Bire bir fizik dersi almak istemenin birçok nedeni olabilir;

 • Fizik ders notlarınızı yükseltmek
 • Fiziğin sayısal ağırlıklı işlemlerinde kendinizi geliştirmek
 • Evde ders çalışmak için ekstra motivasyon ihtiyacı
 • Akademik performansı tümden artırma vb.

Özel fizik öğretmeninin size çok yararı dokunabilir. 

Lisede sayısal tercih edip sayısal dersleri ağırlıklı bir eğitim alarak fiziğe yoğunlaşmanın veya üniversitede fizik bölümü okumanın pek çok artısı vardır fakat fizikle ilgilenen kişiler genellikle formülleri çözebilmek için veya bazı konuların doğası gereği ileri düzey matematik bilgisi gerektirdiğinden yakınırlar. 

Bu öğrenciler derslerini yükseltmek için bir çözüm yolu ararken çareyi matematik dersi de veren fizik özel ders öğretmeninden iki dersi birlikte almakta bulurlar. 

Ankara fizik özel ders öğretmeni arıyorsanız ilk bakmanız gereken yer Superprof olacaktır.

Hem matematik ayrı fizik ayrı iki öğretmene daha fazla para vermemiş olurlar hem de matematik dersinde başarılarını artırarak aslında iki farklı kazanç elde ederler. Üniversitede fizikle ilgili bir bölüm kazanmak isteyen lise öğrencileri için matematik ve fizik bilgilerini güçlendirmek ve temellerini sağlamlaştırarak alana hakimiyetlerini artırmak ilerdeki eğitim hayatları için epey yararlı olacaktır.

İlk başta fizik eğitmeni bulmak zor gibi görünür ama aslında iyi bir eğitmenin ne kadar ücret talep edeceğini tahmin edebilmek daha zordur çünkü birçok değişkeni vardır. Bu yazıda özel matematik ve fizik öğretmeni arama sürecinden ve fiyat seçeneklerinden bahsedeceğiz.

Fizik konu anlatımı
Fizik ve matematik öğretmeni tutmak, fizik alanında ilerlerken sayısal zorluklarla karşılaşmamanız açısından size çok yardımcı olur. |Kaynak: Pixabay
En iyi Fizik öğretmenleri müsait
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (84 yorum)
Dr physicist
₺450
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺480
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (24 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (84 yorum)
Dr physicist
₺450
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺480
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (24 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Ne Tür Bir Öğretmen İstediğinize Karar Verin

Özel ders veren yüzlerce fizik öğretmeni var bu sebeple ne tür bir öğretmenle çalışmak istediğinize en baştan karar vermelisiniz çünkü bu aynı zamanda saat başına ödeyeceğiniz miktarı da etkileyecektir.

Fizik ve matematik öğretmeni seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç ana kural vardır:

Öğretmen ne kadar deneyimli ve kalifiye ise ders saati ücretleri o kadar yüksek olacaktır. Fizik alanında doktora yapmış kişi veya üniversitede eğitim veren bir öğretmen lisans derecesinde matematik ya da fizikle ilişkili bir bölüm okumakta olan bir öğrenciden muhtemelen daha yüksek bir ücret beklentisinde olacaktır.

Her öğretmenin uzamanlaştığı farklı bir alan olabilir. Özel ders öğretmenlerinin reklamlarını yaparken genellikle bu uzmanlık alanlarına başvurduklarını görürsünüz, ' üniversite sınavına hazırlayan ve kesin kazandıran Fizik ve matematik öğretmeni' veya 'üniversiteyi en iyi notlarla bitirten Fizik ve matematik öğretmeni' gibi.

Sizinle aynı pozisyondaki öğrencilere daha önceden ders vermiş bir öğretmenle çalışmak oldukça yararlıdır.

Özel derse dair istek ve beklentileriniz ne kadar ayrıntılı ve fazlaysa ödeyeceğiniz tutar da ona göre artabilir. Örneğin sadece konuların üstünden geçerek cebir veya matematik unsurları gibi sayısal ağırlıklı olan herhangi bir konuda genel fizik müfredatı tekrarı yapmak veya fizik konu anlatımı yaptırmak için özel ders almak istiyorsanız, bir sınava hazırlanmak gibi özel bir nedenden ötürü özel ders alan birisi kadar ödemezsiniz.

Özel ders alacağınız sürenin uzunluğu ödeyeceğiniz miktarı etkiler. Aslında bu tamamen öğretmenin insiyatifine kalmış bir durum fakat genel konuşacak olursak, özel ders alacağınız eğitim süresi ne kadar uzunsa talep edilen ücret ona göre artar. 

fizik dersi fiyatları
Özel fizik dersi öğretmeniyle görüşmeden önce kendi bütçenizi belirlemelisiniz. |Kaynak Pixabay

Özel Ders Öğretmeniyle Anlaşmadan Önce Bütçenizi Belirleyin

Bir fizik ve matematik öğretmeninden özel ders almaya başlayıp birkaç hafta sonra elinizdeki para tükendiği için dersleri bırakmak zorunda kaldığınız bir duruma düşmek istemezsiniz.

Bu tarz durumların yaşanmasını önlemek için hem kendinize hem de özel ders öğretmeninize karşı mali durumunuz, üst sınırınız ve beklentileriniz hakkında tamamiyle dürüst olmalısınız. Bu her iki tarafın sağlam bir adım atmasını sağlar ve dersler gerektiği kadar uzun sürebilir.

Genelde fizik özel ders öğretmenleri ders verdikleri saat başına ücret talep ederler. Ama ücret skalası yukardan bahsedilenler gibi birçok farklı faktöre göre değişkenlik gösterir. Yine de İstanbul'da ortalama 80TL - 100TL arası özel ders öğretmeni bulmanız mümkün.

Bunların haricinde, özellikle daha dar bir gelire sahip ve düşük bütçeli kişilerin özel derse ödediği miktarı azaltabileceği ve böylece tasarruf etmesini sağlayacak bazı yollar da mevcut.

Özel Ders Ücreti Nasıl Daha Aza İndirilir?

Özel ders almak istiyor fakat iyi öğretmenlerin ücretleri size fazla mı geliyor? Kaliteli bir eğitim alırken tasarruf yapabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır;

 • Birebir ders almaktansa uzaktan online ders almak
 • Grup halinde özel ders almak
 • Ders saatini kısaltmak veya yıl içinde ara ara dersler almak
 • Öğretmenden indirim yapmasını rica etmek.

Bütçe dostu bu fikirlere bir göz atalım.

Uzaktan Ders Almak

Bir özel ders öğretmeni saatlik ücretini belirlerken öncelikle yaşadığı şehrin ve semtin şartlarına göre hareket eder. Örneğin İstanbul gibi bir şehirde geçim giderleri daha yüksek olduğu için özel ders ücretleri de diğer yerlere göre doğal olarak daha pahalı olacaktır. 

Bu nedenle yaşam maliyeti yüksek şehirlerde ve semtlerde yaşayan ve özel ders almak isteyen öğrenciler için online eğitim verecek bir öğretmen bulmak çok daha uygun olacaktır. Online ders almak en az bire bir özel ders kadar etkilidir ve özellikle Skype gibi dünyanın her yerinde kullanılan güvenilir ve kaliteli uygulamalarla birlikte özel bir öğretmenle iletişim kurmak her zamankinden daha kolay.

Grup Dersi Almak

Bire bir ders ücretleri bütçesine fazla gelen öğrenciler için bir diğer ve hatta en uygun fiyatlı çözüm küçük gruplar halinde özel ders almaktır. Grup derslerinde öğretmenin özel ders saati ücreti, ders alan öğrenciler arasında bölüşülür ve böylece cebinizden çok daha az para çıkmış olur.

Fizik veya matematik öğretmeninizle grup dersleri vermeyi kabul edip etmediğini konuştuktan sonra, bu alanlarda özel ders alarak akademik başarısını yükseltmek isteyen birilerini bulmak çok da zor olmayacaktır.

sayısal dersleri için özel ders
Fizik ve matematikten aldığınız özel ders seans sayısını düşürerek de tasarruf edebilirsiniz. |Kaynak: Pixabay

Ders Sayısını Düşürmek

Yukarda bahsedildiği gibi özel ders öğretmenleri genellikle saat başına ücret alır. Öğretmeninizle geçirdiğiniz vakti azaltırsanız ödeyeceğiniz miktar da düşecektir. Örneğin 1 saatlik ders almak yerine 45dk'lık seanslar belirleyebilir veya normalde 8 hafta boyunca özel ders almak için anlaşma yapacaksanız onun yerine 6 haftalık anlaşma yapabilirsiniz.

İndirim Talep Etmek

Her öğretmen indirip yapmayı kabul etmese de şansınızı denemekte fayda var, kim bilir belki insaflı bir öğretmene denk gelirsiniz! Ayrıca öğretmene karşı bütçeniz hakkında açık sözlü ve dürüst olup böyle bir teklif sunduğunuzda, sizin bütçenize daha uygun bir özel ders öğretmeni tanıyorsa ona yönlendirme ihtimali de vardır.

Sonuç

Fizik ve matematik özel ders öğretmenine ödeyeceğiniz tutarı kararlaştırabilmek için, ne kadar süre ders alacağınız, hangi düzeyde eğitim alacağınız, uzaktan mı, bire bir mi yoksa grup halinde mi ders alacağınız, öğretmenin deneyimi gibi, birçok farklı değişkeni olduğunu gördük.

Bütçenizi aşağı yukarı belirlediğinizde yukarda bahsedilen faktörlere tek tek göz atabilir, nasıl bir özel ders almak istediğinize karar verebilir ve sonrasında kendinize uygun özel ders öğretmenini aramaya koyulabilirsiniz.

Superprof'ta bire bir, grup veya online ders verme seçenekleri sunan, her türlü deneyim seviyesine sahip yüzlerce fizik ve matematik öğretmenin profiline ulaşabileceğiniz bir platformdur.

Superprof gibi özel ders sitelerine göz atmak, size farklı öğretmenler arasında değerledirme yapma ve kendi şartlarınıza ve beklentilerinize uyan en iyi öğretmeni seçme imkanı sunar. Bu seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken şeylerden bazıları:

 • Akademik seviyenize ve mali imkanlarınıza uygun olması
 • Fizik derslerinizde sizi başarıya götürebilecek biri olması
 • Sınavlarınızda iyi notlar alabilmeniz için belli stratejileri ve deneyimi olmasıdır.

Bu yazımızı yararlı bulduysanız üniversitede fizik bölümü okumanın yararları ve iş hayatına atıldığınızda fizik diplomasının ne işe yarayacağını öğrenmek için ilgili yazılara da göz atın!

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.