Pek çok insan akustik keman hakkında bilgi sahibi olsa da elektro kemanı bilenlerin sayısı oldukça azdır. 20. yüzyılda icat edilen bu enstrüman günümüzde rock ve pop grupları arasında oldukça yaygın. Hatta bazı müzisyenler akustik keman yerine elektro kemanı öğrenmeye karar veriyor. Bunun nedeni, enstrümanın yeni başlayanlar için olduğu kadar orta ve ileri düzey oyuncular için de erişilebilir olmasıdır.

Keman dersleri İstanbul ve çevresinde ünlü kemancılardan özel dersler alma şansınız bulunur.

Hangi tür dersleri seçmelisiniz?
Kullanmanız gereken notalar ve tab'lar nedir?
İster bir orkestranın parçası olmayı sterseniz de amatör olarak çalmayı arzulayın, size elektro keman hakkında yararlanabileceğiniz bilgiler sunuyoruz!

Keman eğitimi almak oldukça zevkli bir iştir.

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (10 yorum)
Tuna
Keman
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (14 yorum)
İrem
Keman
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (10 yorum)
Diğdem
Keman
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Cem
5
5 (6 yorum)
Cem
Keman
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (9 yorum)
Sezen
Keman
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Esra didem
5
5 (9 yorum)
Esra didem
Keman
₺55
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ece
5
5 (11 yorum)
Ece
Keman
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elif nisa
5
5 (5 yorum)
Elif nisa
Keman
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (10 yorum)
Tuna
Keman
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (14 yorum)
İrem
Keman
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (10 yorum)
Diğdem
Keman
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Cem
5
5 (6 yorum)
Cem
Keman
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (9 yorum)
Sezen
Keman
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Esra didem
5
5 (9 yorum)
Esra didem
Keman
₺55
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ece
5
5 (11 yorum)
Ece
Keman
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elif nisa
5
5 (5 yorum)
Elif nisa
Keman
₺100
/saat
Tüm öğretmenleri gör>

Elektro Kemanının Özellikleri

Dünya üzerindeki pek çok insan klasik müzik dünyasının değişmesi gerektiğine inanıyor. Klasik müziğin daha erişilebilir hale gelmesi, sokaklara çıkması ve daha çeşitli bir kitleye ulaşması gerektiğini düşünen insan sayısı bu bağlamda oldukça artıyor.

Peki bu devrimi başlatmak için elektro kemandan daha iyi ne olabilir? 20. yüzyılda icat edilen elektro keman yavaş yavaş her yerde görülmeye başladı. Günümüzde bir kemancının bu enstrümanı seçmesi alışılmadık bir durum değil. İster yeni sesler keşfetmek isterse sadece pratik nedenlerle olsun, elektro kemanın gittikçe daha popüler hale gelmesinin arkasında çok mantıklı sebepler yatıyor. Lindsey Stirling, Jean-Jacques Goldman, Nightwish gibi dünya çağında bilinen sanatçılar ve müzik gruplarıyla birlikte bu liste uzayıp gidiyor. Elektro kemanın tüm müzik türlerine hitap etmesi de durumu epey kolaylaştırıyor. Peki elektro keman ile akustik keman arasındaki farklar neler?

Elektro keman için müzik notaları bilmek önemlidir.
Elektro keman ve akustik kemanın farklarından bir tanesi de çıkardığı sestir. Halihazırda akustik kemanı çalmayı bilenler içinse elektro kemanı öğrenmek daha basittir! Kaynak: Pixabay

Birincisi ve en belirgin farklılığı, enstrümanın parçalarıdır (baş, gövde, klavye, boyun, teller, ses tahtası, mandallar vb.).Keman ailesinin geleneksel akustik üyeleri (viyolonsel, viyola ve kontrbas dahil) ladin, abanoz, şimşir, söğüt ve gül ağacı gibi gövdeleri bir usta tarafından oyulmuş çalgılar iken, elektro keman kutusu daha modern teknikler kullanılarak hazırlanmış. Aslında, elektro kemanın bir ses kutusu bile yoktur, çünkü sesi bir pikap aracılığıyla doğrudan amplifikatöre aktarılır. Bu amplifikatör olmadan enstrümanın etkisi önemli oranda azalır.

Tel titreştiğinde, toplayıcıdaki manyetik bir alandan geçer. Bu titreşimler, bir kablo aracılığıyla (veya bazı durumlarda kablosuz olarak) amperlere aktarılan bir elektrik akımına yol açar. Elektrik akımı daha sonra güçlendirilir ve bir hoparlörden çıkar. Ahşap, geleneksel bir keman sesi ve ton kalitesinin genellikle önemli bir parçası olsa da, doğru manyetiklere ve amplifikasyona sahip iyi bir elektro keman, en kaliteli akustik kemanların bazılarına eşit veya onlardan daha fazla çalınabilirliğe ve sese sahip olabilir. Bir ses kutusuna ihtiyaç duyulmaması sayesinde, birçok üretici ilginç şekillerde elektro keman üretmiştir. Yeni ve farklı görünüşü elektro kemanı akustik kemandan ayırmanın en kolay yollarından birisidir.

Tabii ki sesi de farklı!. Bir akustik kemanın sesi kendi ses kutusundan gelirken, bir elektro kemanın sesi de amplifikatörün kalitesine bağlıdır. Hatta sessiz bir keman bile alabilirsiniz! Amfi ne kadar iyi olursa, elektro kemanın ses kalitesi o kadar iyi olur.

Dahası, tıpkı elektro gitarlarda olduğu gibi, sesi değiştirmenize olanak tanıyan pedallar elektro keman için de vardır. Tabii ki, bir efekt pedalı almadan önce öncelikle çalmayı öğrenmelisiniz ve öğrenmeye ilk başladığınız anda da Stradivarius elektro keman satın almamalısınız. Bir amatör tarafından çalındığı takdirde ses kalitesi yüksekbir keman kulağa hoş gelmez. Peki bu, enstrümanın çalınma şeklini gerçekten değiştiriyor mu?

İster akustik ister elektro olsun, keman da aynı şekilde çalınabilir. Bileklerinizi çalıştırmanız, yayı tutma pratiği yapmanız ve duruşunuzu olduğu kadar konumunuzu da mükemmel hale getirmeniz gerekecek. Tıpkı bir akustik kemanda olduğu gibi, elektro keman çalarken de müzik çalışmak faydalı olacaktır. Dizileri çalışmak ve bir ritim duygusuna sahip olmak, çalmakta olduğunuz keman türü ne olursa olsun yine de yararlı olacaktır.

Tek bir müzik dersi almadan elektro keman çalmayı öğrenen birçok ünlü kemancı var. Bunun nedeni genellikle elektro kemanın nadiren konservatuarlarda öğretilmesi de olabilir. Tıpkı akustik kemanda olduğu gibi, kendi kendinize elektro keman çalmayı da öğrenebilirsiniz. Hangi kemanı satın alacağınızı merak ediyorsanız, keman satan bir müzik mağazasını ziyaret etmeli ve bütçenize en uygun seçeneği satış elemanının desteğiyle değerlendirmelisiniz. Yeni başlayanlar olarak keman sesi konusunda endişelenmekten ziyade hangi enstrümanları öğrenmenin veya çalmanın daha kolay olduğu konusunda düşünebilirsiniz.Yeni müzik aletiniz için akort aletlerine ve keman kılıfına da göz atmayı unutmayın. Online keman öğrenebilmek için kaynaklara da göz atabilirsiniz.

İster elektro keman ister akustik keman için olsun, müzik teorisine ve notalara hakim olmak mühimdir.
Akustik keman için olduğu kadar elektro keman için de notalara hakim olmak büyük oranda önem taşır. Kaynak: Pixabay

Elektro Kemanını Öğrenmek: Ne Tür Dersler Seçmelisiniz?

Okullarda elektro keman nadiren öğretiliyorsa, bu enstrümanı nasıl çalabilirsiniz? Bunu başarmanın birkaç yolu vardır.

Grup İçinde Keman Dersleri

Konservatuarlar genellikle elektro kemanı öğretmez, ancak bu öğrenilecek başka yer olmadığı anlamına da gelmiyor. Örneğin, daha geleneksel ortamlarda yaygın olarak görülmeyen enstrümanlar için dersler sunan birtakım dernekler vardır. Bu tür yerler size piyano, gitar, keman veya hemen hemen tüm diğer enstrümanları nasıl çalacağınızı öğretebilirler.Yeterli talep varsa öğretmenler muhtemelen elektro keman dersleri vermeye daha istekli olacaklardır.

Konservatuvar ya da Müzik Okullarında Klasik Keman Dersleri

Yakınınızda sadece konservatuvar ya da müzik okulları olması durumunda bir çözüm var! Klasik keman dersleri alabilir ve eve geldiğinizde çalma tarzınızı elektro keman çalmanıza yardımcı olacak şekilde uyarlayabilirsiniz. Dersler çok benzer olacaktır. Akustik kemanın nasıl çalınacağına dair iyi bir bilgiye sahip olmak, elektro kemanı da çalmanıza yardımcı olacaktır.

Özel Keman Dersleri

Grup dersleri size yeterince cazip gelmiyorsa, özel bir keman öğretmeni ile iletişime geçmeyi her zaman için düşünebilirsiniz. Özel dersler genellikle keman çalmayı öğrenmek isteyenler tarafından tercih edilir. Örneğin Superprof'ta öğrenciler kendileri için en uygun öğretmeni seçerler ve onlarla bir program oluştururlar. Bunu yaparak elektro keman çalan bir müzisyen bulabilirsiniz.Bu dersleri ister evde ister öğretmeninizin evinde almanız mümkündür.

Kendi Kendinize Keman Çalmayı Öğrenmek

Tıpkı akustik kemanda olduğu gibi, kendi kendinize elektro keman çalmayı da öğrenmeniz olasıdır. İnternette size nasıl kendi başınıza elektro keman çalabileceğinizi öğretebilecek çok sayıda site ve video var.

Elektro keman YouTube videolarıyla daha da kolay.
Özellikle Youtube gibi dijital platformlarda elektro keman ders videolarına rahatlıkla ulaşmanız mümkündür. Kendi kendine elektro keman öğrenenler için sayısız çevrimiçi kaynak var! Kaynak: Pixabay

Bir kemanın teli nasıl değiştirilir
Vibrato gibi keman çalma teknikleri
Bir keman akort etmek
Keman yayı ve yay tekniği nasıl tutulur
Bir melodi çalmak
Pizzicato
Glissando

İnternette öğrenme kaynaklarının sayısı giderek daha da çoğalmaktadır. Üstelik canlı materyallerle desteklendikleri için bu kaynakları kullanarak keman çalmayı öğrenmek artık çok daha basit ve zevkli!

Bir çok sanatçı çevrimiçi keman kaynakları sayesinde keman çalmayı öğrenmiş ve ardından kendi videolarıyla ünlenmiştir.
Ancak internet keman çalmayı öğrenmenin tek yolu değil. Kılavuzlar ve kitaplar da popülerliğini kaybetmelerine rağmen halen çok kullanışlıdır. Bu tür kitaplar size keman ve bazı önemli teknikler hakkında daha fazla bilgi verebilirler.

Elektro Keman Çalmayı Öğrenmek: Bazı Pratik Öneriler

Teorik olarak, elektro keman öğrenmek kulağa harika bir fikir gibi geliyor. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de gerçekten farklı bir enstrüman olması ve elektro keman çalmayı bilen kişi sayısının akustik kemanı çalan kişi sayısında göre daha az olmasıdır. Sizce de çok havalı değil mi? Peki elektro kemanı çalmayı öğrenmeye karar verenler için pratikte bu hayallerini gerçekleştirmelerini sağlayacak önerilere gelelim mi?

Konu bir enstrüman öğrenmeye gelince, en önemli şey motivasyondur. Yeterli seviyede motivasyonunuz varsa sizi çok uzun ve zorlu bir yolun beklediğini söyleyebiliriz. Herhangi bir zorlukla karşılaştığınız an, pes etmek isteyebilirsiniz. Bundan sonra, işlerin hızına geri dönmek çok zor olacağından kemanınızın azın yıllar boyunca karanlık bir dolabın içinde hapsolması çok olası!

Bunun olmasını engellemek için düzenli aralıklarla kendi kendinize keman çalmayı öğrenmek konusunda yeterince ciddi olup olmadığınızı sormalısınız. Çalmayı öğrenmek için bundan daha fazlasını alıştırma yapmanız gerekir. Nasıl yeni bir dil öğrenirken bolca pratik yapmak o dilde daha akıcı olmamızı sağlıyorsa aynı durum yeni bir müzik enstrümanı öğrenirken de geçerlidir. Düzenli şekilde pratik yapacağınıza inanmıyorsanız bu işe hiç başlamamanızı tavsiye ederiz!

Elektro keman da akustik kemana benzer ancak görünüşü biraz farklıdır.
Elektro keman çalmayı öğrenmek konusunda kararlıysanız keman satan bir müzik mağazasına gidip size en uygun kemanı seçebilirsiniz. Kaynak: Pixabay

Kemanınızı satın aldıktan sonra, dersleriniz arasında da düzenli olarak pratik yapmanız önemlidir.

İster okula gidiyor, bir öğretmenle ders alıyor ya da kendi kendinize öğreniyor olun, disiplinli bir programa sadık kalmanız gerekir. Cesaretinizin kırılmadığından emin olmak için, kendi hızınızı belirlemeli ve parça parça alıştırma yapmalısınız. Zorlukları yönetilebilir parçalara dönüştürün, gerisini pratik yaparak halletmeyi hedefleyin.

Yapıcı eleştiriyi de unutmayın. Keman öğretmeninizden, arkadaşlarınızdan veya ailenizden yapıcı eleştiri gerçekten gelişmenize yardımcı olabilir. Bu sayede hangi konularda pratik yapmanız gerektiğini ve neyi iyi ya da neyi kötü yaptığınızı bileceksiniz. Önünde çalıp geri bildirim alacağınız bir öğretmeniniz yoksa, arkadaşlarınız ve aileniz için her zaman performans gösterebilir ve onların fikirlerini dinleyebilirsiniz.

Hepsinden önemlisi, çalın, çalın ve biraz daha çalın! Bunu yaparken eğlendiğinizden de emin olun! İster orkestra parçaları, ister geleneksel keman müziği veya pop şarkılar çalıyor olun, keman çalmak sizin için keyifli bir deneyim olmalıdır.

Siz de en kısa zamanda bu harika enstrümanı öğrenebilirsiniz! Superprof'un elektro keman dersleri veren öğretmenleriyle bir an önce tanışın ve vakit kaybetmeden elektro keman dersleri almaya başlayın! Tekrar söyleyelim: akustik kemanı bilenler için elektro keman çok daha kolaydır! Dolayısıyla zaten akustik keman çalmayı biliyorsanız çok yakın zamanda elektro kemanı öğreneceğinizden de emin olun...

İyi şanslar!

Keman öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 vote(s)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!