Yoga Uzakdoğu ülkelerinden tüm dünyaya yayılmış meditasyonla sporu tek potada eritebilen çok önemli bir egzersiz biçimidir. Yoganın insan hayatındaki en önemli etkisi nefes almaya odaklanarak zihinsel sağlığı önemli biçimde arttırmasıdır. Stresi azaltmak, zinde kalmak, vücuttaki esneklik ve kuvveti arttırmak için özel duruş pozisyonları ve bir dizi hareketleri içeren bir spordur. Yogadaki en önemli amaç zihnin ve bedenin uyumunu ve farkındalığını arttırarak adeta bir köprü görevi görerek zihin ve beden arasında uyumu sağlamaktır. 

Dünya çapında yaklaşık 300 milyon insanın yaptığı yoga egzersizinin yapılışındaki bir diğer amaç da çakra olarak tabir edilen vücudumuzdaki enerji noktalarıdır. Vücudumuzda binlerce enerji noktası vardır ancak bizim odaklandığımız ve üzerinde çalıştığımız yedi ana başlık şeklindedir.

Bu yedi çakranın yerini kabaca tarif edecek olursak, birincisi kuyruk sokumunda, ikincisi kuyruk sokumunun biraz yukarısında, üçüncüsü karnın üst bölümünde diyaframın bulunduğu yerde, dördüncüsü göğsünüzde, beşincisi boğazınızda, altıncısı kaşlarınızın arasında ve yedincisi omuriliğinizin üzerinde olacak şekilde omurga boyunca uzanır. Batı dünyasındaki tıp çevreleri çakraların vücuttaki varlığını kabul etmese bile, bunların hepsi vücudun gerilimi koruyabilen kısımlarında bulunur.

En iyi Yoga öğretmenleri müsait
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (11 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (5 yorum)
Kübra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aslınur
5
5 (15 yorum)
Aslınur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Simay
5
5 (11 yorum)
Simay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Özlem
5
5 (10 yorum)
Özlem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sema
5
5 (11 yorum)
Sema
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hande ceren
5
5 (7 yorum)
Hande ceren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (5 yorum)
Kübra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nesrin
5
5 (22 yorum)
Nesrin
₺108
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (14 yorum)
Deniz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Çakralarınızı Yeniden Hizalamak İçin Hazır Mısınız?

Yogaya yeni başlayan biriyseniz çakraların varlığıyla ilgili dönen tartışmalarla sizin de bir şekilde karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Bu konuda dönen tartışmaları kesinlikle göz ardı etmenizi ve üzerinde düşünmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü yoga yapmak için çakralara inanmanız gerekmez. Bu çeşit faydasız tartışmaları dinleyerek kendinizi yormamalısınız.  

Gün doğumuna karşı yoga yapmak
Çakralar tıp literatüründe bulunan terimler olmasa da yoganın faydaları tıp araştırmaları ile de kanıtlanmıştır. | Unsplash

Yoga yapmanın sağlığınız için olduğu su götürmez bir gerçektir ve bununla ilgili herhangi bir tartışma da yoktur. Sırf bu yüzden bile çakralardaki enerjiye inansanız da inanmasanız da yoga yapmaya vakit kaybetmeden başlamalısınız. Bununla birlikte sadece bazı yoga pozlarını yapmak daha rahat ve kendinizden emin hissetmenize yardımcı olabilir.

Başka bir inanç sistemi içinde yetiştirildiyseniz, birdenbire içinizden akan enerjiyi hayal etmeye başlamak zor olabilir bu konuda sizi anladığımızı söyleyebiliriz. Ancak tüm bunların gerçek olup olmadığına yogaya başladıktan sonra vücudunuzdaki değişiklikleri ve iyileşmeleri deneyimleyerek karar vermenizi öneririz. 

Yogada Titreşimler ve Çakralar

Çakralar hakkında bilmemiz gerekenleri öğrenmek ve şimdiye kadar anlattıklarımızı biraz daha detaylandırmak adına çakralarla ilgili belli başlı bilmeniz gerekenleri sizler için sıraladık. Yogada çakralar üzerinde çalışırken titreşimler önemlidir çünkü vücuttaki her organın yanıt verdiği belirli bir rezonans frekansı vardır. Her çakra belirli organlarla ve belirli frekanslarla ilişkilidir:

Birinci çakra: İskelet, kaslar, tendonlar, kuyruk sokumu, bağırsaklar.

İkinci çakra: Vücut sıvıları, mesane, üreme organları.

Üçüncü çakra: Sindirim sistemi.

Dördüncü çakra: Kalp ve göğüs kafesi.

Beşinci çakra: Boğaz, ses telleri, kulaklar.

Altıncı çakra: Baş ve beyin.

Yedinci çakra: Kafatası

Her meditasyon kasesi ya da Tibet kasesi olarak bilinen yoga kasesi belirli bir notaya karşılık gelir ve çıkardıkları nota ilgili organlar ve çakralarla rezonansa girer. Bu organların hayati fonksiyonlarını yerine getirmesinde herhangi bir dengesizlik olduğunda dengelemeye yöneliktir.

Nefes Alma ve Pranayama'yı Kontrol Etme

Pranayama bazı teknikler ve egzersizlerle nefesin düzenlenmesi anlamına gelmektedir.  Nefesinizi kontrol etmek başta da belirttiğimiz gibi yoganın temelinde yer alır. Hava, organlarınızı ve beyninizi oksijenle doldurduğunda, yüksek bir enerjiye sahip olmak, nefesinize hâkim olmaktan geçer.

Yoga pozlarına gelince, asana, yoga egzersizinde vücudun aldığı şekillerden birisine verilen isimdir. Burada odaklanılması gereken en önemli şey nefes almaktır ve asanalar nefes alırken veya verirken yapılır. Örneğin, sama-vritti, rahatlamanıza yardımcı olacak bir tür nefes kontrolü egzersizidir. Bu egzersizi stresli hissettiğinizde yapabilirsiniz.

Dörde kadar sayarak nefes alın.

Dörde kadar sayarak nefesinizi tutun.

Dörde kadar sayarak nefes verin.

Dörde kadar sayarak nefesinizi tutun.

Bunu 10 ila 20 kez aralığında yaptığınızda sakinleştiğinizi hissedeceksiniz. Dörde kadar saymak size fazla geliyorsa, 2 veya 3’e kadar da sayabilirsiniz. Zamanla bunu arttırabilirsiniz. Önemli olan, dört adımın her birini aynı süre boyunca yapmaktır. Bu, kalp atış hızınızı yavaşlatacak ve sizi sakinleştirecektir.

Meditasyon ile Çakralarınızı Dengelemek

Herhangi bir şeye başlamak gerçekten de kimi zaman zor olabilir. Pazartesi başlayıp Çarşamba sonlandırdığımız diyetleri hatırlayın. Ancak yoga yapmak meditasyon ve fiziksel egzersizi bir potada eritebildiği ve bünyede kısa sürede fark edebileceğiniz bir zindelik hissi yarattığı için uzun vadede buna değeceğini anlayacaksınız.

Tesbih ile meditasyon yapmak
Yoganın çok çeşitli terimleri ve aksesuarları olsa da özü pek çok dince de onaylanan öğretilere dayanır. Tıpkı dinimizdeki gibi tesbih kullanımları da görülebilmektedir. | Unsplash

Çakraları açmayı sağlayan birçok türü vardır. YouTube gibi video zengin video içerikleri olan sitelerde çakra açma videolarını izleyerek bu konuda biraz daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. Tüm ana çakralar üzerinde tek bir seansta çalışabilirsiniz, sadece ilk etapta kök çakra ve taç çakra ile başladığınızdan emin olmalısınız. Çakra meditasyonu ayaktayken daha etkilidir ancak başlangıçta bunu oturarak veya yatarak yapmayı tercih edebilirsiniz. Bir sonrakine geçmeden önce her çakranın rengini düşünün:

Birinci çakra için kırmızı çilek veya haşhaş gibi bir şey düşünün.

İkinci çakra için turuncu bir portakal veya bir tilki.

Üçüncü çakra için sarı güneş, bir muz, bir limon.

Dördüncü çakra için yeşil bir çim, orman veya elma.

Beşinci çakra için mavi gökyüzü.

Altıncı çakra için çivit deniz.

Yedinci çakra içinse mor üzüm, menekşe veya patlıcan düşünebilirsiniz.

Çakralarla ilgili daha detaya geçmek gerekirse ilk olarak şunu söyleyebiliriz. Tek bir seansta belirli bir çakraya odaklanmak çok daha iyi bir seçenek olduğundan, belirli bir çakrayı dengelemeye yönelik seanslar sunan yoga öğretmenleriyle çalışmamız faydalı olacaktır. Örneğin, bir çakraya odaklanarak 30 dakikalık seanslar maksimum verim alabileceğiniz çalışma şeklidir. 

Bazı yoga pozları belirli çakralara odaklanır, Bunlar sırasıyla:

Birinci çakra (Muladhara): Toprakla ilişkili çakra. Utkatasana (sandalye pozu), Malasana (çömelme pozu) veya Paschimottanasana (oturarak öne eğilme) gibi asanaları içerir.

İkinci çakra (Svadhishthana): Cinsellikle ilişkili çakra olarakta bilirnir. Baddha Konasana (taht pozu), Bhujangasana (kobra pozu) veya Navasana (tekne pozu) gibi pozları içermektedir.

Üçüncü çakra (Manipura): Kendine güven ile ilişkilidir. İlişkili yoga pozları Virabhadrasana I ve II (savaşçı I ve II) ve çekirge pozu olarak bilinen Salabhasana'dır. 

Dördüncü çakra (Anahata): Kalp ve şefkatle ilişkilidir. Chakrasana (köprü pozu), Ustrasana (deve pozu) ve hatta Matsyasana (balık pozu) bu çakrayla birebir ilişkilidir.

Beşinci çakra (Vishuddha): Boğaz ve dürüstlük ile ilişkilidir. Simhasana (aslan duruşu) veya Sarvangasana (omuz duruşu) gibi asanaları içermektedir.

Altıncı çakra (Ajna): Üçüncü göz çakrası olarakta bilinir. Bu çakrayı dengelemek için Balasana (çocuk pozu), kedi pozu, omuz duruşu veya Natarajasana (dansçı pozu) yapmalısınız.

Yedinci çakra (Sahasrara): Çakraların en gizemlisi ve ruhani boyutlara kapı aralayan çakra olarak da bilinir. Shirshasana (baş duruşu) veya sadece Shavasana (ceset pozu) gibi pozlar en bilindik pozlarıdır.

Yogaya nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız sakın endişelenmeyin. Superprof'ta meditasyon ve yoga konusunda size yardımcı olacak çok sayıda yetenekli özel öğretmen ve alabileceğiniz farklı türde eğitimler bulunmaktadır. Yüz yüze eğitimlerin yanında seanslarınızı kendi günlük hayat rutinlerinize göre planlayabileceğiniz programlar bulunmaktadır. Ayrıca size rehberlik etmek için her an danışabileceğiniz kendi özel eğitmeniniz her zaman yanınızda olacaktır. Tüm bunları da en uygun fiyatla Superprof sizlere sunmaktadır.

Yoga ile güneş selamlama
Yogada her çakra için değişik pozlar kullanılır ve bu pozlar bu çakralarla ilişkilendirilen alanları aktif çalıştırır. | Unsplash

Online eğitimlerin genellikle akademik konular için daha uygun bir eğitim yöntemi olduğu düşünülse de pandemi döneminde çeşitli alanlarda verilen online eğitimlerin en az yüz yüze eğitimler kadar etkili ve verimli olduğu görülmüştür.

Yüzyüze yoga eğitimleri klasik ve en çok tercih edilen yoga eğitimi alma biçimi olsa da web kamerası üzerinden yoga ve meditasyon eğitimlerini almanın sanılanın aksine pek bir dezavantajı bulunmamaktadır. Bu yöntemle yüz yüze yoga eğitimi yerine görüntülü olarak eğitim aldığınızda eğitmenin de maliyetleri azalacağından ödeyeceğiniz ücretten çok daha azını ödeme imkanına kavuşursunuz. 

Yoga eğitimini alabileceğiniz son yöntem ise grup dersleridir. Dersler yalnızca bir kişi ile değil birkaç kişiyle birlikte yapılabildiği için özel öğretmenle yapılacak yüz yüze yoga derslerine kıyasla yine oldukça uygun fiyatlı olacaktır. Bu konuda tercih elbette sizin. Ancak şunu söyleyebiliriz ki tüm bu saydığımız yöntemlerin hepsinde etkili bir şekilde yoga yapmayı öğrenebilirsiniz. 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.