Sanat ve konservatuvar öğrencileri, normal bilim veya matematik derslerinde görülebilecek tüm Yunan sembolleri ve denklemleriyle karşı karşıya kaldıklarında bocalarlar. Bilimsel perspektiften klasik müziğe, hatta müziğin ve genel olarak sanatın sadece belirli yönlerine girildiğinde de aynı şey geçerli olabilmektedir.

Sonuçta, kullanılan terimlerin ve kelime dağarcığının çoğu, her gün duyacağınız şeyler değildir. Birçoğu yabancı bir dil gibi bile görünüyor!

Elbette bu müzikologlar sadece entel görünmeye çalışırlar, değil mi? Tabii ki değil! Aslında, tüm iddialı kelimeleri kullanmaları için iyi bir neden var!

Sonuçta, her bir müzik aleti doğru şekilde çalınabilmek için, farklı teknikler ve beceriler gerektirir. Şarkı söylemeyi öğrenirken de bu durum geçerlidir. Şarkıcıların dünyası söz konusu olduğunda, aklınıza ilk başta gelebilecek her şeyden çok daha önemli bir kavram vardır: tını...

İster tenor, ister soprano olmayı hayal edin, ister modern müzikte başarılı olmak isteyin, tınıların ne kadar önemli olduğunu görmezden gelemezsiniz. Sesin tınısı nedir bilmeden şan dersine giriş yapmak pek de uygun olmaz.

En iyi Şan öğretmenleri müsait
Gizem
5
5 (34 yorum)
Gizem
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (11 yorum)
Seda
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (14 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (11 yorum)
Elif
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Furkan
5
5 (18 yorum)
Furkan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ünal
5
5 (7 yorum)
Ünal
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (34 yorum)
Gizem
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (11 yorum)
Seda
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (14 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (11 yorum)
Elif
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Furkan
5
5 (18 yorum)
Furkan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ünal
5
5 (7 yorum)
Ünal
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Peki Tını Nedir?

Ses tınısı, sesler hakkında konuştuğumuzda sıklıkla ortaya çıkan bir kelimedir, çünkü herhangi bir şey tarafından yapılan herhangi bir ses anlamına gelebilir. Peki tam olarak tını ne demek?

Bu, tınının yalnızca insan sesini tanımlamada değil aslında ses çıkarabilen tüm nesne ve çalgıların seslerini tanımlamada da kullanılabileceğini gösterir. Şarkı söylemeyi ilk öğrendiğinizde tessitura terimiyle karıştırmamaya dikkat edin, çünkü bu notlar ve oktavlar açısından sesin yapabileceği doğal aralıktır.

Tessitura, bas, bariton, tenor, alto, mezzo-soprano, soprano, vb.'yi ayırt etmek için kullanılır. Vokal eğitiminiz sırasında bu aralıklardan birinde şarkı söylemeye teşvik edileceksiniz.

Şan dersleri bül bül gibi şakımanızı sağlar.
Doğru şan ve diksiyon dersleri bülbül gibi şakımanızı sağlayabilir. | Visual Hunt

Öte yandan tını, ses tonu ve yoğunluğundan ziyade bir müzikal sesin veya sesin karakteri veya kalitesidir.

Kısacası, bir şarkıcı veya enstrümanı tanımlamamıza izin veren ses türüdür. Örneğin, hem bir gitar hem de bir piyano orta Do'yu çalabilir, ancak piyanonun ne zaman ve gitarın ne zaman çaldığını bilmemize yardımcı olan bu notaların her birinin tınısıdır. Aynı şey sesler için de geçerli. Farklı piyanoları nasıl ayırt edebileceğinizin de cevabı budur. Tını, bir enstrümanın diğerinden farkını anlamamız ve her sesin benzersiz özelliklerini tanımlamamız için gereken tüm ses bilgilerini içerir.

Perde, vibrato, genlik, atak, bunlar bir enstrümanın tınısını oluşturan ana unsurlardır. Tını tüm insanlığı deneyimlememizi sağlar, çünkü her ses kendi kişiliği ile eşsizdir. Bu kavram, genel olarak organoloji ve psikoakustik (seslerin harmonik analizi ile) ve orkestrasyon alanlarında geliştirilen oldukça yeni bir kavramdır.

Tınıların seslerin ve enstrümanların rengi ile ilişkili olduğu anlaşıldı. Birisi zaten güzel bir sesiniz olduğunu söylediyse, başarılı bir şarkıcı olmak için ilk adımlarınızı atmışsınızdır. Şarkı söyleyeme teknikleri ile şarkı söylemeyi öğrenmek bir sonraki adımdır.

Modern şarkıcılar bazen seslerine atıfta bulunurken vokal rengi hakkında konuşurlar. Bir kişinin konuşma sesi genellikle ilk vokal rengidir ve genellikle düşük ve orta notalar aynı anda karışıktır.

Şarkı Sesini Bulmak İçin Üç İpucu

Hem erkekler hem de kadınlar için bir şarkıcının tını ve tessiturasının zamanla değişeceğini unutmayın. Değişim genellikle yukarı değil, spektrumun alt ucuna doğrudur.

Genellikle tınılarınızın doğal olarak oluştuğu (larinks, farinks, glottik ve vokal kordlar vb. nedeniyle) ve zamanla değiştiği anlaşılsa da, ses alıştırmalarınızla sesiniz üzerinde çalışabilirsiniz.

Sanatçılar birilerini taklit etmek için seslerini değiştirdiklerinde tınıları üzerinde yaptıkları değişimi görebilirsiniz. Ancak çok karmaşık, nüanslı ve zaman içinde değiştiği için tınılarınızı asla tam olarak değiştiremezsiniz, fakat tınılarınızı daha iyi manipüle etmek için daha iyi bilgi edinebilirsiniz. Unutmayın ki bu en kolay iş değil ve çok fazla emek gerektirecek.

Böyle bir mücadeleyi denemek istiyorsanız bilmeniz gereken üç şey var.

1. Aralığınızı ve Tessituranızı belirleyin

Ulaşabileceğiniz en düşük nota ve en yüksek notayı belirlemeniz gerekir. Tabii ki, aralığınızı çözmek için göğüs sesinizde minimum çaba ile mükemmel bir şekilde yapabileceğiniz notaları göz önünde bulundurmanız gerekir. Ardından, hangi notaların üzerinde çalışacağınızı öğrenmek için yaklaşık olarak kafa sesinizle hangi notları oluşturabileceğinizi görebilirsiniz.

Zaten mükemmel bir perdeye veya müzik teorisi bilgisine sahipseniz ve kendinizi yeteneklerinizi sınırlamaya zorlayabiliyorsanız, bu çalışma inanılmaz derecede kolay olacaktır. Eğer durum böyle değilse, kaliteli bir vokal koçunun yardımını almayı düşünmelisiniz.

2. Şan Dersleri Alın

Şarkı söylemeyi öğrenmek, hem şarkılarınız hem de kullanılan vokal teknikleri üzerinde çok çalışmayı gerektirir. Ayrıca kötü alışkanlıklardan kaçınmak ve sonunda zamanınızı boşa harcamaktan da kaçınmak istersiniz. Doğru şarkı söylemeye gelince, kaliteli bir öğretmenden daha iyi bir şey yoktur.

Bir müzik okulu, öğretmenlerin iletişim bilgilerini bulmak için harika bir yerdir. Ancak, yakınlarınızdaki eğitmenleri veya çevrimiçi olarak özel şan öğretmenleri bulmak için Superprof'u kullanabileceğinizi de unutmayın.

3. Sık Şarkı Söyleyin

Duşta, çamaşır yıkarken veya dışarıdayken şarkı söylemeniz için her zaman bolca fırsat vardır.

Vokal akorlarınızı çalıştırmanın yanı sıra, bu egzersizler tınılarınızı tanımanıza ve repertuarınız üzerinde çalışmanıza da yardımcı olacaktır. Bu özellikle şarkı söyleme sesiniz değiştiğinde; ergenlik döneminde faydalıdır.

Sahnede ses tınısı kaybı kabul edilemez.
Sahne, hata kabul edemeyen bir yerdir bunun için çokça pratik yaptığınızdan emin olun. | Visual Hunt

Aşırıya kaçmamak veya ses tellerinizi yakmamak için yaptığınız tüm işleri takip ettiğinizden emin olun. Şarkı söylemeden önce her zaman ısınma egzersizleri yapmanız gerektiğini unutmayın. Şan öğretmenleri, sesinizi zorlamadan doğru şarkı söylemek için ses dersleriniz sırasında size yararlı şarkı söyleme teknikleri ve pratikler verebilir.

Sesinizin Kalitesini Artırmak İçin En İyi 5 İpucu

1.Aralığınızı Artırın

Vokal aralığınız rahatça yapabileceğiniz tüm notları içerir ve yaptığınız işe bağlı olarak zaman içinde değişecektir.

Maria Callas, sadece bir soprano olarak tanımlanmaktan memnundu. Aslında, belirli bir aralığa yerleşmek ve asla değişmeyeceğine inanmak gelecekteki beklentilerinize zarar verebilir.

Ölçüler üzerinde çalışmak ve aralığınızın her iki ucunda da melodiler uygulamak, gelişmenin en iyi yollarından biridir. Ne de olsa emek olmadan, yemek olmaz.

Ayrıca, göğüs sesinizle kafa sesinizde yapabileceğiniz notları nasıl yapacağınızı öğrenmeye çalışmalısınız.

2. Duruşunuz Üzerinde Çalışın

Doğası gereği şarkı söylemek çok fiziksel bir faaliyettir ve insan fizyolojisi duruşunuz ve tutumunuz kadar önemli bir rol oynar. Stres, performansınızı ve sesinizi olumsuz etkileyeceğinden daima rahat kalmalısınız.

Ek olarak, mümkün olduğunca dik durmalısınız. Otururken performans göstermeniz gerekiyorsa, mümkün olan en iyi şekilde oturmaya çalışmalısınız. Müziğe ortodoks bir yaklaşım, ses yüksekliğiniz ve seyircilerinizin sizi nasıl algıladığı konusunda tüm farkı yaratacaktır.

3. Nefesinizi Geliştirin

Sabit basınç, çok fazla zorluk çekmeden sesinizi değiştirmenin en iyi yoludur. Son olarak, şarkı söylediğinizde, çok özel bir şekilde nefes almalısınız. Diyafram nefesi almaya odaklanın. Nefesinizi bu şekilde kontrol etmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz bir dizi egzersiz vardır.

Diyaframınızı kullanmadan, sesinizi tam olarak yansıtmak imkansızdır ve solist olma hayallerinizi sona erdirebilirsiniz.

4.Diksiyonunuz Üstünde Çalışın

Heceleri ve kelimeleri iyi ifade edebilmek iyi bir şarkıcı ile kötü bir şarkıcı arasındaki farkı yaratır. Gerçek şarkıcılar, her ünlüyü mükemmel bir şekilde telaffuz edebilmelidir. Artikülasyon egzersizleri, şarkı sözlerini daha iyi telaffuz etmenize ve sesinizi yansıtma konusunda size yardımcı olacaktır.

Ses tınısı değişmesi zor bir özelliktir.
Tınınızı ve aralığınızı değiştirmek çok zor olsa da imkansız değildir. | Pixabay

Bu, kendinizi yormadan ve sahne varlığı şarkı söylemenize yardımcı olacaktır. Şarkı söyleme ve topluluk önünde konuşma, ilk düşündüğünüzden daha fazla ortak noktaya sahiptir. Topluluk önünde konuşma, kelimeleri net bir şekilde telaffuz etmeyi içerir ve örneğin opera, İtalyanca, Almanca ve Fransızca da dahil olmak üzere birçok dilde şarkıya sahiptir.

5. Repertuarınızı Seçin

Bir şarkıcı olarak geleceğinize gelince, söylemeyi seçtiğiniz şarkılar önemlidir. Tessitura için en uygun şarkıları ve üzerinde çalıştığınız aralıklardaki şarkıları seçmelisiniz. Düzenli vokal koçluğu da kendinizi aşırı zorlamaktan ve sesinizi kaybetmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.