Dünyada satranç gibi oyun bulmanız zordur. Satranç sadece metodik düşünürler ve stratejistler için bir oyun değildir, aynı zamanda oyuncuların rakiplerini anlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını gerektiren farklı nitelikler ve kurallar barındıran bir oyundur. İnsanları, kendisini başka birinin yerinde hayal etmeye zorlar, böylece onların ne düşündüklerini ve onları satranç tahtasında karar vermeye neyin motive ettiğini hayal etmeye çalışırlar.

Dürüst olmak gerekirse, satrancın güzelliği insanları birbirine bağlar ve onları düşünce ve duyguda bir araya getirir. Uzun bir iş gününden veya stresli bir buluşmadan sonra, kendinize veya güvendiğiniz bir rakibe karşı satranç oynamak, oyuna konsantre olmanızı ve etrafınızda olup biten her şeyi unutmanızı sağlar. Ayrıca satranç sosyoekonomik sınır tanımadığından, kuralları öğrenen herkes oynayabilir; bu onu, seçkinler veya zenginler için değil tüm kesime hitap eden bir oyun olarak bazı rakiplerinden ayırır.

Satranç yüzyıllardır var olmasına rağmen, geçtiğimiz yıl COVID-19 pandemisi nedeniyle yeniden popülerlik kazandı. Peki neden? Evde kalmak zorunda kalan insanlar kendileri için yeni hobiler arıyorlardı ve satranç da bunlardan biriydi. Ayrıca popüler bir Netflix dizisi olan The Queen's Gambit'in kazandığı ödül ve övgüler sayesinde her yaştan insan ve özellikle kadınlar satranç oyununa ilgi duymaya başlamıştır.

Bu nedenle, tüm sosyal sınıflardan ve yaştan bireylere satranç hakkında daha fazla bilgi sağlamak için bugünkü makalemizde satranç taşlarının nasıl hareket ettiğini tartışacağız.

En iyi Satranç öğretmenleri müsait
Nart murat
5
5 (29 yorum)
Nart murat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (31 yorum)
Doruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman talha
5
5 (36 yorum)
Osman talha
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şamil burak
5
5 (17 yorum)
Şamil burak
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serhat
5
5 (11 yorum)
Serhat
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alperen
5
5 (15 yorum)
Alperen
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet i̇brahim
5
5 (9 yorum)
Mehmet i̇brahim
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (9 yorum)
Onur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nart murat
5
5 (29 yorum)
Nart murat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (31 yorum)
Doruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman talha
5
5 (36 yorum)
Osman talha
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şamil burak
5
5 (17 yorum)
Şamil burak
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serhat
5
5 (11 yorum)
Serhat
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alperen
5
5 (15 yorum)
Alperen
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet i̇brahim
5
5 (9 yorum)
Mehmet i̇brahim
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (9 yorum)
Onur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Satranç Taşlarını Öğrenelim

Öğrencilere her bir satranç taşının nasıl ve nerede hareket etmesi gerektiği konusunda talimat vermeden önce, satranç tahtasındaki her bir elementin isimlerini ve miktarlarını öğrenmeniz çok önemlidir.

Altı farklı türde satranç taşı olduğunu ve tahta kurulduğunda her iki tarafta 16 adet toplam taş olması gerektiğini belirtmek önemlidir.

Bu nedenle, yeni başlayan satranç oyuncuları için, olası satranç taşlarının ve her birinden kaç tane olduğunun kısa bir listesi aşağıdadır:

Piyon: Tüm taşlar arasında en bol olanı piyondur, yan yana dizili şekilde 8 tane bulunnur; ancak, aynı zamanda en az güçlü olanıdır ve yalnızca bir puan değerindedir.

Fil: İstediği kadar çapraz manevra yapabilen fil 3 puandır.

At: Filde olduğu gibi, oyun başlarken 2 at bulunur. Bir at, fil ile aynı puan değerine sahiptir ve üç puan değerindedir.

Kale: Oyunun başında, her iki taraf da tahtanın dört köşesinde bulunan iki kale ile başlar. Kaleler büyük parçalardır ve her biri beşer puan değerindedir.

Vezir: Tüm satranç taşları içinde vezir en önemlisidir. Oyunun başında her iki tarafta sadece bir vezir vardır ve dokuz puan değerindedir.

Satranç taşlarını tanımaya çalışan kedi
Satranç taşlarının nasıl hareket ettiğini öğrenmeden önce onları tanımak ve puanlarını bilmek öncelikli görevimiz olmalı. | Pixabay

Şah: Vezir gibi, şah da büyük bir satranç taşıdır ve her zaman korunmalıdır. Ancak, gerekli olmasına rağmen, şahın önemli bir değeri yoktur; oyunu bitirmesi dışında...
Artık bir satranç tahtasındaki her bir parçayı kolayca tanıyabildiğinize göre, kendinize soruyor olabilirsiniz, nasıl hareket ediyorlar? Öğrenmek için okumaya devam edin! Bursa satranç kursu seçeneklerinizi görmek için ise bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Satranç Taşları Nasıl İlerler?

İlk oyununuzda satranç taşlarınızı amaçsızca hareket ettirmeden önce, altı satranç taşının her birinin farklı şekilde hareket ettiğini belirtmek önemlidir. Taşlarınızdan birini diğerinin içinden geçiremezsiniz ve aynı karede iki taş olması da imkansızdır; satrançta paylaşım yoktur! Bir satranç taşını başka bir taşla aynı kareye taşıyabileceğiniz tek zaman, rakibin taşını geçmek veya ele geçirmektir.

Rakibinizin taşlarını ele geçirebileceğiniz veya kendinizinkini rakibinizin stratejilerinden koruyabileceğiniz pozisyonlara yerleştirilmesi gerektiğini hatırlayarak, taşlarınızı hareket ettirirken stratejik olmak istiyorsunuz. Bununla birlikte, satranç tahtasındaki altı parçanın her biri benzersiz bir şekilde nasıl hareket ediyor? Her parçayı önem/puan değerine göre analiz ederek öğrenelim.

Piyon Nasıl Hareket Eder?

Piyonun en fazla olan ama en değersiz ve manevra kabiliyeti en düşük taş olduğundan bahsetmiştik. Ancak piyon bu konuda biraz ilginç çünkü başka taşlarda olmayan şekilde bazı istisnalara sahip. Öncelikle piyon ileri doğru 1 kare düz hareket edebiliyor. Ancak rakip taşı alırken düz değil de çapraz bir kare hareket edebiliyor.

Dolayısıyla piyon önündeki taşı değil çaprazındaki taşı alabiliyor. Ayrıca piyonlara yalnızca ilk oyunda tanınan opsiyonel iki kare oynama hakkı da verilmiş. Ancak sıkı durun! Bir piyon rakip oyuncunun tarafında en uca gittiği zaman şah dışında herhangi bir taş olabilme imkanını elde ediyor. Pek çok oyuncu bu durumda piyonunu vezir yapıyor!

At Nasıl Hareket Eder?

At diğer parçalardan biraz farklı hareket etmektedir. L şeklinde hareket eder. L şeklinden kastımız iki kare ileri ve sonrasında doksan derece sağ veya sol olacak şekilde tek kare de yan ilerlemedir. Başka taşların üstünden geçerek hamle yapamayacağımızı söylemiştik. At bu konuda şanslı ve imtiyazlı; taşların üstünden atlayarak hareketine devam edebiliyor.

Fil Nasıl Hareket Eder?

Atla aynı değere sahip fil çapraz olarak hareket ettiği sürece istediği miktarda hareket edebilmektedir.

Kale Nasıl Hareket Eder?

Vezirden sonra en büyük değere sahip olan kaleler boylam ya da enlemde düz olarak gittiği sürece istediği kadar ilerleyebilmektedir.

Vezir Nasıl Hareket Eder?

En büyük değere sahip ve taşlar içinde en hünerlisi vezir, hem fil gibi hem de kale gibi hareket edebilmektedir. Adı üstünde vezir, şahın sağ koludur.

Şah Nasıl Hareket Eder?

Oyunu bitiren taş olan şah aslında niteliksiz bir taştır. Hareketleri piyondan çok farklılık göstermez. Piyon ile kalenin bir hibritidir de diyebiliriz. Şah mat yapıldığında oyunun bitmesine neden olan taştır.

Satrançta Nasıl Daha İyi Olabiliriz?

Diğer pek çok masa oyununun aksine satranç, dünyanın dört bir yanından kendini adamış oyunculardan oluşan ciddi bir takipçi kitlesine sahiptir. Her ülkeden en iyi yarışmacıların en iyi ilan edilmek için birbirlerine karşı oynadığı önemli yarışmalar vardır. Bu nedenle, amatör oyuncuların becerilerini sürekli olarak geliştirmek ve nihayetinde değerli rakiplere karşı oynamak için tavsiye aramaları pek de şaşırtıcı değil.

Satranç yeteneklerini geliştirmek için kendi kendine satranç oynamak
Satrançta ilerleyebilmek için birileriyle karşılıklı oynamanın yanında kendi kendinize oynayıp bu oyunu kaydetmeniz de oldukça faydalı bir çalışma yöntemi olabilir. | Pixabay

Peki, satranç oynamayı geliştirmek ve tüm rakiplere karşı kazanmak için en iyi ipuçları ve püf noktaları nelerdir? Satrançta daha iyi olmak için en iyi tavsiyelerden bazıları şunlardır:

Her Gün Pratik Yapın: Herhangi bir şeyde daha iyi olmak için çok fazla pratik yapmak gerekir ve satranç da farklı değildir. Bu nedenle, her gün satranç oynayın ve hamlelerinizi ve nasıl kaybettiğinizi veya kazandığınızı analiz etmek için zaman ayırın. Kendinize karşı oynamış olsanız bile, sanal oyununuzu yayınlayarak oyununuzun bir koç, arkadaş veya aile üyesi tarafından gözden geçirilmesini sağlayabilirsiniz. Her gün biraz pratik yapmak, haftada bir kez yapılan yoğun bir gözden geçirme seansından çok daha faydalıdır.

Profesyonellerden Tavsiye İsteyin: Daha iyi olmak ve rakiplerinizi etkilemek ister misiniz? Eğer öyleyse, tavsiye, oyun stratejileri ve değerli ipuçları veya püf noktaları istemekten çekinmez ve rencide olmazsınız. Profesyonel oyuncuların önerileri, büyük olasılıkla oyun tekniklerinizi on veya yirmi kat artıracaktır.

"Önemli Şeyleri" inceleyin: Satrançtan ve becerilerinizi nasıl geliştireceğinizden bahseden birçok kitap, blog ve YouTube kanalı var. Bununla birlikte, dikkatli olmazsanız kendinizi kaptırabilir ve satranç oynamanın önemli yönlerine odaklanamayabilirsiniz. Peki nedir bu önemli şeylerden bazıları? Pek çok uzman, yalnızca birkaç açılışta ustalaşmayı ve çok fazla oyunsonuna odaklanmamayı önerir.

Özel Eğitmen Tutun: Bu listedeki satranç oyuncusu olmak için verilen tüm tavsiyeler arasında en iyisi özel bir satranç öğretmeni tutmaktır. Peki neden? Bir satranç hocası tarafından sağlanan satranç eğitimi, oyun becerilerini önemli ölçüde geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, satranç eğitmenleri sizin oyun ortağınız olarak hareket eder ve oyun sırasında, benimsenmesi gereken yöntemler ve kaçınılması gereken zararlı oyun alışkanlıkları hakkında faydalı ipuçları ve püf noktaları verebilir. Superprof'taki satranç öğretmenleri, yüz yüze veya uzaktan dersler için bir tık uzağınızda!

Sonuç olarak, başlangıç ​​aşamasında her parçanın nasıl hareket ettiğini öğrenerek kendinizi bir satranç ustası olmaya hazırlayacağınızdan eminiz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.