İngilizce, dünyada en yaygın olarak kullanılan dildir. Son yıllarda yapılan bir araştırmaya göre, dünya çapında 7,8 milyar insandan 1,35 milyar insan İngilizce konuşuyor ve bunlardan sadece 360 milyonunun anadili İngilizce. Bu da İngilizce öğrenmenin uluslararası çapta ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Zaten ikinci bir dil öğrenmek başlı başına bir başarıdır ancak eğer öğrendiğiniz ikinci dil İngilizce kadar popülerse birçok fırsata kapı açıyorsunuz demektir.

Artık insanlar İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenirken veya İngilizcelerini geliştirirken çok daha fazla imkana sahipler ve çok daha çeşitli yollara başvuruyorlar. Online ingilizce dersleri, özel İngilizce öğretmenleri, online İngilizce toplulukları ve mobil İngilizce uygulamaları… Bu noktada şu soru akla geliyor: İkinci dil olarak İngilizce öğrenmenin en iyi yolu nedir ve İngilizceyi pekiştirmek için ne tür derslere ihtiyaçları vardır? Bu yazımızda, iş İngilizcesi öğrenmenin faydalarını ve bir bireyin İngilizce öğrenmek için hangi yolları izlemesi gerektiğini anlatacağız.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İkinci Dil Olarak İngilizce Öğrenmenin Faydaları

Herhangi bir dili öğrenmek, hafızanızı geliştirmeye, zihinsel esnekliğe sahip olmaya ve en önemlisi birçok milletten daha fazla insanla iletişim kurmaya yardımcı olan, hem iş hem sivil hayatta göründüğünden çok daha fazla kullanılan bir beceridir. Ancak iş İngilizcesi, dilin günlük hayatta konuşulan versiyonunun bir uzantısıdır. İş İngilizcesi, kurumsal ve resmi bir düzenin disiplinini barındırır ve tabii ki bu disiplinin gerektirdiği kurallardan oluşur.

İşte size profesyonel iş ve normal İngilizce öğrenmenin bazı avantajları:

Gelişmiş Bilişsel Yetenekler

Yeni bir dil öğrenmenin beyni geliştirmenin ve aktif tutmanın en iyi yolu olduğuna inanılıyor. Kendinizi yeni bir konuşma şekline alıştırdığınızda beyin yapısı ve boyutu da gelişir. Ancak, farklı bir beceri öğrenirken aynı şey geçerli değildir. İkinci bir dil öğrenmek, yaşamın herhangi bir aşamasında algınızı da geliştirir. Bu, zihni aktif tutar ve zihinsel istikrarın azalmaya başladığı yaşamın sonraki yıllarında zihinsel bir hastalık geliştirme riskini azaltır.

Küçük kız Ingilizce
Dil öğrenmeye küçük yaşlarda başlamadıysanız süreç sizin için daha zorlu geçebilir. Buna rağmen İngilizce'de akıcı olmak sandığınız kadar zor değil! | Kaynak: Unsplash

Gelişmiş İletişim Becerileri

İş İngilizcesi öğrenirken ister istemez çok daha fazla kelimeye maruz kalacağınız kelime dağarcığınızı geliştirme imkanı buluyorsunuz. Bu da yabancı insanlarla iletişim kurarken size esneklik kazandırır. Bu nedenle İngilizceyi ikinci bir dil olarak öğrenmek, beyninizi sözlü veya yazılı bir araç aracılığıyla farklı şekillerde düşünmek ve ifade etmek için eğitmek anlamına da gelir. Beceri havuzunuza yeni bir dik eklemek, sizinle yepyeni bir toplum arasındaki iletişim engelini ortadan kaldırır. Bu da çeşitli işle ilgili durumlarda insanlara daha rahat ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Daha İyi Sosyal Fırsatlar ve İş Fırsatları

İkinci dil olarak İngilizce öğrenmek, İngilizce konuşulan bir bölgede olmasanız dahi iş veya eğitimle ilgili fırsatlara sahip olmanın yolunu açabilir. Uluslararası birçok üniversite ve küresel çaptaki birçok şirket İngilizce sayesinde birçok milletten insanı bünyelerine rahatça alabiliyorlar. Ayrıca İngilizce, bilim, işletme ve mühendislik dahil olmak üzere çeşitli pozitif bilim alanlarında yaygın olarak kullanılan bir dildir.

İş İngilizcesinin Normal İngilizceden Farkı Nedir?

İş İngilizcesi, İngilizce dilini sağlam bir şekilde kavramayı gerektirse de iş İngilizcesi ile genel İngilizcenin faydaları arasında birkaç fark vardır:

Alanınızda Gelişme: İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenmek size insanlarla sokak dili, kısa yollar ve anlamlı konuşmalar kullanarak iletişim kurmanızı sağlar. Buna karşılık, iş İngilizcesi bunu bir adım öteye taşıyarak dilin hangi kısımlarının profesyonel veya akademik yaşamınızda başarılı olmanıza yardımcı olabileceğini öğrenmenize olanak tanır.

Terminolojiler: İletişim kurmak için İngilizce öğreniyorsanız, aşina olmayacağınız belirli terimler ve ifadeler vardır. Bu nedenle iş İngilizcesi öğrenmek, kendi sektörünüzde iş jargonu ve terminolojileri kullanarak daha profesyonel bir kariyer yolu izlemenizi sağlar.

İş İngilizce kitap
İngilizce öğrenmek zorlu bir süreç olsa da sağlam bir temelle iş İngilizcesi öğrenmek kolay olacaktır. | Kaynak: Unsplash

Amaç: Genel İngilizce, günlük iletişim kurmak için temel kelime dağarcığına ve dilbilgisine odaklanırken; iş İngilizcesi daha kapsamlı ve amaca özeldir. Bu nedenle iş İngilizcesi öğrenmek, profesyonel bir ortamda büyümenize ve kişisel gelişiminizi ilerletmenize yardımcı olabilir.

İngilizce Dersi Türleri

İş İngilizcesini nasıl öğreneceğinize veya iş İngilizcesi yazmayı nasıl geliştireceğiz gibi sorular kafanızı kurcalarken önünüzde birçok seçenek olduğunu unutmayın. Yine de hepsinin sizin tercih ettiğiniz öğrenme yönteminin ne olduğuna bağlı olduğunu da bilmekte fayda var.

Online kurslar: Her şeyin online gerçekleştiği dijital çağda online kurslar da aynı şekilde ilgi görüyor. Google'da iş İngilizcesi veya normal İngilizce için online kurslar ararsanız aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ingilizce online eğitim seçeneği bulacaksınız. Online kurslar genellikle öğrencilerin dili nasıl kullanılabileceğini kavramalarına olanak tanıyan videolar ve eğitimlerden oluşur. Bu yöntem günümüzde çoğu beceriyi öğrenmek için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir ancak hala farklı dilleri öğrenmek için kullanılmasına rağmen etkisiz olduğu zamanlar da görülebilmektedir. Sıfırdan bir dil öğrenirken öğrenmenin gerçek konuşmalara dayanması çok önemlidir. Ancak ne yazık ki bu, genelde online bir kursla mümkün olmuyor. Yine de kelime dağarcığını geliştirmek veya halihazırda var olan becerilerini tazelemek isteyen biri için online kurslar fazlasıyla faydalı olabilir.

İnsanlar dil öğrenirken rahat olmayı tercih edebilir ve rahat bir ortamda İngilizce öğrenme yeteneğine sahip olmak onları daha bu anlamda daha da özgür kılar. Online dersler, ikinci dil olarak İngilizce öğrenmenin harika bir yoludur çünkü öğrencilere gerçek hayattan bir öğrenme deneyimi sunarken aynı zamanda öğretmenle etkileşim kurma şansı da sağlarlar. Bu, öğrenciler yerinde eğitilebildiğinden yeni bir dil öğrenmenin etkililiğini artırır.

Online dersler mükemmel bir öğrenme yöntemi olabilir ancak bu yine de en iyisidir diyemeyiz çünkü bireyler başka bir kişinin yanında olmanın eksilerinden de etkilenebilir. Kalabalıkta özgüveninizi toplayamazsanız online İngilizce derslerinde etkileşimde olamazsınız ve fayda alamazsınız. Bununla birlikte bazı insanlar, ister iş nedenleriyle dil öğreniyor olsunlar isterse sadece mevcut becerilerini geliştirsinler, hala online dersleri tercih ediyorlar.

Kitap read kalemlik
İngilizce'nizi geliştirmek için bol bol kitap okumanız gerekir. | Kaynak: Unsplash

Yüz Yüze İngilizce Dersler: Bu İngilizce öğrenme yöntemi oldukça etkili olarak kabul edilen bir yöntemdir. Ayrıca, aynı amaç için orada bulunan bireyler arasında olmak İngilizce etkileşimi ve verimliliği artırabilir. Zihniniz fiziksel bir sınıfta uyarılır, sonuç olarak öğretilenlere daha açık hale gelirsiniz. Fiziki sınıflar ayrıca öğrencilerin sunumlara, mülakat simülasyonlarına ve fikirlerini ifade etmelerine olanak tanır. Bu sadece dilinizi değil; aynı zamanda dili başkalarının önünde konuşma güvenini de geliştirir. Bu nedenle fiziksel sınıflar, yeni bir dil öğrenmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biridir. Ayrıca iş İngilizcesi konuşmak, içeriğinden çok görgü kurallarını kullanmakla ilgilidir. Dolayısıyla iş ingilizcesi öğrenmenin en iyi yolu fiziksel İngilizce sınıfta öğrenmek veya bire bir özel İngilizce öğretmenle öğrenmek olacaktır.

İngilizce konuşulan bir ülkede iş bulmak için online iş İngilizcesi öğrenme dersleri arıyorsanız, bir uzman yardımına ihtiyacınız olacaktır. Şirketler iki dilli veya çok dilli çalışanlara ekstra ücret ödeme yapma ayrıcalığı sunar ve ek bir dile sahip olmak her zaman faydalıdır. Bir dil öğrenmek, iletişim becerilerinizi geliştirmenize ve yeni fırsatlara kapı açmanıza yardımcı olabilir. Ve tüm bunları öğrenmek için size fayda sağlayacağını düşündüğünüz en doğru yolu tercih etmelisiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!