İlerleyen zamanlarda Almanya'ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız zengin bir tarihi miras, Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer edinmiş yapılar ve kültürel açıdan benzersiz şehirlerle çevrelenmeye hazır olun!

Brandenburg Kapısı, Neuschwanstein kalesi, Bavyera Alpleri, Tuna Nehri (Avrupa'nın en uzun ikinci nehri), Köln Katedrali (Kölner Dom) ve bütün romantikliği ile Rothenburg size zamanda bir yolculuk yaptıracak… Bu cazibe merkezleri sizi Almanya'nın büyüsüne kaptıracak ve Almanya tarihi hakkında daha fazla bilgilenmek isteyeceksiniz.

Bahsettiğimiz yerlere ek olarak, Bremen, Leipzig ve Dresden gibi muhteşem Alman tarihi şehirleri de var. Almanya'daki seyahatiniz süresince müzeleri, Anıt Parkları ve mutlaka görülmesi gereken daha birçok yeri keşfetme şansınız olacaktır.

Varış noktanız yüksek ihtimalle nüfusa göre Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt, Stuttgart, Düsseldorf, Dortmund, Essen ve Leipzig şehirlerindeki havaalanlarından birisi olacaktır. Ancak seyahatinizi tek bir şehirle sınırlamamanızı tavsiye ediyoruz!

Bu makalemizde Almanya’ya seyahat etmek isteyenler için yararlı bilgiler vereceğiz.

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Almanya'da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Berlin Kulesi (Fernsehturm)

368 metre yüksekliğinki Berlin Kulesi, Almanya'daki en yüksek yapıdır. Aynı zamanda Avrupa'nın en yüksek 5 binasından da biridir. Fernsehturm, isminden de anlaşılacağı üzere bir TV sinyal kulesi olarak işlev görür ve Paris'teki Eyfel Kulesi gibi Berlin’de neredeyse her açıdan görülebilir.

The Berlin Tower, Fernsehturm Almanya
Almanca "televizyon kulesi" anlamına gelen Fernsehturm, Berlin'in simgesi olarak bilinir. | Kaynak: Pexels

1979'da Berlin Fernsehturm, Doğu Almanya'daki tarihi anıt statüsünü edindi. Berlin'in yeniden birleşmesinden sonra, kule birleşik ve demokratik bir Almanya'nın ulusal sembolü oldu. Bu kule, Brandenburg Kapısı veya Zafer Sütunu ile birlikte Berlin şehrini simgelemek için sıklıkla kullanılır.

Neuschwanstein Şatosu, Alman Harikası

Almanya’nın güneydoğusundaki eyalet olan Bavyera'da kayalık bir çıkıntı üzerinde bulunan bu kale, on dokuzuncu yüzyılda Bavyeralı II. Louis tarafından yaptırılmıştır. Bu Bavyera kralı, Şato’yu bir zarafet de katarak eski Alman kalelerinin stiline benzetmek istedi. Bugün Neuschwanstein Şatosu, Almanya'nın en çok ziyaret edilen anıtlarından biri ve büyülü bir peri masalı atmosferi ile en güzel yapılardan biridir.

Rothenburg'un Eski Kenti, Zamanda Donmuş Bir Yer

Rothenburg ob der Tauber, Bavyera'da yer alan eski Rotheburg kasabasında, küçük bir ortaçağ köyüdür.

Almanya'ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız sizi geçmişe götürme gücüne sahip bu şehre de uğramanız şarttır. Kasaba çok sayıda ortaçağ binasına ve iyi korunmuş bir geleneğe sahiptir. Romantik yol turunun kaçırılmaması gereken duraklarından biri de Rothenburg!

Münih Marienplatz

1158'de kurulan Münih şehir merkezindeki meydan Marienplatz, gezip görmek, Almanya’ya özgü hediyelik eşyalar satın almak ve yerel lezzetleri tatmak için mükemmel bir yerdir. Almanya'nın en güzel ve en uğrak yerleri arasındadır.

Münih Marienplatz'da ilginizi çekebilecek yerlerden bazıları şunlardır:

 • Ünlü kulesiyle eski neo-Gotik belediye binası,
 • Yine Neo-Gotik tarzda Marienplatz kilisesi,
 • Aynı zamanda şehrin amblemi olan Notre-Dame Katedrali,

Burası, birçok turistik mekanı ve aktiviteleriyle sizi epey ketiflendirecek ve meşgul tutacaktır.

Köln Katedrali

Kuzey Ren'de bulunan Köln Katedrali, Almanya'nın en çok ziyaret edilen anıtlarından biridir.

Belirgin bir Gotik tarza sahip bu dini yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde de yer alır ve Avrupa'da Hristiyan geçmişini en iyi simgeleyen yapılardan birisi olarak kabul edilir. 157 metre yüksekliğindeki Köln Katedrali, dünyanın en yüksek ikinci kilisesidir.

Köln Katedral gece manzarası
Gotik mimarinin başyapıtı olan Köln Katedrali'nin yapımına 1248 yılında başlanmış, 632 yıl sürmüş ve 1880 yılında hizmete açılmıştır. | Kaynak: Unsplash

Almanya'da Görülmesi Gereken Şehirler

Berlin Şehri, Almanya'nın Başkenti

Sadece kısa bir şehir turu için vaktiniz varsa, Berlin'i ziyaret etmenizi önerebiliriz. Berlin, Almanya'nın en büyük şehridir ve kültürel olarak Almanya'nın iyi bir temsilcisidir. Berlin’i ziyaret etmeniz Alman kültürüne iyi bir giriş niteliğinde olacağı gibi, Berlin, müthiş tarihi ile modern bir cazibe merkezidir.

Berlin'de ilginizi çekebilecek yerlerden bazıları şunlardır:

 • Brandenburg Kapısı’nı kesinlikle görmeye çalışın
 • Reichstag Sarayı'nı,
 • Berlin Duvarı Anıtı'nı,
 • Berliner Ferhsehturm’u ve
 • Berlin Katedrali'ni (Berliner Dom) ziyaret edin.

Şehrin keşfedilecek çok daha büyüleyici yerleri var ve her yeri ziyaret etmek bir günden fazla zamanınızı alacaktır.

Stuttgart, Alman Kültürünün Merkez Üssü

Baden-Württemberg'in başkenti Stuttgart, eski dünya cazibesini koruyan bir şehirdir. Şehir, güçlü bir ortaçağ, modern ama aynı zamanda çağdaş tarihi korumuştur. Büyük parkı veya efsanevi otomobil markasının gösteri merkezi olan Porsche sergisini de ziyaret edebilirsiniz.

Dresden, Almanya'da Sanat Şehri

Dresden, Doğu Almanya Saksonya'nın başkentidir ve kültürel, sanatsal ve tarihi turizmin merkezidir. Dresden, Alman mirasıyla dolup taşan bir yerdir ve Almanya seyahati süresince mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Dresden'de ilginizi çekebilecek yerlerden bazıları şunlardır:

 • Taschenberg Sarayı,
 • Frauenkirche (Protestan Kilisesi),
 • Yeşil kasa,
 • Moritzburg Kalesi.

Bu tarihi binalar uluslararası üne sahiptir ve yıl boyunca çevrelerinde birçok kültürel ve müzikal etkinlik gerçekleşir.

Münih, Bavyera'da Bir Bira Krallığı

Değişik biraları tatmaya meraklıysanız Almanya’ya gitmişken Münih’e de uğramanızı şiddetle öneriyoruz! Her yıl Eylül sonu / Ekim başında, Oktoberfest etkinliği ile dünyanın birçok yerinden turiste ev sahipliği yapan bu şehre özellikle Ekim ayında uğramalısınız!

Hamburg, Geleneksel ve Modernlik Arasında Bir Şehir

Almanya'nın kuzeyinde yer alan Hamburg, birçok turisti ağırladığı en büyük Alman limanına ev sahipliği yapmaktadır. İçindeki birçok kanal ile Hamburg, özellikle tarihi mirasını korurken bu tarihi eşsiz bir Alman modernliği ile birleştirmeyi başardığı için size Venedik'i hatırlatabilir.

Hatta birçok kişi tarafından genellikle Almanya'nın en güzel şehri olarak kabul edilir!

Düsseldorf, Orta Çağda Alışveriş

Düsseldorf, Ren tarafından ikiye bölünmüş bir şehirdir ve otantik bira fabrikaları ile ünlüdür. Şehir manzarası iki kısma ayrılır:

 • Binlerce bina ve mağaza ile modern şehir ve,
 • Eski liman ve 7 köprü gibi tarihi binaları olan geleneksel şehir.

Almanya'da Konaklama Seçenekleri

Almanya'ya Baltık Denizi, Kuzey Denizi, Konstanz Gölü çevresinde veya Elbe ve Tuna nehirlerinin yakınında bakın! Almanya, her bütçeye uygun birçok farklı konaklama seçeneği sunmaktadır.

Almanya hostes turist
Almanya'da değerlendirebileceğiniz pek çok otel seçeceğinin yanında özellikle genç turistlere hitap edecek pek çok hostel de bulunur. | Kaynak: Pexels

Konaklama için seçeceğiniz yer, tercihlerinize ve özellikle de bütçenize göre değişecektir. Dolayısıyla, seçiminizi yapmadan önce muhakkak nasıl bir oda istediğinize karar vermeniz ve seçenekleri bütçenize göre filtrelemelisiniz. Bununla birlikte, konaklayacağınız yerin şehir merkezine ve metroya yakın olması büyük bir avantaj olacaktır. Ancak genelde ödemeniz gereken ücretin de kalacağınız yerin konumuna göre değişeceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Sizler için konaklama konusunda temel kategorileri listeledik:

 • Standart Otel: 12m² / 16m² çift kişilik veya ikiz yataklı oda, banyo malzemeleri sunulmaktadır,
 • Ortalama Otel: tüm otel hizmeti ile çift kişilik oda 14m² / 18m²,
 • First Class Otel: Banyo malzemeleri, toplantı / konferans salonları, spor salonu ve restoran dahil tüm hizmetleri içeren 16m² / 22m² çift kişilik oda,
 • Lüks Otel: 24 saat resepsiyon, oda servisi, akıllı teknoloji, kasa ve diğer lüks hizmetler ile 18m² / 26m² çift kişilik oda veya süit.

Otellerin en büyük avantajı, kesinlikle hostel veya Airbnb gibi alternatif konaklama seçeneklerine kıyasla sunabileceği konfordur. Oteller maksimum konfor sunmak üzere tasarlanmıştır ve sunulan hizmetler Almanya'daki konaklama sürecinizi daha kolay ve rahat bir hale getirir.

Elbette, alternatif konaklama seçeneklerinin de birçok avantajı olabilir. Bunlardan en önemlisi ise, klasik bir otel odasının yarısı kadar ucuz olabilmeleridir.

Dolayısıyla, seçeneklerinizi olabildiğince çoğaltmaya ve bütçeniz dahilinde içinize en çok sinen yerde konaklamaya dikkat edin.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!