Herkes müziği sever. Peki siz?

Gençlerin çoğu bir müzik aleti çalmayı öğrenir, ancak bunların çok azı bir orkestra, topluluk veya solo konser performansının bir parçası olarak seyircilerin önünde enstrümanlarını çalma fırsatı elde eder.

Çoğu insan bir enstrümanı çok zor olduğunu düşündükleri için öğrenmek istemez. Keman, tabii ki öğrenilecek en popüler enstrüman değildir. İnsanlar genelde piyano veya gitar çalmayı keman çalmaya tercih ediyor.

Bununla birlikte, sanılanın aksine, kemanlar çok daha erişilebilirdir. Çok uygun bir fiyata keman alıp kemancı olma yolunda harekete geçebilirsiniz.

Peki bir keman edindikten sonra nasıl çalınacağını nasıl öğreneceksiniz?

Müzik derslerinin gerçekten size göre olduğuna inanmıyorsanız, keman öğrenmeye çalışan ve yetişmekte olan kemancılara yönelik birçok çevrimiçi kaynak olduğunu unutmayın.

Keman dersleri İstanbul gibi büyük şehirlerde daha çok bulunduğu için fiyat olarak da uygundur.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Keman Derslerinizi Çevrimiçi Almak

Keman öğrenmek istiyor ama geleneksel dersleri almak istemiyor musunuz?Müzik teorisinden ya da sıkı müzik öğretmenlerinden korkuyor musunuz? Öyleyse neden kendi kendinize keman çalmayı denemiyorsunuz? İnternet bunun için harika bir yoldur!

Çevrimiçi keman çalmayı öğrenmeyi seçerseniz, bir noktaya kadar kendi kendinize kaman öğrenebilirsiniz Bazı öğrenciler bunu yapsa da, keman çalmayı web kamerası derslerinde öğrenmek zor olabilir.

Kendi başınıza öğrenmek de daha bağımsız olmak için iyi bir yoludur. Her müzisyen bir dereceye kadar bağımsızlığa sahip olmalıdır. Doğaçlama yapmayı öğrenmek istiyorsanız, bu özellikle önemlidir.

Online olarak keman dersi almak çoğu zaman geleneksel keman derslerine oranla daha zevkli olabilir. Kaynak: Unsplash

Önünüzde notalar yokken içgüdüsel olarak kullanacağınız bazı önemli refleksleri öğrenebilirsiniz. Bu aynı zamanda keman müziği çalarken güven kazanmanıza da yardımcı olacaktır.
Ne zaman ve nerede öğrenmek istediğinizi de kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu, motivasyonunuza bağlı olarak hem bir avantaj hem de dezavantaj olabilir. Elbette, kendi kendinize öğrenmek her zaman motive kalmanıza yardımcı olabilir. Bir rutine veya ders programına uymak zorunda hissetmek sizi daha hevesli hale getirebilir. Ancak, bu aynı zamanda disiplini kolay bir şekilde elden bırakmanıza da yol açabilir.
Enstrümanınızın pratiğini yaparken, nasıl, ne zaman ve ne öğreneceğinizi seçebilirsiniz: parmaklarınızı düzgün bir şekilde yerleştirme, duruş, yayı nasıl tutacağınız, vibrato, vb. Bunlara ek olarak, öğrenmek istediğiniz müzik tarzları ve parçalarını da seçebilirsiniz.
Rock, klasik ya da caz müziğini tercih ediyor olsanız da, çevrimiçi tablature (Tab) bulabileceksiniz. Bu nedenle, kimin müziğini çalmak istediğinizden bağımsız olarak, ipuçlarımız size yardımcı olacaktır. Elektro keman öğrenmek isteyenler için de geçerli!

Çevrimiçi Keman Dersleriyle Çalmayı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Peki online olarak keman çalmayı nasıl öğrenirsiniz?

İnternet genellikle birçok farklı kaynakla doludur, ancak bazen iyi kaynaklar bulmak zor olabilir. "Çevrimiçi keman dersleri" veya "keman web siteleri" gibi anahtar kelimelerle arama yaparsanız, kesinlikle milyonlarca sonuçla karşılaşacaksınız.

Bir müzik aletini çevrimiçi olarak nasıl çalacağınızı öğrenmenin birkaç farklı yolu vardır. Bazı siteler size videolar ve sanal öğretmenler sunar. Bu, dersleri birkaç bölüme ayırmanıza yardımcı olur. Farklı bölümlerin farklı zorlukları vardır. Dersler genellikle aşağıdaki konuları kapsar.k
parmak yerleştirme
yay tekniğini kullanma
müzik okumayı öğrenmek
vibrato, pizzicato ve orta ve ileri düzey keman teknikleri
kemanınızın ayarlanması veya keman bakımına dair ipuçları

Öğretmen genellikle kendi kendine öğrenen bir müzisyendir, böylece neler yaşadığınızı tam olarak anlayabilirler ve size öğretirken hangi kısımları zor bulacağınızı bilirler. Dahası, müzik derslerinizde anlamadığınız bir şey olduğunda keman öğretmeni ile bile iletişime geçebilirsiniz.

Online keman dersleri, yüz yüze gerçekleşen keman derslerine göre daha az etkileşim sağlar. Kaynak: Unsplash

Ancak bazı kemancılar sadece YouTube videolarını izleyerek ve en sevdikleri şarkıları dinleyerek repertuarlarını genişletiyorlar. Keman çalmayı, profesyonel keman sanatçılarının öğrenmek istediğiniz parçaları nasıl çaldıklarını izleyerek ve tablatür (tab) ile birlikte takip ederek öğrenebilirsiniz. Ek olarak, bir şarkı çalmayı öğrenmek motive olmanın ve özgüveninizi geliştirmenin çok iyi bir yoludur.

Çevrimiçi keman çalmayı öğrenmenin kabusa dönüşmemesini sağlamak için işte size bazı tavsiyeler:
Düzenli olarak pratik yapın. Haftada en az bir kez pratik yapmanız önemlidir. Dersler arasında çok uzun zaman geçirirseniz, öğrendiğiniz her şeyi unutmaya başlayacaksınız.

Mümkün olduğunca sık pratik yapın. Yalnızca "düzenli" olarak değil, yapabileceğiniz her an pratik yapın. Bütün keman sanatçıları size pratik yapmanın mükemmelleştiğini söyleyecektir.

Keman parçalarını dinleyin. Kulağınızı eğitmek için bu enstrümanla çalınan müzikleri dinlemekten daha iyi bir şey yoktur. Söz konusu müzik dinlemek olduğunda aşırıya kaçmanın asla zararı olmaz!

Motivasyonunuzu asla kaybetmeyin. Motivasyon olmadan keman çalmayı öğrenirken hiçbir yere varamazsınız. Başlamadan önce kendinize birkaç önemli soru sormanız gerekir.

Çevrimiçi derslerin hiçbir zaman işinin ehli bir keman öğretmeninden bire bir alınan ders kadar etkili olamayacağını unutmayın.

Dinleyecek keman müziği arıyorsanız (Antonio Vivaldi gibi efsanelerden), sizin için kemanını adeta konuşturan sanatçıları listeledik:

YouTube Keman Kanalları

YouTube, internetteki video izlemek için en ünlü web sitesidir. Keman için müzik bulmada faydalı olmanın yanı sıra, milyonlarca keman öğretmeni video derslerini ve belirli şarkıları çalmak için ipuçlarını kanallarında paylaşabilir.

Youtube'da keman öğrenenler için sayısız kaynak vardır! Kaynak: Unsplash

Violin Lab Kanalı

Bu kanal, keman çalmanın çok çeşitli yönlerini kapsayan kaliteli videolar ve içerikler sunuyor. Çeşitli farklı çalma listeleri de var.İşte bazı örnekler:
Arşe
Yay Hareketi
Si Bheag Si Mhor
Keman Tutuşu
Keman Vibrato: Yavaş Harekette Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler
Spiccato
Schindler'in Listesi

StringClub

StringClub YouTube kanalı, keman, çello ve bas için bol miktarda tab sunuyor. Üye olun ya da olmayın, her seviyeden keman çalanlar için şarkıların bu basitleştirilmiş versiyonlarının keyfini çıkarabilirsiniz.
İşte mevcut şarkılardan bazıları:
How to Save a Life - The Fray
Shape of You - Ed Sheeran
Dangerous - David Guetta

Çevrimiçi Keman Dersleri İçeren Siteler

Ayrıca internette kendi evinizin rahatlığından ayrılmadan keman öğrenmek için pek çok site bulabilirsiniz.Bu web siteleri, müzik okullarının dijital versiyonları gibidir ve bazıları aylık veya yıllık abonelikler gerektirirlen, bazıları tamamen ücretsizdir.

Imusic-school

Imusic-school isimli web sitesi ilk çevrimiçi müzik okullarından biridir ve çeşitli müzik enstrümanları için dersler sunar (piyano, gitar, keman, vb.) Başlangıç seviyesi, orta seviye veya ileri düzey fark etmeksizin, herhangi bir öğrenci kaydolabilir ve seçtikleri dersleri alabilir.
Sitenin tek dezavantajı ücretli olmasıdır. Ancak ücreti mevcut video sayısına göre makul bir fiyattır.
Keman söz konusu olduğunda, Célia Picciocchi'nin keman çalmayı öğrenmekle ilgili 546'dan fazla videosu var:
Enstrümanı tutmak
Keman terminolojisi
Yayı kontrol etmek
Üçlü nota anahtarı
Yayı tutmak
Pizzicato
Vuruşlar / ölçüler
Dinlenme / duraklamalar
Sol el tekniği
Birkaç dizede alıştırmalar

Çalmayı öğrenebileceğiniz birkaç şarkı da vardır:
Milo
Thanh
Une Petite Valse
A'daki Blues
Tatlı Sue
Tintinnabulum
Ornicar

Endişelenmeyin! Her seviye için dersler veriyorlar. Keman çalmakla ilgili bilmeniz gerekenleri yakında öğreneceksiniz. Müzik teorisi, parmakları düzgün yerleştirmek, ritim, nota anahtarı ve daha bir sürü şey.... Bir öğretmenle müzik teorisini öğrenirseniz, yakında notalar okuyabileceğinize emin olun.

Violinonline.com

Bu site yeni başlayanlar için keman eğitimene odaklanır ve keman öğrenmek isteyenler için gerekli egzersizlerin de dahil olduğu birçok ek kaynak içerir. Sitede öğrenecek çok şey var. Özellikle:

Bir kemanı akort etmek
Sağ elinizi ve yayınızı konumlandırma
Boyun ile ilgili notlar
Vibrato
Pizzicato
Glissando
Yay teknikleri

Keman öğrenmeyi kafanıza koyduysanız sizi durduracak hiçbir şey yoktur! Siz de en kısa zamanda bu harika enstrümanı deneyimlemeye başlayabilirsiniz... Kaynak: Unsplash

Violinist.com

Keman çalmayı öğreniyorsanız, bu site de oldukça yararlı olacaktır. Öğretmenlerden çeşitli teknikleri gösteren bol miktarda kaynağa sahiptir.

Bunun yanı sıra, yaşadığınız bölgede size yakın bir müzik okulu ya da çok sayıda keman öğretmeni yoksa online keman dersleri almayı da düşünebilirsiniz. Şanslısınız ki Superprof çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da yanınızda!

An itibariyle Superprof üzerinde ders vermekte olan 450'ye yakın keman öğretmeni vardır. Bu öğretmenlerin birçoğu kemanı online olarak öğretmeyi de tercih etmektedirler. Dolayısıyla, sitemizi ziyaret edebilir ve "keman" anahtar kelimesiyle öğretmenleri listeledikten sonra "online" seçimini yapıp sonuçları filtreleyebilirsiniz.

Superprof üzerinde online keman dersleri için ortalama ücret 80 TL olarak görülse de fiyatlar 30 TL'den 200 TL'ye kadar değişiyor. Yani fiyat çeşitliliği işinize oldukça yarayabilir!

Online keman dersi almanın bir diğer avantajı ise yaşadığınız yerin sizin için bir engel teşkil etmekten çıkıyor olmasıdır, bu da özellikle kendisine yakın bir yerde keman öğretmeni bulamayanlar için çok büyük bir avantajdır.

İlk etapta online olarak keman öğrenme fikri size yeterince cazip gelmeyebilir ya da bunu imkansız olarak değerlendirebilirsiniz. Ancak birçok dalda yüz yüze eğitimi bir kenara bırakıp online eğitime geçmeye başladığımız şu dönemlerde, bu fırsatı yeni bir müzik enstrümanı öğrenmek için kullanabilirsiniz!

Üstelik, Superprof öğretmenlerinin neredeyse hepsi ilk derslerini ücretsiz olarak vermektedir. Bu da demektir ki öğretmeninizle online olarak ilk dersi bitirdikten sonra yola devam edip etmeyeceğinize daha rahat karar verebilirsiniz...

Şimdiden kolaylıklar diliyoruz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!