Fizik genelde öğrenciler arasında zorlu bir alan olarak bilinir. Lisede sayısal bölümündeyseniz veya üniversitede fizikle bağlantılı bir bölüm okuyorsanız iyi bilirsiniz ki fizikte başarılı olabilmek için bazı özel becerilere sahip olmak gerekir. Örneğin:

 • İleri seviye matematik bilgisi,
 • Karmaşık formülleri anlama becerisi,
 • Yeni kavram ve fikirleri benimseyebilme becerisi gibi.

Öğrencilerin fizikten korkmalarının sebeplerinden biri de fizik alanında kullanılan karmaşık terimlerdir. Fizikçilerin konuşmalarını dinlediğinizde sanki bambaşka bir dil konuşuyorlarmış gibi gelir.

Stephen Hawking Zamanın Kısa Tarihi adlı eserinde bu durumun tam tersine tüm dünyaya evreni günlük dilde anlatmıştır.

Biz de bu yazıda fizik biliminde oldukça önemli bir yer tutan, bu alana hakim olmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken ve sınava girecek kişilerin karşısına çıkabilecek terimlere ve çok daha fazlasına yer verdik.

Haydi fiziğin temel kavramlarını birlikte inceleyelim.

En iyi Fizik öğretmenleri müsait
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (84 yorum)
Dr physicist
₺450
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺480
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (24 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (84 yorum)
Dr physicist
₺450
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺480
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (24 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Geçmişten Günümüze Fizik

Fizik bilimi iki kategoride incelenir: klasik fizik ve modern fizik. Bunları ayırt eden temel kural çok basittir: 1900 yılından önce yapılan her keşif klasik fizik sınıfına girer. 1900 sonrası gelişmeler ise, klasik teoriler üzerine bile kurulsa, yeni bir araştırma ve/veya tartışma yolu ile sonuçlandığı sürece modern fizik kabul edilir.

Klasik fizik alanında çalışmalar ve araştırmalar yürütürseniz şunlarla karşılaşırsınız;

 • Klasik mekanik: gezegenler, yıldızlar ve galaksiler dahil çıplak gözle görülebilen tüm nesnelerin analizi ve çalışmaları
 • Newton'un Hareket Yasaları, bir cisim ile ona etki eden kuvvetler arasındaki ilişkiyi açıklar.
 • Termodinamik: sıcaklığın enerji ve işle ilişkisi.
 • Einstein'ın İzafiyet Teorisi: özel görelilik ve genel görelilik.
 • Kaos Teorisi

Kaos Teorisi ilkesini anlamanın en kolay yolu gerçek hayatta bir bağlamla ilişkilendirmektir. Örneğin hava tahminlerini ele alalım.

Günlük yaşantımızı düşündüğümüzde hava durumu iklime göre rastgele değişiyor gibi görünüyor değil mi? Bir gün yağmur yağar ertesi gün güneş açar, bir gün ılık ılık eserken ertesi gün kalın çorapları çekmenizi gerektirecek kadar soğuk olabilir.

Bu hava değişiklikleri ne kadar tahmin edilemez gibi dursa da, aslında birden fazla faktör tarafından yönlendirilen bir model vardır.

şimşek ada deniz
Tüm hava hareketlerini bir fizik kuralına dayandırmak mümkündür. | Kaynak:Pexels

Hava, nem ve jet akımların etkisinde değişken ve hareketli bir sistemdir.

Başlangıç koşullarına duyarlı, dinamik bir sistemin hareketlerini matematiği kullanarak analiz etmek ve böylece gelecekteki hareketlerini tahmin edebilmek mümkündür.

Ancak matematikçi Edward Lorenz'in de dediği gibi: bugün yarını belirler ancak şimdiki zamandaki tahmini durumlarla gelecek zamanın tahmini yapılamaz.

Hiçbir şey anlamadınız mı? Öyleyse bir özel fizik dersi öğretmeninden yardım almaya ne dersiniz?

Bu aslında Kaos Teorisinin tanımı olarak da geçer.

Ünlü fizikçiler ve harika buluşları hakkında bilgi edinmek için yazımıza göz atın!

Modern Fizik Nedir

Keşfedildiği dönemin teknolojik ve enetelektüel sınırlamaları nedeniyle klasik fizik, kuantum mekaniği  veya Galileo görelilik ilkesinin aksine Einstein göreliliği gibi modern teoriler kullanarak açıklamalar yapamamıştır.

Modern fizik aslında hep uç noktalarla ilgilenir; ya çok küçük parçacıklar ya da maddenin çok büyük yönleri ile özellikleri, uzun mesafeler veya yüksek hızlarla ilgilenir.

Ortasındakiler zaten klasik fizikte ele alınmış konulardır genelde.

Bu farkı daha iyi anlatabilmek için gazın özelliklerinden bahsedebiliriz. 0º Santigratta yürütülen çalışmalar klasik çalışmalara konu olabilir, ancak aynı gaz, mutlak sıfır – -273.15º Santigratta kullanıldığında modern fizik araştırması yapanların ilgisini çekecektir.

Mutlak sıfır, bir maddenin sahip olabileceği veya kazandırabileceğimiz en düşük sıcaklıktır. Termodinamik sıcaklık ölçeğinin en alt sınırıdır.

Fizik alanında ilerlemek istiyorsanız aklınızda bulunsun; modern fizik veya klasik fizik arasında seçim yapmanız veya kendinize modern fizikçi gibi bir isim takmanıza hiç gerek yok çünkü zaten modern fizik çoğunlukla klasik fizikteki bilgiler üzerine inşa edilmiştir.

Klasik piyano veya modern caz piyano gibi tercihler yapabileceğiniz müzik alanının aksine modern fizik veya klasik fizik dalını seçmek gibi bir durum söz konusu değildir.

Fakat tabi ki fiziğin alt dallarından ilginizi en çok çekeni seçip o alanda ilerlemeniz mümkündür.

Öyleyse bir de fiziğin alt dallarına göz atalım.

Fiziğe dair ilginç bilgiler arıyorsanız hemen linke tıklayın!

sıcak hava balonu
Hayatınızın her alanında fizik kurallarıyla karşılaşmanız mümkün. |Kaynak:Pexels

Fiziğin Alt Dalları

Doğadaki bir çok olay fizikçiler tarafından fiziğin değişik alt dallarında incelenir.

 • Mekanik; Kuvvetlerin etkisi altında kalan cisimlerin hareket ve etkileşimlerini inceler. Uçağın uçması, sesin oluşumu, yanardağın patlaması ve rüzgarın oluşumu gibi birçok unsuru açıklayan alt bilim dalıdır.
 • Elektromanyetizma; Elektrik, elektriksel yük ve elektrik akımı gibi kavramları açıklar.  Trenler, pusulalar, Manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi birçok cihaz bu alt dal adına örnek olarak verilebilir.
 • Termodinamik; Sıcaklık ve ısı kavramlarını, ısıl olayları, ısı aktarımını, ısı iletkenliğini, genleşmeyi ve ısı ile diğer enerji biçimleri arasındaki dönüşümleri, enerji ve enerjinin şekil değiştirmesini inceler. Isıtma ve soğutma sistemleri, yalıtım malzemeleri, termik santraller ile besinlerden enerji üretimi termodinamiğe örnek olarak verilebilir.
 • Optik; Işığın doğası, özellikleri ve madde ile olan etkileşimini inceler. Girişim, kırınım, polarlama, yansıma ve kırılma gibi ışık yasaları optiğin konusudur. Teleskoplar, gözlükler, fiber optik kablolar ve dürbün gibi birçok cihaz optik alt dalına giriyor.
 • Atom ve molekül fiziği; Maddenin yapısındaki molekül ve atomları, elementlerin ışınımlar veren tayflarından yararlanarak maddenin yapısını inceler. Maddenin en küçük yapı taşı atom ile beraber molekülleri inceleyen fizik dalıdır.
 • Katıhal fiziği; Yoğunluğu büyük katı maddelerin elektrik, manyetik, optik ve esneklik özelliklerini mikro boyutlarda araştırır. Özellikle kristallerin oluşumunu, atomların kristaller içindeki yerleşme düzenini, iletkenleri, yarı iletkenleri, yalıtkanları ve süper iletkenleri inceler. Maddenin teknolojik alanda kullanımı şeklinde örnek verebiliriz.
 • Yüksek enerji ve plazma fiziği; Yüksek enerjili parçacıkların etkileşimini ve maddenin plazma durumunu inceleyen modern bir fizik dalıdır.
 • Nükleer fizik; Atom çekirdeğinin yapısını, bağ enerjisini, manyetik-elektrik-dinamik özelliklerini inceler. Alfa, beta, kütlesiz nötrinolar, pozitronlar gibi parçacıklar yayan kararsız çekirdeklerin ışımalarını çekirdek tepkimelerini ve nükleer kuvvetleri araştırır.  Çekirdek fiziği olarak da bilinir ve enerji üretmek amaçlı dünyada oldukça önemli bir potansiyele sahiptir.

Fizik Terimleri

Şimdi de fizik alanında ders alırken veya çalışmalar yaparken en çok karşılaşacağınız terimlerden bazılarını inceleyelim.

Kuark: bir tür temel parçacık ve maddenin temel bileşenlerinden biridir.

Atom çekirdeklerini oluşturan proton ve nötronlar birbirine güçlü nükleer kuvvetle bağlanan üçer kuarktan meydana gelir

Protonlar iki yukarı ve bir aşağı kuarktan; nötronlar ise iki aşağı, bir yukarı kuarktan meydana gelir.

Kuarklar; elektrik yükü, renk yükü, spin ve kütle gibi çeşitli yapısal özelliklere sahiptir.

Yukarı, aşağı, tılsım, garip, üst ve alt olmak üzere çeşni olarak bilinen altı tip kuark bulunmaktadır.

Tılsım, üst, alt ve garip kuarklar doğada nadir olup oda sıcaklığında bulunmaz.

Kuantum: Kuantum fiziği, genellikle baştan sona göz korkutucu bir saha olarak görülür. Çünkü oldukça geniştir ve hala kanıtlanmamış bir sürü teoriden söz edilebilir.

Kuantum, evreni en iyi biçimde açıklayan bilim dalı şeklinde tabir edilmektedir.

Kuantum fiziğinin genel olan uygulama alanı evreni keşfedebilme, karanlık maddeyi açıklayabilme ve yaratılışı ispatlamadır.

Kuantum fiziğinin evrene karşı belirli bir bakış açısı bulunmaktadır. Bu kapsamda kuantum fiziğine göre evrende mevcut halde yer alan her şey, aynı anda hem dalga yapısına hem de tanecik doğasına sahip olmaktadır.

Neredeyse herkes tarafından bilinen ve oldukça büyük bir öneme sahip olan, Einstein'ın e=MC2 formülü evrende var olan her şeyin bir enerji olduğunu söyler.

Kuantum fiziğini aşağıdaki alanlarda kullanılır:

 • 1) Ultra-Hassas Saatler.
 • 2) Kırılamaz Kodlar.
 • 3) Süper-Güçlü Bilgisayarlar.
 • 4) Gelişmiş Mikroskoplar.
 • 5) Biyolojik Pusulalar.
ders tahta çocuk
Çocuğunuzun iyi derecede fizik bilmesini istiyorsanız erken yaşta eğlenerek öğrenmesini sağlayın! |Kaynak:Pexels

Dalgalar: Dalgalar günlük hayatımızda en çok denizde rastladığımız doğa olayı olarak karşımıza çıkar. Ama dalgalar ve dalga hareketi suyun dışında pek çok durumda oluşur.

Dalgalar titreşim doğrultusuna göre üç çeşide ayrılmaktadır. Bunlar enine dalgalar, boyuna dalgalar ve hem enine hem de boyuna dalgalardır.

İlk akla gelen su dalgalarının yanı sıra,

 • yay dalgaları,
 • ses dalgaları,
 • deprem dalgaları,
 • radyo dalgaları,
 • mikrodalga,
 • mor ötesi,
 • X- ışını ve
 • Gama ışını gibi birçok dalga çeşidi mevcuttur.

Spektrum: renklerin, seslerin, elektromanyetik dalgaların ya da diğer fiziksel gerçeklerin, belli bir değer kümesi ile sınırlanmadan birbiri ardına süreklilik içinde sonsuz değişmesi durumudur.

Elektromanyetik spektrumun dalga boyları 380nm  ile 760 nm arasında değişir. Işınların dalga boyları bu değerlerin altında veya üstünde olduğunda gözlerimiz onları algılayamaz.

Kuramsal fizik, astrofizik veya plazma fiziği gibi fiziğin çeşitli alanlarından hangisinde ilerlemeyi düşünüyorsanız öncelikle lisede fizik derslerine önem vermeli ve üniversitede fizikle bağlantılı bir bölüm okuyarak temelinizi sağlam atmalısınız .

Bilimsel gelişmelerden haberdar olmak ve fiziğe dair güncel haberleri öğrenmek istiyorsanız İngilizce derslerinde öğrendiklerinizi de kullanarak bu siteyi takip edebilirsiniz. Nasıl olsa bir fizikçi mutlaka İngilizce makaleler okumalı ve araştırmalar yapmalıdır. Siz de işe buradan başlayabilirsiniz.

Eğer fizik derslerinde yardıma ihtiyacınız varsa Superprof'tan özel ders alabilir ve eksiklerinizi kapatarak sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.