"Yurtdışında eğitim almanın faydaları sonsuzdur." -Michelle Obama

Kendinizi yurtdışında yeni bir maceraya atmanın hayallerini mi kuruyorsunuz? Yalnız değilsiniz, dili yabancı bir ülkede öğrenmenin önemini kavramış herkes bu hayali kurup gerçekleştirmek için çabalıyor. Etkili çözümlerden birisi ise ingilizce online eğitim almak olacaktır.

İngilizceyi her yönüyle öğrenmek isteyen her öğrenci, İngilizce’nin konuşulduğu bir ülkye gitme planı yapıyor. Geleneksel İngilizce dil eğitiminin güçlü yanlarına rağmen, İngilizce konuşmak dil eğitiminden fazlasını gerektirir. Ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizceyi etkili ve akıcı bir şekilde öğrenebilmeleri için İngilizce konuşulan ülkelerde biraz zaman geçirmeleri gerekir. Bu tecrübe onların sınırlı İngilizce dil becerilerini üst düzey dil yeterliliğine dönüştürmelerine fırsat sağlayacaktır.

Yurtdışında İngilizce öğrenmek, eğitici ve kültürel açıdan zenginleştirici bir seyahat deneyimi olmakla kalmaz, aynı zamanda dili daha derinden anlamak isteyen öğrenciler için çok büyük fırsatlar sağlar.

Yabancı dil öğrenen bir öğrenci olarak kendinizi o dilin konuşulduğu ülkelerin diline ve kültürüne açtığınızda, okuryazarlık becerilerinizi ve dil gelişiminizi büyük ölçüde artırabilirsiniz. İngiltere'de İngilizce öğrenmek, İngilizce’yi benimsemenizi sağlar ve dilde daha akıcı olabilmeniz için size ilham verir.

Bu nedenle, sizlere İngilizce öğrenenlerin seyahat etmeyi ülkelerin başında gelen İngiltere ile ilgili bilgi vereceğiz.

O zaman London is calling!

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Birleşik Krallık Hakkında Temel Bilgiler

Hayatınızın bir dönemini yabancı bir ülkede dil öğrenimine adamaya karar vermeden önce, ülkenin gelenekleri ve kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmeniz çok önemlidir. Birleşik Krallık, 66,9 milyon civarında nüfusu ile nüfus yönünden Avrupa'nın üçüncü büyük ülkesidir. Birleşik Krallık ve Avrupa'nın en büyük şehri olan Londra, 8,7 milyondan fazla nüfusa sahiptir ve ırk çeşitliliği ile tanınır; Londra dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biridir.

Dünya çapından öğrenciler
İngiltere'de farklı kültürlerden gelen pek çok öğrenci vardır. | Kaynak: Unsplash

Birleşik Krallık'ın 4 ülkeden oluştuğunu da not edelim: İngiltere, Kuzey Adası, İskoçya ve Galler. Dört farklı ülke, kültür ve milletin oluşumu, Birleşik Krallık'ı gerçekten ziyaret edilesi bir ülke haline getiriyor.

Birleşik Krallık'ta yer alan dört ülke hakkında kısa bilgilere gelelim…

 • İngiltere, 55 milyondan fazla nüfusuyla yüzölçümü ve nüfus bakımından en büyük ülkedir. İngiltere'nin resmi dili İngilizce'dir ve yaygın olarak konuşulan dil 'İngiliz İngilizcesi'dir.
 • Kuzey İrlanda, alan ve nüfus bakımından Birleşik Krallık'taki en küçük ülkedir ve Birleşik Krallık'ın toplam alanının sadece %2,8'ini oluşturmaktadır. Başkenti Belfast'tır, İrlandalılar İrlandaca ve/veya İngilizce konuşurlar.
 • İskoçya yaylaları, golfü ve ünlü viskileriyle tanınır. Toplam nüfusu 5,4 milyondan fazla olan İskoçya, Birleşik Krallık'ta bulunan en kalabalık ikinci ülkedir. Yerlilerin çoğunluğu İngilizce konuşur; bununla birlikte, birkaçının hâlâ İskoçça ve Galce konuştuğu da bilinir.
 • Galler, 3,1 milyondan fazla nüfusuyla Birleşik Krallık'ta bulunan en kalabalık üçüncü ülkedir. Galler vatandaşları İngilizce ve Galce konuşur.

Daha önce, Amerika, Avustralya ve Kanada'da İngilizce öğrenmekten bahsetmiştik. Bu makalemizde ise, İngilizce konuşan geniş bir kesimin yaşadığı İngiltere’ye seyahatten bahsedeceğiz.

 • İngiltere, Kuzey ve Güney kültürüyle bilinir.

Örneğin İngiltere'nin kuzeyinde, Robin Hood'un memleketi Nottingham, Beatles'ın kurulduğu Liverpool ve ünlü futbol kulüpleri Manchester United ve Manchester City'nin evi Manchester gibi çeşitli şehirler dünya çapında bilinir ve ziyaret eden birçok turiste sahiptir.

Öte yandan İngiltere'nin güneyinde de birçok ünlü şehir vardır. Örneğin, Londra gerçekten dünyanın en popüler şehirlerinden biridir. Ayrıca, Shakespeare'in ilk oyunlarını sergilediği Globe Theatre'a da ev sahipliği yapar. Londra'dan günübirlik gezilerin favorisi ve tanınmış bir sahil kasabası olan Brighton ve Stephen Hawking, JRR Tolkien, Oscar Wilde gibi tüm zamanların en büyük isimlerinden bazılarını yetiştirmiş ünlü Oxford Üniversitesi'ni bulabileceğiniz Oxford da bu listeye dahildir.

Londra, Leeds, Manchester, Birmingham ve Glasgow gibi Birleşik Krallık'ın en büyük şehirlerinin her birinin kendine has bir çekiciliği vardır ve hepsi kendi başına büyüleyicidir.

Birleşik Krallık'ta İngilizce Öğrenmenin Faydaları

Güzel bir ülkeyi gezerken aynı zamanda İngilizce yeterliliğini geliştirmeyi kim istemez ki? İngilizce konuşulan bir ülkeye seyahat etmek, dil banyosu yöntemiyle dil öğrenmenin en kestirme yoludur.

Yabancı bir dile tam anlamıyla maruz kalmanız, sizi yeni bir kültürle tanıştıracak ve yerlilerin konuşmalarında ortaya çıkacak her türlü nüansı, ifadeyi ve tuhaf kelimeleri öğrenmenizi sağlayacaktır.

Amerikan aksanı ilginizi çekmiyorsa, İngiltere tam sizlik!

London eye ingiltere
London Eye, Birleşik Krallık'ın en popüler turistik yerlerinden bir tanesidir. | Kaynak: Unsplash

Peki Birleşik Krallık'ta  İngilizce öğrenmenin diğer avantajları nelerdir?

Sizler için İngiltere’de yaşarken kapsamlı bir İngilizce eğitimi almanın en önemli faydalarından bazılarını listeledik:

 • Uygulamalı Deneyim: En iyi öğretim yöntemlerini kullanıp yılların deneyimine sahip olan dil ​​öğretmenleri bile bir noktada eğitimlerini sınıfta tutar.  İngilizceyi diğer dil meraklılarıyla seyahat ederek ve tartışarak öğrenmek sizi çok daha akıcı bir hale getirir. Yine de, okulda alınan ingilizce ders öğrencilere akıcılık kazanmaları için gerekli olan temel ve gramer bilgilerini sağladıklarını söylemeliyiz. Yurtdışında dil öğrenmenin en yararlı yol olduğunu söylerken, bir öğrencinin dışarı çıkıp kendisine öğretilen İngilizce dil becerilerini kullanabilmesini ve dil yeterliliğini ana dili İngilizce olan kişilerle ilgisini çeken konularda tartışarak artırabileceğini ifade ediyoruz.
 • Farklı Kültürleri Tanımak: Farklı ülkelerden anadili İngilizce olan kişilerle konuşarak zaman geçirerek sınırlar aşılır. İngilizce öğrenenler, farklı kişiler tarafından konuşulan aksanları, ifadeleri ve kelimeleri dinlemek için daha fazla zaman harcar ve direkt olarak kendi anlayışını da geliştirir.
 • Okuma Becerilerini Geliştirmek: İngiltere gibi İngilizce konuşulan bir ülkede uzun bir süre geçirerek, okuma becerilerinizi çok büyük oranda geliştirebilirsiniz. Gittiğiniz bir restorantta menüye bakarak ya da bir müzede eser hakkında yazılmış bilgilere göz gezdirerek okuma ve yazma becerilerinizi sürekli olarak geliştirme fırsatına sahip olacaksınız.  Ancak en önemlisi, belirli dil becerilerinin neresinde eksik olduğunuzu görebilecek ve boşlukları doldurmak için hedefe yönelik çalışabileceksiniz.
 • Kelime Hazinesini Zenginleştirmek: Önemli kelimeler öğrenmek, İngilizce konuşulan bir ülkeye seyahat etmenin en doğal sonucu olacaktır. Yol işaretlerini okumak, en sevdiğiniz kafedeki menüyü gözden geçirmek ve yerel halkla sohbet etmek, sizlere yeni kelimeler keşfetme ve bunları hemen kullanma şansı verir. Ayrıca, ana dili İngilizce olan kişilerle belirli konularda tartışarak farklı bakış açıları ve belirli kelime gruplarını öğrenebilirsiniz.
 • Her Anın Bir Öğrenme Fırsatı Olması: Yurtdışında yabancı dil öğrenmenin en pratik faydalarından bir tanesi de öğrenmenin ara vermeden devam etmesidir. Ne kadar görmezden gelmeye çalışırsanız çalışın, İngilizcenin okuma, yazma, konuşma ve dinleme gibi becerilerini her zaman bilinçli veya bilinçsiz olarak kazanacaksınız; ana dilinizi de bu şekilde öğrendiğinizi unutmayın!

Avustralya'da İngilizce öğrenmek ister misiniz?

Oxford universite İngiltere
İngiltere'ye seyahat etmeyi planlayan herkesin Oxford'u gezmesini tavsiye ediyoruz! | Kaynak: Unsplash
 • Sanatını, Edebiyatını ve Müziğini Tam Olarak Kavrayabilmek: Yeni bir kültürün içine girdiğiniz noktada, o kültüre ait dili öğrenirken, sanat, edebiyat ve müzik gibi temel yönleri de zahmetsizce kavrayacaksınız. İngiltere'de İngilizce öğrenirken T.S Eliot veya Oscar Wilde okumak sizin için bir hobi haline gelebilir. Müzik konusunda ise İngiltere hakkında ne desek az gelir… İngiltere'den gelen büyük grupları ve müzisyenleri bir düşünün: Beatles, Rolling Stones, Adele, Oasis vb.

Bahsettiğimiz tüm noktalar, İngilizce öğrenenler için gerçekten çok değerli ve yararlı kazanımlardır. İngilizce öğrenmek isteyen herkesin bütçesi dahilinde Birleşik Krallık’ta hizmet veren bir dil kursuna yazılması çok büyük bir avantaj olacaktır.

Birleşik Krallık'taki İngilizce Öğrencileri İçin Öğrenme Fırsatları

İngiltere'de İngilizce öğrenmek için üç aylık bir tatil veya eğitim programının yeterli olmadığını mı düşünüyorsunuz? Endişelenmenize gerek yok, 3 ay bile size gerçekten çok büyük bir yeterlilik kazandırır.

Peki İngilizce öğreniminizi ilerletmek için hangi seçenekler var?

 • İngiltere'nin en büyük şehri olan Londra, seçenek olarak sunacağımız ilk şehirlerden bir tanesidir. Londra’da gerçekten geniş bir nüfus tarafından İngilizce konuşulur ve İngilizce öğrenmek isteyen herkes için ziyaret edilesi bir şehirdir.
 • Bir dil okulunda, uluslararası bir okulda, enstitüde veya üniversitede İngilizce konusunda uzmanlaşmış bir üst düzey eğitim programına kaydolabilirsiniz.
 • Potansiyel işverenlerinize İngilizce yeterliliğinizi gösterebilmek için İngiltere’de seçkin bir kurumdan sertifika alabilirsiniz.
 • Nitelikli bir okulda öğrenci değişim programına başvurabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, söz konusu İngiltere olduğunda İngilizce için seçenekleriniz çok bol!

Şimdi tek yapmanız gereken harekete geçmek...

Başarılar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!