim. Daha önce Fransızca bir film ya da dizi izlemiş miydiniz? İzlememiş dahi olsanız mutlaka Fransızca bir şarkıya denk gelmişsinizdir. Fransızca, telaffuzu harika olan bir dildir. Fransızca konuşmaya başladığınızda kulağa ne kadar güzel geldiğini bir kez daha anlayacaksınız. Bu, Fransızca öğrenmek isteyenler için büyük bir avantajdır.

Öğrenmek istediğiniz dil kulağa ne kadar güzel geliyorsa o kadar motive olursunuz. Fransızca yalnızca dünyada en fazla konuşulan dillerden biri olmakla kalmaz (dünya çapında otuzdan fazla ülkenin resmi dili) aynı zamanda uluslararası bir diplomasi dili olarak anılır.
Daha da önemlisi, Fransız kültürü de hem tarihsel hem de günümüzde çok büyük bir öneme sahip. Genel olarak "lüks" diye tabir ettiğimiz her şeyin Fransa'yla alakalı olmasının bir sebebi var!

Paris'in dünya çapında moda, politika, sanat, edebiyat, kültür ve felsefenin bir sembolü olarak tanınmasının da birçok sebebi vardır. Fransızca öğrenmek konusunda gerçekten ciddiyseniz sizi motive eden faktörlerden bir tanesi yukarıda söz ettiğimiz alanlarla ilgili olabilir. Örneğin, Fransız edebiyatına karşı bir ilginiz varsa, eserleri yazıldığı dilde okumak size büyük bir haz verebilir. Şanslısınız ki Türkiye'de Fransızca kursu ve ders seçenekleriniz çok geniştir. Ayrıca, Fransızca kursları İstanbul'da yaşayanlar için de çok çeşitlidir!

İstanbul'da Fransızca Öğrenmenin Avantajları

Daha önce de altını çizdiğimiz gibi, Fransızca genel olarak insanların öğrenmekten zevk aldığı ve daha da önemlisi öğrenmek istedikleri bir dildir. Bu nedenle, özellikle büyük bir şehirde yaşıyorsanız Fransızca öğrenmenize katkı sağlayacak birçok kurs imkanına sahip olacaksınız. İstanbul'da yaşayanlar çok şanslı! İstanbul, Türkiye'nin en fazla nüfusa sahip olan şehridir ve size her konuda çok fazla alternatif sunar.

Konu Fransızca öğrenmeye geldiğinde, İstanbul'da çok fazla sayıda Fransızca öğretmeni, konuşma dersleri, Fransız edebiyatı ve yazma becerilerine yönelik eğitim veren yerler bulabilirsiniz. Seçenekleriniz o kadar fazla ki, başınız dönebilir. Superprof için örnek verelim. An itibariyle Superprof aracılığıyla Fransızca dersi vermekte olan öğretmenlerin neredeyse yarısı İstanbul'da yaşamaktadır. Yani, İstanbul'da yaşayanların Superprof dahil olmak üzere herhangi bir platformdan Fransızca öğretmeni bulması çok daha kolaydır. Yalnızca öğretmen sayısında değil, Fransızca eğitim veren kuruluş sayısında da İstanbul açık ara öndedir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi, İstanbul'un bu kadar fazla bir nüfusa sahip olması ve Fransızca'nın da öğrenmek için oldukça tercih edilen bir dil olması bunda büyük bir etkendir. Nerede olursanız olun size uygun online Fransızca kursu bulmanız çok kolaydır. Örneğin, Adana Fransızca kursu seçeneklerinize detaylı olarak bakabilirsiniz.

Daha da önemli bir şey söyleyelim! Diyelim ki, Fransızca'yı anadili Fransızca olan birinden öğrenmek istiyorsunuz, ya da Fransız bir arkadaş edinmek ve onla konuşarak Fransızca'nızı geliştirmek istiyorsunuz. Türkiye'de yaşayan Fransız vatandaşlarının yarısından fazlası İstanbul'da ikamet etmektedir. Yani, İstanbul'da yaşayanların bir Fransız'la tanışıp Fransızca'larını geliştirme ihtimalleri çok daha fazladır.

Çalışma masası üzerinde bilgisayar
Fransızca öğrenmek uzun soluklu bir süreçtir. | Kaynak: Pixabay

İstanbul'da Fransızca Kursuna Başlamak

İstanbul'da Fransızca kursu için çok fazla seçeceğiniz olduğunu bilmek eminiz ki içinizi rahatlatmıştır. Peki, Fransızca derslerine "bonjour" demeden önce bilmeniz veya yapmanız gerekenler nelerdir? Herhangi bir özel ön koşul var mıdır?
Bunlar, başlangıç seviyesindeki dil öğrencileri arasında yaygın bir sorudur, ancak cevabımız "hayır"! Ve bunun nedeni, hangi Fransızca dil okuluna giderseniz gidin, başlamadan önce bir yerleştirme sınavıyla değerlendirilecek olmanızdır. Yani, diyelim ki daha önce hiç Fransızca dersi almadınız ve Fransızca bir kelime dahi bilmiyorsunuz...Fransızca dil kursuna yazılmak için gittiğinizde, çok büyük ihtimalle sizden bir seviye tespit sınavına girmenizi isteyecekler. Bu bazı yerlerde, o dilin öğretmeniyle karşılıklı konuşma şeklinde de yapılabilir. Sınav sonucunuza göre seviyenize en uygun sınıfa yerleşeceksiniz. Tek yapmanız gereken gitmek, sınava girmek ve sonra yerleştiğiniz sınıfta Fransızca öğrenmenin tadını çıkarmak! Nerede olursanız olun size uygun Fransızca kursunu rahatlıkla bulabilirsiniz. Antalya için Fransızca kursu seçeneklerinize yakından bakın...

İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde Fransızca Öğrenmek:

80 yıldan beri Türkiye'de faaliyet gösteren Fransız Kültür Merkezi Fransa kültürünü tüm çeşitliliğiyle göstermeyi amaçlar.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği ve Paris’teki Institut Français ile yakın ilişkileri olan Türkiye Fransız Kültür Merkezi, Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere ülkemizin üç şehrinde faaliyet gösterse de dünya çapında 200'den fazla kurumu vardır. İzmir için Fransızca kursu yazımızda da detaylara ulaşabilirsiniz.

Fransız Kültür Merkezi  "Avrupa Dilleri Ortak Referans Sistemi tarafından belirlenen seviyelere (A1, A2, B1, B2, C1, C2) göre tasarlanmış genel Fransızca kurslarının yanı sıra,  konuşma, mesleki , Fransızca sınavlarına hazırlık, çocuklar ve gençlere yönelik kurslar" ve çok daha fazlasını sunar.

Pandemi sebebiyle online eğitime geçmekte olan birçok yer gibi, Fransız Kültür Merkezi de öğrencilerine böyle bir fırsat sağlamaktadır. Institut Française Türkiye’nin İstanbul şubesi ve öğretmenleri online eğitimle Fransızca öğretmeye devam ediyor ve öğrencilere özel hazırladıkları iki yeni 30 saatlik online eğitim programı sunuyor.

Sitesinden edindiğimiz bilgiye göre bu programın kapsamında sunulan hizmetlere gelirsek:

  1. Skype ve Zoom gibi kullanması rahat ve karşılıklı etkileşimli dijital araçlarla evinizden kolayca ulaşabileceğiniz kaliteli dersler,
  2.  İnstitut français Türkiye İstanbul şubesinin uzman ve nitelikli ögretmenleri ile ders,
  3. Daha fazla etkileşim sağlamak için küçük grup dersleri,
  4. İster hafta içi, ister hafta sonu olacak şekilde iki yarım dönemden oluşan, toplam 60 saatlik online eğitim !

Siz de, en kısa zamanda Fransız Kültür Merkezi İstanbul şubesiyle iletişime geçebilir ve daha detaylı bir bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda, Ankara için Fransızca ders seçenekleri yazımızda da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Galatasaray Üniversitesi'nde Fransızca Öğrenmek

Galatasaray Üniversitesi, İstanbul'un Ortaköy semtinde kurulmuş ve eğitim dili Fransızca olan bir devlet üniversitesidir. Türkiyenin en köklü üniversitelerinden biridir ve oldukça kaliteli bir eğitim verir. İstanbul Fransızca kursları arasında Galatasaray Üniversitesi ayrıcalığıyla Fransızca öğrenmek ister miydiniz? Bunun için üniversitenin lisans bölümüne yerleşmiş olmanıza gerek yok, Galatasaray Üniversitesi dışarıdan katılmak isteyenler için de Fransızca kursu düzenlemektedir. Şu an online olarak verilen Fransızca kursuna katılım için muhakkak tarihleri dikkate alın. Okulu arayabilir ya da mail yoluyla daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Sitesinden edindiğimiz bilgiye göre kurs içeriğini biraz inceleyelim!

Galatasaray Üniversitesi kurslarında "Diller için Avrupa Ortak Çerçeve Metni ”ne uygun olarak tüm Avrupa dilleri için 5 seviye belirlenmiştir. Bu seviyeler A1, A2, B1, B2, ve C1 ,seviyeleridir. En basit haliyle, A1 ve A2 başlangıç seviyelerini, B1 ve B2 orta seviyeleri, C1 ise ileri seviyeyi işaret eder. Seviyenizin tüm kurlarını tamamladığınızda ise Seviye Yeterlilik Sınavı'na tabii tutulursunuz. Aynı zamanda, 2/3 devam zorunluluğu vardır. Dil öğrenmenin uzun ve disiplin gerektiren bir süreç olduğu düşünüldüğünde devam zorunluluğu oldukça yerinde diyebiliriz! Bursa için Fransızca kursu seçeneklerine yakından bakalım...

Paris sokakları ve şirin bir yol
Paris sokaklarında gezmek ister miydiniz? | Kaynak: Pixabay

Superprof Aracılığıyla Özel Fransızca Dersleri Alın

Gördüğünüz gibi, Fransızca dil kursu İstanbul için çok çeşitli. Yabancı dil grup dersleri herkes için değildir. Sınıfınız biraz kalabalıksa veya herkesin içinde soru sormaktan çekindiğinizi hissediyorsanız bireysel dersler sizin için çok daha uygun olacaktır. Özel ders öğretmenleri her dersi özel ihtiyaçlarınıza, güçlü yönlerinize ve zayıf yönlerinize göre uyarlayabilir. Dikkatleri yalnızca sizin üzerinizde olur ve zamanları bölünmemiştir. Bu nedenle, konuşmak ve sorular sormak için oldukça fazla zamana sahip olursunuz. Fransızca özel ders Ankara için çok uygun! An itibariyle Superprof üzerinde İstanbul'da eğitim vermekte olan 140'a yakın Fransızca öğretmeni vardır. İstanbul için ortalama ders saati ücreti ise 84 TL'dir.

Siz de en kısa zamanda Fransızca dersleri almaya başlayabilirsiniz! Bu konuda ciddi bir kariyer düşünüyorsanız İstanbul'da Fransızca alanında lisans diploması elde edeceğiniz köklü üniversiteler de var! Galatasaray Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi de bunlardan ikisidir...

Umarız en kısa zamanda bu harika dili öğrenmeye başlarsınız!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!