Satranç, tarihi çok eskilere dayanan dünyanın en popüler zeka oyunlarının başında gelmektedir. Tarihteki birçok önemli komutanın ve devlet adamının savaş taktiklerini ve stratejilerini ilham aldığı bu oyun günümüze kadar güncelliğini koruyabilmiş nadir oyunlardan birisidir.

Eğer siz de bu muhteşem zeka oyununu ve stratejilerini öğrenmek istiyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yazımızın devamında satranç öğrenmek isteyen bireylerin nereden başlayacağını bilememeleri sonucunda karşılaştıkları motivasyon kayıplarını yaşamamaları için çeşitli taktikler vereceğiz. Böylece satranç öğrenmeye başladığınızda en önemli aşama olan öğrenmeyi erteleme hastalığına yakalanmadan bu süreci başarıyla geçeceksiniz.

Satranç öğrenmeye başladığınızda ilk bilmeniz gereken şey bunun zorlu bir süreç olduğu ve sizin uzun bir süre acemi olarak kalmanız gerektiğidir. Bir süre gerçekten de kolayca yenilebilir, satranç stratejilerini tam olarak kavrayamayabilirsiniz. Bunu en baştan kabul etmeniz öğrenme sürecinin sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir.

En iyi Satranç öğretmenleri müsait
Nart murat
5
5 (29 yorum)
Nart murat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (31 yorum)
Doruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman talha
5
5 (36 yorum)
Osman talha
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şamil burak
5
5 (17 yorum)
Şamil burak
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serhat
5
5 (11 yorum)
Serhat
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alperen
5
5 (15 yorum)
Alperen
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet i̇brahim
5
5 (9 yorum)
Mehmet i̇brahim
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (9 yorum)
Onur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nart murat
5
5 (29 yorum)
Nart murat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (31 yorum)
Doruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman talha
5
5 (36 yorum)
Osman talha
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şamil burak
5
5 (17 yorum)
Şamil burak
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serhat
5
5 (11 yorum)
Serhat
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alperen
5
5 (15 yorum)
Alperen
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet i̇brahim
5
5 (9 yorum)
Mehmet i̇brahim
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (9 yorum)
Onur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Hedeflerinizi Ana Hatlarıyla Belirtin

Satrançta uzun bir süre acemi olacağınızı kabullendikten sonra yapacağınız ilk iş profesyonel bir eğitmen veya öğretmen ile maliyetli satranç derslerine yatırım yapmadan önce hedeflerinizi net bir şekilde belirlemek olacaktır.

Satranç öğrenmeye yeni başlayan biriyseniz, oyunu kavramak ve kuralları net olarak anlamak isteyeceksiniz. Bunu için öncelikle aşağıda sıraladığımız soruları ve cevaplarını öğrenmek önceliğiniz olmalıdır. Bunlar;

  • Şah, vezir, filler, atlar, kaleler, piyonlar ve satranç tahtasındaki hareket kabiliyetleri.
  • Tahtada taşların konumlandırıldığı yerler.
  • Hangi taş nasıl hareket ediyor ve hangi durumlarda hangi taş kullanılır.
  • Yaygın satranç problemleri. (sık karşılaşılan problemler)
  • 3 hamlede mat, 2 hamlede mat, Arka yatay matı, Satrançta çifte saldırı, Boştaki taş gibi satranç taktikleri nedir ne anlama gelir.
  • Ortak saldırılar ve savunmalar nelerdir.

Gibi temel satranç taktikleri ve kurallarıdır.

Oyunda bir temele sahip olduğunuzda daha üst düzey taktik ve stratejileri öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Satranç analitik bir zekâ gerektiren aynı zamanda psikolojik taktikleri bünyesinde barındıran bir oyundu. Bu nedenle oyun esnasında sakin kalmanız ve pokerde olduğu gibi rakibinize durumunuzu asla belli etmemeniz gerekmektedir. Ünlü satranç oyuncusu Magnus Carlsen’i dünya çapında bir satranç oyuncusu yapan şey şüphesiz onun oyun esnasındaki soğukkanlılığıydı.

Poker oynayan soğuk ifadeli adam
Satrançta da tıpkı pokerde olduğu gibi güçlü bir psikoloji gerekir. Karşınızdakilere duygu ve planlarınızı hissettirmemelisiniz. | Unsplash

Tüm bunların yanında satranç disiplin, hafıza ve sürekli pratik gerektirir. Satranç öğretmeninin en önemli özelliği satrancı kurallarıyla etkili bir şekilde anlatmasının yanında hafıza pratiklerine yönlendirmesi ve belli bir disiplin kazandırmasıdır.

Rakibinizin ne yapacağını tahmin etmeniz ve rakibinize karşı onun zayıflıklarını kullanmanız gerektiğinden, satranca başlamak birçok yönden ringe adım atmak gibidir. Ringe çıktığınızda rakibinizin zayıflıklarını tartmak ve ilerleyen dakikalarda ona karşı kullanmak kazanmak için en etkili silahlardan biridir.

Doğru Satranç Öğretmenini Seçmek

Satrançta yeniyseniz, öğretmeninizi seçmeden önce yapmanız gereken birkaç önemli adım vardır. Daha önce de açıkladığımız gibi, aklınızda bir hedef belirlemiş olmalısınız. Satranç kursu istanbul sınırlarında oldukça çeşitlilik kazanır ve bu çeşitlilik içinde de kendinize uygun öğretmen bulma şansınız artar.

Peki hedef belirlemiş olmak ne demek? Hedef belirmek sizin satranç öğrenme motivasyonunuzun ne olduğuyla ilgilidir. Üniversiteniz veya okulunuzdaki satranç turnuvalarına katılmak ve dereceler elde etmek isteyebilirsiniz. Elbette bu durumda satranç öğrenirken uygulayacağınız adımlar günlük yaşamda arkadaşlarınızla vakit geçirebilmek için öğrenmek istemeniz durumuyla farklılıklar gösterecektir.

Günlük hayatta vakit geçirmek ve aynı zamanda beyin fırtınası yapabilmek amacıyla satranç öğrenmek istiyorsanız seçeceğiniz öğretmenin çok farklı referanslara ve çeşitli satranç derecelerine sahip olmasını beklemezsiniz. Elbette bu eğitmeninizin yeterli deneyim ve bilgiye sahip olmayabileceği anlamına gelmemektedir. Öğretmeninizi seçerken hakkındaki yorumlar kişi hakkında fikir vermesi açısından oldukça aydınlatıcı olacaktır. Öğretmenlerin profillerine girebilir ve başka öğrencilerin ne yazdığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca birçok öğretmen ilk dersi de ücretsiz olarak vermektedir. Bu aşamada yetkinliklerini yeterli bulmadığınız öğretmenle devam etmeme şansınız vardır.

Ancak hedefleriniz turnuvalara katılmak ve ileri derecede satranç eğitimi almaksa elbette öğretmeninizin referanslarını ve yetkinliklerini net bir şekilde anlamamız gerekir.  Bir kulübün veya ulusal bir federasyonun üyesiyse, oyunlarının kayıtlarını, seviyelerini bulabilir ve hatta onlar hakkında soru sorabilirsiniz. Çevrimiçi ders veriyorlarsa, diğer öğrencileri tarafından bırakılan yorumları ve incelemeleri de görebilirsiniz. Son olarak, onlarla iletişime geçebilir ve endişelerini doğrudan bildirebilir ve öğretmeninizin kaygılarınıza yaklaşımını analiz edebilirsiniz.

Elbette burada öğretmeninizin tüm hareketlerini ezberleyip mümkün olduğunca çok malzeme yakalamaya çalışmak oldukça yorucu olacaktır. Size oyunu sizin de zevk alacağınız bir şekilde oynamayı öğretecek bir öğretmen olduğunu düşündüğünüz adayla devam etmek en mantıklı seçenek olacaktır. En dikkat etmeniz gereken durum öğretmenle olan iletişim düzeyinizdir. Uyumunuzun ve karşılıklı iletişim becerilerinizin yüksek olduğu öğretmenle devam etmek doğru olacaktır.

En iyi satranç öğretmenleri size oyunu bir bakışta nasıl yorumlayacağınızı ve sizi zor durumlardan kurtaracak hamleleri bir çırpıda nasıl uygulayabileceğinizi gösterebilen kişilerdir.

Anlayacağınız üzere satrançta ustalaşmadan önce saygı duyduğunuz ve fikirlerine değer verdiğiniz bir öğretmenle yola devam etmeniz gerekiyor. Bunun için yapmanız gerekenleri kabaca sıralarsak:

  • Referanslarını kontrol etmek ve deneyimleri hakkında bilgi sahibi olmak.
  • Diğer öğrencilerinin onlar hakkında ne düşündüğünü öğrenmek ve hakkında yazılan yorumları okumak.
  • Onlara satranç öğrenmekteki temel amacınızı baştan anlatmak.
  • Karşılıklı diyaloğunuzun gücünü test etmek.

Satranç Derslerinin Maliyeti Ne Kadardır?

Satranç derslerinin maliyeti, büyük ölçüde aldığınız derslerin türüne ve hedeflerinize bağlıdır, çünkü her oyuncu ileri düzeyde bir satranç eğitimi almayı düşünmeyebilir.

Sizlere ilk olarak önerebileceğimiz şey bir mağazadan veya internetten kendinize bir satranç tahtası almak olacaktır. Plastik parçalı giriş seviyesi takımlardan başlı başına birer sanat eseri olan muhteşem takımlara kadar her bütçeye uygun satranç tahtalarını bulabileceğiniz platformlardan sipariş verebilirsiniz. Hatta ne zaman oyun oynama fırsatınız olacağını asla bilemeyeceğiniz için gittiğiniz her yere satranç götürebilmeniz için seyahat için uygun olan satranç setleri bile alabilirsiniz.

Seyahat için taşınabilir satranç tahtası.
Çok lüks materyallerden yapılmış, göze oldukça hitap eden, el yapımı ve hatta dekorasyon olarak kullanılabilen kaliteli satranç takımları olsa da ihtiyacınız olan ve hatta sizin için en faydalı olan satranç tahtası türü, taşınabilen ufak ebatlarda katlanır satranç tahtalarıdır. | Unsplash

Şimdi başlangıç düzeyinden ileri seviye oyunculara kadar satranç öğrenmek isteyen bireylerin yapması gerekenleri sıralayalım.

Yeni Başlayanlar

Yeni başlayanlara önerimiz öğretmen seçerken yüksek puanlı olma şartını aramamalarıdır. Bu noktada, öğretmenle öğrenci arasındaki beklenti de karşılanmış olacaktır. Superprof'ta saatlik ortalama ücretleri oldukça makul olarak belirlenmiş satranç öğretmenleri bulabilirsiniz. Çoğu satrancı hobi olarak öğrenmiş veya okullarındaki satranç kulüplerinde vakit geçirmiş öğretmenlerdir. Satranç kursu seçeneklerinizi iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Öğretmenlerin de bir öğretmen olarak ne kadar iyi olduklarının göstergesi yalnızca profillerindeki sıralanmış dereceleri değildir. Bu sadece bir oyuncu olarak ne kadar iyi olduklarının bir göstergesidir.

Bu sebeple yeni başlayanlar için en iyi seçenek profilinde üstün dereceler olan öğretmenler değil, bildiklerini aktarabilme kapasitesi yüksek olan öğretmenlerdir.

İleri Seviye Oyuncular

İleri seviye oyuncular için ana hedef katılacakları satranç turnuvalarında ve yarışmalarında derece almaktır. Bu yüzden çalışma stratejilerini de ona göre belirlerler. Turnuva düzeyinde bir satranç yarışmasında yarışacak olan bir yarışmacı için öğretmeninin deneyimleri ve satranç geçmişi oldukça önem taşır. Satrançta akademi düzeyinde eğitim almış ve eğitim vermiş kişilerin tercih edilmesi turnuva katılımcıları için oldukça olağandır.

Ezberleme teknikleri, karmaşık saldırı stratejileri, hamle dizileri, açılış taktikleri ve ölümcül oyun sonları üzerinde çalışmak istedikleri için tüm bu stratejilere hakim olan eğiticiler tarafından dersler almak isteyeceklerdir.

İleri seviye eğitmenler, oyunlarınızı analiz etmenize ve hatalarınızdan ders çıkarmanıza yardımcı olurlar. Bu kesinlikle öğretmenin bilgi düzeyinin yüksek olmasıyla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle, gelişmek, sıralamalarda yükselmek veya turnuvalar kazanmak isteyen bir oyuncunun kesinlikle ileri seviye bir öğretmenden dersler alması gerekecektir.

Olağanüstü bir satranç oyuncusu olmak çok çalışma, pratik yapma, disiplinli olmak ve sabır gerektirir, ancak tüm bunlara rağmen en profesyonel oyuncuların dahi hatalar yapabileceğini unutmamalısınız. Satrançta aslında hata yapmamaya çalışmak hatalı bir davranıştır. Çünkü ne kadar hata yaparsanız o hatadan ders çıkarıp ileride herhangi bir karşılaşmada aynı hatayı tekrar etme olasılığınız oldukça düşer.

Satranç Öğretmeni Bulmak için Site Önerileri

Hedefinizi belirlediğinizden emin olduktan sonra özel satranç öğretmenleri bulabileceğiniz faydalı siteleri sizlere aktaracağız. Online ortamda satranç öğrenmek gibisi yok!

Superprof

Satranç öğrenmek için özel bir öğretmen arıyorsanız Superprof bu konuda en iyi alternatiflerden birisidir. Türkiye’nin hemen hemen bütün illerinde size çeşitli düzeylerde satranç dersi verebilecek eğitmenleri Superprof’ta rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca her bilgi düzeyinde eğitmen bulabildiğiniz gibi her bütçeye uygun özel ders ücreti talep eden eğitmenleri de bulabileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.