Birçoğumuz TYT ve AYT’ ye hazırlanırken biyolojiye gerektiği önemi vermeyiz. Ancak öğrenci içten içe de bilir ki biyoloji dersi mühendislik, mimarlık ve tıp fakültelerinde öğrenim görmek isteyen adaylar için vazgeçilmez niteliktedir.

Hemen hemen tüm rakipleriniz fizik, kimya ve biyolojiye en az sizin kadar önem vermektedir. Sizi öne geçirecek olan dersin biyoloji olduğunu unutmamalısınız. Bunu bir örnekle anlatacak olursak 100 metre koşusunda koşucuların yaptığı dereceleri örnek verebiliriz. 100 metre koşusunda dünyaca ünlü atlet Usain Bolt’un da yarıştığı 2008 Pekin olimpiyatlarındaki derecelere göz attığımızda tüm derecelerin 9 saniye civarında olduğunu görürüz. Bolt 9,58 ile birinciliği elde etmişti.

Hemen arkasından gelen ikinci atletin aldığı derece ise 9,71, üçüncü atlet ise 9,84 saniyede 100 metreyi tamamlamıştı. Buradan anlayacağınız üzere 9 saniye hemen hemen tüm atletlerin derecelerinde mevcut, ancak onların sıralamasını belirleyen virgülden sonraki rakamlar olmuştur. TYT’ de de biyoloji için bu mantığın geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda TYT ve AYT biyoloji testlerinde beklentilerinizi karşılayabilmek için destek alabileceğiniz kitap önerilerini ve yararlanabileceğiniz çevrimiçi kaynakları tanıtmaya çalışacağız. Ayrıca biyoloji özel ders seçenekleriniz hakkında da bilgiler vereceğiz.

En iyi Biyoloji öğretmenleri müsait
Sahra
5
5 (15 yorum)
Sahra
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammed
5
5 (14 yorum)
Muhammed
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hazal
5
5 (4 yorum)
Hazal
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şerife
5
5 (9 yorum)
Şerife
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tutku
5
5 (5 yorum)
Tutku
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yılmaz
5
5 (8 yorum)
Yılmaz
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (2 yorum)
Büşra
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Taha
5
5 (28 yorum)
Taha
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sahra
5
5 (15 yorum)
Sahra
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammed
5
5 (14 yorum)
Muhammed
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hazal
5
5 (4 yorum)
Hazal
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şerife
5
5 (9 yorum)
Şerife
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tutku
5
5 (5 yorum)
Tutku
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yılmaz
5
5 (8 yorum)
Yılmaz
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (2 yorum)
Büşra
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Taha
5
5 (28 yorum)
Taha
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Seviyelere Göre TYT Kaynak Kitapları

Biyolojide seviyenizi ve konulara hakimiyetinizi bilmek oldukça önemli bir detaydır. Soru çözümleri veya konu anlatımlı kaynak kitapları satın almadan önce kendi seviyenizi oldukça doğru bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde seviyenizden daha yüksek veya seviyenizden daha düşük kaynak kitapları satın aldığınızda motivasyon kayıpları yaşamanız kaçınılmazdır.

Çiçek üstünde benekli küçük zıp zıp perisi kelebeği
Biyolojiye yeni başlayan biri olarak yalnızca derslerinizde başarılı olmaya başladığınızı değil belgesellerden de daha çok tat almaya başladığınızı fark edeceksiniz. | Unsplash

Başlangıç Seviyesi Kaynak Önerileri

Yeni başlayanlar için kolay seviye olarak önerebileceğimiz “Antrenmanlarla Biyoloji” kitabını önerebiliriz. Örnek soru çözümlü ve konu anlatımlı olup başlangıç seviyesi bir kitaptır. Temel atmak için oldukça uygun bir kaynaktır. Kitabın önsözünde de detaylardan arındırılmış olduğu yazmaktadır. Bu yüzden biyoloji çalışmaya henüz başladıysanız ilk etapta sizi belli bir seviyeye getirmek için oldukça uygun bir seçim olacaktır. Ancak biyolojide belli bir seviyeniz varsa ihtiyaç duymayacağınız bir kaynaktır.

Başlangıç seviyesi kaynaklara bir diğer örnek olarak Biyotik Yayınları’nın TYT ve AYT soru bankalarını verebiliriz. Temeli çok iyi olmayan öğrenciler için kullanılabilecek bir soru bankasıdır. Yine size biyoloji dersi için oldukça iyi bir temel kazandıracak ve seviyenizi belirli bir aşamaya getirecek içeriğe sahiptir. 

Başlangıç düzeyi kitaplara verebileceğimiz son örnek Asel Yayınları’nın biyoloji cep kitabı olacaktır. İçerisinde soru neredeyse yok denecek kadar azdır. Standart kitap boyutundan küçük bir kitap olduğunu da belirtmeliyiz. Eğer soru bankası kaynağına sahipseniz konu anlatımlı bir kitap olarak her zaman başucunuzda bulundurabilirsiniz.

Belirli Bir Seviyenin Üstü Öğrenciler için Kaynak Önerileri

Orta zorlukta önerebileceğimiz kitapların başında Birey serisinin B kitabı gelmektedir. Birey serisi biyoloji soru bankaları A’dan başlayıp C’ye kadar olup A başlangıç seviyesi için uygunken C serisi ise serinin en kapsamlı ve zor kitabı olarak tasarlanmıştır.

Biz bu kısımda geliştirici özelliği nedeniyle B kitabını uygun görüyoruz. Soru kalitesi gayet iyi olmakla birlikte kare kod çözümü de sunmaktadır. Bu sayede kare kodu okutarak tüm soruların detaylı cevaplarının bulunduğu videoları izleyebilirsiniz. ÖSYM’nin de biyolojide çok fazla zorlamadığını düşünürsek bu kaynağı çözmeniz oldukça yararlı olacaktır.

Hız ve Renk Yayınları’nın TYT ve AYT biyoloji soru bankası ve konu anlatımı kitabı ikinci olarak önerebileceğimiz orta zorluktaki kaynaklardan birisidir. Geçmişten beri renklere göre testlere ayırma konseptiyle öğrenciye farklı bir konsept sunmaktadır. Örneğin mavi testler her ünite başında bulunmakta ve konuyu daha iyi kavramanıza yarayan sorulardan oluşmaktadır.

Kırmızı testler konunun pekiştirilmesini sağlayan daha kapsamlı sorulardan oluşmaktadır. Turuncu testler ÖSYM diline tarzına ve konseptine göre hazırlanmış, ÖSYM’nin soru tarzına aşina olmamızı sağlayacak soru tiplerinden oluşmaktadır. Tüm bunların dışında bir de hızlı tarama testleri adında yeşil renkte test grupları bulunmaktadır. Bunlar konular ilerledikçe daha önce çalıştığınız konuları unutmamanız adına geçmişten başlayarak son konulara kadar kitabın işlediği tüm konulardan oluşan bir test grubudur. 

Orta düzeyde bir diğer kaynak önerimiz Çözüm Yayınları’nın 3D serisidir. Bu kitapta kolay, orta ve zor şeklinde sorular sınıflandırılmıştır. O bakımdan tüm seviyelere hitap eden bir kaynak kitaptır diyebiliriz. İçerisinde” birebir ÖSYM” kısmı bulunmaktadır. Gerçekten de o kısımdaki çıkmış soruların ÖSYM soru mantığına oldukça benzer şekilde hazırlandığını söyleyebiliriz. Kitabın içerisinde çok fazla yorum sorusu bulunmamakla birlikte çoğu direkt bilgiye dayalı sorulardan oluşmaktadır. Kolaydan zora doğru hazırlanması tümevarım testleriyle birlikte tüm konuların tekrarının yapılmasını sağlamaktadır.

İleri Seviye Kaynak Önerileri

Gelelim biyolojide belirli bir seviyenin üstündeki öğrencilere hitap eden kaynak önerilerimize…

İlk kaynak önerimiz Palme Yayınevinin TYT-AYT Biyoloji soru bankası olacaktır. Bu kitap biyolojiye yeterli derecede çalıştım diyebilen herkesin mutlaka çözmesi gereken farklı soru tiplerini bünyesinde barındıran oldukça zengin içeriğe sahip bir kitap olmakla birlikte yine A ve B şeklinde zorluk dereceleri bulunmaktadır. Hemen hemen bütün TYT ve AYT biyoloji öğretmenleri tarafından sınavdan önce mutlaka bitirilmesi gereken kaynaklar arasında gösterilmektedir.

Biyoloji hücresel mikroskop görüntüleri
İleri düzey biyoloji çalışıyor ve kaynak bakıyorsanız elbette sayısal AYT öğrencisi olmanız gerekiyor. Eğer dilci, sözelci ya da eşit ağırlıkçı iseniz ileri seviye biyoloji kaynaklarına ihtiyacınız yok. | Unsplash

ÖSYM’nin soru tiplerine benzer sorular bulunmakla birlikte soru bankasının içerisinde sağ ve sol kısımlarda ipuçları kısmı bulunmaktadır. İpuçları kısmındaki bilgileri çalışma masanıza çalışma odanızın duvarlarına vs. küçük notlar şeklinde yapıştırmanızı öneririz. Bu şekilde detay bilgiler dahi her zaman hafızanızda taze olarak kalacaktır.

Bir diğer üst seviye TYT biyoloji kaynağı ise Limit Yayınlarının biyoloji soru bankasıdır. Bu kitabın öğrenciler tarafından yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Son 3 yıldır kitabın kendini pek güncellemediğini belirtmeliyiz ancak yine de hala güncelliğini ve öğrenciler tarafından talep görmeyi sürdürmektedir. Bu da içerisindeki deney sorularının oldukça iyi sorular olmasından kaynaklıdır.

Eğitim Vadisi Yayınları’nın modüler soru bankası ismiyle piyasada bulunan soru bankası da yine biyoloji öğretmenlerince sınavdan önce çözülmesi gereken kaynaklardan birisi olarak gösterilir. Bu kaynakta aslında orta zorlukta bir kaynak olsa da başlangıç seviyesi ile başlayıp sonlara doğru zorlaşan lineer bir zorluk artışına sahiptir. Oldukça kaliteli sorulara sahip olmasının yanında soruların tümü video çözümlüdür. Ayrıca oldukça fazla sayıda ÖSYM tarzında sorulara sahiptir.

Sonraki ileri seviye TYT biyoloji kaynağı olarak adlandırabileceğimiz yayın Karekök yayınlarının biyoloji soru bankası ve konu anlatımıdır. Bu kitabın temel ÖSYM mantığında sorulan biyoloji sorularıyla birebir ilişkili olduğunu söylemek biraz güç olacaktır. Kitabı, özellikle biyoloji konularını tamamen bitirmiş ve çok fazla soru çözmüş bireylerin çözmesi çok daha uygun olacaktır. Bunun sebebi piyasadaki genel biyoloji soru mantığından daha uzak sorulara sahip olmasıdır. Bu sayede sınavda çıkan “sürpriz” biyoloji sorularını dahi bu kitabı çözmüş bir birey rahatlıkla yapabilecektir.

Son olarak Aydın Yayınlarının TYT ve AYT biyoloji Soru bankası kitaplarını önerebiliriz. Öncelikle oldukça sert sorulara sahip bir kitap olduğunu belirtmekle başlayalım. Kendine biyoloji bilgisi konusunda güvenen ve çok kapsamlı bilgilerin gerektiği sorularla karşılaşmak isteyen bireyler için nokta atışı bir kaynaktır diyebiliriz. İçerisinde yeni nesil soruların olduğunu da belirtelim.

Çevrimiçi Kaynaklar 

Yayınevi kitaplarına erişiminiz kısıtlıysa ya da çevrimiçi kaynakların çalışma şeklinize daha fazla uyacağını düşünüyorsanız yazımızın devamını okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

İlk olarak bahsetmemiz gereken platform elbette TYT ve AYT için çok zengin bir veri kaynağına sahip olan Youtube’dur. Youtube’da birbirinden farklı anlatım mizacına sahip birçok biyoloji öğretmeni ve ders anlatımları bulunmaktadır. Bu aşamada farklı biyoloji özel ders seçenekleri için de Superprof'u ziyaret edebilirsiniz.

Soru dağılımlarına da hem sitemiz üzerinden hem de çeşitli kaynaklardan erişerek kendi programınızı da hazırlayabilirsiniz.

İnsan maketi ve iç organ şeması
Daha görsel ya da işitsel anlatımlı biyoloji kaynakları isterseniz çevrimiçi olarak da erişebileceğiniz pek çok faydalı kaynak var! Biyoloji sözel bir anlatıya sahip olduğu için kolaylıkla videolardan takip edebilirsiniz. | Unsplash

Burada ilk karşımıza çıkan ve kapsamlı bir şekilde konu anlatımı ve soru çözümleri sunan kanal Selin Hoca’dır. Bu kanalda hem konu anlatımlarını hem de konu bitiminde bir diğer video ile bağlanan soru çözümlerini bulabileceğiniz zengin içeriğe sahip bir anlatım ile karşılaşacaksınız. Kanal size oldukça etkili bir şekilde TYT biyoloji müfredatı bilgisi sunmaktadır.

Yine bir diğer kaynak olarak Tonguç Akademi’nin TYT biyoloji listesini izlemeniz oldukça faydalı olacaktır. Yaklaşık 29 video ile tüm müfredattaki konuları ve soru çözümlerini bulabileceğiniz bu kanalın dinleyiciyi sıkmayan ve eğlenceli bir anlatım tarzı da mevcuttur.

Alternatifler Youtube platformunda oldukça fazla olmakla birlikte tüm bunların dışında bir çalışma alternatifi arıyorsanız son seçenek özel ders almak olacaktır.

Özel TYT biyoloji dersleri almak diğer tüm yöntemlerden daha etkili sonuçları olan bir yöntem olsa da maddi bir yük getireceğini de unutmamak gerekir. Maddi imkanları elveren bireylerin özellikle biyoloji dersinde özel ders alması TYT ve AYT deki başarısını önemli ölçüde olumlu yönde etkileyecektir. 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.