Yaşadığınız ülke neresi olursa olsun, İngilizce konuşabilmeniz sizin için her zaman bir avantaj olacaktır. İngilizce sürekli gelişen bir dildir, her iki saatte bir İngilizce sözlüğe yeni bir kelime eklenir.

Bu yüzden tüm kelimeleri bilmiyorsanız endişelenmeyin; merak etmeyin, ana dili İngilizce olanlar bile bütün kelimeleri bilmiyor! Bununla birlikte, resmi dili İngilizce olan Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi pek çok ülkede çalışmak niyetindeyseniz İngilizce'yi akıcı bir şekilde bilmenizi gerektirir.

Hatta bu konuda yeterince iyi olursanız, İngilizce dil becerilerinizi daha da geliştirmenize yardımcı olacak ikinci dil öğretmeni olarak da iş bulabilirsiniz.

İngilizcenizi geliştirmenize yardımcı olacak çeşitli işlere geçmeden önce, genel olarak konuşma İngilizcenizi geliştirmenin bazı yollarından bahsedelim.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (37 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (92 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (24 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asya
5
5 (18 yorum)
Asya
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (37 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (92 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (24 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asya
5
5 (18 yorum)
Asya
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İngilizce Yeterliliği Geliştirmek

İngilizce ana diliniz değilse, seyahat ettiğiniz ülkeye bağlı olarak bazı dil yeterlilik sınavlarına girmeniz gerekebilir. Amerika Birleşik Devletleri için, yurtdışında eğitim başvurunuzun bir parçası olarak bir TOEFL'da  iyi puan almanız gerekir.

Bu sınavlar basit görünebilir, ancak yeni bir dilde etkili bir şekilde konuşmayı ve yazmayı öğrenmek hiçbir zaman kolay değildir.

Yeni bir dili verimli bir şekilde konuşmayı başarmak için sürekli çaba sarf etmeniz gerekecek. Bununla birlikte, performansınızı kısa sürede artırmanıza yardımcı olabilecek birçok ipucu da vardır.

Amerika'da okumak ve yarı zamanlı çalışmak istiyorsanız, dil yeterlilik sınavında iyi bir puan almanız gerekecektir.

İngilizce Dil Becerilerinizi Hızla Geliştirmenin Yolları

İngilizce Film İzlemek

Netflix'te film veya dizi izlemek, resmi konuşma veya sunum becerilerinizi tam olarak geliştirmeyebilir. Öte yandan, dili daha iyi anlamanıza kesinlikle yardımcı olacaktır. Ayrıca, İngilizce'nin konuşma biçimlerine alışmanızı da sağlayacaktır. Kulağa oldukça gayri resmi gelen sözcükleri seçmeyi deneyebilir ve bunların daha bilimsel ve resmi karşılıklarını bulabilirsiniz.

Netflix dizi film logo
Netflix'te ofis temalı diziler izleyebilirsiniz! | Kaynak: Unsplash

Ayrıca, iş İngilizcesinde uzman olmaya çalışıyorsanız, ofis ortamında geçen dizi ve filmler izleyebilirsiniz. Örneğin, Suits'e bir şans verebilirsiniz. İngilizce dizi veya film izlemek, dili geliştirmenin en eğlenceli yöntemlerinden birisidir.

İngilizce Haberler Okumak

Dergiler ve tabloidler de dahil olmak üzere İngilizce haberler okuyabilirsiniz. Bu yöntem yalnızca güncel olayları takip etmenize yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda bu haber kaynakları sayesinde kelime dağarcığınızın gelişmesini sağlar.

Diğer bir fayda da, kelimelerin nasıl yazıldığı ve bağlamlarının ne olduğu konusunda daha fazla aşinalık kazanacak olmanızdır.

Bir Kelime Listesine Sahip Olmak

İster bilgisayarınızda ister not defterinizde olsun, faydalı ifadeleri ve kelimeleri listelemeniz sizin için çok yararlı olacaktır. Bilmediğiniz bir kelime gördüğünüzde veya duyduğunuzda ilk yapacağınız şey bunları not etmek olsun.

Sadece tek bir kelimeye odaklanmayın, kelimelerin kullanıldığı cümleleri ve eş anlamlılarını da inceleyin.

Örneğin daha önce duymadığınız 'tantalizing' veya 'precedence' gibi sözcüklerin anlamlarını anlayabilirsiniz; ama bunları bir cümlede doğru bir şekilde nasıl kullanacağını bilmek de önemlidir. Unutmayın; İngilizce, yalnızca kelime ezberlemekten çok daha fazlasıdır.

İngilizce Sohbet Etmek

Dil bilgisi kitaplarının içinde kaybolmak belirli açılardan yardımcı olsa da İngilizceyi etkileşimli olarak kullanmalı ve konuşma becerilerinizi geliştirmelisiniz.

Anadili İngilizce olan kişilerle arkadaş olabilir ve onlarla bol bol pratik yapabilirsiniz. Aynı şekilde konuşma becerileriniz için bir İngilizce öğretmeni ile de çalışabilirsiniz.

Başka bir çözüm de kendinizi kaydetmek veya aynada kendinizle konuşmaktır. İlk etapta sesinizi dinlemek biraz garip gelebilir, ancak bu yöntem sayesinde daha önce farkında olmadığınız hataları net bir şekilde fark ettiğinizi göreceksiniz.

video konferans skype
Video konferans programları sayesinde artık nerede olursanız olun çalışıp eğitim alabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Sürekli Pratik Yapmak

Daha önce bir deneme yazmak zorunda kaldıysanız, akademik ifadeler konusunda zorluk yaşamış olma ihtimaliniz yüksektir. İngilizceniz ileri düzeyde olsa bile konu terminolojiye geldiğinde her zaman öğrenilecek yeni bir şeyler vardır. Bu alanda pratiğinizi geliştirebileceğiniz seçenekler arasında ingilizce online eğitim seçeneklerini değerlendirmek de olmalıdır.

Asla kullanmayacağınız belirli terimlerle zaman kaybetmek yerine sık sık kullandığınız kelimelere yoğunlaşın.

Meraklı Olmak

Hızlı gelişmek için soru sormaktan çekinmemeniz ve çözüm aramaya açık olmanız gerekir. Sadece cümleleri okuyup geçmeyin; içindeki kelimelerin başka bağlamlarda nasıl kullanılacağını kendinize sorun. Ayrıca internette okuduğunuz her şeye güvenmeyin.

Arama motorunda karşınıza çıkan ilk bilgiler size yeterli gelse de daha derine inerek daha çok şey öğrenebilirsiniz.

İngilizcenizi Geliştirebileceğiniz İşler

İngilizcenizi geliştirmek için yurt dışında iş mi arıyorsunuz? Amerika Birleşik Devletleri’nde İngilizce’nizi geliştirebileceğiniz pek çok iş vardır! Bununla birlikte, ülkemizde de yabancı dilinizi geliştirebileceğiniz işler vardır.

Bu mesleklerden bazılarını sizler için listeledik:

Tur Rehberi

Turizm sektörü, bağımsız bir tur rehberi olarak iş bulmak için iyi bir alandır. Bu işe başvurmak için öncesinde belirli bir seviyede İngilizce’ye sahip olmanız gerekir. Turistlerle etkili bir şekilde sohbet etmenizi gerektireceğinden akıcı olmalısınız. Tur rehberi olarak yalnızca İngilizce’nizi geliştirmekle kalmayacak aynı zamanda yerli halk ile turistler arasında bir köprü görevi de göreceksiniz.

İngilizce konuşulan ülkelere seyahat eden her turist İngilizce bilmediğinden bu tür işleri yurt dışında da kolaylıkla bulabileceksiniz. Hatta ülkenize geri dönseniz bile, online turizm acenteleri için yarı zamanlı iş bulmanız daha kolay olacaktır.

Turist rehber
Turist rehberi olarak çalışarak dilinizi geliştirebilirsiniz! | Kaynak: Unsplash

Özel Dersler Vermek

Hedef dil çok akıcı olmasa bile, iki dil bilen insanlar için özel ders vermek harika bir iş fırsatıdır. Her iki dilde de akıcı olan bir öğretmen daha iyi bir seçenek olduğu için bu size tuhaf gelebilir. Öte yandan birine yeni bir dil öğretirken, öğrettiğiniz dili ana dilden daha fazla kullanmanız daha önemlidir.

Örneğin, ABD'de Türkçe öğretiyorsanız, Türkçe seviyenizin çok iyi olması gerekir. Mümkün olduğu kadar az İngilizce konuşmanız da tüm öğrencileriniz için daha iyi olacaktır.

Daha ileri düzeydeki öğrencilere zaten temel bir Türkçe bilgisine sahip oldukları için ders vermek daha kolay hale gelecektir.

Ayrıca, süreç sırasında İngilizce dil bilginizi de geliştirebileceksiniz. Video konferans seçenekleriyle artık dünyanın bir ucundan bile öğrenci bulabilirsiniz! Hatta size İngilizce konusunda yardım etmesi şartıyla siz de Türkçe konusunda destek olarak dil alışverişi seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Online Çeviri Hizmetleri

Çeviri hizmetleri alanında çalışmak, burada listelediğimiz tüm işler arasında, her iki dilde de en yüksek akıcılığa ihtiyaç duyan seçenektir.

Çoğu durumda, günlük konuşma düzeyinin ötesinde her iki dilde de iyi bir hakimiyetiniz olmalıdır. Yurt dışında çeviri hizmeti sağlayan bir firmada uzaktan çalışmak için başvurabilirsiniz ancak bunun için halihazırda iyi seviyede İngilizce bilgisine ihtiyacınız vardır.

Bununla birlikte, çeviri süreci dil yetkinliğinizi artırabilir ve dilinizi tamamen yeni bir düzeye taşıyabilir. Hatta çoğu anadili İngilizce olan kişiden çok daha iyi İngilizce konuşmanızı da sağlayacaktır.

Yazar

Bu seçim şimdi size oldukça uzak görünebilir çünkü çoğu kişi yazmanın, dili konuşmakta zorlanan biri için doğru bir yol olmadığına inanıyor. Bir yazar olmak için belirli bir bölümün mezunu olmanız gerekmez. Profesyonel yazarlar, bilgileri yazıları aracılığıyla sunarlar; dergiler, kitaplar, broşürler…

Bir yazar olarak, dil hakkında daha fazla bilgi edinecek ve yerel lehçeler ve sunum hakkındaki bilginizi geliştireceksiniz.

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Sektör ne olursa olsun, bu meslek her zaman değerli bir yerdedir; müşteri hizmetleri temsilcileri sürekli olarak farklı yöntemlerle müşterilerin sorularını cevaplar ve endişelerini giderir.

Müşteri temsilcileri:

  • Yüz yüze,
  • Telefonda,
  • Canlı sohbet üzerinden,
  • E-posta yoluyla

İşlerini yapabilir.

Bir müşteri hizmetleri temsilcisi olarak çalışıyorsanız, İngilizce dil becerilerinizi de geliştirmeniz mümkündür. Dahası, müşteri hizmetleri temsilcisi olmak için lisans mezunu olmak gerekmez.

Siz de Superprof ile ingilizce ders alarak seviyenizi ilerletebilir sonrasında İngilizce konuşabileceğiniz işlere başvurabilirsiniz! İngilizce dersi almaya başladıktan sonra gerisi çok çabuk gelecektir!

İyi şanslar...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!