Satranç yüz yıllardan beri süregelen dünyanın en eski oyunlarından birisidir. Tamamen zeka ile ilişkili olan bu oyunda şans veya diğer faktörlerin pek önemi olduğunu söyleyemeyiz. Bu yüzden asırlar boyunca özellikle toplum liderlerinin ve zekasını geliştirmek isteyen her bireyin ilgisini çekmiştir.

64 eş kareye bölünmüş bir düzlem üzerinde 16’şar taş ve iki takım pulla oynanan satrançta 6 farklı taş çeşidi bulunur ve tüm taşların özellikleri ve düzlem üzerindeki hareketleri birbirinden farklıdır.

Bu muazzam oyunun bireyin zekasını geliştirebilmesindeki en büyük etken hemen hemen hiçbir oyunda oyunun kendisi tekrar etmiyor oluşudur. Yani her oyunda farklı bir algoritma işler. Bu da sizin tekrar eden oyunlar içinde geçmiş deneyimlerinize göre hareket etmemenizi ve yeni stratejiler geliştirmenizi sağlar. Bu da beyninizin sürekli düşünmeye ve yaratıcı olmaya zorlanmasına neden olur. İşte tam da bu zorlanma zekanın gelişimi için en büyük gerekliliklerden birisini sağlar.

Siz de tarihi oyunu oynamayı öğrenmek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız şuan tam olarak doğru yerdesiniz. Yazımızın devamında sizlere satranç öğrenme ipuçlarını anlatacağız. 

Satranç öğrenmenin günümüzde birçok yolu vardır. Bu yollardan en hızlı sonuç alınanı özel bir satranç öğretmeninden dersler almaktır. izmir satranç kursları seçeneklerinizi değerlendirerek satrancı siz de öğrenmeye başlayın!

Özel satranç dersleri almak için kendinize en uygun öğretmeni bulmak için sizlere çeşitli önerilerde bulunacağız. Çeşitli web sitelerinde satranç dersi veren öğretmenler ve oluşturdukları profiller mevcuttur. Şimdi hızlıca özel satranç öğretmeni bulabileceğiniz platformları sıralayalım.

Bilgisayarda konferans dersi ve kahve.
Artık teknoloji o kadar gelişti ki çevrimiçi birebir olmayan kalabalık sınıflara bile katılabilir ve karşılığında daha az ücret ödeyebilirsiniz. | Unsplash
En iyi Satranç öğretmenleri müsait
Nart murat
5
5 (29 yorum)
Nart murat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (31 yorum)
Doruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman talha
5
5 (36 yorum)
Osman talha
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şamil burak
5
5 (17 yorum)
Şamil burak
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serhat
5
5 (11 yorum)
Serhat
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alperen
5
5 (15 yorum)
Alperen
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet i̇brahim
5
5 (9 yorum)
Mehmet i̇brahim
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (9 yorum)
Onur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nart murat
5
5 (29 yorum)
Nart murat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (31 yorum)
Doruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman talha
5
5 (36 yorum)
Osman talha
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şamil burak
5
5 (17 yorum)
Şamil burak
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serhat
5
5 (11 yorum)
Serhat
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alperen
5
5 (15 yorum)
Alperen
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet i̇brahim
5
5 (9 yorum)
Mehmet i̇brahim
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (9 yorum)
Onur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Superprof

Superprof Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde özel satranç dersi veren öğretmenler tarafından sıklıkla tercih edilen bir web sitesidir. Özel ders vermek isteyen öğretmenler bu platformda bir profil oluşturduktan sonra deneyimlerini ve özelliklerini paylaşarak satranç dersi almak isteyen bireylere sunarlar. 

Satranç dersi almak isteyen bir birey özel öğretmenlerin profillerine girerek onlar hakkında bilgi sahibi olur ve kendisine en uygun olduğunu düşündüğü öğretmenle iletişime geçerek özel ders almaya başlayabilir.

Özel öğretmenler tarafından verilen ilk dersler genellikle ücretsiz olduğundan ilk derste öğretmeninizin performansını beğenmediğinizde veya öğretmeninizle olan iletişiminizin ilerisi için yeterli olmayacağını düşündüğünüzde derslere devam etmeme şansınız da bulunmaktadır.

Seçtiğiniz öğretmenle yaptığınız ilk derslerde satranç hakkında öğreneceğiniz ilk bilgiler kabaca şunlar olacaktır:

  • Oyunun genel kuralları
  • Taşların isimleri ve oyunda kaç taş olduğu
  • Tahtada taşların başladığı yer
  • Taşların nasıl düzlem üzerinde nasıl hareket ettiği
  • Bir oyunda taşların her birinin nasıl kullanılacağı.
  • Oynarken soğukkanlılığınızı nasıl korumanız gerektiği. (Poker oyununda olduğu gibi)
  • En temel hamleler ve taktik geliştirme adımları

Satrançta gerçekten iyi olmak istiyorsanız, farklı rakiplerle çok fazla oyun oynamanız gerekecektir. Farklı kişilerle oynamak farklı tarzlara karşı oynayarak, farklı oynama yöntemleri ve stratejiler kazandıracağından satrançtaki gelişiminiz açısından hayati önem taşımaktadır.

Tüm bunların yanında özel ders almak yerine kendi kendinize satranç öğrenmek isteyen bireyleri de elbette unutmadık. Her ne kadar özel ders almak kadar etkili ve verimli bir yöntem olmasa da internette satranç öğrenebileceğiniz web siteleri de mevcuttur. Gelin bunları da kısaca size tanıtalım.

Çevrimiçi Satranç Öğrenme İpuçları

Kendi imkanlarıyla satranç öğrenmek isteyenlerin ilk seçeneği elbette internette çevrimiçi satranç sitelerinde satrancın kurallarını öğrenmek ve sunulan demo oyunları oynayarak satrançla ilk tanışmayı gerçekleştirmek olacaktır. 

Chess

Çevrimiçi satranç öğrenebileceğiniz birçok platform mevcuttur. Bunlardan birisi de chess’dir.

Burada yeni başlayanlar için sol kısımda bulunan “öğren” sekmesine tıklayarak satrancın temel kurallarını ve taşların nasıl hareket ettiğini öğrenebilirsiniz. Basit ve yalın bir anlatımı olan web sitesinde satrançta belirli bir kademeye geldiğinizde farklı insanlarla satranç oynayabileceğiniz bir forumda mevcuttur. Ayrıca web sitesinin dili tamamen Türkçe’dir.  

Oyundaki yeteneklerinizi geliştirmek, hamleleri ve stratejileri analiz etmek için satranç problemlerini ve bulmacalarını çözebilirsiniz. Ayrıca hatalarınızı analiz edebilir ve gelecekte bunlardan nasıl kaçınacağınızı öğrenebilirsiniz.

Chess.com sayesinde, oyundaki olası tüm hareketler hakkında bilgi sahibi olabilir ve ne derece iyi hamleler yaptığınızı görmek için kaydedilen oyunlarınızı analiz edebilirsiniz. Yine web sitesine mobil cihazlardan da rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz. Böylece istediğiniz her yerde satranç öğrenebilirsiniz.

Lichess

Diğer satranç sitelerine benzer olarak çeşitli seviyelerde ilerlemenizi izleyebileceğiniz ve dünyanın dört bir yanından satranç oyuncularıyla karşılaşmalar gerçekleştirebileceğiniz Lichess’de satranç öğrenmek için oldukça iyi bir alternatiftir. Rastgele rakiplere karşı oyun oynayabileceğiniz bu platformda hızlıca bir hesap oluşturup satranç pratiklerine hemen başlayabilirsiniz.

Bilgisayara karşı da oynayabileceğiniz bir ara yüzü bulunur. Bilgisayara karşı oynamak aslında oldukça yararlıdır çünkü oyunu kaybetme endişesi duymadan hamleler yapma ve strateji uygulama imkanı sunarak hatalarınızdan ders çıkarma olanağı sağlar.

Arkadaşlarınıza ve rastgele rakiplere karşı oyun oynayabildiğiniz seçeneğe ek olarak, satranç yapbozları yapabilir, oynanan oyunları canlı olarak izleyebilir ve analiz panosu, açılış gezgini ve tahta düzenleyici gibi satranç öğrenmeye yardımcı araçları kullanabilirsiniz.

Lichess dünyada da birçok satranç meraklısının tercihleri arasında en ön sıralardadır. 

Satranç okulu

Satrancokulu yine çevrimiçi olarak satranç oynayabileceğiniz web sitelerinden birisidir. Yine burada satranç oyununa dair kuralları bulabilir ve bilgisayara karşı satranç oynayarak oyununuzu geliştirme imkanı bulabilirsiniz.

Satranç Öğrenmeye Başlamadan Önce

İster özel ders alarak ister çevrimiçi web sitelerinden faydalanarak satranç öğrenmeyi hedefleyin öncelikle yapmanız gereken şey kendinize bir satranç takımı almak olacaktır. Oyunu daha iyi anlamak için taşlara dokunabilmek ve tahtaya farklı açılardan bakabilmek oyunu gerçek anlamda öğrenebilmek açısından oldukça önemlidir. Kendi satranç takımınızı kullanmanın farkını satrançta aşama kaydettikçe fark edeceksiniz.

Başlı başına birer sanat eseri olan muhteşem ahşap, taş ve mermer takımlara kadar her türden uygun satranç takımları bulabileceğiniz birçok alışveriş platformu vardır.  Ancak başlangıç seviyesinde size önerimiz giriş seviyesi satranç takımlarından olan plastik satranç takımlarına bakmanız olacaktır.

Ayrıca oyundaki hızınızı da kaydetmesi açısından bir kronometreye de ihtiyacınız olacaktır. Bunların yanında hamlelerinizi not etmek için bir not defteriniz ve kaleminiz olduğundan da emin olun. 

Tüm bunların yanında, otobüste boş zamanlarınızda oyun oynamak için bir satranç uygulaması indirmeyi de unutmayın. Beyninizi ne kadar satranca maruz bırakırsanız öğrenmeniz de o denli hızlı ve kolay olacaktır. Ancak yine de bir bilgisayara karşı oynamaktansa gerçek kişilere karşı oynamak her zaman gelişim açısından daha etkili olacaktır. 

Ahşap el yapımı dekoratif satranç tahtası
Gerçekten göze hitap eden ve fiyatlarıyla cep yakan satranç tahtaları olsa da eğet bütçeniz kısıtlıysa bu konuda aç gözlü olmamanızı öneririz. Basit, plastik bir set ile başlayın ve seviyeniz yükseldikçe kendinizi ödüllendirin! | Unsplash

Satranç öğrenmeyi daha fazla ertelemeden harekete geçin!

Satranç oynamayı öğrenmek veya oyundaki becerilerinizi daha da geliştirmek istiyorsanız, Superprof'ta bir satranç öğretmeni aramaya koyulabilirsiniz. Yüz yüze, çevrimiçi veya grup eğitimi ile size yardımcı olmaya hazır tonlarca deneyimli ve yetenekli öğretmenle karşılaşacaksınız. Her ders türünün artıları ve eksileri vardır. Bu yüzden hangisinin sizin, oyununuz ve bütçeniz için doğru olacağını dikkatlice karar vermelisiniz. 

Özel ders dendiğinde muhtemelen aklınıza gelen ilk şey yüz yüze verilen derslerdir. Öğretmen her dersi öğrenciye göre ayarladığından ve genellikle öğrencilerinin evine gittiğinden, dersler diğer eğitim türlerinden daha pahalıya mal olur. Bu sebeple öğretmen öğrenciden daha fazla ücret talep eder.

Ancak Superprof’ta seçtiğiniz öğretmenle yapacağınız dersler yüz yüze değil çevrimiçi olacağından öğretmenlerce talep edilen ücretler de nispeten düşüktür.  Bir web kameranız ve iyi bir internet bağlantınız olduğu sürece, dünyanın her yerinden öğretmenler tarafından verilen satranç derslerinden yararlanabilirsiniz.

Superprof’ta ders almak istediğiniz şehre de bağlı olarak özel satranç ders ücretleri saatlik 40 TL ile 100 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Özel satranç öğretmenlerinin profillerini incelediğinizde satranç ile ilgili aldığı sertifikaları, satranç hakkında aldığı eğitimleri, mezun olduğu okulları ve kaç yıldır satrançla ilgilendiğine dair bilgileri görebilir ve özel öğretmen tercihinizi ona göre yapabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi öğretmenlerin ilk dersleri ücretsiz olduğundan kendinize en uygun olduğunu düşündüğünüz öğretmenle iletişime geçip ders almaktan çekinmeyin. Böylelikle birlikte deneme dersleri yaparak satranç maceranızda en iyi iletişim kurabildiğiniz ve keyifli vakit geçirebildiğiniz öğretmenleri tercih edebilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.