Yeni bir dil öğrenmek isteyenler için en hızlı öğrenme yolu günlük tekrar ve dile maruz kalmaktır. Bu şekilde en kısa sürede kendinizi İngilizce konuşulan her ortamda rahatça ifade edebilir hale gelirsiniz.

CV'nizde iki dilli olduğunuzu belirttiğinizde çok farklı kapılarının size aralandığını göreceksiniz.

Okulda görülen İngilizce dersleriyle bu seviyeye ulaşmak oldukça zordur. Dil becerilerinizi geliştirmek için her gün mutlaka İngilizce konuşmalar dinlemeniz, konuşma pratiği yapmanız, ve kültürü iyice tanımanız gerekiyor. Bunun yanında İngilizce özel ders de yararlı olabilir.

Aşağıda İngilizce seviyesini artırmak isteyenler için birkaç öneride bulunduk.

eğer çok yoğun çalışıyorsanız ve bir yerde ders almaya vaktiniz yoksa ingilizce online eğitim alarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

İngilizce Konuşlan bir Ülkede Okuyun

Konuşma becerilerinizi geliştirmek ve akıcı bir İngilizceye sahip olmak istiyorsanız, Birleşik Krallık, Amerika, Avustralya veya Kanada'ya seyahat etmeyi düşünebilirsiniz. Gelecekteki kariyeriniz için İngilizcenizi ilerletmek istiyorsanız, her gün İngilizce kelimeler ve ifadeler duyabileceğiniz bir toplumun içinde vakit geçirerek gramerde ustalaşmanız ve akıcı bir şekilde konuşmayı benimsemeniz çok daha kolay olacaktır. İki dilli olabilmek için genellikle bu tür imkanlara sahip bir yerde en az 6 ay yaşamak tavsiye edilir.

Yurtdışında İngilizce öğrenmek için İngiliztere'deki üniversitelere başvurun.
Cambridge Üniversitesi kampüsü. |Kaynak: Pixabay

İngilizce konuşulan bir yerde zaman geçirmek sadece yeni arkadaşlar edinerek sosyal çevrenizin genişlemesine yaramaz, aynı zamanda İngilizce düşünmeye başlamanızı da sağlar, ki bu da dil ediniminin en büyük göstergelerinden biridir. Örneğin bir sabah kalkıp kendi kendinize “I’m going to have a shower” dediğinizi fark edebilirsiniz. İşte o zaman işler yolunda gidiyor ve iki dilli olmaya doğru adım adım ilerliyorsunuz demektir.

Bir süre sonra rüyalarınızı da İngilizce görmeye başlarsınız. Eğer her gün dille iç içeyseniz bu aşamaya gelmek genelde 3 haftadan 3 aya kadar sürüyor.

Kelime dağarcığını geliştirmek ve telaffuzu düzeltmek ise 6 ila 9 ay arasında bir yerde yavaş yavaş gerçekleşir. İngilizce yazıldığı gibi okunmadığı için telaffuz anlamında bazen zorlayıcı bir dil olabiliyor.

İngilizce öğrenmenin altın çağı diye bir şey yoktur. Dil becerileri bir günde unutulup gitmez. Aslında, dinleme becerilerinizi geliştirir, İngilizce konuşur ve boş zamanınızı İngilizce dilbilgisi kurallarını inceleyerek geçirirseniz, İngilizce konuşmayı her yaşta öğrenmek mümkündür.

Ayrıca yurtdışında İngilizce öğrenmek için bir eğitim programına katılabilir ve gönüllü ev sahipliği yapan ailelerin yanında kalabilirsiniz.Düşünsenize İngilizce kursuna yazılıp Ingiliz bir aileyle yaşayacak, kültürlerini ve günlük yaşamlarını gözlemlemek için harika fırsatlar yakalayacaksınız. Her açıdan dile maruz kalmak, en hızlı dil geliştirme yöntemidir.

Erasmus gibi üniversite değişim programlarıyla öğrenciler bir sömestr veya akademik yıl geçirmek üzere Avrupa ülkelerine giderek kendi alanlarında tamamen İngilizce dersler alabiliyorlar. Üniversitenin yurtlarında kalabiliyor, oranın öğrencisi gibi her imkan ve faaliyetten yararlanabiliyorlar.

İngilizce Öğrenmek için Yurtdışında Çalışın

Eğer okumak için gitmek istemiyorsanız staj veya çalışma fırsatlarını gözden geçirebilirsiniz. Uygun bir vizeniz olduktan sonra İngilizce konuşulan bir ülkede ister kalıcı ister geçici işler bulmak imkansız değil.

Kendi bilgi, deneyim ve becerilerinize göre bir alan seçerseniz iş İngilizcesine dair terimleri de en doğru şekilde öğrenme imkanı bulabilirsiniz.

Birçok insan yurtdışında yalnızca fatura ve kiralarını ödemek için çeşitli işlerde çalışır. Sizin de asıl hedefiniz dile olabildiğince maruz kalmak ve İngilizce konuşulan ortamlarda bulunmak ise hangi işi yaptığınız çok da önemli değildir. Sıklıkla öğrencilerin tercih edildiği ve ileri İngilizce seviyesini mecbur görmeyen işlere başvurun. Fakat yine de yapacağınız bu geçici işte her gün mutlaka İngilizce iletişim kuracak biri olması gerektiğini de unutmayın. Fastfood satan yerler, mağaza veya sinemalar ilk akla gelen öğrencilere uygun örneklerdendir.

Yurtdışına Tatile Çıkın

Başka bir ülkeye taşınmak mali sebeplerle veya ailesel bağlar nedeniyle pek de kolay bir iş değildir. Fakat bu, yaşamak istediğiniz ülkelere tatile gidemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Mesela bir dahaki yaz tatilinizi Londra'da geçirebilirsiniz. Bütçenizi zorluyorsa İskoçya, İrlanda veya Galler de keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerle doludur. Tatilinizde aksanı dinlemek ve orada geçirdiğiniz zamandan en iyi şekilde yararlanmak için İngilizce konuşan bir rehberle kültürel manzaraları ziyaret etmeye odaklanın. Hazır oradayken telaffuzunuz üzerinde de çalışmalar yapabilirsiniz.

Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi öğrenmek için seyahat edin
İskoçya'dan muazzam bir manzara! |Kaynak: Unsplash

Yeterli bütçeye sahipseniz daha farklı ve ilgi çekici yerleri göz önünde bulundurabilirsiniz. İngilizce konuşulan bir çok ülke var ve daha az bilinen yerler genelde popüler yerlere göre çok daha uygun fiyatlıdır. Yani illa Londra veya New York’a gideceksiniz diye bir kaide yok.

 İngilizce Haber Dinleyin

Üç haber tipi vardır. Bunlar; yerel, ulusal ve küresel haberler olarak sınıflandırılabilir.  Dünyanın her yanından haberleri Sky News veya BBC gibi sitelerde İngilizce yayınlanan haberleri takip edebilirsiniz. 

Amerikan İngilizcesi öğrenmek için gazete okuyabilirsiniz.
Haberleri İngilizce kaynaklardan takip edin! |Kaynak: Unsplash

Birçok İngilizce öğretmeni öğrencilerine dinleme egzersizi olarak İngilizce haber yayınlarını dinletmeyi tercih eder. İngilizce haber dinleyerek hem farklı aksanları karşılaştırma imkanı bulur hem de farklı ülkelerin aynı haberleri nasıl sunduğunu gözlemleyebilirsiniz. 

Yeni duyduğunuz ifadeleri sesli bir şekilde tekrar edebilir, aksan ve tonlamayı taklit ederek çalışabilirsiniz. Başlangıçta tamamını anlamayı beklemeyin, ana fikrini anlasanız yeter.

Zamanla dinleme becerileriniz gelişecek ve anlama oranınız da artacaktır.

Telefonunuzdan İngilizce Dersler Dinleyin

Bir şeyler yaparken veya bir yere giderken arabada olur otobüste olur telefonunuza indirdiğiniz İngilizce ders anlatım videolarını izleyebilir veya ilginizi çeken podcastleri dinleyebilirsiniz. 

Bu tür video ve podcastleri sabahları zihniniz açıkken dinlemeniz daha yararlıdır çünkü daha rahat odaklanabilir ve denilenleri anlayabilirsiniz.

İngilizce radyo istasyonları ve online kaynaklar sayesinde günümüzde İngilizceyi duyarak öğrenmek için İngilizce konuşulan bir yerde yaşama zorunluluğu da kalmadı. 

 İngilizce Film ve Diziler İzleyin

Gün geçtikçe daha çok sinema salonu yabancı filmleri orijinal dilinde vermeye başlıyor. Dublajdan elinizden geldiğince kaçınmaya çalışın. Tabi daha önceden dublajlı film izlemeye alıştıysanız aktörlerin gerçek sesi size biraz garip gelebilir. 

İngilizce öğrenmek için film izleyin
Dilinizi geliştirmenin en eğlenceli yolu İngilizce dizi ve filmler izlemektir. |Kaynak: Pixabay

Bu olay sizi zorlarsa beğendiğiniz türde, sesini daha önce dublajlı duymadığınız aktörlerin oynadığı, İngiliz İngilizcesi veya Amerikan İngilizcesi aksanlarında yeni bir dizi seçerek izlemeye başlayabilirsiniz.

İki dilli olduğunuzda artık hiç bir konuşmaya Fransız kalmayacaksınız (tabi aslen Fransız değilseniz).

Ingilizce öğrenmek için film tavsiyeleri arıyorsanız Netflix hesabınızdan veya başka bir film sitesinden mutlaka düzenli olarak film veya dizi izleyin ve size yardımcı olması için Türkçe ya da İngilizce altyazıyı açın.

Gençlik Kitaplarıyla İngilizcenizi Geliştirin

Harry Potter veya Twilight’ı mutlaka duymuşsunuzdur. Eğer bu serilerinin kitaplarını okuduysanız bir kere de orijinal dili İngilizce olarak okumaya ne dersiniz? Kitapların yeni yayınlandığı zamanlarda Harry Potter fanları kendi dillerine çevrilmesi için aylarca beklemek zorunda kalırdı. Buna dayanamayan sabırsız fanlarsa İngilizcesini alır ve satış rekorlarına katkıda bulunurlardı. Yine benzer şey Grinin 50 tonu serisinde yetişkinler tarafından yapıldı. 

Devamlı yeni kitaplar ve seriler yazıldığından ve İngiliz  ve Amerikan edebi tarihinde de ilginizi çekecek birçok seçenek bulunduğundan, kelime dağarcığınızı ve okuduğunu anlama becerilerinizi geliştirmek için İngilizce kitaplar okumak eşsiz bir değere sahiptir. 

Bu şekilde İngilizce öğrenmek isteyenler için gençlere yönelik yazılan kitaplar daha çok tavsiye edilir çünkü bu tarz kitaplarda diğer türlere göre daha sade ve anlaşılır bir dil kullanılır. Ayrıca bu kitapların tamamı sadece aşkla ilgili de değil! Korku, fantezi ve tarih gibi hangi alana ilginiz varsa ona göre bir gençlik romanı bulabilirsiniz.

Skype'tan İngilizce Konuşabileceğiniz Arkadaşlar Edinin

Daha önce okulda mektup arkadaşı projelerinden birine katıldıysanız ne demek istediğimizi anlamışsınızdır. Skype arkadaşlığı da mektup arkadaşlığına çok benziyor tek farkı daha hızlı iletişim kurabilme imkanı! 

Modern teknolojinin sunduğu sonsuz imkanlar sayesinde Skype üzerinden birçok yeni yabancı arkadaş edinebilirsiniz. 

Sosyal medya platformları İngilizce sohbet edebileceğiniz arkadaşlar bulmak için oldukça uygun yerlerdir.

Facebook’tan İngilizce öğrenmek isteyenlere yönelik gruplara üye olabilir ve o gruplardan tanıştığınız kişilerle iletişime geçerek muhabbeti başlatabilirsiniz. Haftada 1 saat de olsa yazışmanız veya canlı sohbet etmeniz ikiniz için de oldukça yararlı olacaktır. 

İngilizce Organizasyonlar ve Klüplere Katılın.

Yabancı ülkelerden Türkiyeye çeşitli sebeplerle yaşamaya gelen kişiler iletişim kuracak birilerine ulaşma ve sosyal çevresini genişletme yöntemi olarak zaman zaman sosyal medyada gruplar kurar. Bu kişiler için çoğu zaman Türkçeyi öğrenmek pek de kolay değildir.

Bu gruplar çeşitli aktiviteler üzerine şekillenmiş de olabilir örneğin; pastacılık, örgü veya okuma kulübü gibi. Bu tarz kulüplerle yeni bir hobi edinirken aynı zamanda İngilizce konuşabileceğiniz kişilerle tanışma fırsatını da yakalayabilirsiniz. Ortak sevdiğiniz bir şey hakkında fikir alışverişi yapabiliriz birbirinize tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Ayrıca Türkçe öğrenmek isteyenlere de aynı şekilde yardımcı olabilirsiniz. 

Tatil günlerinde kulüp arkadaşlarınızla piknik veya bowling gibi aktiviteler düzenleyerek iletişiminizi artırabilirsiniz. 

Olabilidiğince Erken Başlayın

Evet yabancı bir dil öğrenmek her yaşta mümkündür. Yani üniversiteden mezun olduktan sonra bile bu işe girişebilirsiniz. Bazıları ne yazık ki sırf geç kaldığını düşünerek İngilizce öğrenmeye hiç çabalamıyor. 

Öte yandan çocuğunuzun ilerde sıkıntı çekmesini istemiyorsanız, ortaokula geçmeden okul dışında İngilizceyle meşgul olacağı bir aktivite edindirmelisiniz. Aslında İngilizce eğitimine nekadar erken başlarsanız o kadar etkili ve kalıcı olacaktır.  

Çocuklar 3-4 yaşlarından itibaren şarkılar, çizgi filmler ve masallar yoluyla İngilizce duymaya ve duyduklarını anlamlandırmaya başlayabilir. 7-8 yaşlarında kendileri İngilizce oyun kurabilir ve telaffuzlarını düzeltebilirler. 10-12 yaşlarında İngilizce şiir ve şarkı yazabilir ve okul gösterilerinde sunabilirler! 

İngilizce öğrenmeye başladığınıza göre Quizlerle kendi seviyenizi test edin ve TOEFL & IELTS gibi sınavlara girin. 

İngilizce öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 vote(s)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.