Almanca öğrenmeye başladığınız ilk zamanlarda Almanca dilbilgisi ve kelime dağarcığına odaklanmanız muhtemeldir. İlk önce sık kullanılan fiilleri, bunları zamanlarına göre nasıl çekimleyeceğinizi öğreneceksiniz ve sonrasında bir sözlük edinmek isteyeceksiniz. Almanca’ya ısınmaya başladıktan sonra da bu dil hakkında giderek daha fazla bilgilenmeyi bir amaç haline getirebilirsiniz. Bu kapsamda yalnızca dil ve dilbilgisine dair kuralları değil, Almanca’nın lehçelerini ve Alman kültürünü de öğrenmek size oldukça keyifli gelecektir.

Almanca dili öğrenme söz konusu olduğunda, en sık başvurulan yöntemlerden bir tanesi özel dersler almak ya da bir Almanca kursuna yazılmak olabilir. Bununla birlikte, bütçeniz el veriyorsa Almanya’da eğitim almak her zaman daha iyi bir seçenek olacaktır.

Ayrıca, Almanca sınavlarına hazırlanıyorsanız pratik anlamında son derece önemli olacaktır.

İnsanlar genelde öğrendikleri dilin tarihiyle ilgilenmezler. Zaten dili tam anlamıyla öğrenmek yeterince zaman alırken bir de tarihiyle uğraşmak çoğu insana angarya gibi görünebilir. Öte yandan, yabancı dil öğrenirken o dili anlamanıza ve bütün yönleriyle içselleştirmenize yardımcı olacak en iyi yöntemlerden bir tanesi dilin kültürünü ve tarihini öğrenmektir.

  • Almanya'da yaşamayı planladığınız için hızlı bir şekilde Almanca mı öğrenmeniz gerekiyor?
  • Zaten iyi bir seviyede Almanca’nız var fakat dil becerilerinizi daha da geliştirmeyi mi hedefliyorsunuz?

Sebepleriniz her ne olursa olsun, Alman dilinin kökenlerini öğrenmek size her zaman yardımcı olacaktır!

Almanca bir Cermen dilidir ve bu Almanca öğrenen çoğu kişinin ilk başlarda öğrendiği bir bilgidir. Ancak, yakında bundan çok daha fazlası olduğunu göreceksiniz! Öğrenirken de Cermen dilleri hakkında şaşırtıcı bilgilerle karşılaşacaksınız. Örneğin, “Cermen” isminden dolayı Almanca’nın bir Cermen dili olduğunu tahmin etmek zor olmasa da İngilizce’nin de Batı Cermen dilleri arasında olduğunu öğrenmek birçok insanı şaşırtabilir!

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Cermen Dili Nereden Gelmiştir?

Cermen dilleri, Hint-Avrupa dil ailesinin bir koludur. Bu aile, günümüzde Avrupa'da ve diğerlerinde konuşulan dillerin çoğunu içerir. Aslında, Farsça, Hintçe, çok sayıda ölü Latin dili ve Avrupa'daki azınlık dillerinin çoğu da bu gruba aittir.

Eski mektup İngilizce
İngilizce'de bir Cermen dilidir ve Almanca'yla benzerlik gösterdiği pek çok nokta vardır. | Kaynak: Pexels

Neden farklı dillerde birbirine benzeyen bu kadar çok kelime olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni, ortak bir köke sahip olmalarıdır! İngilizce “mother” iken, Almanca “mutter”, Farsça “madar” ve Fransızca “mère”! Bu bir tesadüf değil...

Çoğu dilbilimci, tüm bu dillerin, yazıdan çok önce ortaya çıkan ve o zamandan beri ortadan kaybolan Proto-Hint-Avrupa (Proto-Indo European-PIE) olarak bilinen ortak bir lehçeden geldiği ve yerini bugün Avrupa'da konuşulan çok sayıda dilin aldığı konusunda hemfikirdir.

Bununla birlikte, bu tarih öncesi dilin coğrafi kökeni konusunda net bir fikir yok. Bazıları Proto-Hint Avrupa dilinin güneydoğu Avrupa'da doğduğuna inanırken, diğerleri dilin doğu Türkiye ile Azerbaycan arasındaki bölge olan Anadolu'dan geldiğini öne sürüyor. Ancak bu dil hiçbir zaman yazıya geçirilmediği için varlığının fiziksel bir kanıtı yoktur ve bu nedenle bu hipotezleri kanıtlamak adına sağlam bir kanıt bulmak zordur.

Bununla birlikte, bazı bilim adamları, Proto-Hint Avrupa diline ait kelimelerden bazılarının sadece Kafkasya'da, Doğu Avrupa ile Batı Asya arasındaki sınırda bulunan bitki ve hayvanları isimlendirdiklerini keşfettiler ve bu da ikinci hipotezi daha fazla destekleyen bir bilgi haline geldi.

Dilbilimciler çoğunlukla kesinlikle bir Proto-Hint-Avrupa dili olduğu konusunda hemfikir olsalar da, Hint-Avrupa halklarının veya kabilelerinin olduğuna dair hiçbir kanıt yoktu. Bununla birlikte, dilin kendisi, uzun yıllar boyunca kıtaya yayıldı ve çok sayıda farklı dilin doğmasına yol açtı. Ünlü Almanlar listemize bir bakın!

Bu noktada kendinize Alman ve onun Hint-Avrupa akrabalarının nasıl ayrıldığını ve bugün bildiğimiz farklı diller haline geldiğini sormanız mümkündür. Daha önce de söylediğimiz gibi, çok az yazılı kanıtla, dilin nasıl ve ne zaman bölündüğünü ve bize mevcut dalını verdiğini tam olarak bilmemiz imkansızdır, ancak dilbilimciler mevcut dilleri ve sonraki metinleri en iyi doğruluk seviyesini elde etmek için karşılaştırabilirler.

Bu ayrışmanın yaklaşık 6.500 yıl önce gerçekleştiğini tahmin ediyoruz. Sonuç olarak, şu anda bu dil ailesini oluşturan yaklaşık 12 grup var. Bunlardan biri, Almanca'nın yanı sıra İngilizce, Hollandaca ve hatta İzlandaca'yı içeren Cermen ailesidir. Söz konusu dil ailesi, Danimarka yarımadasında yaşayan Cermen halklarıyla oluştu.

Laptop bitki çayı makale yazan öğrenci
Almanca öğrenmenin en iyi yolu dilin konuşulduğu ülkede yaşamaktır. | Kaynak: Pexels

Fransızca ise, İspanyolca ve İtalyanca'yı içeren Roman dillerinin bir alt grubu olan Latin dil ailesine aittir.

Şu anda bu büyük dil ailesinden bir dili konuşan 3 milyar insan var. Bunların 450 milyonu da bir Cermen dili konuşuyor.

Cermen Dillerinde Ortak Olan Özellikler

Hint-Avrupa dil ailesine bağlı Cermen dilleri, ortak miraslarına rağmen düşündüğünüz kadar çok benzerliğe sahip değildir. Aslında, bir İspanyol ve bir İtalyan birbirilerini bir İngiliz ve Alman’a kıyasla çok daha rahat anlayacaklardır.

Ancak bu, İngilizce ve Almanca dillerinin de tamamen farklı olduğu anlamına gelmez. Cermen dilleri kendi aralarında birtakım benzerlikler içerir. Zaten hali hazırda İngilizce bilen biriyseniz muhtemelen Almanca’nın da İngilizce’ye  benzeyen birkaç kelime ve ifadeye sahip olduğunu fark etmişsinizdir.

Kelime dağarcığına ve belirli gramer öğelerine ek olarak, en büyük benzerliklerden bazıları konuşmada görülebilir. Almanca dersleri alıyorsanız, özellikle bazı fonetik öğelerin ve vurguların benzerlik taşıdığını anlayacaksınız.

Almanca öğrenirken, güçlü ve zayıf fiilleri öğreneceksiniz. “Düzenli fiiller” ve “düzensiz fiiller” sınıflandırmasıyla daha tanıdık gelebilir ve tüm Cermen dillerinde bu iki fiil türü bulunur.

Germen çekimi söz konusu olduğunda, bu dillerin başlangıçta sadece iki zaman olduğunu bilmelisiniz: şimdiki zaman ve geçmiş. Fransızca, İtalyanca ve Portekizce gibi dillerde ise çok sayıda zaman ve kip vardır.

Bununla birlikte, Almanca yazılmış ünlü romanları okuyarak birçok becerinizi geliştirebilirsiniz.

Diğer zamanların kullanımı o kadar eskiye dayanmaz. Bu nedenle İngilizce ve Felemenkçe gibi dillerde geleceği ifade etmek için genellikle modal bir fiil kullanılır. Almancadaysa, gelecek için bir zaman ifadesi eklemeniz ve fiili şimdiki zamanda çekimlemeniz yeterlidir.

Alman Dilinin Tarihi

Alman dili, en popüler Cermen dillerinden biridir. Bu dilin neredeyse 130 milyon civarında konuşmacısı var.

Jacob Grimm ve diğer bazı filologlar, Gotça’nın Alman dilinin temeli olduğuna inanıyordu. Gotça’dan sonra da Alman dili için üç önemli tarihi dönem vardı.

  • Yüksek Almanca (7. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar)
  • Orta Yüksek Almanca (12. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar)
  • Modern Almanca (bugüne kadar).

Şu anda bildiğimiz modern Almanca, Protestanlık sayesinde standart hale getirildi. Bununla birlikte, Yüksek Almanca’nın özellikle edebiyat açısından etkili olduğunu da söylemek gerekir.

Eski kitap
"German" kelimesi ilk olarak 786'da ortaya çıktı. | Kaynak: Pexels

Orta Çağ boyunca konuşulan çok sayıda önemli Alman lehçesi olduğundan da bahsetmiştik.

Günümüzde Almanca, Almanya, Avusturya, İsviçre, Lihtenştayn, Lüksemburg ve Belçika'da resmi dildir. Ancak, Almanca'nın bölgeye göre değişebileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Kuzey Almanya'da konuşulan Almanca'nın İsviçre Almancası, Avusturya ve Bavyera'da konuşulandan farklı olduğunu unutmayın!

Almanca söz konusu olduğunda, dil, dili konuşan insanlar kadar zengin ve çeşitlidir!

Almanca'nın Özellikleri

Almanca dili, ilginç tarihi nedeniyle zengin ve çeşitli bir Cermen dilidir. Ancak, ana dili Almanca olmayanlar için dili öğrenirken kendi dillerinde bulunmayan bazı tuhaflıklarla karşılaşabileceklerini söyleyebiliriz.

Öncelikle, Almancada basit bir cümleyi incelediğimizde cümlede özne, yüklem, zaman kelimelerive nesnelerle sıralandığını görürüz. Bildiğiniz gibi, bizim dilimizde özneden sonra nesne gelir.

Buna ek olarak, Almanca öğrenirken sık sık uzun kelimelerle karşılaşacaksınız. Bu, bize tuhaf gelse de aslında iki ve daha fazla kelimenin birleşmesinden oluşan tek bir kelime olarak Almanlar için çok doğal bir durumdur.

Muhtemelen birçok Almanca kelimenin büyük harfle başladığına dikkat etmişsinizdir. Bunun nedeni, standart Almanca'daki (Hochdeutsch) tüm isimlerin büyük harfle yazılmasıdır.

Almanların her şeye bir sözü vardır. Örneğin, Almanca'da "Geisterfahrer" ters yönde giden sürücü anlamına gelir ve diğer hiçbir dilde bunu tek bir kelimeyle ifade etmek mümkün değildir. Alman kültürünü eğlenceli yoldan da öğrenebilirsiniz!

Evet, Almanca'nın kökenlerinden kısaca bahsettik. Şimdi kökeni hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuz bu güzel dili tüm yönleriyle öğrenme sırası sizde!

İyi şanslar...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!