Üniversitede fizikle ilişkili bir bölüm okumayı düşünüyor veya lisans derecenizi fizikten yapıyor ve son senelere yaklaşmış, mezuniyet sonrası hangi yöne doğru adım atacağınıza karar vermeye çalışıyorsanız, fizik bölümü diplomasıyla hangi meslek kapıları açılır diye uzun uzun düşünmeniz gayet normal.

Fizik bölümü okuyan kişiler genellikle işverenlerin oldukça ilgisini çekecek bazı vasıflar kazanırlar. Bunlardan bazıları;

 • Sayısal beceriler
 • Rapor yazma becerileri
 • Araştırma becerileri

Yine de mezuniyet sonrası hangi alana yönelmek istediğinize karar vermek ve o alanda kendinize uygun bir pozisyon bulmak her yeni mezunun geçtiği bunaltıcı bir süreçtir. Bu makalemizde fizik mezunlarının tercih edebileceği pozisyonlardan ve hayallerindeki mesleğe ulaşmak için izlemeleri gereken yollardan bahsettik.

Fizik bölümü mezunları ne iş yapar
Bazı fizik mezunları büyük işletmelerde finans alanında ilerler. |Kaynak: Pixabay
En iyi Fizik öğretmenleri müsait
Yağmur
5
5 (25 yorum)
Yağmur
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (89 yorum)
Dr physicist
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (11 yorum)
Selim
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (40 yorum)
İbrahim
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (25 yorum)
Yağmur
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (89 yorum)
Dr physicist
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (11 yorum)
Selim
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (40 yorum)
İbrahim
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Fizik Bölümünden Mezun Olunca Fizikle İlgili bir İşte mi Çalışmam Gerekir?

Hemen cevap verelim: Hayır. Neyse ki, fizik diplomasına sahip olmak, yalnızca alanınızla ilgili bir işe girmeye mecbur olduğunuz anlamına gelmez, ancak doğal olarak, isterseniz bu tür işlere de başvurabilirsiniz.

Fizik mezunlarının çalışabileceği çok farklı alanlar mevcuttur örneğin:

 • Muhasebe ve maliye
 • Devlet kurumları
 • Petrol ve gaz
 • Bilim ve mühendislik
 • Teknoloji ve daha nicesi.

Fizik temelli bir pozisyonda işe alım yapılacaksa öncelik her zaman fizik mezunlarına verilir. Yani fizik mezunları örneğin; fizikçi, astrofizikçi, jeofizikçi ve araştırma bilimcisi gibi, kendi alanlarıyla ilgili işlere başvurabilirler.

Ama tabi seçenekleriniz bunlarla kısıtlı değil. Yönetim danışmanı, patent vekili, muhasebeci, meteorolog veya finansal yatırım analisti gibi fizikle doğrudan alakalı olmayan pozisyonlara da gönül rahatlığıyla başvurabilirsiniz. Yine ileri düzey matematik bilgisi gerektiren, sayısal temelli işler de fizik mezunları için oldukça uygundur.

Fizikle ilgili bir bölümden mezun olan kişinin ilerleyebileceği en rahat alanlardan biri de eğitimdir.

Günümüzde Türkiye çapında fizik öğretmenliği bölümü sayısı az olduğundan kaliteli ve iyi yetişmiş fizik ve matematik öğretmeni eksikliği açık ve net bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Fizik öğretmenlerinin hem devlet okullarında hem de özel okullarda çalışma imkanı vardır.

Eskiden beri içinizde öğretme aşkı yatıyorsa lisans düzeyinde fizik eğitiminizi tamamladıktan sonra eğitim alanının gerekliliklerini araştırmaya başlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen fizik bölümü iş alanları yalnızca birer örnek olduğunu unutmayın ve farklı pozisyonlara başvuru yaparken veya karşınıza çıkan fırsatları değerlendirirken açık fikirli olun ve kariyer hedefinize odaklı hareket edin.

Her Fizik Mezunu Hemen İşe Girecek Diye Bir Kaide Yok

Fizik veya matematikle ilgili bir bölüm okuyup mezun olur olmaz direk prestijli ve iyi gelirli bir işe girebileceğiniz konusunda çok fazla umutlanmayın.

Mezuniyet sonrası iş aradığınız süreçte, hazır hem okul hem de iş derdi yokken, hep merak ettiğiniz yerlere seyahat edebilir veya bir projeye katılarak farklı deneyimler edinme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yine bazı mezunlar akademide ilerlemenin kendileri için doğru bir seçenek olduğuna karar verir. Bu da kendi üniversitesinde veya başka herhangi bir üniversitede fizikle ilişkili bir alanda yüksek lisans ve doktora yapmak anlamına gelir. Fizikle bağlantılı bazı alanlar şunlardır:

 • Teorik Fizik
 • Mühendislik Fiziği
 • Kuantum Mekaniği
 • Termodinamik
 • Astronomi

Mezunlar isterse, beşeri bilimler, işletme ve finans gibi tamamen farklı bir dalda da ilerleyebilirler.

Geleceğinizi akademide görüyor ve doktoraya kadar ilerlemeyi hedefliyorsanız veya fiziğe olan tutkunuz gittikçe artıyor ve yüksek lisans yapıp alanınızda daha yetkin olmak istiyorsanız, lisansüstü eğitim almak kesinlikle sizin için en doğru seçenek!

Eğer kariyeriniz için seçeceğiniz rota buysa ve lisansüstü eğitim hakkında daha fazla tavsiye almak istiyorsanız okulunuzdaki rehberlik öğretmeniniz veya özel bir kariyer danışmanı size çeşitli okulların ilgili bölümlerinde yüksek lisansa başvuru sürecinde karşılamanız gereken kriterler hakkında yeterli bilgiyi sağlayacaktır.

Özel matematik ve fizik dersi öğretmeninizle de bu konuda uzunca muhabbet edebilirsiniz.

Fizik öğretmeni olmak için hangi üniversiteler iyidir
Fizik alanında akademide ilerlemeyi düşünüyorsanız öncelikle lisansınızı başarıyla tamamlamalısınız. |Kaynak: Unsplash

Fizik Mezunu Arayan İşlere Kabul Şansımı Nasıl Artırırım?

Hayalinizdeki işe kavuşmak istiyorsanız sizinle aynı bilgi birikimi ve deneyime sahip kişilerin arasından sıyrılıp dikkat çekmenin bir yolunu bulmalısınız.

Fizik mezunlarının lisans döneminde kazandığı birçok özellik ve beceri işverenlere çekici gelse de CV'nizi biraz daha canlandırmaktan hiçbir zaman zarar gelmez.

Hangi Özellikler İşverenlerin Dikkatini Çeker?

Her bir işveren bu soruya muhtemelen farklı şekilde cevap verecektir ancak genellikle işverenler, fizik mezunlarının lisans eğitimleri süresince edindikleri disiplinlerarası becerilere değer verir. Bunlardan bazıları:

 • İletişim becerileri
 • Veri analizi ve araştırma becerileri
 • Problem çözme becerileri
 • Bilgisayar teknikleri ve özellikle programlama bilgisi.

Örneğin finansal yatırım analisti pozisyonuna başvuruyorsanız, veri modelleri üzerinde veya verilerle çalışma olasılığı yüksek olduğundan, işveren sizin sayısal ve veri işleme becerilerinizden etkilenmesi muhtemeldir.

CV'mi Dikkat Çekici Hale Getirmek için Ne Yapabilirim?

Bir işe başvururken işverenin en çok dikkatini çekecek detaylardan biri de elbette ilgili alanda edinmiş olduğunuz deneyimlerdir. Deneyiminiz olması başvurduğunuz işin gerektirdiklerine dair fikir sahibi olduğunuzu gösterir ve sizden az deneyimli olanlardan daha yüksek bir pozisyonda çalışabileceğinizi gösterir.

Sahip olduğunuz deneyim veya yaptığınız stajlar ne tür bir işe başvuracağınızı da etkiler. Örneğin fizik ve bilimle ilgili çalışmaya devam etmek istiyorsanız, laboratuvar asistanı olarak çalışma deneyimi kazanmak başvurularınızda oldukça kıymetli bir yer tutar.

Üniversitede tercih ettiğiniz bölümde belli bir süre staj yapmayı zorunlu tutabilirler. Bu stajlardan olabildiğince yararlandığınızdan emin olun çünkü işe girme sürecinde hazırlayacağınız özgeçmişinizde önemli bir yer tutacaktır.

Üniversitede staj yapma zorunluluğu yoksa birçok organizasyonun sunduğu yaz stajı fırsatlarını araştırabilir ve kolayca başvurabilirsiniz. Bu tarz staj programları genelde üniversitenin 3.yılından itibaren öğrencileri kabul etmeye başlar.

Size uygun staj olanaklarıyla ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız rehberlik öğretmeninizden yardım alabilir veya özel danışmanlık şirketlerine başvurabilirsiniz.

Fizik konu anlatımı ile öğrenmek
Fizik bölümü diplomasıyla hayallerinizdeki işe bir adım daha yaklaşın. |Kaynak: Pixabay

İlk Adım Fizik Diploması Almak

İş başvurusu yaparken fizik diplomasına sahip olmanın birçok avantajı vardır, özellikle lisans derslerinizi alırken kazanmış olduğunuz matematiksel ve analitik beceriler iş verenler için oldukça dikkat çekicidir.

Ancak tabi hayalinizdeki işe girebilmek için akademik performansınızın yanı sıra işin gerektirdiği özelliklere de sahip olmanız önemlidir. Bazı pozisyonlara yeni eleman alınırken işverenler, diploma notunun belli bir seviyenin üstünde olmasını önemserken, diğerleri yalnızca mezun olduğunuz bölüme bakar ve diploma notunuzun yüksek veya düşük olmasıyla ilgilenmez.

Üniversiteden mezun olduğunuzda mümkün olan en iyi dereceyi almanın kariyerinizde etkili olacağı düşünülürse, akademik performansınızda geride kaldığınızı hisseder veya ortalama seviyede olan notunuzu daha da yükseltmek isterseniz, fizik konularında tam oturmadığını düşündüğünüz yerleri sağlamlaştırmak ve sınavlarda daha yüksek puanlar alabilmek için bir matematik ve fizik özel ders öğretmeninden haftalık ek ders alabilirsiniz.

Örneğin alandaki bazı sayısal unsurlarla ilgili yardım alabilir veya akademik eğitim yılı boyunca öğretilen bazı temel ilke ve prensipleri gözden geçirebilirsiniz.

Aynı şekilde üniversite sınavlarına hazırlanan bir lise öğrencisiyseniz ve fizikle ilgili bir bölüm tercih etmeyi düşünüyorsanız, bu büyük sınava hazırlanırken matematik ve fizik müfredatında eksiklerinizi tamamlamanıza yardımcı olacak bir özel ders öğretmeni tutmak epey akıllıca olacaktır.

Ankara fizik özel ders öğretmeninizi Superprof'ta kolaylıkla bulabilirsiniz.

Superprof sitesinde uzaktan online olarak veya bire bir ders seçenekleriyle her türlü bütçeye uygun özel ders imkanı sunan fizik öğretmenleri bulabilirsiniz. Bu makalede fizik bölümü iş olanakları ve fizik bölümü mezunları ne iş yapar kısaca bahsettik. Matematik ve fizik özel ders öğretmeni nereden bulunur ve fizik özel ders ücretleri ile ilgili yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.