Fizik, temel bir bilim dalıdır. Evrenin başlangıcını ve doğa olaylarını açıklamak için matematiği kullanan kimya ve biyolojinin de temelidir. Fizik eğitimi alan kişinin beyninin karmaşık problemleri çözebilme kapasitesini artırır. 

Tarih boyunca öyle fizikçiler yerküre üzerinde yaşamışlardır ki hem evreni daha iyi anlamamızı sağlamışlar hem de teknolojinin gelişmesine ön ayak olmuşlardır.

Ünlü Fizikçiler denince aklımıza genellikle Albert Einstein, Nikola Tesla, Newton, Marie Curie gelmektedir. Ancak geçmişten günümüze karanlığı aydınlatan daha birçok farklı bilim insanları bilime ışık tutmuştur.

Bilim insanı, evrenin doğasını inceleyen kişidir. Öte yandan, bir araştırmacı ise faydalı cihazlar ve ürünler oluşturmaya çalışan kişidir. Aynı zamanda her iki girişimde de birkaç kişi başarılı olmuştur.

Birçok alanda olduğu gibi bilim dünyasında da ataerkil bir egemenlik var gibi görünse de aslında kadın fizikçilerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

Bu yazıyı okuduktan sonra bilime ve hatta fiziğe bakışınız değişecek. Belki daha önce adını hiç duymadığınız ama bilime katkılarını duyunca ağzınızın açık kalacağı kadın fizikçileri de tanımaya hazır mısınız?

Ayrıca yazının devamında, bilim dünyasını sarsacak derecede önemli buluşlara imza atan diğer fizikçilere de yer verdik. Haydi gelin başlayalım!

Marie Curie
Marie Curie adıyla tanıdığımız bilim insanı aslen Polonyalıdır ve kızlık adı Maria Skolodowska'dır. |Kaynak: Pexels
En iyi Fizik öğretmenleri müsait
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (84 yorum)
Dr physicist
₺450
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺480
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (24 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (84 yorum)
Dr physicist
₺450
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺480
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (24 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Fizik Dünyasını Baştan Aşağı Değiştiren Kadınlar

İşte, teorileri, fikirleri, hipotezleri ve keşifleriyle evrene dair kavrayışımızda devrimler yaratan kadın fizikçilerden bazıları.

İlk sırada sizin de tahmin edebileceğiniz gibi elbette Marie Curie'ye yer vereceğiz.

Marie Curie Nobel Ödülü'ne layık görülen ilk kadın ve aynı zamanda Nobel tarihinde iki kez ödüle değer görülen ilk bilim insanıdır.

Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfeden Curie, bunun dışında toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı.

Kendisinden sonra gelen kadın bilimcilerin yolunu hala aydınlatan Marie Curie nam-ı diğer Madam Curie, bu başarıları elde ederken erkek egemen bilim dünyasıyla da mücadele etti.

Radyumun keşfi Curie’lere büyük ün kazandırdı. Bunun nedeni, tıpta kanser tedavisi için kullanılabileceğinin anlaşılması ve elbette bunun ticari boyutuydu. Fakat onlar keşiflerinin paraya tahvil edilmesiyle ilgilenmedi.

Fransa'da 4 Temmuz 1934 tarihinde henüz 66 yaşındayken kan kanserinden hayatını kaybetti. Hastalığına, çalışmaları sırasında maruz kaldığı radyasyonun yol açtığı düşünülüyor. Bu yüzden ona "bilim için ölen kadın" deniliyor.

Amalie Emmy Noether (1882 - 1935)

Soyut cebir ve teorik fizik alanına önemli katkılar yapmış Alman matematikçi Amalie Emmy Noether, matematik tarihinin en önemli kadın matematikçilerindendir.

Teorik fizikte çok temel bir sonuç olan Noether teoremi ise bir fiziksel sistemdeki simetriler ile o sistemde korunan büyüklükleri birbirine bağlar. Örneğin; döngüsel simetriye sahip bir sistemde açısal momentumun, zamana göre simetrik olan sistemlerde enerjinin korunması gerektiğini kanıtlamıştır.

Özellikle soyut cebir ve teorik fiziğe katkılar sunan Noether, kadınların akademide saygı ve kabul görmesinde de öncü bir rol oynamıştır.

Chien Shiung Wu (1912 - 1997)

Radyoaktiviteye önemli katkılar yapmış Çin kökenli Amerikalı bir deneysel fizikçidir.

Deneysel fizikteki ustalığı sık sık Marie Curie ile karşılaştırılmasına neden olmuş, ayrıca ‘Fiziğin Leydisi’, ‘Çinli Madam Curie’, ‘Nükleer Araştırmanın Kraliçesi’ gibi saygın takma isimler kazandırmıştır.

Chien-Shiung Wu’nun bilim dünyasına yaptığı en büyük katkı, o sırada geniş kabul görmüş Eşlem Korunumu Yasası’nı (Law of Conservation of Parity) çürüten bir keşif olarak bilinir.

Maria Goeppert Mayer (1906 - 1972)

Alman-Amerikalı fizikçi, fizik dalında atom çekirdeğinin çekirdek kabuğu modeli ile Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştür. Marie Curie’den sonra Nobel Ödülü'ne layık görülen ikinci kadındır.

Doktora tezini “atomların iki foton soğurulması olasılığı” teorisi üzerine tamamladı. Hazırladığı tezinin deneysel doğrulaması, o yıllarda uzak bir ihtimalken, lazerin geliştirilmesi bunu mümkün kılmıştır.

Bugün iki foton soğurumu en-kesit ölçüm birimi, Goeppert-Mayer birimi ile tanımlanmaktadır.

Fizik teorileri ve önemli fizik kanunları hakkında daha fazla bilgi almak için yazımıza göz atın.

Lise Meitner  (1878 - 1968)

Meitner 1926’da Berlin Üniversitesi’ndeki bir görevi kabul etti ve Almanya’da fizik profesörlüğü yapan ilk kadın oldu.

Bugün nükleer füzyon olarak bildiğimiz atom bombası ve nükleer reaktörlerin temel çalışma prensibini 1939’da yeğeni Otto Frisch ile birlikte keşfetti.

Avusturya, Almanya tarafından işgal edildikten sonra, Yahudi kökenli olan Meitner Almanya’dan İsveç’e kaçmak zorunda kaldı.

Diğer kadın fizikçilerden bazılarını ve keşiflerini aşağıdaki tablodan inceleyebilir, haklarında daha fazla bilgi almak için internetten araştırabilirsiniz.

İsimAlanıKeşfi
Jocelyn Bell BurnellAstrofizikPulsarları gölemleyen ilk kişidir.
Sandra FaberAstrofizikGalaksilerin evriminde öncü çalışmalar gerçekleştirmiştir.
Fabiola GianottiParçacık fiziğiCERN'in Genel Müdürü
Feryal ÖZELAstrofizikYüksek manyetik alanda nötron yıldızlarının ilk kuantum hesaplarını yaptı. Karadelik üzerine yaptığı çalışmaları yayınlandı ve daha sonra kanıtlandı.
Lene HauKuantum FiziğiSüper akışkan kullanımıyla bir ışık demetinin hızını yavaşlatmayı ve daha sonra tümüyle durdurmayı başarmıştır.
kız matematik problemleri
İyi bir fizikçi olmanın ilk kuralı matematiği iyi bilmektir. |Kaynak:Pixabay

Önemli Buluşlarıyla Diğer Fizikçiler

Bilim tarihi boyunca birçok önemli fizikçi bizim evrene yönelik bakışımızı geliştirdi, kimileri devrim niteliğinde keşiflere imza attı.

Herkesin bildiği ve birçok yazıda karşılaşabileceğiniz Isaac Newton, Albert Einstein ve Stephen Hawking gibi fizikçileri bir kenara bırakıp fizik dünyasında etkili buluşlara imza atan diğer fizikçilere bir göz atalım.

Niels Bohr (1885 – 1962)

Rutherford bir atomu yörüngede dönen elektronlarla çevrili pozitif bir merkez kütleden oluştuğunu belirtti. Niels Bohr ise elektronların nicemlenmiş yörüngelerde döndüğünden şüpheleniyordu. Bunu düşünen Bohr, Rutherford’un modeli üzerinde çalıştı ve parçacıkların herhangi bir enerji seviyesini işgal edemeyeceğini kanıtladı.

Bohr ayrıca, atomik yapı teorisini formüle etmiştir. Bir atomun; merkezinde çekirdek ve etrafında dolanan elektron yapısında olduğunu ortaya koymuştur. Bohr, aynı zamanda da kuantum mekaniğinin doğumunda önemli bir rol sahibi olmuştur.

Max Planck (1858 – 1947)

Bir Alman Fizikçi olan Max Planck, Nobel Ödülü’ne layık görülen kuantum enerji teorisi önerisiyle tanınır. Çalışmaları atomik ve atom altı süreçlere önemli ölçüde katkıda bulundu.

Kendisi kuantum mekaniğinin babası olarak anılır. Planck, 1900 yılında, ışık tarafından yayılan ayrık enerji  grupları olan kuanta (miktar, nicem) kavramını ileri sürmüştür. Ayrıca, kuantum mekaniğin merkezi olan Planck sabitinin değerini belirlemiştir.

Paul Dirac ( 1902 –  1984)

Paul Dirac, kuantum fiziğinin kurucularından ve ünlü Dirac denkleminin yaratıcısı İngiliz fizikçi ve matematikçidir. Dirac, eşit ancak zıt elektrik yükleriyle yüklü parçacıklar olan anti-maddenin (pozitron ya da antielektron) gibi varlığını ileri sürmüştür.

Ölümünden sonra, İngiltere'deki Institute of Physics (Fizik Enstitüsü), teorik fiziğe olağanüstü katkılarından dolayı Paul Dirac Madalyası vermeye başladı.

Fizik eğitiminizde karşınıza çıkacak en önemli fizik kavramlarını öğrenmek için buraya bakın!

Bu ödülü alan ilk üç kişi Stephen Hawking, John Stewart Bell ve Roger Penrose'dur.

uzay mekiği
Gök cisimlerine ve uzayla ilgili diğer konulara ilginiz varsa astrofizik alanına yönelebilirsiniz. |Kaynak:Pixabay

Richard Feynman ( 1918 –  1988)

Evreni daha iyi kavrama arayışında, kuantum mekaniği ve özel göreliliği harmanlayan kuantum elektrodinamiği teorisine katkılarıyla bilinir.

Uzun yıllar Caltech'te fizik öğretmeni olarak görev yapan Feynman'ın anlattığı dersler efsane sayılırdı. Çalıştığı konular kuantum elektrodinamiği, süper akışkan fiziği ve parçacık fiziğidir.

Caltech'te 1. ve 2. sınıflara verdiği dersler efsane olmuş ve kitaplaştırılmıştır. Özellikle Feynman Tekniğinin öğrenmek üzerinde çok etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Feynman Öğrenme Tekniği Nasıl Yapılır

1. Adım: Konuyu belirleyin.
2. Adım: Konuyu bilmeyen birine anlatır gibi anlatın.
3. Adım: Takıldığınız noktada kaynağa geri dönün.
4. Adım: Basitleştirin ve benzerlikler kurun.

Enrico Fermi ( 1901 – 1954)

Enrico Fermi, 1926 yılında Fermi istatistiği olarak tanınan Pauli parçaçıklarının istatistiğini bulmuştur.

Manhattan projesinin bir parçası olan ilk nükleer reaktör üzerine çalışmalarıyla bilinir. Fermi, nükleer ve parçacık fiziğinin yanısıra kuantum teorisine de önemli katkılar sağlamıştır.

Yaşamının son yıllarında ise kozmik ışınların kaynağını araştırmaya koyulmuştur. Sonunda da kozmik ışınların büyük enerji kaynakları olduğunu açıklayan bir teori geliştirmiştir.

Fermi bugün nükleer çağın mimarı ve atom bombasının mimarı olarak bilinir.

Etrafımızdaki boş gibi görünen alanda da fizik vardır. Fizik, her yerdedir. Evrenin ulaşılabilen en ücra noktasında fizik vardır. 

Fiziği sıkıcı buluyorsanız ilginç fizik bilgileriyle ilgili yazımızı henüz okumamışsınız demektir.

Gelmiş geçmiş en ünlü fizikçilerden Stephen Hawking'i tanımak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Siz de fiziğin müthiş dünyasına adım atmak için fizik özel ders alarak kendinizi geliştirebilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.