İngilizce öğreniyorsanız ve İngilizce dil becerilerinizi geliştirmek konusunda ciddiyseniz, o zaman kesinlikle klasik bir İngilizce sınıfından sıyrılıp İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim almanızın vakti gelmiş demektir.

Yabancı bir dil öğrenmenin en iyi yöntemi dil banyosu / daldırmadır. Tabii ki ülkemizde bir yabancı dil kursuna katılarak ya da özel ingilizce dersleri alarak da yeterliliğinizi artırabilirsiniz. Ancak İngilizce konuşulan bir ülkede İngilizce öğrenmenin yerini hiçbir yöntem tutamaz.

Öğrenme ortamı ve öğretim stratejileri kesinlikle öğrenciler için motivasyon ve dil gelişiminde önde gelen faktördür. Bu yöntem İngilizce öğrenenler için dilde sağlam bir temel sağlar ve öğrencilere İngilizce'de yetkin bir şekilde iletişim kurabilmeleri konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerileri kazandırır. Ancak geleneksel İngilizce dil eğitiminin güçlü yanlarına rağmen, İngilizce konuşmak dil eğitiminden fazlasını gerektirir. Ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizceyi etkili ve akıcı bir şekilde öğrenebilmeleri için İngilizce konuşulan ülkelerde biraz zaman geçirmeleri gerekir. Bu tecrübe onların sınırlı İngilizce dil becerilerini üst düzey dil yeterliliğine dönüştürmelerini sağlayacaktır. Hızlı çözümlerden birisi de ingilizce online eğitim almak olacaktır.

Geleneksel bir eğitim alırken, fiziksel olarak dersten ayrıldığınızda İngilizce gelişiminiz de durur. Ancak yurtdışında İngilizce konuşulan bir ülkede yaşadığınızda, İngilizce öğretme fırsatları her yerdedir ve hızla öğrenirsiniz. Bu strateji, ikinci dil edinme konusunda ciddi olan ve süreci hızlandırmak isteyen uluslararası öğrenciler için gerçekten değerlidir.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İngilizcenin Farklı Türleri

İngilizce konuşanlar hiçbir zaman birbirinden tamamen farklı iki dil oluşturmayı hedeflemediler. Zaten şimdi bahsedeceğimiz üzere, ikisi birbirinden çok da farklı değil. Özünde, yerli Amerikalılar ve İngilizler, dillerinde zamanla ortaya çıkan küçük ayrılıkların farkına varmaya başladılar. Bunlar, birçok etkileyici faktörden kaynaklanmış olabilir, örneğin: çevre (yani farklı doğa, fauna, flora, vb.), komşu ülkeler ve kendi kelime hazinesi buna örnek olabilir.

Amerikan ve İngiliz vatandaşları birbirlerini kesinlikle anlayabilir. Bununla birlikte ortaya çıkabilecek farklılıklar yanlış anlaşılmaya değil bol bol kahkahaya neden olacak şeylerdir.

Kanada'da İngilizce öğrenirken Amerika'ya seyahat eden çok fazla kişi vardır!

Amerika bayrağı sahil bisiklet
Amerika'da birçok yabancı dil kursu bulunur. | Kaynak: Unsplash

Örneğin, Amerikalı meslektaşınızın önemli bir iş konuşmasına 'lift'te devam etmesini rica ettiyseniz, size biraz şaşkın bakabilirler.Çünkü onlar için asansör  “elevator” demektir.

Grammarly'den edindiğimiz bilgiye göre, "Amerikan ve İngiliz İngilizcesi arasında görünen birçok yazım farklılıklarından bir insan sorumluydu: Noah Webster!  Evet, Merriam-Webster Dictionary aklınıza geldiyse, aynı kişiden bahsediyoruz! Webster, Amerikalıların yalnızca politik olarak değil, sözlüksel anlamda da bağımsız olması gerektiğine inanıyordu.

Örnek vermek gerekirse, colour, armour ve humour gibi bazı İngiliz kelimelerde Amerikan versiyonlarına kıyasla fazladan bir U olduğunu fark edeceksiniz. Ek olarak, Amerikan İngilizcesi kelimeleri İngiliz -ise yerine -ize ile bitirir. İngiliz İngilizcesindeki kelimelerde bu tam tersidir.  Ayrıca, İngiltere İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi arasında dilbilimsel farklılıklar da bulunur.

British Council resmi sitesinde bu farkları size açıklayacak mini videolar olduğunu da hatırlatalım.

Amerika'da İngilizce Öğrenmek Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) en yaygın kullanılan dil İngilizce'dir, ancak bu devasa ve çok uluslu kıtada başka birçok dil de konuşulmaktadır. 240 milyon kişinin İngilizce konuştuğu bilinirken, 40 milyondan fazla kişinin ana dili İspanyolca’dır. Ek olarak, Çince, Tagalogca, Vietnamca, Arapça, Fransızca, Korece, Rusça ve Almanca gibi dillerin de ilk 10 dil arasında yer aldığı biliniyor.

  • Amerika, 50 eyaletten oluşan bir ülkedir. Bu eyaletler 4 bölgeye ayrılabilir; Kuzeydoğu, Ortabatı, Batı ve Güney.
  • Kuzeydoğu’da, New York, New Jersey ve Rhode Island görülmeye değerdir.
  • Ortabatı, Ohio, Michigan ve Kansas'ı bulacağınız bölgedir.
  • Güney, Florida, Georgia, Mississippi ve Texas,
  • Batı, Kaliforniya, Arizona, Alaska ve New Mexico'yu kapsar.

Birleşik Krallık’ta olduğu gibi, ABD'deki insanlar ülkenin her yerine dağılmıştır. Büyük şehirlerde yaşayan insanların yanı sıra küçük kasabalarda da yaşayanlar vardır. Bununla birlikte, Amerika’da görmek istediğiniz her yere hızlıca ulaşabilmeniz mümkündür. Ancak, Amerika’ya ilk kez seyahat edecekler, ülkenin doğusundan batısına gitmenin çok uzun sürebileceğini göz önünde bulundurmalı ve nereleri gezmek istediklerine karar vermelidir. Aynı durum, Avustralya'da İngilizce öğrenenler için de geçerlidir.

ABD seyahatinizi planlarken, dil ve kültür hakkında mümkün olabilecek en fazla şeyi öğrenmek için zaman harcamalısınız. Yurt dışında yaşamanın dil öğrenimindeki avantajlarından faydalanabilmek için kendinize belirli hedefler koymalısınız. Çünkü çoğu zaman öğrenmenize rehberlik edecek bir İngilizce öğretmeniniz veya dil programınız olmayacak.

Konuşma, dinleme ve anlama becerilerinizden tamamen siz sorumlu olacaksınız.

Amerika Birleşik Devletleri'nde İngilizce Öğrenmenin Faydaları

İngilizce yeterliliğinizi geliştirmek, İngilizce konuşulan bir ülkeye yapılacak herhangi bir yurtdışı seyahatinin temel hedefidir. Bu konuda gerçekten hırslıysanız, dil öğreniminizde çok hızlı bir gelişmeye hazırsınız demektir.

ABD'de İngilizce Öğrenmenin Faydaları ve İpuçları

ABD, çok sıcakkanlı ve misafirperver insanlarla dolu güzel bir ülkedir. Çekingen olmayı bırakıp yerel halkla ne kadar fazla iletişim kurarsanız o kadar faydalıdır. Sadece dinleyerek bile anlama ve telaffuz becerilerinizi geliştirebileceğinizi unutmayın. Günün 24 saati İngilizce’ye maruz kalacağınız için bunu bir oyun olarak görmek ve olabildiğince fazla konuşma pratiği yapmak önemlidir. Daha önce de altını çizdiğimiz gibi, ABD çok kültürlü ve çok dillidir, bu nedenle temel İngilizce bilginiz olsa bile, size iletişim kurmanızda yardımcı olabilecek pek çok insanla karşılaşabilirsiniz.

ABD muhteşem doğal ortamlar, şehirler ve plajlarla doludur. Turlara katılabilir veya bu güzellikleri kendi başınıza keşfedebilirsiniz. Her hâlükârda, İngilizce iletişiminizi geliştirmek için birçok fırsatınız olacak. Bir noktada İngilizce becerilerinizi o kadar çok kullanacaksınız ki, dil ve kelime bilgisi eksikliğinizin nerede olduğunu da kolayca tespit edebileceksiniz.

Amerika bayrağı
Amerika'da İngilizce öğrenmek çok etkili bir yöntemdir! | Kaynak: Unsplash

Bu da var olan problemleri çözebilmeniz için size imkan tanıyacaktır. Anadili İngilizce olan kişiler nereden geldiğinizi merak edecekler; bu nedenle kültürler arası bir alışverişte bulunma şansına da sahip olacaksınız. Ana dili İngilizce olmayan kişilerle bile size tuhaf gelen birtakım Amerikan geleneklerini tartışabileceksiniz.

İngiliz aksanına ayrı bir ilginiz yoksa, Amerika tam sizlik!

ABD'de Dil Öğrenimi

Amerika gerçekten çok büyük! Peki nereden başlamak gerek? Amerika'ya gitmenin iyi yanı, konu İngilizce öğrenmek olduğunda seçeneklerin sınırsız olmasıdır. Seyahat etmek isteyebileceğiniz en popüler yerlerden birisi olan Diego bölgesinde sizler için birkaç kurs seçtik.

  • Yer: Connect English Language Institute - Mission Valley, San Diego

Kurs: English Max Course

Tür: Yarı zamanlı - 18 saat/hafta

Süre: 1-52 hafta

Yaş: 16+

Ek bilgi: Connect English MAX programları yoğun bir akışa sahiptir. Öğrenciler, konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerine odaklanır ve bu alanlarda nasıl dikkatli olacakları öğretilir.

  • Yer: Connect English Language Institute - Mission Valley, San Diego

Kurs: English Focus Course

Tür: Yarı zamanlı - 12 saat/hafta

Süre: 1-24 hafta

Yaş: 16+

Ek bilgi: Connect English Focus programları yoğun bir ilerlemeyi hedefler. Öğrenciler dört temel dil becerisinde uzmanlaşır.

  • Yer: Connect English Language Institute- San Diego (Pacific Beach Campus), San Diego

Kurs: English Max

Tür: Yarı zamanlı - 18 saat/hafta

Süre: 1-52 hafta

Yaş: 16+

Ek bilgi: Connect English MAX programları yoğun bir akışa sahiptir. Öğrencilere birçok alanda beceri kazandırmayı hedefler.

Uluslarası öğrenci buluşma
Çok kültürlü bir ülke olan Amerika'da, kendinizi asla yalnız hissetmezsiniz! | Kaynak: Unsplash
  • Yer: Language Studies International (LSI): San Diego, San Diego

Tür: Kısmi/Tam zamanlı-20 saat/hafta

Süre: 1-4 hafta

Yaş: 40+

Kurs süresi: 1-4 haftalık programlar

Ek bilgi: Karma yaş sınıfları vardır. Haftada 3 gün ders verilir. “Ruhu genç” olan tüm yetişkin öğrenciler bekleniyor! Ayrıca, sosyal aktiviteleri de konuşma ve dinleme becerilerinin gelişmesi adına son derece çeşitlidir.

Gördüğünüz gibi, Amerika'da İngilizce öğrenimi söz konusu olduğunda seçenekleriniz sonsuzdur! Bütçeniz için en uygun kursu bulup kaydolabilirsiniz...

Başarılar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!