Çoğumuz ikinci bir dili öğrenmek ve öğrendiğimiz dilde akıcı olmayı hayal ederiz. Aslında, okullarda zorunlu olarak İngilizce dersleri verildiği düşünüldüğünde hepimizin İngilizce'ye aşinalığı var diyebiliriz. Ancak, günümüz dünyasında İngilizce'yi akıcı bir şekilde konuşabilmenin yanında başka bir yabancı dil bilgisi de oldukça önemlidir. Fransızca'yı öğrenmeye karar verdiyseniz çok mantıklı bir seçim yaptığınızı söylemek isteriz. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi de Fransızca'nın İngilizce, Mandarin Çincesi ve İspanyolca'nın yanında en çok konuşulan dillerden bir tanesi olmasıdır.

Fransızca öğrenmenizin pek çok farklı sebebi de olabilir. Belki Fransız birine aşık olmuşsunuzdur ya da kısa vadeli planlarınızın içinde Fransa'ya yerleşmek vardır. Ya da, Fransızca'nın diplomasi dili olduğunu düşünürsek bu alanda bir kariyer planınız varsa size yardımcı olması için öğreniyor olabilirsiniz. Sebebiniz her ne olursa olsun Fransızca öğrendiğinize pişman olmayacağınızı garanti ediyoruz! Şanslısınız ki Türkiye'de Fransızca öğrenmek için pek çok seçeneğiniz var!

Louvre Müzesi akşam saatlerinde ışıklı ve güzel görünür
Siz de Fransızca konuşmaya başlayın ve Paris biletinizi şimdiden alın! | Kaynak: Pixabay

Teknolojinin bu kadar ilerlediği ve küreselleşen dünyada dil öğrenmek her nerede olursanız olun çok kolaydır. Ancak konu, size uygun dil okulları ya da kurslara yazılmaya geldiğinde bulunduğunuz şehirin size sağladığı imkanlar da çok önemlidir. Eskişehir'de yaşayanların bu açıdan şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Eskişehir, Türkiye'nin en kalabalık şehirlerinden bir tanesidir ve köklü üniversiteleri ile öğrenci şehri olarak anılır. Eskişehir'in nüfusunun yüzde sekizden fazlasını öğrenciler oluşturur ve bu kadar fazla öğrenciye sahip olması da yabancı dil dahil olmak üzere çeşitli alanlarda daha fazla eğitim fırsatına yol açar. İstanbul için Fransızca kursu seçeneklerinden bahsettiğimiz yazımızda da buna değinmiştik.

O zaman hep birlikte, Eskişehir'de Fransızca öğrenebileceğiniz yerlere göz atalım! Ancak bundan önce, Fransızca öğrenmek isteyenlerin biraz daha motive olabilmeleri için Fransızca bilmenin avantajlarından bahsetmek istiyoruz...

En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (49 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (23 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (49 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (23 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Fransızca Konuşmanın Avantajları

Fransızca, İngilizce, Mandarin ve İspanyolca ile dünyanın en önemli dillerinden biridir. Tüm dünyada öğretilir ve hemen hemen her kıtada belirli ülkeler tarafından konuşulur. Fransızca, Avrupa tarihinde de çok önemli bir dil olmuştur. Avrupa Birliği kurucularından bir tanesi de Fransa'dır ve bu nedenle Fransızca birlik içinde de önemli bir yere sahiptir. Ek olarak, Birleşmiş Milletler'e ait bütün altkurumlarda ve çoğu uluslararası organizasyonlarda resmi dil ya da resmi dillerden bir tanesidir. Fransızca aynı zamanda 29 ülkenin de resmi dilidir.

Yani, Fransızca öğrenmeye karar verirseniz ve alacağınız eğitimin sonunda Fransızca'da akıcı bir hale gelirseniz birçok insanla kendi ülkelerinde ve ana dillerinde iletişim kurabilirsiniz. Herhangi bir yabancı dil öğrenmenin size sağlayacağı yararlardan bahsetmiyoruz bile! Birden fazla dil konuşabilen insanların Demans ve Alzheimer'la karşılaşma şanslarının daha düşük olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Bunun yanı sıra, iki dilli insanlar kültürel anlamda da kendilerini büyük oranda besler ve farklılıklara karşı daha bilinçli bir hale gelir. Yani, herhangi bir yabancı dili bilmeniz her açıdan faydalıyken, o yabancı dilin Fransızca olması size ek faydalar da sağlar!

Fransızca Kursuna Başlamak

Bir dil öğrenmeyi düşünürken insanlar genellikle ön koşulların neler olduğunu merak ederler. Örneğin, gerçekten başarılı olmak için temel Fransızca bilgisine sahip olmanız gerekli midir değil midir?

Cevabımız, hayır!

Bir Fransızca kursuna başarıyla kaydolup verimli bir şekilde eğitim almanız için belirli bir seviyede Fransızca bilmenize gerek yoktur. En temel Fransızca soru kalıplarına veya ifadelerine de aşina olup olmadığınız önemli değildir. Tabii ki biraz Fransızca bilmeniz daha üst kurdan başlamanızı sağlayacağı için süreci kısaltır ve bu açıdan faydalıdır. Ancak sıfırdan başlıyor olsanız bile size uygun bir sınıf ve müfredat olduğundan emin olabilirsiniz. Başkent için Fransızca dil kursu seçeneklerinizden bahsettiğimiz yazımızda da detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, başlangıç seviyesindeki öğrencilerin neredeyse hepsi başlangıçta düşündüklerinden daha fazlasını bilirler.
Öyleyse, kursunuza biraz güvenle gidin, okuma, yazma, dinleme becerilerinizin üzerinde durun ve derslerde bol bol konuşmaya çalışın...

Mutfakta bilgisayarıyla uzaktan eğitim alan kız
Fransızca öğrenmek istiyorsanız ders saatleri dışında da bol bol pratik yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. | Kaynak: Unsplash

Öyleyse, Eskişehir'de yaşayanlar için Fransızca eğitimi alabilecekleri yerlere bir göz atalım...

Eskişehir'de Fransızca Öğrenmek

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Eskişehir'de nüfusun azımsanamayacak bir kısmı öğrencilerden oluşur. Bu da, hem Fransızca eğitim almak isteyenler hem de Fransızca eğitim vermek isteyenler için çok büyük bir avantajdır. Üstelik, Fransızca seviyeniz her ne olursa olsun size hitap edecek dersleri muhakkak bulursunuz. Adana'da Fransızca dil kursu arayışında olanlar için de yazımız var!

Eskişehir Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursları:

Amerikan Kültür'ün Eskişehir Odunpazarı'nda bulunan şubesinde İngilizce'nin yanı sıra Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca ve Japonca kursları da sunulmaktadır. Amerikan Kültür, Fransızca'nın hem Avrupa Birliği için hem de uluslarası anlamda önemini kavramıştır ve nitelikli Fransızca öğretmeni Eskişehir'de yaşayanlara Fransızca eğitim imkanı sağlamaktadır. Amerikan Kültür'de Fransızca eğitimi A1, A2, B1, B2 olmak üzere dört seviyeden oluşur.

Yani, daha önce hiç Fransızca eğitimi almadıysanız çok yüksek ihtimalle A1 kurundan başlarsınız. A1 kurunun eğitiminde de genel olarak gündelik ihtiyaçlarınızı karşılamaya yarayacak temel ifade ve deyimleri kullanır ve anlarsınız. Aynı zamanda yine gündelik olarak yapılan temel diyalogları anlayabilir ve bu diyalogları siz de kurabilirsiniz.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Fransızca kursları verildiğini biliyor muydunuz? 120 ve 160 saatlik olmak üzere A1 ve A2 düzeyinde Fransızca dersleri alarak siz de Fransızca'ya güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. A kurunda, günlük ifadeleri dinler, okur, yazar ve konuşursunuz. Genel amacı kursiyerlere temel iletişim kurma becerisini kazandırmaktır. Aynı zamanda, sitesinden de edinebileceğiniz bilgiye göre, A1 başlangıç seviyesi Fransız dilinin öğrenimi için bir temel oluşturur. Konu başlıkları arasında, gündelik diyalog ve iletişim, aile, çevre, alışkanlıklar ve tercihleriniz, basit gelecek planları, yiyecek ve içecekler vardır. Verilen eğitimle, bu tarz temel konularda dinleyebilecek, okuyabilecek, konuşabilecek ve yazabilecek seviyeye gelmeniz sağlanır.

Gelelim A2 seviyesine...A2 seviyesi yine günlük hayattaki durumlarla ilgilidir. Yaşanan deneyimler, sağlık, beslenme rutini, çevre, sanat ve teknoloji gibi konularda günlük ifadeleri öğrenirsiniz. Aynı şekilde, bu tanıdık durumlarda kendinizi ifade edebileceğiniz kadar temel bir konuşma becerisine sahip olmanız hedeflenir. Kurun bitiminde temel ihtiyaçlarınızı Fransızca olarak ifade edebilecek duruma gelirsiniz. Antalya için Fransızca dil kursu ve özel ders seçeneklerinden de bahsettik...

Eskişehir Önder Dil Kursu

Eskişehir'de bulunan Önder Dil de İngilizce ve Fransızca dahil olmak üzere Arapça, Rusça, İtalyanca, İspanyolca, Çince, Japonca, Bulgarca dersleri vermektedir. Aynı zamanda yabancılara Türkçe öğreten programlara da sahiptir. Oldukça merkezi bir konumda bulunan binasını ziyaret edebilir ya da telefonla ulaşarak Fransızca kursları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Superprof Aracılığıyla Eskişehir'de Fransızca Dersleri Alın

Büyük bir şehirde yaşıyorsanız ve özellikle de öğrenci nüfusu fazlaysa, çok fazla alanda kurs seçenekleriyle karşılaşırsınız. Aynı durum Eskişehir'de Fransızca öğrenmek için de geçerlidir. Seçenekler arasında kafanızın karışması normal olduğu gibi, dersi ne şekilde alacağınız konusunda da soru işaretleriniz olabilir. Bir dil öğrenmek çok kolay bir süreç değildir ve öğrenilen dili özgüvenli bir şekilde konuşmak, insanların bu tür derslerden en iyi şekilde yararlanmak adına gerçekten ihtiyaç duydukları bir beceridir.
Ne yazık ki, herkesin kendine topluluk içinde yabancı dil konuşacak kadar güveni olmayabilir. Özellikle de o dilde akıcı olmadığını düşünüyorlarsa...Bursa için özel ders seçeneklerinize bakalım mı?

Paris sokaklarında şemsiyeli turist kadın
Hayalinize hep Fransa'ya seyahat etmek mi vardı? Bu hayalinizi gerçekleştirmeden önce temel seviyede Fransızca öğrenebilirsiniz. | Kaynak: Pixabay

Bu gibi durumlarda özel ders almak çok iyi bir tercih olabilir. Fransızca özel dersleri, size konuşmak için daha fazla zaman sunar, özel ihtiyaçlarınıza, güçlü yönlerinize ve zayıf yönlerinize uygun bir eğitim sağlar ve olabildiğince kendinize güvendiğiniz bir alan oluşturur. Başarılı bir öğretmende bulunması gereken özelliklerden bahsedecek olursak:

 • Özverili
 • Sabırlı
 • Anlayışlı
 • Destekleyici
 • Kendine güvenli
 • Dersi anlatırken çeşitli materyallerle birlikte destekleyebilen
 • Öğrencinin ihtiyaçlarına göre dersi uyarlayabilen

bir öğretmen olması çok önemlidir.

İzmir için Fransızca özel ders ve kurs seçeneklerinden bahsettiğimiz yazıda da bunun altını çizmiştik. Ek olarak, Fransızca özel ders almaya karar verdiyseniz ve öğretmenler arasında seçim yapmanız gerekiyorsa görüşmelerde

 • Daha önce daha çok hangi yaş grubuyla çalıştığını;
 • Fransızca'yı nereden ve nasıl öğrendiğini;
 • Derste öğrenme materyalleri sağlayın sağlamadığı;
 • Size önerebileceği ne gibi kitaplar olduğunu

sorabilirsiniz.

Eskişehir Fransızca özel ders almak isteyenler için de epey avantajlı! Tabii bunda, Anadolu Üniversitesi'in Fransızca Öğretmenliği programının etkisi de vardır çünkü seviyenize bağlı olarak bir lisans öğrencisinden de ders almayı düşünebilirsiniz! Eskişehir için Fransızca ortalama ders saati ücreti 63 TL'dir. Fransızca özel ders İzmir ve çevresinde de oldukça uygun fiyatlıdır.

Sizce de çok uygun değil mi?

Bir iyi haberimiz daha var...Superprof aracılığıyla ders vermekte olan öğretmenlerin çok büyük bir kısmı ilk dersi ücretsiz olarak vermektedir. Dolayısıyla, bu zamanı birbirinizi daha iyi tanımak ve yukarıda bahsettiğimiz soruları sormak için de kullanabilirsiniz. Fransızca öğrenirken her şeyden önce zevk almanız önemlidir. Eğlenirken öğrenmek sizi  hem daha iyi hissettirir hem de ders çalışma sürecini keyifsiz hale getirmez.

Superprof sayesinde bulacağınız Fransızca öğretmeniniz sizin derslerden olabildiğince keyif almanızı sağlayacaktır. Ancak, dil öğrenmek uzun soluklu bir süreç olduğu için ders saatleri dışında da pratik yapmanız çok büyük önem taşır.

Kolay gelsin!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!