Bir dili öğrenirken o dile tüm yönleriyle hakim olmanız süreci daha da keyifli bir hale getirir. Aynı zamanda, öğrendiğiniz dilden daha fazla zevk almanızı sağlar. Bu durum İngilizce için de geçerlidir. Superprof aracılığıyla Ingilizce dersleri vermekte olan öğretmenler de bu şekilde düşündüklerinden verdikleri dersler çok yönlüdür ve oldukça eğlenceli geçer.

İngilizce'nin aksanları hakkında genel bir bilginiz muhakkak vardır. Bu aksanlar arasında İngiliz ve Amerikan aksanı hemen gözümüze çarpar. Peki bu aksanları biraz daha detaylı incelemeye ne dersiniz? Dünya dili olan İngilizce'nin iki önemli aksanına göz atalım...

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (37 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (92 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (24 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asya
5
5 (18 yorum)
Asya
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (37 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (92 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (24 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asya
5
5 (18 yorum)
Asya
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Okullarda Öğretilen İngilizce Aksanı

İlkokul ya da ortaokuldan beri okulda İngilizce görmeye başlarsınız.

İlkokulda İngilizce öğrenmeye başlayanlara genellikle yoğun dilbilgisi dersleri yerine İngilizce'ye giriş dersleri verilir.

Yoğun İngilizce derslerinin ortaokul 8. sınıfta başladığını söyleyebiliriz. Yani öğretmenler gramer, çekim, konuşma ve okuma gibi alanlara odaklanırlar. Peki farklı İngilizce aksanları öğretiliyor mu? Ya da okullarda İngilizce'nin belirli bir aksanı öğretilir mi?

Bu size tuhaf gelebilir, ancak okulda öğrencilere belirli bir aksan öğretilmiyor!

Anglofon ülkeler dahil birçok ülkede, Ingilizce özel ders bilinçli olarak “uluslararası” olarak adlandırılan başka bir aksanda verilir. Bu özel aksanın, Amerikan ve İngiliz aksanlarına kıyasla daha “basitleştirilmiş” olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle fonetik açıdan gerçekten daha da kolaydır.

Ancak, bu uluslararası aksan İngiliz aksanından çok Amerika aksanına daha yakındır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ABD ticaret, kültür ve eğlence yoluyla uluslararası güç kazanırken, aksan küreselleşmiş toplumumuza da nüfuz etmiştir.

İngilizce telaffuz "pronunciation" çalışma sayfası
Telaffuzunuzun "mükemmel" olması değil, doğru ve anlaşılır olması önemlidir. | Kaynak: Pexels

Bununla birlikte "aksan" ve "telaffuz" kavramlarının farklı olduğunu ve iyi İngilizce konuşmak için aksan taklit etmek zorunda olmadığınızı bilmelisiniz!

İngilizce dünya çapında en çok konuşulan dildir. Ancak Amerikan aksanının esintileri uluslararası İngilizce'de daha fazla hissedilir. İngilizce hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

İngiliz ve Amerikan Aksanı Arasındaki Farklar Nelerdir?

En yaygın olarak öğrenilen üç aksanın İngiliz, Amerikan ve uluslararası aksan olduğunu siz de fark edeceksiniz. Bu da demektir ki öğrenilecek üç fonetik kural var...

Dünyanın dört bir yanına seyahat etmenizi sağlayacak bir işiniz varsa, yerel telaffuza uyum sağlamak her zaman önemlidir. Günümüzde işverenler çalışanlarının İngilizce biliyor olmasına son derece önem verir. Profesyonel düzeyde İngilizce konuşabilmek özgeçmişiniz için büyük bir değerdir.

Ama okulunuz uluslararası aksan dışında herhangi bir aksan öğretmiyorsa ne yapmalısınız? Ne yazık ki, herkesin İngilizce aksanını geliştirmek için ABD veya Londra'yı ziyaret etme fırsatı yok! Amerikan aksanı nasıl yapılır öğrenmek için New York'a gitmek çok büyük bir lüks olurdu...

Özel İngilizce öğretmenleri bu noktada sizin için bir can simidi görevi görebilir! Öğretmenlerimizin bir kısmı uzun yıllar Amerika'da yaşamış ve Amerikan aksanının her yönüne hakim profesyonellerden oluşurken, diğer bir kısmı da İngiliz İngilizcesi konusunda size yardımcı olabilir. Hangi aksanda uzmanlaşmayı seçerseniz seçin size aksanlarının temellerini öğretmek için gerekli tüm niteliklere sahip öğretmenleri Superprof üzerinde bulabileceğinizi unutmayın!

Aşağıda detaylandıracağımız İngilizce aksanlarının özelliklerine hızlıca bir göz atabilirsiniz! Öncesinde ünlü İngiliz yemekleriyle de gözünüz doyurmak isterseniz, buyrun!

Amerikan Aksanının Özellikleri

Sizce Amerikan aksanını anlamak daha mı kolay?
Yukarıda da altını çizdiğimiz gibi, tarafsız bir uluslararası aksandan Amerikan aksanına geçmek İngiliz aksanına geçmeye kıyasla çok daha kolaydır. Uluslararası aksan, Amerikan aksanına son derece yakındır.

Ancak tek sebep bu değil!

Son zamanlarda internette, şarkılarda, dizilerde ve filmlerde Amerikan aksanını duymaya alıştık.

Bu nedenle anadili İngilizce olmayan konuşmacılar, Amerikan aksanını İngiliz aksanından daha fazla duyar ve bu aksanı anlamaya daha yatkınlardır. Shakespeare eserlerini İngiliz aksanıyla izleyin!

Amerikan bayrağı
Amerikan aksanını öğrenmek İngiliz aksanına göre daha kolaydır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de İngiliz İngilizce'sinde göze çarpan nüanslardır. | Kaynak: Pixabay

Amerikan aksanında “t” harfi bir kelimenin içinde ve hecenin başındayken adeta “d” veya “n”ye dönüşür. Amerikan aksanı, diğer detayların yanı sıra, birçok kelimede de görülen bu küçük özellik ile karakterize edilir:

Örnek olarak “Water” kelimesini alalım. Bu kelimeyi Amerikan aksanıyla telaffuz ederken "t" sesini "d" olarak çıkarırız. Bu aynı zamanda "lighter" ve "bottle" gibi kelimeler için de geçerlidir.

Ek olarak, İngilizce'de çok sık kullanılan bir kelime olan “international” kelimesine bir bakalım. Amerikalılar bu kelimeyi telaffuz ederken "t" sesini neredeyse çıkarmazlar. Aynı durum "interstate" kelimesi için de geçerlidir. Hangi aksan üzerinde pratik yapıyorsanız o aksanın konuşulduğu ülkede yayınlanan haberleri takip edin...

Ancak Amerikan İngilizce'sinde harfler sürekli düşürülür diye de bir kaide yoktur.

Bununla birlikte Amerikan İngilizcesinin İngiliz İngilizcesine kıyasla çok daha nazal olduğunu söyleyebiliriz. Dikkat ederseniz birçok Amerikalının burnundan konuştuğunu fark edeceksiniz.

Aynı zamanda, yutulan bazı harfler sayesinde konuşmaları daha akıcı bir etkiye sahip olur.

İngiliz Aksanı ile İngilizce Öğrenmek

İngiliz aksanı nasıl yapılır hep beraber bir bakalım! İşte İngiliz İngilizce'sinin genel hatlarıyla özellikleri...

Sofistike İngiliz Aksanı

İngiliz aksanının Amerikan aksanından son derece farklı olduğunu söyleyerek başlayalım! Hatta bazen bu farklar o kadar komik bir şekilde göze çarpar ki YouTube gibi platformlarda birbirlerinin aksanıyla dalga geçen İngiliz ve Amerikalı'nın çektiği videoları görebilirsiniz.

Kulağa nasıl geldiğiyle ilgili tek bir şey söylememiz gerekse, "rafine" derdik! Çoğu insana Amerikan aksanına göre çok daha hoş gelir. Bu aksanı daha fazla duyabilmek için İngiliz dizileri ve filmleri izleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, yukarıda da bahsettiğimiz gibi ana dili İngilizce olmayanlar için İngiliz aksanını taklit etmek ya da bu aksanla konuşmaya çalışmak çok daha zor olabilir.

İngiliz İngilizcesinin Diftong ve Üç Sesli Heceleri

Diftonglar, aynı hecedeki iki bitişik sesli harfin birleşimidir. Örneğin, “duty” kelimesi “dewty” olarak telaffuz edilir.

Aynı şey “lazer ve employer” gibi kelimeler için de geçerlidir.

Bu, Amerikan İngilizcesinde de geçerlidir, ancak İngilizler kelimeleri çok daha açık bir şekilde telaffuz eder.

Ne de olsa İngiliz dili tarihinin sorumluluğunu taşıyorlar!

Ayrıca, İngilizlerin diftong olmayan kelimeleri de diftong ekleyerek telaffuz etme eğilimleri vardır.

Örneğin, “Beautiful”, “definitely” ve “shortly" gibi bir son ek ile biten kelimelerin telaffuzunda bunu hissedebilirsiniz. İngiliz konuşmacılar aksanları heceleri büyük ölçüde vurgular. Bu açıdan, Amerikan aksanına göre bazı açılardan daha anlaşılır gelebilir.

Yazı yazan kız öğrenciler
Farklı aksanlara hakim olmaya küçüklükten başlanırsa bu ileride güzel bir avantaj oluşturacaktır. | Kaynak: Pixabay

Patlamalı Sesler

İngiliz aksanının diğer aksanlar arasında sahip olduğu bir başka belirleyici özellik de patlamalılardır. Peki patlamalı ses nedir ve ne şekilde karşımıza çıkar?

Basit bir şekilde açıklamamız gerekirse; patlamalı sesler belirli ünsüzlerin daha fazla vurgulanarak çıkartılmasıdır. Bazen bu vurgular “b, t, p ve d” gibi güçlü ünsüz hecelerde bulunur. Ve adından da anlaşılacağı gibi, bir vurgu yapıldığında, bu birkaç ünsüzün patlamalı bir şekilde söylenmesi gerekir. Bir bakıma ağzınızdan patlamalılar! Bu nedenle, patlayıcı “b” bazen “p” ye dönüşebilir.

Bu, neredeyse “pritish” olarak telaffuz edilen olan “British” kelimesi için geçerlidir.

Aynı şekilde, "“Cambridge” de “Campridge” şeklinde seslendirilir. İngilizce özlü sözler için tıklayın.

Evet, Amerikan aksanı ve İngiliz aksanı arasındaki farklar az çok bu şekilde... Daha önce de söylediğimiz gibi, Avusturalya aksanı, İskoç aksanı gibi daha birçok İngiliz aksanı olsa da İngilizce öğrenen çoğu insan İngiliz İngilizcesi aksanı ve Amerikan aksanı nasıl yapılır bunu merak ediyor!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!