Almanya'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız tüm seyahatinizi karşılayacak kadar paranız olduğundan emin olmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Yeni bir yere seyahat ederken bütçenizi ayarlamak, gideceğiniz yerde karşılaşacağınız fiyatlar hakkında hiçbir fikriniz olmayacağı için zor olabilir. Özellikle paranız herhangi bir finansal planda organize edilmemişse bu durum, bütçeniz dışına çıkabileceğiniz durumlarda kalmanıza sebep olabilir. Sadece seyahatinizi karşılamak için değil; aynı zamanda seyahatiniz sırasında yapmak istediğiniz aktiviteleri de karşılamak için yeterli paranız olduğundan emin olmalısınız.

Almanya'da keyifli bir konaklama için seçenekleriniz neredeyse sonsuzdur ancak hangi şehri ziyaret ederseniz edin seyahatinizin keyfini çıkarmanız için iyi bir bütçeye ihtiyacınız olacaktır. Dolayısıyla seyahatinizin tamamını karşılayacak paraya sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Almanya birçok cazibe merkezi sunmaktadır:

 1. Berlin (başkent) ve müzeleri,
 2. Rothenburg ve masalsı mimarisi,
 3. Dresden ve klasik mimarisi
 4. Bremen ve deniz ve nehir arasındaki bağlantı
 5. Hamburg ve köprüleri
 6. Köln ve katedrali
 7. Hannover ve pazarları
 8. Münih ve Oktoberfest

Hayatınızın bir noktasında muhtemelen bir Alman şehrini veya turistik kasabasını ziyaret edeceğinizi aklınızda bulundurun, hatta belki orada bile yaşayabilirsiniz. Euro bölgesi dışında yaşıyorsanız ve TL gibi Euro dışında bir para birimi kullanıyorsanız turist fiyatlarının genellikle alışık olduğunuzdan çok daha fazla olduğunu fark edebilir ve gerçekte ne kadar harcadığınızı hesaplayarak kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Ancak Almanya'da seyahat etmenin maliyeti ucuz olmasa da çok abartılı da değil.

Almanya turistik kartlar
Almanya seyahatiniz için bütçenizi planlarken hediyelik için de belirli bir miktar para ayırmanız iyi olacaktır! | Kaynak: Unsplash

Bu yüzden paniğe gerek yok çünkü Almanya'da seyahat etmenin maliyeti Avrupa ülkelerindeki turizme kıyasla ortalamanın sadece biraz üzerinde. Bu makale, bütçenize ne ekleyeceğinizi bilmenize yardımcı olacak ve Almanya'da seyahat etmek için kaç Euro'ya ihtiyacınız olduğuna dair bir tahminde bulunmanıza yardımcı olacaktır.

Böylece Almanya'yı gezmeye gönül rahatlığıyla gidebilir, tek odağınızı Alman yemeklerini tatmak, Alman şarabı/Alman birası içmek ve finansal durumunuzu bozmadan ülkenin cazibe merkezlerinin tadını çıkarmaya çevirebilirsiniz.

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Almanya'da Konaklama Maliyetleri

Ucuz konaklama

Almanya'da özellikle kahvaltı dahil 30-35 € arasında 2 kişilik bir odanın tadını çıkarabileceğiniz kırsal kesimde fiyatlar aşırı değildir. Şehirlerde biraz daha pahalıya konaklamanız mümkündür. Ancak kısa süreli iş değişim programları ve Couch Surfing gibi seçenekler ücretsizdir ve bu nedenle genel olarak gecelik 0 - 35 € arasında bir bütçe ayırabilirsiniz.

Orta ve Üst Fiyatlı Konaklama ve Oteller

Bütçeniz biraz daha yüksekse çok daha fazla konfor, daha fazla rahatlık ve daha fazla hizmet alabilmek için daha fazla para harcayabilirsiniz. Şehrin sakinlerinden bir daire veya oda kiralayabileceğiniz Airbnb gibi uygulamalardan orta sınıf seçenekler mükemmel fiyatlara bulunabilir, ayrıca dışarıda yemek yerken paradan tasarruf etmenizi sağlayacak bir mutfağa erişiminiz olabilir.

Ancak oteller için daha yüksek bir fiyat ödersiniz elbette daha fazla mahremiyetiniz olur. Tercihinize göre çift kişilik oda (Doppelzimmer) isteyip istemediğiniz açıkça belirtilmelidir. Genel olarak, Almanya'da 2-3 yıldızlı bir otel yaklaşık 87 €'ya mal olabilirken, orta sınıf 4 yıldızlı bir otel gecelik yaklaşık 120 €'ya mal olabilir. 5 yıldızlı bir otelin geceliği yaklaşık 208 Euro'ya kadar çıkabilir.

Alman Yemekleri Ve Restoranlarının Fiyatı

Ortalama olarak Almanya'da yiyecekler oldukça uygun fiyatlıdır, özellikle de konaklamanız sırasında süpermarketlerden yiyecek satın almaktan ve kendiniz pişirmekten memnunsanız.

Süpermarket Fiyatları

Süpermarkette yiyecekler için bulabileceğiniz ortalama fiyatların genel bir listesi:

 1. Bir somun Ekmek: 1,3 €,
 2. Peynir: kg başına 9,9 €,
 3. Hazır paketlenmiş Salata: 0,9 €,
 4. Alps maden suyu şişesi: 0,4 € (1,5 l),
 5. Bir şişe Alman birası: 0,7 €,
 6. Bir şişe Alman şarabı: 4 €.

Almanya Restoranları

İyi bir aşçı değilseniz ve bütçeniz de fazlaysa Alman yemeklerini restoranlarda yemeyi tercih edersiniz. Tüm Alman şehirlerinde ve kasabalarında geleneksel yemekleri tadabilirsiniz; Nürnberg, Leipzig, Stuttgart, Frankfurt veya Düsseldorf gibi. Yemekler hem iyi fiyatlıdır hem de çok iyi porsiyonlarda servis edilir.

Almanya restoran yemek
Almanya'da yemek yiyebilmek için bütçenize uygun bir restoran bulmanız çok kolaydır. | Kaynak: Unsplash

Normal restoranlarda Alman yemeklerini yemenin ortalama fiyatlarının bir listesi:

 1. Öğle yemeği için kişi başı yaklaşık 10 €
 2. 3 çeşitli akşam yemeği için sadece 23 €
 3. Dünyanın en ünlü fast food'ı size 7 €'ya mal olacak.
 4. Genel olarak, yemek sırasında satılan alkoller daha ucuzdur: 50 ml’lik bir Alman birası için 3,50 € ve şişelenmiş bir yabancı bira için sadece 1,10 € ödersiniz.
 5. Garip bir şekilde, masada tükettiğiniz su şişeleri daha pahalı, yaklaşık 90 € yani sudan daha ucuza bira içebilirsiniz.

İster Bavyera'da, ister Rheinland'da, ister Güney Almanya'da olun, kendinizi ucuza doyurabilmeniz daha makuldur. Son olarak, Bavyera'nın başkenti Münih'i Oktoberfest bira festivalinde ziyaret ederseniz dünyanın en iyi biralarını rakipsiz fiyatlarla içebilirsiniz: litre bira başına 9,90 €!

Almanya'da Ulaşım

Hava Ulaşımı

Avrupa'daki en yerleşik rotalardan Almanya'ya uçuşlar, düşük maliyetli uçuşların ön saflarında yer alan Ryanair ve EasyJet gibi havayolları ile 10 € kadar düşük olabilir. Daha az düzenli rotalar için Avrupa içinden yaklaşık 60 € ödemeyi gözden çıkarmalısınız. Ucuz uçuşlar bulmak için Skyscanner'a bakmalısınız. Bir ipucu olarak: Tarihlerinizde esnek olabilirseniz paradan tasarruf edersiniz.

Almanya'ya Tren veya Otobüsle Ulaşım

Almanya'ya giden trenler ve otobüsler genellikle yüksek kalitededir ve size rotalar için birçok seçenek sunarlar. Önceden plan yapabiliyorsanız peşin satın alma indirimleriyle paradan tasarruf edebilirsiniz. Tren biletlerinin fiyatı nereye gittiğinize bağlıdır ancak fiyatlar için Alman demiryolu web sitesine bakabilirsiniz. Almanya ve Avrupa'yı gezmek isterseniz demiryolu geçiş kartı (Eurail) da satın alabilirsiniz. Otobüs şirketleri, uzun mesafeler veya uluslararası hizmetler için bile oldukça indirimli biletler (1 €’ya bilet bile bulunabilir) sunmaktadır.

Fiyatlar elbette gideceğiniz yere göre değişebilir: örneğin Bonn, Potsdam, Charlottenburg, Saarbrücken veya Mannheim, Berlin ile aynı fiyata sunulmayacaktır. Yolculuğun bu zorunlu ayağında para biriktirmenin en iyi yolu, kalkış saatinize göre fiyatları karşılaştırmak veya başka bir yol seçmektir: feribotla gidebilirsiniz, otostop yapabilirsiniz veya Almanya'da araba kiralamayı düşünebilirsiniz.

Almanya İçinde Ulaşım

Almanya'da ulaşım görece daha pahalıdır ama daha kaliteli, zamanında, temiz ve konforludur.

Almanya'da ulaşım için ortalama fiyatların bir listesi:

 1. Otobüs bileti: 2,7 €,
 2. Metro bileti (Berlin): 1.70 - 2.80 €
 3. Taksi (kilometre): 2 €,
 4. Uber (kilometre): 1,6 €,
 5. Benzin (litre): 1,4 €,
 6. Araç kiralama (24 saat): 24 €.

Bu nedenle, özellikle Almanya'nın hareketli şehirlerinde konaklamayı planlıyorsanız büyük bir ulaşım bütçesi oluşturmayı unutmayın. Örneğin bir nehir gezisi yapmak istiyorsanız Berlin’de bir günlük otobüs bileti, demiryolu geçişi veya bir feribot geçişi gibi seyahat kartları satın alarak tasarruf edebilirsiniz.

Almanya Berlin bina
Almanya'nın büyük şehirleri genelde küçük kasabalarına göre daha pahalıdır. | Kaynak: Unsplash

Almanya'da Gezilecek Yerler

Almanya seyahatinizin ana nedeni eğlenmek, kültürü ve yeni bir ortamı deneyimlemek olmalıdır. Almanya'nın turistik yerlerini gezmek, turistik mekânlarda bulunmak ve güzel yerleri ziyaret etmek Alman kültürünün tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Almanya'da yapılacak çokça şey vardır! Gotik katedralini ziyaret edebilir, Brandenburg Kapısı'nı görebilir, Kara Orman'da yürüyüş yapabilir, Berlin Duvarı'nın kalıntılarının önünde bir hatıra fotoğrafı çektirebilir, ünlü Reichstag Sarayı'nı keşfedebilir veya diğer UNESCO Dünya Mirası anıtları arasında gezinebilirsiniz. Giderecek ceplerinizin boşaldığını hissedebilirsiniz ancak buna değecektir. Zaten yapacağınız masrafları da planlıyorsanız rahatlayabilir ve sadece Almanya'nın tadını çıkarabilirsiniz.

Almanya'da gezilecek yerlerin ve müzelerin bazı maliyetlerine bir örnek:

 1. Berlin'deki Pergame Müzesi'nin maliyeti 19 €
 2. Berlin'deki Alman Tarihi Müzesi'nin maliyeti 8 €
 3. Hamburg'daki Minyatür Harikalar Diyarı'nın maliyeti 15 €
 4. Köln'deki Köln Katedrali 4 € (rehberli tur)
 5. Schwangau'daki Neuschwanstein Şatosu 13 €

Her hâlükârda Almanya'daki tatillerinizde, zengin ve çeşitli Alman kültürünün keyfini özgürce yaşayabilmeniz için yeterince büyük bir bütçe planlayın. Avrupa'nın önde gelen ekonomik güç merkezinde görülecek her şeyi keşfetmelisiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!