İnsan sesi dünyanın en güzel enstrümanıdır.

Güzel bir ses tınısına sahip olmaz başlı başına eşi benzeri olmayan bir şeydir. Bu doğuştan gelen bir armağan ve herkese gösterebilecekleri ölçüde bahşedilmemiştir. Ancak, bu yetenekleri kullanmamak büyük bir israf olacaktır. Bu nimeti uygun eğitim, çevrimiçi müzik ve şan eğitimi  ile teşvik etmek için elinizden geleni yapmalısınız.

Şarkı repertuarınızı genişletmek, aralığınızı artırmak, hem kafa sesinizi hem de diyafram sesinizi geliştirmek ve nefes egzersizleri yapmak gibi herkesin sesini iyileştirmesinin, şarkı söylemeyi öğrenmesinin ve profesyonel bir şarkıcı olma şansını artırmasının birçok yolu vardır.

Bu makalede, biraz vokal koçluğu yapacağız ve sesinizin gelişmesini sağlamak için size bazı şarkı önerileri sunacağız.

En iyi Şan öğretmenleri müsait
Gizem
5
5 (34 yorum)
Gizem
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (11 yorum)
Seda
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (14 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (11 yorum)
Elif
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Furkan
5
5 (18 yorum)
Furkan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ünal
5
5 (7 yorum)
Ünal
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (34 yorum)
Gizem
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (11 yorum)
Seda
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (14 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (11 yorum)
Elif
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Furkan
5
5 (18 yorum)
Furkan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ünal
5
5 (7 yorum)
Ünal
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Şan Eğitimi Teknikleri: En İyi 10 Şarkı Egzersizleri

Gerçekten yetenekli bir şarkıcı bile eğitimsiz şekilde sadece yeteneğine bel bağlamamalıdır. Birkaç vokal egzersizi her zaman gerekli olacaktır. Sesinizi mükemmelleştirmek için bu vokal egzersizleri üzerinde kendi evinizde bir vokal koçu eşliğinde veya bir müzik okulunda müzik öğretmenin gözetimi altında çalışmanız önemli değildir.

Her şan öğretmenin, sesinizi geliştirmek için kendi ses tonu eğitimi teknikleri olsa da, burada en sevdiğimiz 10 tanesi var. Ses eğitimi söz konusu olduğunda, çok duyacağınız bir kelime var: tekrarlayın. Tabii ki, sesinizi kaybetme riskini taşıyacağınız için aşırıya kaçmayın.

Ses tonu eğitimi için teori.
Şarkı söylemeyi öğrenmek istiyorsanız muhtemelen müzik teorisini de öğrenmeniz gerekecek. | Visual Hunt

Şimdi detone olmaktan kaçınmak için sesimizi eğitmenin bazı yollarına bir göz atalım.

  • Ses ısıtma egzersizleri şart: Isınmazsanız, halka açık performans söz konusu olduğunda sesinize zarar verebilir, kaybedebilir veya boğazınızı gergin hale getirebilirsiniz. Isınma egzersizleri esas olarak enstrümanın ses olan ana kısmı olan ses telleriniz içindir. Aşırı yüksek tondan kaçınmak için, düşük bir perdeden başlayarak ve yüksek notalara doğru ilerlemek için ağzınızı kapalı olarak tüm aralığınızı söyleyin (doğru tonda olduğunuzdan emin olun). Yeni başlayanlar bunu doğru yaptıklarını kontrol etmek için klavye veya piyano kullanabilirler. Şarkı söyleme eylemiyle ilgili tüm kasları da gevşetmeniz gerektiğini unutmayın: glottis, gırtlak, farinks, diyafram, tüm vücudunuz, gerçekten. Ayrıca yanaklarınızı ve dudaklarınızı gevşetmeli ve yerinizi almalısınız.
  • Nefes ve karın kasları birbirinden ayrılamaz. Doğru nefes almayı ve diyafram nefesi almaya odaklanmayı öğrenin. Bunu yapmanın (ve duruşunuzu iyileştirmenin) en iyi yolu sırt üstü yatmak ve göğsünüze bir kitap koymaktır: nefes egzersizlerinizi yaparken kitabın düşmediğinden emin olmanız gerekir.
  • Bağırmadan kendinizi duyurun. Bu, tüm müzik tarzlarında önemlidir, ancak opera şarkılarında özellikle önemlidir. Karın kaslarınız sesinizin mümkün olduğunca ilerlemesini sağlamak için kullanılacaktır. Solunum basıncı, çok fazla zorlamadan hacmi artırmanıza izin verir. Hemen hemen her tür vokal aralığı, mikrofona ihtiyaç duymadan seslerinin daha da ileri gitmesine yardımcı olmak için bu tekniği kullanabilir. Vokal yaparken kullanılan kasların gevşemesi, insan vücudunun işlem sırasında kaybedilen havayı geri kazanmasına neden olur.
  • Burun boşluğunuzun ve şarkı söylerken havanın nereye aktığının farkında olun. Burnunuzu kapatıp farklı ünlüler söylemeyi deneyin. Bu, ne zaman nazal şarkı söylediğinizin farkına varmanıza yardımcı olabilir.
  • Herhangi bir şarkıyı söylemek söz konusu olduğunda başlangıç, son kadar önemlidir. Aynı şey çıkarttığınız her nota için de söylenebilir. Çocukla yetişkinin arasındaki ayrım gibi. Yaptığınız her sesi ve eylemi fizyolojik olarak analiz etmek için zaman ayırmanız gerekir; her sesin nasıl başladığı, hangi kasların dahil olduğu, dilinizin hangi konumda olduğu vb.
  • Stresi yönetmek, sesinizi serbest bırakmanıza yardımcı olabilir. Bu, servikal omurganıza odaklanarak yapılabilir. Başınızı bir pivot noktası olarak burnunuzla hareket ettirerek, sahip olduğunuzu bile bilmediğiniz daha küçük kasları gevşetebilirsiniz.
  • Doğru tonda şarkı söylemek için, çalmadan önce parçanızı düşünmek için zaman ayırmalısınız. Ses tellerinizin çalması gerekmeden önce kafanızdaki melodinin farkında olmalısınız.
  • Çok fazla şarkıcı eklemleme ve boğumlamayı unutuyor. Topluluk önünde konuşma gibi, şarkı söylemeyi öğrendiğinizde, artikülasyon pratiği gerçekten önemlidir. Bunun üzerinde çalışarak, özgüveninizi artırmaya ve sahne korkusunu hafifletmeye yardımcı olacaksınız.
  • Sesli harfler her seslendirmenin kalbindedir ve bunları pratik yapmalısınız. Farinksinizi ve gırtlağınızı rahatlatmak ve kendinizi aşırı yormadan vokal hassasiyetiniz üzerinde çalışmak için çeşitli sesli harfler kullanın.
  • Dilinizin çok yüksek pozisyonda olmamasına dikkat edin. Farklı sesler çıkarırken nerede olduğuna özellikle dikkat edin.

Ses Aralığınızı Nasıl Genişletebilirsiniz?

Tessitura kelimesi size yabancı geliyor mu? Peki ya ses aralığı nedir? Bunlar şarkıcıların bilmesi gereken kelimelerdir. Basitçe söylemek gerekirse, tessitura, göğüs sesinin (veya belirli durumlarda bir enstrümanın) doğal aralığını ifade eder. Bu nedenle kadın şarkıcılara örneğin kontralto, mezzo-soprano veya soprano gibi tanımlamalar yapılır. Ses aralığı ise şarkıcının rahatça söyleyebildiği en kalın ses ile en ince ses aralığını anlatır.

Tessitura genellikle doğuştan gelir ve cinsiyetinize ve yaşınıza bağlı olarak değişir. Ergenlik ve menopoz gibi diğer faktörler de tessiturayı değiştirerek aralığınızın yüksek notalarını etkili bir şekilde düşürebilir. Şarkıcıların tessituralarını büyük ölçüde değiştirmesi çok nadirdir ve parçalar genellikle alışıldık aralıklarında söylenmezse, birilerine ses dersleri sırasında şarkı söylemeyi öğretmek daha da zordur.

Bununla birlikte, etkili eğitim ile şarkıcı, ses aralıklarını değiştirebilir ve genişletebilir. Aslında, bunu yapmak isteyenler için birçok egzersiz var ve şan öğretmenleri sizin için doğru olanları seçmenize yardımcı olabilir.

Karaoke gecelerinin yıldızı olmak için şan eğitimi şart.
Karaoke gecelerinin yıldızı olmak istiyorsanız belki de artık özel şan hocası tutmanın vakti gelmiştir. | Visual Hunt

Genişletmeye odaklanmadan önce daima tessituranızın alt ve orta notalarında ustalaşmalısınız. Genel bir kural olarak, yüksek bir notada, diyaframdan önce kafa sesi kullanılarak ustalaşılacaktır.

Bu, öğrendiğiniz bir şey olmaktan ziyade, kendinizi yapabilmek için fiziksel olarak geliştirdiğiniz bir şeydir. Bu ses telleriniz için bir egzersizdir ve onları daha esnek hale getirir ve daha önce yapamayacağınız frekansları oluşturabilir. Tabii ki, bu çok fazla deneme yanılma içeriyor ve bunu bir profesyonelin yardımı olmadan yapmak çok zor. Özel bir şan öğretmeni bunu doğru yaptığınızdan emin olacaktır.

Tabii ki, di Stefano, Callas, Pavarotti, Alagna ve Dessay gibi tüm kuralları çiğneyen bazı şarkıcılar var.

Ses Tınınızı Nasıl Geliştireceğinizi Öğrenin

Ses tınısı, ses aralığından farklı. Tını, üretebileceği notalardan ziyade ses kalitesidir. Ses tınısı, bir kişinin sesini diğerinden ayırt edebilmemizi sağlayan şeydir. Ayrıca, bir kayıt cihazı ile gitar arasındaki farkı ve en iyi enstrümanlar ile ikinci el bir dükkanda bulduğunuz bazı ucuz çöpler arasındaki kalite farklılıklarını anlatabilmemizi sağlar.

Şan eğitimi yalnızca ses ile ilgili değildir.
Sesiniz kadar sahnedeki duruş ve genel postürünüz de çok önemli. | Pixabay

Tını hakkında bilgi edinmek, kendiniz ve ses özellikleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmenin bir yoludur. Ses aralığınız gibi, ses tınısı üzerinde de çalışabilirsiniz. Bununla birlikte, tıpkı ses aralığınız gibi, büyük ölçüde değiştirmeyi beklememelisiniz. Ayrıca, ses aralığınızı değiştirmek gibi, ses tonunuzu değiştirmek de çok zaman ve çaba gerektirir.

Sık sık, nefes almanın ses tonunuzda büyük bir rol oynadığını, sesinizin daha iyi, daha sabit olmasını sağladığını ve ayrıca vibrato gibi vokal tekniklerini gerçekleştirmenize izin verdiğini unuturuz. İnsan sesinin tüm farklı yönleri keşfedilip optimize edildikten sonra, ses telleriniz bir izleyiciye en iyi özelliklerini göstermeye hazır olacaktır. Bu, tabii ki duşta şarkı söylemeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez!

Her Gün Sesinizi Nasıl Pratik Yapabilirsiniz?

Tabii ki, duşta şarkı söylemek size bir gecede popçu hissi vermeyecek! Çevrimiçi şarkı öğreticileriyle şarkılarınızı geliştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Sesiniz üzerinde her gün çalışmak, geliştirmek istiyorsanız yapmanız gereken bir şeydir. Yine de kıymetli enstrümanınız; sesinize zarar vermemek için bilmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Şan eğitimi teknikleri arasında kaydın da yeri var.
Sesinizi kaydetmek güzel bir pratik yöntemidir. | Pixabay

Şarkı söyledikten sonra tamamen iyileşmek için 6 ila 7 saat dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Böylece, uzun vadede ses tellerinize zarar vermek istemiyorsanız (kariyeriniz için korkunç olacaktır), onları fazla çalıştıramazsınız. Ameliyat büyük adımlar atmış olsa da, önlem tedaviden daha iyidir.

Gazlı içecekler, süt ürünleri, tütün ve alkol gibi zarar verebilecek şeylerden kaçınarak boğazınıza iyi bakın. Profesyonel bir şarkıcı olmak istiyorsanız, makalede daha önce bahsettiğimiz en iyi 10 vokal egzersizinin bazılarını (veya tümünü) kullanmayı düşünmelisiniz. Bunlar, şarkılarınızı fiziksel ve zihinsel olarak geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Detaylara da dikkat etmelisiniz. Sosyal medyayı kullanarak ve danışmanlık yaparak, fazladan dersler alarak, hatta müzik alanında bir derece, yüksek lisans veya doktora yaparak kariyerinizi ilerletmeyi düşünün!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

4,33 (3 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.