Üniversitede fizik bölümü okumanın size çalışma hayatında sunacağı imkanlar saymakla bitmez. Eğer fizikle bağlantılı bir bölüm tercih etmeyi ve kariyerinizde fizik üzerine ilerlemeyi düşünüyorsanız, lise yıllarınızda hiçbir fizik dersi ve konuyu kaçırmamalı, sınavlardan yüksek puanlar almalı, fizikle ilgili bir kulüp varsa katılmalı ve proje ödevlerinizi de fizikten almalısınız çünkü fizikle içli dışlı oldukça daha çok sever, sevdikçe başarılı olursunuz.

Akademik başarısını artırarak prestijli bir üniversite kazanmanın hayalini kuran öğrencilerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri de özel ders almaktır.

Özel ders alan öğrencilerin çoğunluğu konuları daha iyi anlamaya başlar ve notlarını yükseltir. Lisede sayısal bölümündeyseniz, üniversiteye hazırlanıyorsanız ya da üniversite öğrencisiyseniz ve fizik derslerinizde zorluk yaşıyor, bazı şeyleri br türlü kafanızda oturtamıyorsanız, iyi ve deneyimli bir fizik ve matematik özel ders öğretmeninden bire bir ders alarak eksiklerinizi giderebilir ve akademik performansınızı tümden artırabilirsiniz.

Özel ders almaya karar verdikten sonra işin asıl zor kısmı beklenti, bütçe ve hedeflerinize uygun bir öğretmen bulmaktır. Yazının devamında sizlere özel ders öğretmeni bulmak için izleyebileceğiniz bazı yollardan bahsedeceğiz, umarız bir an önce kendinize uygun bir öğretmen bulabilirsiniz.

fizik formülleri öğrenmek
Matematik bilgisi fizik alanında çok önemli olduğu için matematik ve fizik dersi veren bir özel ders öğretmeni tutabilirsiniz. |Kaynak: Pixabay
En iyi Fizik öğretmenleri müsait
Yağmur
5
5 (25 yorum)
Yağmur
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (89 yorum)
Dr physicist
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (11 yorum)
Selim
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺380
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (25 yorum)
Yağmur
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (89 yorum)
Dr physicist
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (11 yorum)
Selim
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺380
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Matematik ve Fizik Özel Ders Öğretmeni

Fizik eğitimi için öğretmen seçerken ilk önce ne tür bir öğretmenden ders almak istediğinize karar vermelisiniz.

Üniversite mezunlarından master yapanlara hata lise öğrencilerine kadar her deneyim ve eğitim seviyesinden özel fizik dersi veren öğretmen vardır.

Öğretmen seçme aşamasında şunu da unutmayın ki, fizik sayısal ağırlıklı bir alandır;

  • Ezberlemeniz gereken birçok farklı fizik formülleri vardır.
  • Fizik sınavlarında devamlı hesaplamalar yapmanız gerekir.
  • Üniversitede fizik okurken ileri seviye cebir bilgisine ihtiyaç vardır.

Sonuç olarak bazı öğrenciler notlarını iyileştirmek ve fizik konularına daha çok hakim olabilmek için matematik bilgilerini tazelemeleri gerektiğine kanaat getiriyorlar.

Tabi size elektromanyetizma veya Newton fiziğiyle ilgili konuları anlatacak bir öğretmen de yardımcı olacaktır fakat aynı zamanda sayısal becerilerinizi geliştirmenizi sağlayacak bir öğretmen alanınızda başarıyı yakalamak için çok daha mantıklı bir seçim olur.

Fizik özel ders izmir gibi büyükşehirlerde çok daha fazla yaygındır.

Derslerinizi ne şekilde almak istediğinizi de belirlemelisiniz. Bire bir ders alırken mi yoksa küçük bir grup halinde ders alırken mi daha rahat hissedersiniz, ya da online özel ders almayı mı tercih edersiniz?

Bu konuda 'en iyi özel ders şekli' diye tek bir cevap bulunmaz çünkü herkesin ihtiyaçları ve öğrenme stilleri bambaşkadır. Bu nedenle, hem kendiniz için hem de fizik ve matematik öğretmeniniz için uygun bir öğrenme stratejisi belirlemenin önemini göz ardı etmeyin.

Fizik öğretmeni özel ders al
Online platformlarda kendi beklentilerinize ve şartlarınıza uygun bir fizik öğretmeni bulabilirsiniz. |Kaynak: Pixabay

Matematik ve Fizik Özel Ders Öğretmeni Bulmak Çok da Zor Değil

Fizik çalışmalarınızda size yardımcı olacak bir matematik ve fizik öğretmeni bulmak için yararlanabileceğiniz çeşitli stratejiler vardır. En popüler yöntemlerden bazılarından aşağıda bahsettik.

Arkadaşlarınıza Sorun

Özel ders öğretmeni bulmanın en kolay yollarından biri de çevrenizdeki arkadaşlarınıza tanıdıkları matematik ve fizik özel dersi veren öğretmen olup olmadığını sormaktır.

Bir bakarsınız danıştığınız arkadaşınız veya onun bir tanıdığı zorlandığı konuların üstesinden gelmek için fizik dersi alıyordur ve dolayısıyla öğretmen seçme konusunda işinize yarayacak fikirlere sahip olabilir.

Arkadaşınızın belli bir öğretmenle uzun süreli ders deneyimi varsa ve o öğretmenden memnunsa, öğretmene ulaşarak beklenti ve hedeflerinizden bahsedebilir ve size de ders vermesi için uygunluğunu konuşabilirsiniz.

Okuldaki Öğretmenlerinize Danışın

Fizik ve matematik özel dersi veren öğretmen bulmanın en kolay yöntemlerinden bir diğeri de lisenizdeki veya üniversitedeki rehber öğretmeninize veya fizik eğitimi veren bir öğretmene danışmaktır.

Kendileri yıllardır eğitim sektöründe olduğu için her alandan öğretmenle bir araya gelmiş ve geniş bir çevre oluşturmuşlardır muhtemelen. Yani istediğiniz alnalarda özel ders veren birilerini tanıyor olmaları oldukça muhtemeldir. Hem kim bilir, master veya doktora yapan ve özel ders vermek isteyen öğrencileri bile olabilir.

Fizik öğretmeni ile bu küçük sohbetin ardından konusu açılmışken dersteki performansınız hakkında bilgi alabilirsiniz, böylece fizik dersinde odaklanmanız gereken eksik kaldığınız noktaları sorma fırsatını da yakalamış olursunuz.

Bu geri bildirimle birlikte özel fizik öğretmeninize müfredatın hangi alanlarına daha çok yoğunlaşmak istediğinizi söyleyebilir ve akademik başarınızı daha da arttırma imkanı bulabilirsiniz.

Rehberlik veya fizik öğretmeninizin özel ders veren bir tanıdığı yoksa aynı zamanda matematik öğretmeninize de danışarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Özellikle konuların denklem çözme veya formülleri anlama gibi matematiksel kısımlarında zorluk yaşıyorsanız matematikte uzmanlaşan bir öğretmenden ders takviyesi alarak da fizik alanındaki başarınızı artırabilirsiniz.

Online Platformlar

Fizik ve matematik öğretmeni bulmak için en kolay seçenek bu olsa gerek, çünkü:

  • Evinizde kanepede uzanırken çayınızı yudumlayıp bir yandan fizik ve matematik öğretmeni arayabilme rahatlığı vardır, ya da internet erişimi olan her hangi bir yerden de bakabilirsiniz.
  • Çeşitli özel ders sitelerinden çok sayıda öğretmenin profilini gezip karşılaştırma yapabilirsiniz.
  • Birebir ders vermek isteyen, uzaktan eğitim vermeyi teklif eden ve bu iksini bir arada yapmak isteyen öğretmenlerle karşılaşabilirsiniz, böylece öğretmen seçerken yaşadığınız yerle sınırlanmanıza gerek kalmaz.

Örneğin Superprof çok sayıda özel ders veren öğretmenin profilinin yer aldığı ve özel ders almak isteyen öğrencilerle buluşturulduğu güvenilir bir platformdur. Nerede yaşadığınızı ve ders almak istediğiniz alanı yazdığınızda karşınıza bu seçeneklere uyan tüm eğitmenler çıkacaktır. Ayrıca hangi eğitmenlerin online ders vermeyi kabul ettiği bilgisine de ulaşabilirsiniz.

Superprof yalnızca matematik ve fizik gibi sayısal alanlara odaklanmaz. Birden fazla alanda özel ders almak istiyorsanız; örneğin kimya, edebiyat veya müzik, bu sitede istediğiniz alanda özel ders öğretmeni kolayca bulabilirsiniz.

Fizik özel ders al
Özel fizik öğretmeni yardımıyla dünyamızı ve evreni düzenleyen genel ilkeler hakkında bilgi edinebilirsin.|Kaynak: Pixabay

Özel Fizik Öğretmeninden Beklenti Ne Olmalı?

Sonuçta özel fizik öğretmeninizle geçirdiğiniz onca ders sonrası bir şeyler öğrenip kendinizi geliştirmek daha çok size kalmış, yani aşağıdakiler gibi bazı şeylerin kontrolü aslında sizde:

  • Kaç ders almak istiyorsun
  • Sonucunda ne elde etmek istiyorsun, hedefin ne
  • Sadece sınav notlarını yükseltmek mi, yoksa genel anlamda fizik bilgini geliştirmek mi istiyorsun

Özel dersin böyle esneklik sağlaması ve kontrolü öğrenciye vermesi sebebiyle birçok kişiye çekici geliyor.

Ders almak için öngörüşme yaptığınız öğretmenlere fizik derslerinden beklentilerinizi ve sonucunda ulaşmak istediğiniz seviyeyi açık bir şekilde en baştan belirtirseniz hem öğretmenin dersleri sizin istek ve beklentilerinize göre şekillendirmesine hem de ders sırasında kullanacağı materyalleri daha uygun seçmesine yardımcı olur.

Ayrıca, derslerin gidişatını beğenmiyorsanız veya parçacık fiziği veya kuantum mekaniği gibi fiziğin farklı bir alanına odaklanmak istiyorsanız, bunu özel ders öğretmeninizle mutlaka paylaşın ki o da dersin gidişatını size göre yeniden düzenleyebilsin.

Özel ders almanın pek çok faydalarından bir kaçı şunlardır; sizin öğrenme stilinize uygun şekillendirilmiş dersler verilir, yalnız olduğunuz için hata yapmaktan çekinmeden soruları cevaplandırabilirsiniz, ödevleri anlayarak ve doğruluğu kontrol edilerek tamamlarsınız ve sınavlarınıza daha hazırlıklı ve özgüvenli girersiniz böylece başarılı olma olasılığınız da artar.

Bu makalede verilen bilgileri yararlı bulduysanız bir de fizik ve matematik öğretmeni ücretleri yazımıza göz atın!

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.