Bilim aslında fizikle başladı! Fizik birçok bilimsel alanın temelini oluşturmasının yanı sıra dünyada ve hatta vücudumuzda olup biten sayısız olayı da anlamlandırabilmemizi sağlar.

Fiziğin belli başlı kuramlarını bilen kişi için hayat daha anlamlı bir hal almaya başlar. Her yaptığı günlük iş, daha önce öğrendiği konulara çağrışım yapar. Örneğin bisiklet veya paten sürerken, metroda yolculuk yaparken, evi süpürürken veya telefondan video izlerken bunları düşünür.

Eşyaların çalışma prensiplerini anlamaya ve çevresinde olup bitenleri anlamlandırabilmeye başlar.

Ancak fizik dersi öğrencilerin korkulu rüyasıdır genelde. Sınav öncesi öğrencilerin gözüne uyku girmez, sınıf ortalamasının ders notları da genelde düşüktür.

Bunun birden fazla sebebi olabilir elbette. Ama inanıyoruz ki fiziğin eğlenceli yanlarını tanısanız tüm korkularınız silinip gidecek. İşte biz de bu amaçla sizlere fizikle ilgili ilginç ve eğenceli bilgiler hazırladık.

Çünkü fizik yalnızca bir bilim dalı değil aynı zamanda günlük hayatta çevremizde olup biten her şeyi açıklamaya çalışan muazzam geniş ve detaylı konulara sahip bir alandır.

Keyifli okumalar!

En iyi Fizik öğretmenleri müsait
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (84 yorum)
Dr physicist
₺450
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺480
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (24 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (84 yorum)
Dr physicist
₺450
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺480
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (24 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Telefonla İlgili İlginç Bilgiler

telefon parmak French oje
Akıllı telefonunuzun ekranı plazma fiziğinin uygulamalı halidir! |Kaynak:Pixabay

Bugünlerde herkesin elinde bir akıllı telefon var. Dedelerimiz ninelerimiz bile bu işi çözmüş durumda. Rahatça ekranı kaydırıp açabiliyor ve torunlarının videolarını izleyip WhatsApp'tan paylaşabiliyorlar.

Peki hayatımızda sıradanlaşan yemek yemek veya su içmek gibi bir ihtiyaç haline gelen akıllı telefonların çalışma prensibinin en ince ayrıntısına kadar fizikten yararlandığını biliyor muydunuz?

Telefonun ekranına dokunarak birçok iş halledebiliyoruz. Peki ekranlar nasıl çalışıyor hiç düşündünüz mü?

İnsanlar elektriksel varlıklardır. Vücudumuzun her yerinde sinir sistemimiz boyunca mesajlar gönderen, kalp atışlarımızı düzenleyen ve hatta tek tek hücreleri koruyan pozitif ve negatif yükler vardır.

Bu pozitif veya negatif yüklü iyonlar özellikle kışın karşıt elektrik yüklü bir şeye dokunduğunuzda belirginleşir.

Statik elektrik, duvar prizlerinden cihazlara akan elektrik akımının aksine, serbest bırakılmayı bekleyen bir elektrik yükü birikimidir.

Örneğin çoraplı ayaklarınızla halı üstünde yürümeniz sürtünmeye sebep olarak elektronları birikir ve  kapı kolu gibi zıt yüklü bir şeye dokunduğunuzda elektronların boşalması yaşanır.

Beynimizdeki elektriksel aktivite EEG ile ölçülebilir. Bu cihaz ilginç bir şekilde akıllı telefon ekranlarımızla aynı temel prensipte çalışan bir elektroensefalograf, Türkçesi beyin akımyazarıdır.

EEG ve akıllı telefonun verileri aynı iyonik akımdan kaynaklanır.

Parmakuçlarınızdaki elektronlar telefon ekranınızdaki aynı yüklü elektronları iterek o noktadaki elektrik devresinin açılmasını ve programlanmış bir sensörün telefonun yazılımında kodlanmış eylemi gerçekleştirmesini sağlar.

İşte bu nedenle aynı işlemi tırnağınızla, eldivenle veya silgiyle yapmaya çalıştığınızda başarılı olamazsınız çünkü bunlar uygun elektrik yüküne sahip değil!

Telefonlarla ilgili bir diğer ilginç nokta ise bu cihazlar çalışırken Einstein'ın Özel Görelilik Teorisini kullanır.

GPS navigasyonu, gelmiş geçmiş  ünlü teorik fizikçinin nadide formülünü oluşturan faktörlere bağlıdır: enerji, kütle ve hız (zaman).

Siz farkında olmasanız da, zamanlanmış sinyaller arasında kat ettiğiniz mesafeyi ölçen ve konumlandırmanızı haritalara uygulayan hassas şekilde kalibre edilmiş en az dört uydu tarafından sürekli olarak izlenir.

Telefonunuzun konum servisini kapatabilirsiniz ama konumlandırma veriniz her halükarda çalışmaya devam eder.

Bu verilerin toplanması Google'ın şu sıralar başını belaya sokan sebeplerden biridir.

Fizik teorileri ve kanunlarıyla ilgili merak ettikleriniz için yazımıza göz atın.

Suyla İlgili İlginç Bilgiler

bardak su
Su, ışığın hızını yavaşlatır. |Kaynak:Pixabay

Fizikte suyu incelerken yüzey gerilimini ve ışık kırılmasını keşfedecek ve yaşamın sürdürülmesinde en önemli etken olan bu değerli maddeyi daha yakından tanıyacağız.

Ama önce bir soru: Jöleli pasta sever misiniz?

Soğuk havalarda değil de özellikle yazın sıcağında ortaya çıkar bu pastalar genelde.

Hani kaşığınızla bi şaplak vurursunuz sallanır titrer sonra birden duruverir.

İşte bir cismin dış yüzeyi elastik bir zar olarak işlev gördüğünde bu olguya yüzey gerilimi denir.

Yüzey gerilimi kavramı, madde içinde yüzen nesnenin maddenin kendisinden daha yüzer olduğu anlamına gelen yüzdürme-su üzerinde durma kavramından tamamen farklıdır.

Örneğin tahtanın yoğunluğu sudan çok daha azdır ve suyun üzerinde yüzer. Ancak, suda yüzen bir ağaç dalı içine su çektiğinde ağırlaşır ve sonunda suyun dibine batar.

Jelatinin de yüksek bir yüzey gerilimi vardır yani tatlınızı yemek istediğinizde güçlü bir şekilde kaşığı içine batırmalısınız, dondurma gibi kenarından sürttürerek tatlıyı almayı başarmanız mümkün değildir.

Su, kohezif yani birbirine bağlı bir madde olmasına rağmen, her su molekülünün yüzey gerilimine sahip olması gibi inanılmaz bir özelliği vardır!

Mesela bir boş bardaktan bi de su dolu bardaktan karşıya baktığınızı düşünün. Su dolu olan bardağa baktığınızda karşıdaki imgeler eciş bücüş görünür.

Bunun sebebi suyun ışığı yavaşlatmasıdır; yani ışık gözünüze ulaştığında nesneyi tam olarak göremezsiniz.

Işık sudan geçerken protonları normalin 3/4  hızıyla hareket eder.

Elbette bu durum "ışık hızlı yayılır" diyen klasik fiziğin tamamiyle yanıldığı anlamına gelmez. Sadece küçük bir değişiklikle sorunlar halledilebilir: "ışık boşlukta hızlı yayılır."

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nı suyla doldurup içinden bir ışık huzmesi gönderirseniz, çok daha yavaş hareket eder!

Bir de diğerlerinden daha fazla yüzey gerilimi olmayan, ancak dünyadaki herhangi bir su kütlesinden daha yoğun olan bir su kütlesinden bahsedelim.

Tuz kristalleri suyun içinde çıplak gözle görünmese bile Ölü Deniz'in tuz içeriği o kadar fazladır ki, ortalama bir insan suda batamaz, hatta suyun üstünde kalır.

Peki merak edilen bir soruya daha açıklık getirelim: neden insanlar boğulurken dibe batar da boğulduktan sonra beden suyun yüzeyinde kalır?

Boğulma nedeni suyun ciğerlere dolmasıdır, bu şekilde insan bedeni sudan daha ağır hale gelir. Vücut çözünmeye başladığında gazla dolmaya başlar ve böylece sudan daha hafif hale gelir.

Berbat bir örnek ama bunları bilmemiz gerekiyor.

Suyun fizik biliminin ilerlemesine nasıl yardımcı olduğuna dair son ve en ünlü örnek: Arşimet ve küveti.

Kendisi, kralın tacını üretenlerin gümüş karıştırarak hile yapıp yapmadığını tespit etmek üzere görevlendirilmişti. Ancak tacı incelemek için eritmesi veya parçalara ayırması yasaktı.

Küvetine girmiş sorunu nasıl çözeceğini düşünürken su seviyesinin vücudunun hacmiyle tam orantılı olarak yükseldiğini fark etti. Böylece tacı suya koyarak suyun yer değiştirmesini ölçebileceğini ve tacın yoğunluğunu hesaplayabileceğini düşündü.

Tabi tahmin edebileceğiniz gibi, altın gümüşten çok daha fazla yoğunluğa sahiptir.

Bu varsayımından o kadar heyecanlanmıştı ki banyoda olduğunu unutmuş ve anadan üryan sokaklarda "Eureka!" diye bağırarak koşturmaya başladı. "Buldum" kelimesinin Yunanca karşılığıdır Eureka.

Arşimet Prensibi hakkında fikir edindiyseniz fizikteki diğer temel kavramlara da göz atın.

İnsanlarla İlgili İlginç Bilgiler

arkadaşlar

Bilim insanları, bedeni bir bütün olarak, bedenin bir sistemini, bir organı, bir hücreyi, hatta tek bir atomu tanımlamak için insan vücudunun fiziğini kullanır. Bu birimlerin tümü fiziksel yasalardan etkilenir.

Fizik, nesneler arasındaki etkileşimi açıklamaya çalışır. Örneğin, fizikte ortak bir terim olan bir kuvvet, bir nesnenin hareket halinde bir değişikliğe uğramasına neden olan bir etkiyi tarif eder.

Bir vücut dinlenme halindeyse, bu bedenin harekete geçmesi için bir kuvvet uygulanmalıdır, bir kez hareket halinde, tekrar dinlenmeye neden olacak kuvvetler oluşmalıdır.

Hepimiz atomlardan yani proton, elektron ve nötronlardan bir de bunların arasındaki bolca boşluktan meydana geliriz.

Her insan vücudundaki o boşluğu kaldıracak olsaydık, tüm insanlık bir küp şeker büyüklüğünde olurdu ama inanılmaz derecede ağır olurdu çünkü aşırı yoğun olurdu!

Uzayda da aynı şekilde bu boşluk sorunu vardır: görebildiğimiz şey tüm evrenin sadece %5'ini oluşturur.

Daha iyi teleskoplara veya ekipmanlara ihtiyacımız olduğundan değil; sadece evrenin meydana geldiği şeylerin çoğu boşluktan oluşuyor... evren karanlık enerji ve karanlık madde ile dolu.

Kendinize bir bardak kola veya gazoz doldururken bir saniye durun ve ortaya çıkan baloncukların yaşam döngüsünü bir düşünün; bir anda kendiliğinden ortaya çıkıyor, suyun yüzeyine çıkıyor ve pat pat patlayarak içindeki minik gaz yükünü serbest bırakıyor.

Buna benzer durumlar uzayda da gerçekleşir ve adı da kuantum köpüğüdür.

Bir de tabi kara delikler var.

Genel görelilik teorisine göre, yeterince sıkıştırılmış bir kütle uzay-zamanı deforme edebilir ve öyle bir yerçekimine neden olabilir ki, hiçbir şey, hatta ışık bile ondan kaçamaz, içine çekilir.

Kozmik olguların meşhur araştırmacısı merhum Stephen Hawking, kara deliklerin radyasyon yaydığını ve aynı zamanda içlerine düşen her kozmik olayın izlerini taşıdıklarını öne sürer.

Bu kavramlar ünlü İngiliz dizisi Doctor Who'da bolca işlenir.

Daha çok sayıda ilginç fizik bilgisi var aslında ama bugünlük bu kadar kafa patlatmak yeterli.

Eğer üniversitede tıp, mühendislik, eczacılık, diş hekimliği, biyomühendislik,  kimya öğretmenliği, veterinerlik, mimarlık, matematik veya fizik öğretmenliği gibi sayısal puanla öğrenci alan bir bölüme yerleşmek istiyorsanız üniversiteye geçiş sınavında fizik sorularını çoğunlukla doğru cevaplamalısınız.

Fizik derslerinde ek desteğe ihtiyacınız varsa özellikle bu sınavlara hazırlandığınız dönemde kurslara yüksek miktarda ücretler ödeyerek hem paranızı hem de vaktinizi harcamayın.

Kalabalık sınıflarda kaybolup gitmeyin ve yalnızca sizin ihtiyaç ve becerilerinize göre şekillendirilmiş özel fizik dersleri alarak ders notlarınızı yükseltin ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşın.

Ünlü kadın fizikçiler ve önemli buluşlarını öğrenmek için yazımıza mutlaka göz atın.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.