İçerik Başlıkları

  1. 01. Satrançta Taş Nasıl Yenir
  2. 02. Şah Mat

İyi bir satranç oyuncusu olmak isteyen satranç öğrencilerinin hedeflerine ulaşabilmek için satranç tekniklerini geliştirmeleri ve çeşitli düzeylerdeki oyun hamlelerini detaylıca incelemeleri gerektiği bir gerçektir. Ancak tüm bu incelemelerin ve detaylı oyun hamlelerini öğrenmenin sizi uzman bir satranç oyuncusu yapacağını düşünmeniz pek gerçekçi bir tutum olmayacaktır.

Satranç oyununda rakibinizin hamlelerini analiz edebilmek için tüm bilgi ve deneyimlerin yanı sıra iyi bir vücut dili ve mimik uzmanı da olmanız gerekmektedir. Başarılı satranç öğrencilerinin birçok oyunda kazanmasının arka planında yatan şey, rakiplerinin gelecekteki hamlelerini tahmin etmeleri ve oyun tarzlarına odaklanarak rakiplerini adeta bir kitap gibi okumalarıdır.

Burada dürüst olmak gerekirse, özellikle bir rakibe karşı ilk kez oynarken, önemli hamleleri ve oyun tekniklerini gözden geçirmek yerine rakipleri incelemek çok fazla deneyim gerektirebilir. Bu aşamada kişinin satranç bilgisinden çok deneyimleri ön plana çıkmaktadır. 

Ayrıca, insanların hamlelerinin tahmin edilmesi çok güç olduğunu ve rakibinizin onun oyun stilini incelemeye çalıştığınızı bildiğini, bu nedenle büyük olasılıkla sizi alt etmek için ellerinden geleni yapacaklarının da farkında olmanız önemlidir.  Ancak bu, rakibinizin taşlarını ele geçirmenin veya onu mat etmenin imkansız olduğu anlamına gelmiyor elbette.

Rakibinizin davranışını doğru bir şekilde incelemenin zorluğu nedeniyle sizlere rakibinizi alt etmede daha etkili olduğunu düşündüğümüz özel satranç hamleleri ve tekniklerini anlatacağımız bu makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. 

 

Bir konuda uzmanlaşmak isteyen bireylerin yaptığı en büyük hatalardan birisi konuyu tarihsel bağlamında ele almadan günlük dinamikleri çerçevesinde değerlendirmektir. Satrançta da iyi bir oyuncu olmanın yolu onu tarihsel kökenlerine inerek, tarihteki rolü ve dayanak noktalarını esas alarak değerlendirmektir. Peki, satrancın kökenleri nelerdir?

Çoğu oyun, dil veya tarihsel bilgiler gibi, satrancın köklerini de tam olarak bulmak oldukça zordur. Bununla ilgili kaynaklar oldukça kısıtlıdır. Ancak tarih biliminde istisnaları fazla olsa da bir çok şey açığa çıkarılmıştır ve Dünya kamuoyu ile paylaşılmıştır. Buradan hareketle tarihçiler satrancın tarihini takip ederek harika bir iş çıkardılar ve kökenlerinin 1500 yıldan çok daha önceye dayandığını tespit ettiler.

Satrancın ilk ortaya çıktığı zamanların Hindistan'da MS 6. yüzyıla kadar uzandığını söylemeliyiz. Elbette yüzde yüz emin olmasak da, satrancın ilk olarak Hindistan’da ortaya çıktığına dair elimizde birçok bulgu vardır. Hindistan’dan çıkıp önce İran’a ve oradan Çin’e yayıldığı düşünülmektedir.

Hindistan'da geliştirilen en eski satranç türü, satrancın birkaç kritik yönünü önceden şekillendiren popüler bir dört oyunculu savaş oyunu olan chaturanga olarak biliniyordu. Bugün yaygın olarak tanıdığımız satranç oyunu ise İran'da şekillendi. Örneğin, Hindistan'da başlayan bir tür chaturanga, oyunun "kral" olarak bilinen parçasının Sanskritçe rajah kelimesinden Farsça şah kelimesine dönüştüğü İran'a gitti.

Peki bu neden önemli? Buradan anlıyoruz ki Dilimize Farsçadan geçmiş olan "şah" kelimesi Farsça "shah" teriminden türemiştir.

Burada günümüz satrancın kuralları tarihsel düzlemde nasıl bu aşamaya geldi ve son halini nasıl aldı sorusu önemli bir yer tutmaktadır. Araştırmalara göre satranç tahtası, taşlar ve kurallar 15. yüzyılın ortalarından 1880'lere kadar Avrupa'da ve Asya’da neyse o olarak kaldı.

Satrancın ilerlemesinin ve gelişmesinin şimdiki haline gelmesinin yaklaşık üç yüzyıl sürdüğünü söyleyebiliriz. Yani son üç yüzyıla kadar satranç oyununda anlamlı bir değişim olmamıştır. Geçtiğimiz üç yüz yıl boyunca ise şuan tüm kuralları dünyada aynı kabul edilen bizim bildiğimiz satranç oyununa dönüşmüş durumdadır. 

Bununla birlikte, bu bölümü bitirmeden önce, çoğu tarihçi ve yazara göre satranç insanlığa Hindistan'dan gelen bir armağan olarak görülse de, bazılarının bu iddiaya itiraz ettiğini ve çok daha erken bir dönemde Çin'de başladığına inandığını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Şimdi satrancın tüm bu tarihsel kökeni hakkındaki bilgilerden sonra oyunda rakibin taşlarını ele geçirme veya “yemek” ve rakibi mat etme yöntemleri hakkında biraz konuşalım.

İranlı adam
Satrancın ilk kökeninin Hindistan olduğunu duymuşsunuzdur. Satrançtaki terimlerin pek çoğu da Farsça'dan gelmiştir. Sadece satranç değil benzer bir oyun olan tavladan da örnek verebiliriz. | Pixabay
En iyi Satranç öğretmenleri müsait
Nart murat
5
5 (28 yorum)
Nart murat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (30 yorum)
Doruk
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman talha
5
5 (36 yorum)
Osman talha
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şamil burak
5
5 (17 yorum)
Şamil burak
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serhat
5
5 (11 yorum)
Serhat
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet i̇brahim
5
5 (9 yorum)
Mehmet i̇brahim
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (9 yorum)
Onur
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alperen
5
5 (15 yorum)
Alperen
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nart murat
5
5 (28 yorum)
Nart murat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (30 yorum)
Doruk
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman talha
5
5 (36 yorum)
Osman talha
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şamil burak
5
5 (17 yorum)
Şamil burak
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serhat
5
5 (11 yorum)
Serhat
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet i̇brahim
5
5 (9 yorum)
Mehmet i̇brahim
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (9 yorum)
Onur
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alperen
5
5 (15 yorum)
Alperen
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Satrançta Taş Nasıl Yenir

Önceden satranç kursu almış olanlar için çok basit olsa da, yeni başlayanlar için“yemek" veya “almak” terimi makul bir şekilde anlaşılmayabilir. Birçok kaynağa göre, “yemek” veya “almak”  rakibin piyon taşını tahtadan kaldıran herhangi bir taş tarafından yapılan bir hareket olarak tanımlanır. Rakibinizin taşını almak demek, alınan taşın bulunduğu karenin işgal edilmesi anlamına gelmektedir. Rakip oyuncu sizin bu hamlenizden sonra kendi taşını satranç tahtasından çıkarmak zorundadır.

Ancak bir oyuncu, rakibin taşını nasıl etkili bir şekilde alır ve rakibine karşı satranç oyununu kazanır sorusunu kendimize sorabiliriz. Bir profesyonel gibi satranç taşlarını nasıl yakalayacağınız konusunda akılda tutulması gereken en önemli şeyler şunlardır:

Kuralları Bilin 

Satrançta iyi bir seviyeye gelmek istiyorsanız satranç kurallarını düzenli olarak incelemeniz ve elinizden geldiğince onları öğrenmeye zaman ayırmanız gerekmektedir. Bazı blog gönderilerini okumak, satrançla ilgili kitapları okumak, YouTube videolarını izlemek ve uzmanlardan ipuçları ve püf noktaları almak, acemi bir satranç oyuncusunun taktik fikirlere ve oyun kurallarına aşina olmasına yardımcı olur. 

Bol bol pratik yapın

Satranç kurallarını ne kadar iyi bilirseniz bilin, yeterli pratiğiniz ve deneyiminiz yoksa, kurallara sizden daha az hakim olan ama çok fazla sayıda oyun oynamış birisinin sizi yenme olasılığı oldukça yüksektir. Pratik yapmak için de herhangi bir oyuncu bulamadığınız durumlarda bilgisayara karşı oynayabilirsiniz.

Ancak karşınızda gerçek bir rakip olmasının, karşı tarafın hamleleri sırasındaki vücut dilinde yatan anlamları kavramanız ve bununla ilgili bir hafıza oluşturmanız açısından önemlidir. 

Taşlarınızın Gücünü İyi Bilin

 Satranç oynarken ve rakibinizin taşlarını ele geçirirken başarının birincil anahtarı, tahtadaki taşları ve bunların değerini bilmekle doğrudan ilgilidir. 

Özel Hamlelere Aşina Olun

 En iyi satranç oyuncuları özel hamleleri kullanmasını çok iyi bilirler ve onları bir çeşit hile olarak kullanırlar. “Geçerken almak”, “rok yapma”, “terfi”, gibi özel hareketler ve teknikler, iyi bir oyuncuyu çok daha iyi bir oyuncu yapan özel hamlelerdir

Satrançta rakibinizin taşını almanın ardındaki tüm kuralları ve teknikleri bilmek önemli olsa da, her şeyin oyunun son anlarında gerçekleşen ve şah mat olarak bilinen şeye gittiğini ve ana amacın bu olduğunu bilmek gerekir. Satrançta nasıl şah mat edeceğinizi öğrenmek için yazımızın devamını takip edin.

Şah Mat

Bir satranç oyuncusunun oyunu bitirip şah mat yapabileceği tüm olası yolları anlatmadan önce, şah matın tanımını belirtmekte fayda görüyoruz. Satranç camiasında birçok kişi tarafından "mat" olarak da bilinen bir şah mat, şahın rakip tarafından kontrol altına alınması ve hareket etmesinin engellenmesi anlamına gelmektedir.

Bir oyunda şah mat gerçekleştiğinde, oyun otomatik olarak sona erer ve şahı başarıyla mat eden oyuncu kazanır. Tüm oyun sürecinde ne kadar başarısız olursanız olun, satrançta kesin olarak kazanmanın tek yolu bu olduğundan, rakibin şahını mat etmek birincil hedefiniz olmalıdır.

Ayrıca, bir şaha saldırmanın onu kontrol etmenin ve başarılı bir şekilde mat etmenin tek yolunun şahı tuzağa düşürmek olduğunu da belirtmeliyiz. Şahı mat etmek için birçok strateji, ipucu, püf noktası ve tavsiye çeşitli satranç kaynakları kullanılarak bulunabilir. 

Her şeyden önce, satranç bloglarını okumak ve satranç oynamanın belirli yönlerini vurgulayan Youtube videolarını izlemek için zaman ayırmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Şahı etkili bir şekilde tuzağa düşürebilecek ve oyunu kazanabilecek şah mat taktiklerini öğrenmenizi de şiddetle öneririz. Bursa satranç kursu seçenekleriniz için yazımıza buradan devam edebilirsiniz.

Beyaz takıma karşı şah mat
Satranç her ne kadar mantık ve strateji oyunu olsa da bazı özel kuralları her zaman için bilmek gerekecektir. Bunlardan en önemlisi de mat çeşitleridir. | Pixabay

Satrançta en hızlı yapılabilecek mat nedir diye hiç merak etmiş miydiniz? Bu sorunun cevabı iki hamlede yapılan şah mattır. Aptal matı olarak da bilinen bu mat biçiminde rakiplerden birisinin oldukça kötü hamleler yapması gerekir.

Bu mat biçiminin gerçekleşmesi için bir örnek vermek gerekirse; beyaz taşların piyonlarından birini iki kare ileri oynatması daha sonra siyahlardan bir piyon oynanarak vezirin yolu açılması ve sonrasında beyazlardan yine bir piyonun iki kare ileri oynatılması sonucunda siyah vezir şaha hamle yapma fırsatı doğmasıyla şah mat edilebilir.

Yukarıda da söylediğimiz gibi bu hamlenin yapılabilmesi için oyuncunun gerçekten çok kötü bir satranç oyuncusu olması ve bu mat şeklini öngörememesi gereklidir.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.