Küçük yaşlardan itibaren İngilizce dersleri aldık, Matematik ve İngilizce bilmenin önemi öğretmenlerimiz ve ebeveynlerimiz tarafından her defasında vurgulandı, belli bir seviyeye kadar da hepimiz biraz İngilizce öğrendik. İçimizden bazıları İngilizce öğretmeninin doğum iznine çıkmasından sonra bir boşluğa düşüp İngilizce öğrenemediğini iddia etse de bazılarımız kendi çabasıyla ve dil yetenekleriyle iyi bir temel oluşturdu. Bazılarımız içinse ingilizce ders olarak en sevilen derslerdendi ve üzerinde yoğun emek harcandı. Peki, İngilizce dil becerileriniz ulusal anlamda hangi seviyeye denk geliyor hiç merak ettiniz mi? Ya da bu A1,A2,B1,B2 gibi dil seviyelerini ifade eden rakamlar ve harfler ne anlama geliyor? Hangi dil becerilerine sahip olan biri B1 seviyesinde kabul ediliyor mesela? Ya da bu seviyeler neye göre belirleniyor? İngilizce seviyeleri hakkında detaylı bilgileri ve tüm bu soruların cevabını yazımızın devamında bulacaksınız.

Bulunduğumuz yüzyılın en yaygın olarak konuşulan dillerinin başında gelen İngilizce diğer dillerde olduğu gibi kendi içinde çeşitli seviyeleri barındırır. Bahsedilen seviyeler Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) adında bir kurum tarafından belirlenmiştir. CEFR bu seviyeleri kişinin okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin çeşitli ölçüm yöntemleriyle değerlendirilerek belirli bir standarda dönüştürülmesi olarak belirlemiş ve dünya çapında kabul gören bir dil yeterliliği ölçümü geliştirmiştir.

Öncelikle seviyelerin nereden başladıklarını ve nereye doğru yükseldiklerine kabaca bir değinelim. A1 seviyesi İngilizcede de herhangi başka bir dilde de başlangıç seviyesini temsil eder. Devamında A2, B1, B2, C1 ve C2 olmak üzere 5 seviye çıtası daha vardır ve C2 seviyesinde birisi artık o dile tamamen hâkim olan bireylerin seviyesi olarak kabul edilir. “Native” seviyesi olarak da adlandırılan C2 seviyesinde bir bireyin ana dili İngilizce olan birisi kadar dil yeteneklerinin geliştiği ve okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin de yine ana dili İngilizce olan bir bireyinkine eşdeğer olduğu kabul edilir.

Gelin bu seviyeler ne anlam ifade ediyor ve hangi seviye hangi bilgi düzeyine karşılık geliyor birlikte inceleyelim. Bu arada İngilizcenizi bir profesyonel yardımıyla geliştirmek her zaman çok daha hızlı ve sağlam sonuçlar verecektir. Bu yüzden İngilizce öğrenmeye başladığınızda ingilizce özel ders veya ingilizce online eğitim seçeneklerini de değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

A1 Başlangıç Seviyesi (Beginner)

A1 başlangıç seviyesi içerisinde tanımlanacak olan kişiler arasında İngilizce öğrenmeye yeni başlamış kişilerle, uzun zaman önce A2 seviyesinde olan ancak var olan dil becerilerinin kullanılmaması sonucu körelmesiyle seviyesi düşen kişiler bulunur. Temel İngilizce ifadeleri ve cümleleri anlayabilir, yazabilir ve konuşabilirler. Örneğin “I want to drink coffee”, “Can you help me”, “Where are you from?” gibi temel kalıplar A1 seviyesindeki birinin konuşabileceği veya birinin ağzından duyduğunda anlayabileceği cümlelerdir.

Üç ya da dörder kelimelik cümleleri konuşabilmek ve yazabilmek ve yine A1 seviyesinde öğrenilen kelime ve cümle kalıplarını konuşan kişinin ağzından yakalayabilmek ve anlamlandırabilmek A1 seviyesinin en temel özelliğidir. Öğrenilen dilde temel oluşturan kısmı temsil ettiğinden iyi düzeyde öğrenilmeden ileriki seviyelere atlanmaması gerekir.

A2 Seviyesi (Elementary)

Başlangıç seviyesi kelimeleri ve temel cümle kalıplarını tam anlamıyla öğrenmiş birinin öğrendiği kelimelerin ve cümle kalıplarının üzerine daha fazla kelime ve çeşitli gramer yapılarını öğrenmesiyle gelinen seviyedir.

A2 dil seviyesinde bulunan birinin en belirleyici özelliği gündelik ama önemli konularda bilgi alışverişi yapabiliyor olmasıdır. Örneğin uçağının ertelendiğinin söylenmesi ve bunu anlayabilmesi, hangi otobüs durağına gitmesi gerektiği söylendiğinde ya da bir yer tarif edildiğinde yine söylenilen veya yazılanları anlayabilmesi A2 seviyesinde dil becerileri olan birinin özellikleri arasındadır. Yavaş yavaş daha uzun cümleler kurulmaya başlanan ancak yine de hala temel seviyede olduğunun farkında olunması gereken bir seviyedir.

Bu seviyede ikili konuşmalarda akıcılık düzeyi düşüktür ve yer yer kesintiler olabilir. Kişinin kendini ifade etme yeteneği sınırlıdır ancak günlük aktiviteler için yeterlidir.

Ailesinin desteğiyle yürüme öğrenen bebek.
A1 ve A2 düzeylerini hayatı yeni keşfeden ve ebeveyninin desteğiyle yürüyen bir bebeğe benzetebiliriz. Dil konusundaki yetkinlik yaşınız bu bebek gibi! | Unsplash

Okuma Becerileri (Reading)

İlgi duyduğu konular hakkında yazılan blog veya dergi yazılarını ya da sade bir dille yazılmış olan makaleleri okuyup yüzde 60-70 oranında anlayabilir, bilmediği kelimeler ya da gramer yapıları karşısına çıktığında konunun genelinden kelimeyi ve cümlenin anlamını az çok tahmin edebilirler.

Dinleme Becerileri (Listening)

Gündelik konular hakkında konuşulan diyaloglardaki birçok kelimeyi ve cümleyi anlayabilirler. Bunun yanında yine TV’de ya da sosyal medya platformlarında karşımıza çıkan reklamlardaki söylenmek istenen ana mesajı veya bir haber bülteninde verilen haberdeki temel çerçeveyi anlayabilirler.

Yazma Becerileri (Writing)

İlgili olduğu konular hakkında kısa cümleler yazabilir ve temel bağlaçları kullanarak cümleleri birleştirebilirler. Bu konuda verilebilecek en güzel örnek hoşlandığı birine yazılan bir mektup olabilir. A2 seviyesinde birisi kendi duygularını en basit haliyle ifade edebilen bir Whatsapp mesajı ya da bir mektup yazabilir. Bu A1 seviyesi için fazla B1 seviyesi için de hafif kalabilecek bir yazı içeriği olacağından A2 seviyesinin yazma becerilerini en iyi tarif eden örnektir diyebiliriz.

Konuşma Becerileri (Speaking)

A2 seviyesinde İngilizce bilen birinin diyalogları uzun boylu olmaz ancak A1 seviyesindeki kadar da diyaloglardan kopukluk yaşamaz. “-ee”, “-ıı” gibi asalak sesler olarak tabir edilen konuşma kusurları gözlenir. Yer yer akıcı yer yer de durağan bir konuşma süreci gelişir ve gündelik konularda konuşabilmek en temel özelliğidir.

B1 Seviyesi (Intermediate)

Tebrikler, artık İngilizce diyaloglarda daha derin konulara girebileceğiniz, okuma ve dinleme süreçlerinde çok daha fazla yüzdeyle konuşulan veya yazılan konuları anlayabileceğiniz, İngilizce biliyor musunuz sorularına kendinizden çok daha emin olarak “Of course” cevabını verebileceğiniz bir seviyedesiniz.

İş yerinde İngilizce bilen birisi arandığında konuşulan seçenekler arasında olmayı hak eden seviyeye ulaştınız. Kendi eğlence hayatınızdan, geçmiş yaşantınızdan, anılarınızdan veya ilgi alanlarınızdan çok daha rahat bahsedebilir, herhangi bir devlet dairesine ya da hastaneye gittiğinde problemlerinizi çok daha rahat karşı tarafa aktarabilirsiniz.

Gelelim bu seviyeye sahip birinin dil becerilerine ve okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin hangi seviyede olduğuna.

Okuma Becerileri (Reading)

Orta seviye olarak adlandırabileceğiniz B1 seviyesine sahip bireylerin okuma becerileri A düzeylerine göre oldukça iyileşmiştir. A2 ile A1 düzeyi arasındaki farktan çok daha fazla gelişme kaydedilen B1 düzeyinde sanattan felsefeye, bilimden tarihe kadar birçok spesifik alanda temel düzeyde kaleme alınmış makaleler veya köşe yazıları okunabilir, yazı içerisindeki orta ve üst düzey karmaşık gramer yapılarının ne anlama geldiği tahmin edilebilir.

Örneğin B1 düzeyinde İngilizceye sahipseniz İngilizce dilinde hazırlanan gazetelerin haber başlıklarını okuduğunuzda Rusya Devlet Başkanı Putin’in dünyaya nükleer silahlarını gerektiğinde kullanmaktan çekinmeyeceklerini açıkladığı demeçleri anlayabilir bu yüzden kendinizi bir miktar öfkeli ve endişeli hissedebilirsiniz.

Dinleme Becerileri (Listening)

CNN, BBC ya da diğer İngilizce yayın yapan haber kanallarının haber bültenlerinde bahsedilen konuları aşağı yukarı anlayabildiğiniz, elinizde bir sözlük yardımıyla bilmediğiniz kelimelere de ara ara bakarak neler konuşulduğunu (konuşmacının yalın ve çok hızlı olmayan bir dil kullandığını kabul ederek) başkalarına özetleyebileceğiniz seviyedir.

Yine Spotify, Youtube Soundcloud gibi platformlardaki çeşitli konular hakkındaki podcastleri dinleyebilir, ilgi alanınıza göre belirli yüzdelerle konuşulanları anlayabilirsiniz.

Yazma Becerileri (Writing)

Verilen bir konu hakkında yine ilgi alanınıza göre değişmekle birlikte 250 ila 500 kelimelik pasajlar yazabileceğiniz B1 seviyesinde kelime ve gramer bilgisinin hala tam istenilen seviyede olmamasından dolayı konunun derinliklerine inilmeye çalışıldığında kafanızdan dumanlar çıkabilir. Ancak yine de A seviyesindeki birine göre çok daha rahatça konunun detaylarını aktarabilir bir seviyedesinizdir.

Konuşma Becerileri (Speaking)

Konuşma becerilerinizden en fazla tatmin alacağınız seviye B1 düzeyidir. Bu seviyede A seviyesinde tutukluk büyük oranda aşılmış, akıcılık büyük oranda sağlanmıştır. Aklınıza gelebilecek her konuda konuşabilirsiniz. Aklınıza gelmeyen kelime veya cümle yapıları için cümlelerin kenarından dolanarak anlatmak istediğiniz kavramları rahatlıkla anlatabilirsiniz.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

B2 Seviyesi (Upper İntermediate)

Artık rahat bir oh çekebilirsiniz. Yurtdışından bir üniversiteye yüksek lisans başvurusu mu yapacaksınız? İngilizce hazırlığı atlamak için yeterlilik (proficiency) sınavına mı gireceksiniz? Skype’ta bir iş başvurunuzun sonucunda İngilizce olarak yapılacak bir mülakata mı davet edildiniz? Endişeye mahal yok çünkü yeterli seviyedesiniz!

B2 seviyesinde İngilizce biliyor olmak kendi mesleğiniz ya da ilgi alanlarınız hakkında uzun uzadıya konuşmalar yapabileceğiniz, yakın anlamlı cümlelerin anlam farklarını ayırt edebileceğiniz, genel geçer bir konu hakkında 500 ila 1000 kelimelik kompozisyonlar yazabileceğiniz ve herhangi bir mülakatta size sorulan genel geçer soruları rahatlıkla anlayıp cevap verebileceğiniz seviyede olmak demektir.

Ergen kaykaylı çocuk
İngilizce'de B seviyelerine geldiğinizde ergenlik çağınızı düşünebilirsiniz. Temel dil bilgisi ve kelimelere hakimken gel gitler yaşar ve bazen bilginizin çok az olduğunuzu hissedebilirsiniz. | Unsplash

Okuma Becerileri (Reading)

Günümüz İngilizcesiyle yazılmış edebi eserleri anlayabileceğiniz, gazetelerdeki hemen hemen tüm köşe yazılarını rahatlıkla okuyabileceğiniz ve TOEFL, İELTS gibi sınavlardaki okuma paragraflarının çoktan seçmeli sorularını yüzde 70 ile 80’lik bir başarı oranı ile cevaplayabileceğiniz seviyedesiniz.

Dinleme Becerileri (Listening)

Artık kurulan kompleks cümleleri çok daha rahat anlayabildiğiniz ve konuşan kişinin aksanını ya da hızlı konuşmasını çok daha az dert eder hale geldiğiniz seviyedesiniz.

En sevdiğiniz filmleri altyazısız olarak izleyebildiğinizi fark ettiğiniz ve konuşulan cümleleri beyninizde “translate” etmeden anlayabildiğiniz seviyedesiniz.

Yazma Becerileri (Writing)

Hayatta tecrübe ettiğiniz ve ders çıkardığınız olayları yazabileceğiniz, ilginizin olduğu ya da olmadığı aklınıza gelebilecek her konuda yazacak bir şeylerinizin olduğu seviyedir. Uzun uzadıya yazılar yazabilir, hâkim olduğunuz spesifik konular hakkında detaylı bilgiler veren yazıları paragraflara dökebilirsiniz.

Konuşma Becerileri (Speaking)

B1 seviyesinde oldukça rahatlayan konuşma becerileri B2 seviyesinde daha da rahatlar ve adeta B segmenti küçük bir otomobil kullanımından bir arazi aracına terfi eden birinin yaşadığı rahatlığına benzer.

B1 seviyesine geçildiğinde zaten bir sınıf atlanmıştır. B2 seviyesinde tekrar bir sınıf atlanmaz ancak sınıftaki hareket kabiliyeti artmış olur. Yani çok daha fazla kelime ve kompleks gramer yapılarını cümle içinde kullanabilir, Skype’ta kendinizi insan kaynakları personeline hayran bırakabilirsiniz.

C1 Seviyesi (Advanced)

C1 seviyesinde tekrar bir sınıf atlandığı ve dil becerilerinin gözle görülür derecede geliştiği ikinci kez gözlemlenir. Artık ileri düzey bir İngilizceye sahipsiniz ve İngilizlerin “bilingual” diye tabir ettiği çift dilli seviyesine ulaştınız. Artık bir “native speaker” dan tek farkınız kültürel öğeler hakkında bilmedikleriniz ve günlük hayatta nadiren kullanılan kelimelerdir.

 

Okuma Becerileri (Reading)

C1 seviyesinde biri okuduğu metinler içerisinde ilgi alanına girmeyen konularda veya herhangi bir bilgisi bulunmadığı konularda dahi yazılanları rahatlıkla anlayabilir ve özetleyebilir. Teknik detaylara sahip metinler dahi C1 seviyesinde birinin kapasitesi sınırları içerisindedir. Bu ister jeoloji olur ister felsefe olur isterse de yazılım olabilir. Tüm bu konulardaki teknik bilgilerin anlamlandırılması C1 seviyesinde birisi için herhangi bir zorluk teşkil etmez.

Dinleme Becerileri (Listening)

B seviyeleriyle olan fark işte tam da burada çıkıyor. Türkçede karşımızdaki kişi herhangi bir şeyi yanlış ya da eksik söylediğinde biz aslında ne söylemeye çalıştığını tahmin eder ve söylemeye çalıştığı şeyi anladığımızı söyleriz. Hatta Google dahi bunu yapıyor. “Bunu mu demek istediniz?”. İşte tam burada C1 seviyesinde olan birisi karşıdaki kişinin cümleleri arasında eksik ya da eksik ya da hatalı kelime dizilimlerini beyninde düzeltebilir ve özünde söylenmek istenen şeyleri anlayabilir.

Yazma Becerileri (Writing)

Yazmak belki de C1 seviyesine sahip kişilerin en rahat olduğu alandır. Konuşarak söyleyemeyeceği derinlikte cümleleri yazarken aktarabilirler. Bunun sebebi yazarken düşünme fırsatının çok daha fazla olmasıdır elbette.

Konuşma Becerileri (Speaking)

Dili sosyal, bilimsel ya da kültürel bir seviyede profesyonelce kullanabilir ve herhangi bir iş mülakatında karşısına çıkan insan kaynakları çalışanının komplekse girmesine neden olabilir.

Konuşma artık tamamen akıcılık kazanmış ve bir “native speaker” dan çok fazla bir farkı kalmamış seviyededir.

Üniversite mezunu bir yetişkin
C Düzeylerine geldiğinizde artık dilde "reşit" olduğunuzu bilirsiniz. Dili kullanırken herhangi bir yardım ve aracıya ihtiyaç duymazsınız. Ancak C1 sadece reşit bir genç iken C2 diplomalı bir yetişkine benzetilebilir. | Unsplash

C2 Seviyesi (Proficient)

Artık “god” seviyesi olarak tabir edilen seviyedesiniz tebrikler! Ana dili İngilizce olmayan tüm ülkelerde İngilizce öğrenenlerin yalnızca binde 5’inin bu seviyeye geldiği biliniyor. Lisans eğitimine sahip bir İngiliz’den dil becerileri açısından pek bir eksiği bulunmaz. Akıcılık had safhadadır.

Okuma Becerileri (Reading)

Araçların veya elektronik eşyaların kullanım kılavuzlarından edebi eserlere, spesifik bir alanda yazılmış makalelerden, x2 hıza alınmış İngilizce Youtube videolarına kadar her türlü detayı rahatlıkla anlayabilir ve okuyabilirler.

Dinleme Becerileri (Listening)

Evet, karşınızdaki kişinin aksanından ya da bozuk İngilizcesinden hiçbir şekilde etkilenmeden söylediklerini anlayabilir ve konuşulan kelimeleri ana dilinizde olduğu gibi refleks olarak algılayıp anlamlandırabilirsiniz. Nasıl ki ana dilinizde size söylenen şeyleri eş zamanlı olarak anlıyor ve cevap veriyorsanız C2 seviyesinde İngilizce biliyorsanız da en az ana diliniz kadar iyi İngilizce biliyorsunuz demektir.

Yazma Becerileri (Writing)

Ana dilinizde yazabildiğiniz hemen hemen her şeyi rahatlıkla yazabilirsiniz. Mesleğinizle ilgili en ufak ayrıntılara girebilir, kendinizi o dilde bir edebi eser yazacak kadar dile hâkim hissedersiniz.

Konuşma Becerileri (Speaking)

İngilizce deyimler ve mecaz ifadeler sizin konuşmalarınızda sıklıkla kullandığınız detaylardır. Çeşitli özlü sözler veya atasözleri günlük hayatta karşılaştığınız olaylardan sonra aklınızda belirir ve tecrübe edilmiş bu sözlerin ne kadar anlamlı olduğunu her seferinde şaşkınlıkla düşünüp durursunuz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.