Rusya'da veya herhangi bir yabancı ülkede okumak, insana zenginlik katan bir deneyimdir. Uluslararası seyahat, dünyadaki en heyecanlı ve keyifli deneyimlerden biridir ancak ailenizden ve arkadaşlarınızdan ayrılmak ve hayatınızda ilk kez tamamen bağımsız olmak cesaret ister. Rusya'da okumaya karar verdiyseniz iyi bir seçim yaptınız demektir! Çünkü Rus kültürü, ülkedeki eğitim deneyiminizi canlandıracak kadar farklı.

Üniversitenizin yurt dışında eğitim programı ile bir sömestr okumak, ikinci dil olarak Rusça öğrenmek, uluslararası burs başvurusu yapmak, ailenizle birlikte Rusya'ya taşınmak veya sadece yüksek öğreniminizi bir Rus üniversitesinde tamamlamak için bu ülkeye gidecekseniz hangi Rus üniversitesinde eğitim alacağınızı seçmeniz gerekecek. Daha da önemlisi, kaydolmadan önce bu üniversiteyi nasıl seçeceğinizi bilmeniz gerek!

Rusya'nın şehir ve kasabalarında 800'den fazla üniversite var ve her yıl Rus kültürünün güzelliğini incelemek ve keşfetmek isteyen 200.000'den fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Peki, bu öğrenciler sizin bilmediğiniz neyi biliyor? Rusya'daki üniversitelerini nasıl seçtiler? Yeni üniversitenizi seçmeden önce düşünmeniz gereken şeylere bir göz atalım.

Rusya Aziz Basil önünde renkli bayraklar ışıklar
Rusya'da okumak için izlemeniz gereken belli adımlar olacak ama sonunda tüm çabalarınıza değecek! | Kaynak: Pexels
En iyi Rusça öğretmenleri müsait
Rahym
5
5 (43 yorum)
Rahym
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (16 yorum)
Şeyma
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (23 yorum)
Vugar
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Madiya
5
5 (8 yorum)
Madiya
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (43 yorum)
Rahym
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (16 yorum)
Şeyma
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (23 yorum)
Vugar
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Madiya
5
5 (8 yorum)
Madiya
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Rusya'da Hangi Bölüm Okunmalı?

Rusya'daki müfredatlar tüm konuları kapsar ve öğrenci adaylarının seçim yapabileceği birçok farklı ders vardır. Rusya birçok öğrenci için rüya gibi bir ülkedir ve birçok öğrenci sadece bir akademik yıl için Rusya'da eğitim almakla kalmaz, çoğu aynı zamanda yüksek öğreniminin tamamını Rusya'da okur ve tamamlar.

Ne okuyacağınıza nerede okuyacağınıza değil, ne yapmak istediğinizi göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz.

 • Önce kendinize ne okumak istediğinizi sorun. Somut bir fikriniz olduğunda bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 • Okumak istediğiniz bölümde eğitim veren üniversiteleri arayın. Ancak karar vermek için başka adımlar da atmanız gerekeceğinin farkında olmalısınız çünkü Rusya'da bu kadar çok üniversite varken önünüzde çok fazla seçenek olacak.

Elinizde istediğiniz bölümde eğitim veren üniversitelerin bir listesi varken yapabileceğiniz son şey kendinize belli başlı sorular sormak olacak.

 • Üniversiteyi nerede okumak istiyorsunuz? Elbette dağlarda akşam 8'de her yerin kapandığı küçük bir kasaba ya da internete izin vermeyen bir üniversite de karşınıza çıkacak. Aptalca geliyor ama listenizi gözden geçirin ve ders çalışırken yapmak ve deneyimlemek istediğiniz şeyleri düşünmeye başlayın. Sakin hayatı seviyorsanız belki de Moskova'yı seçmezsiniz. Ama parti yapmayı seviyorsanız belki Saint Petersburg listenin en üstüne çıkar.
 • Yüzeysel kararınızı verdikten sonra çok daha kısa bir listeniz olmalı. Bu noktada üniversiteler hakkında daha fazla bilgi almaya başlayabilirsiniz.

Üniversiteyle ilgili şu soruların cevaplarını arayabilirsiniz:

 • Yurt dışında eğitim almanıza yardımcı oluyorlar mı, üniversitenizle bir bağlantıları var mı, burs veriyorlar mı?
 • Bir değişim programı var mı?
 • Dersler hangi dilde öğretiliyor?
 • Öğrenci vizenizi almak için destek sağlıyorlar mı?
 • İlk akademik yılınızda size yardımcı olması için kültürlerarası bir danışmandan ek destek alabiliyor musunuz? Veya öğrenim desteği sunuyorlar mı?
 • Üniversitede yurtlar var mı? Sizi bir ailenin yanına yerleştirebiliyorlar mı?
 • Kampüste ne gibi tesisler?
 • Kampüs iyi bir bölgede mi?

Yurt dışında eğitim alma fikri harika olsa da nihai hedefin iyi bir üniversiteden mezun olmak olduğunu unutmayın. Uluslararası bir üniversite mükemmel olabilir ancak nihai hedefinize ulaşamayacaksanız tüm bu çabalarınıza değip değmeyeceğini kendinize sormalısınız.

Kampüsleri ziyaret etmek için Rusya'ya seyahat etme şansınız varsa mutlaka gidip görün. Eğer yoksa forumlara, facebook gruplarına katılın ve orada yaşamanın nasıl olacağına dair iyi bir fikir edinmeye çalışın. Bir Rusça öğretmeni edinerek Rusçanızı geliştirin.

Şimdi sonuncu, belki de en önemli soru: Bütçeniz ne kadar?

Bu listemizle ne yapmanız gerektiğini az çok anlamışsınızdır. Bazıları için bu doğal bir süreç olacak ve sadece birkaç aylığına Rusya'ya gidiyorsanız o kadar da büyük bir değişim yaşamayacaksınız. Ancak bir Rus üniversitesinde 3 yıl eğitim görmeyi planlıyorsanız gitmeden önce bol bol bilgi almaya bakmalısınız. Tabii ki orada karşılaşacağınız her şeyi öğrenemezsiniz, plan dışı birçok aksilik çıkabilir. Ama yine de ne kadar çok şey öğrenirseniz sizin için o kadar iyi olacaktır.

Tarihi binaların önünde sokakta duran kırmızı takımlı kadın
Rusya'da üniversite okumak için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini belirlemeli, orada ne kadar harcayacağınızı da az çok bilmelisiniz. | Kaynak: Pexels

Öğrenciler için En Güzel Şehirler

Bahsettiğimiz gibi Rusya'da nerede eğitim alacağınızı seçme gibi bir lüksünüz olmayabilir ancak olursa sizin gibi öğrenciler için en iyi şehirlerin hangileri olduğunu bilmek ilginizi çekebilir.

Moskova

Rusya'nın başkenti Moskova, çok kültürlü küresel çekiciliği nedeniyle popüler bir seçim olmaya devam ediyor. Dahası, şehir genellikle öğrenciler için en güzel şehirler listelerinde üst sıralarda yer alıyor. Örneğin, QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2017 anketinde ilk 40'ta yer aldı.

Moskova hem çağdaş bir şehir hem de tarihle iç içe geçmiş önemli bir yer. Başkentte veya yakınında yaşayan öğrenciler; müzeler, galeriler, anıtlar ve tarihi binalar gibi çeşitli kültürel özelliklerin yanı sıra restoranlar, kafeler, operalar, tiyatrolar, barlar ve kulüpler gibi bazı harika seçeneklerden de yararlanabilirler.

Yaşam maliyetleri daha yüksek olsa da Kremlin'in bulunduğu ünlü Kızıl Meydan'da dolaşmak ve Moskova'nın en renkli manzaralarından biri olan nefes kesici Aziz Basil Katedrali'nin yanından geçmek gibisi yoktur. Yiyecek ve içecek fiyatlarının uygunluğu ve düşük öğrenim ücretleri, pahalı konaklama fiyatlarını dengeleyebilir.

Moskova ayrıca Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi, Ulusal Araştırma Üniversitesi - Ekonomi Yüksek Okulu (HSE), Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGIMO-Üniversitesi), Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, Rusya Üniversitesi, Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü (MIPT), Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi "MEPhI" (Moskova Mühendislik Fizik Enstitüsü), Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (MISiS) ve Plekhanov Rus Ekonomi Üniversitesi de dâhil olmak üzere Rusya'da en iyi üniversiteler sayılabilecek okulların çoğuna ev sahipliği yapmaktadır.

Saint Petersburg

Bir zamanlar Rusya'nın başkenti olarak bilinen Saint Petersburg, Rusya'nın ikinci büyük şehri ve Avrupa'nın üçüncü büyük şehridir (Moskova ve Londra'dan sonra). Şehir ayrıca QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2017 listesinde 78 numarada yer aldı. Bu şehir, güzelliği ve ziyaretçilerine sunduğu kültürel zenginlik nedeniyle Kuzey'in Venedik'i veya Doğu'nun Paris'i olarak anılır.

St Petersburg aslında bir adada, Neva Nehri'nin ağzında 42 ada üzerine kurulmuş ve yüzlerce köprüyle birbirine bağlanmış bir şehir. Şehir, ilgi çekici kültürel mekanlarla dolup taşıyor! Müzeler, operalar, tiyatrolar, galeriler ve tabii ki şehrin etrafına dağılmış ve günümüzde çok ünlü olan birçok anıt.

St Petersburg'daki en dikkate değer üniversitelerden bazıları; Saint Petersburg Devlet Üniversitesi ve St. Petersburg Politeknik Üniversitesi'dir.

Tomsk

Biraz daha 'Rus' bir deneyim için ülkenin derinliklerine, karlı Tomsk'a gitmeyi tercih edebilirsiniz.
Tomsk, Sibirya'nın merkezinde, kışların çok soğuk ve beyaz geçtiği küçük bir şehirdir. Böyle bir yer ilginizi çekiyorsa Tomsk sizin için en iyi öğrenci şehri olabilir!

Dahası öğrenci adayları Tomsk'un onlara harika bir eğitim programı sunacağından emin olabilirler çünkü şehir, özellikle bilim ve bilişim konularına damgasını vuran mükemmel bir eğitim geçmişine sahiptir.

Bugün Tomsk'ta Tomsk Devlet Üniversitesi ve Ulusal Araştırma Tomsk Politeknik Üniversitesi dâhil olmak üzere yarım düzine üniversite var. Rusya'nın bu daha kırsal kentinde çok sayıda öğrenciyle tanışamayacağınızdan mı endişeleniyorsunuz? Merak etmeyin, şehrin nüfusunun yaklaşık %20'si farklı ülkelerden ve geçmişlerden gelen öğrencilerden oluşuyor. Yani bir yabancı olarak yalnız olmayacaksınız. Bu şehir hareketli sokakları, sanat merkezleri, müzik ve kafeleri ile büyüleyici bir yer.

Rusya'da eğitim alabileceğiniz diğer üniversiteler ise şöyle:

 • Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi (MSU)
 • St Petersburg Üniversitesi
 • Novosibirsk Devlet Üniversitesi
 • Tomsk Eyalet Üniversitesi
 • Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü (MIPT)
 • Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi
 • Yüksek Ekonomi Okulu (HSE)
 • Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi MEPhI (Moskova Mühendislik Fiziği Enstitüsü)
 • Rusya Halkların Dostluk Üniversitesi
 • Ural Federal Üniversitesi
 • MGIMO Üniversitesi
 • ITMO Üniversitesi
 • Kazan Federal Üniversitesi
 • St.Petersburg Politeknik Üniversitesi
 • Tomsk Politeknik Üniversitesi
 • Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi MISiS
 • Uzak Doğu Federal Üniversitesi (FEFU)
 • Saratov Eyalet Üniversitesi
 • Altay Devlet Üniversitesi
 • Samara Üniversitesi
 • Güney Federal Üniversitesi
 • Lobachevsky Üniversitesi
 • Saint Petersburg Elektroteknik Üniversitesi “LETI”
 • Plekhanov Rus Ekonomi Üniversitesi
 • Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi
 • Perm Eyalet Üniversitesi
 • Rusya Başkanlık Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi (RANEPA)
 • Güney Ural Eyalet Üniversitesi
 • Başkurt Devlet Üniversitesi
 • Belgorod Eyalet Ulusal Araştırma Üniversitesi
 • Gubkin Rus Devlet Petrol ve Gaz Üniversitesi
 • Immanuel Kant Baltık Federal Üniversitesi
 • Irkutsk Eyalet Üniversitesi
 • Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi
 • Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi
 • Moskova Havacılık Enstitüsü
 • Moskova Güç Mühendisliği Enstitüsü
 • Moskova Teknoloji Üniversitesi
 • Ulusal Elektronik Teknoloji Araştırma Üniversitesi (MIET)
 • Kuzey-Doğu Federal Üniversitesi
 • Omsk Devlet Teknik Üniversitesi
 • Perm Ulusal Araştırma Politeknik Üniversitesi
 • Pirogov Rus Ulusal Araştırma Tıp Üniversitesi
 • Saint-Petersburg Madencilik Üniversitesi
 • Samara Devlet Teknik Üniversitesi
 • Sechenov Üniversitesi
 • Sibirya Federal Üniversitesi
 • Tomsk Devlet Kontrol Sistemleri ve Radyoelektronik Üniversitesi
 • Ufa Devlet Havacılık Teknik Üniversitesi
 • Volgograd Devlet Teknik Üniversitesi
 • Voronezh Eyalet Üniversitesi

Rusya'da ücretsiz üniversite okumak için anlaşmalı okullara bakabilir, alabileceğiniz bursları araştırabilirsiniz.

Rusya'da sınavsız üniversite okumak istiyorsanız Türkiye veya uluslararası öğrencilerle anlaşmaları bulunan üniversitelere bakabilirsiniz. Tabii ki bu durumda seçenekleriniz çok daha kısıtlı olabilir.

Işıklı kafede arkaları dönük oturan iki insan
Rusya'da üniversite okurken dili daha iyi öğrenmek için Rusça özel dersler alabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Rusya'da Üniversite Okurken Ne Gibi Masraflarınız Olacak?

Aslında diğer ülkelerde alınan eğitimden çok da büyük bir fark yok. Masraflarınız şöyle olacak:

 • Üniversite kayıt ücreti
 • Kalacak yer ücreti
 • Kitaplar için para
 • Yaşam masrafları
 • Vize - pasaport ücreti
 • Ulaşım ücretleri

Daha bunlar gibi birçok masraf çıkabilir. Yanınızda her zaman hesapladığınızdan daha fazla para bulundurmaya çalışmalısınız.

Masrafları Kısmak için İpuçları

 1. Uçak biletlerinizi önceden alın.
 2. Kalacağınız yerlere gitmeden önce bakın, eğitim yılından önce yer ayırtmaya çalışın. Dönem yaklaştıkça seçenekleriniz azalır ve fiyatlar yükselir.
 3. Ulaşım için mümkün olduğunca metro kullanmaya çalışın.
 4. Turistik yerleri gezmek için öğrenci kartınızın indirimlerinden faydalanın.
 5. Bir Rus sim kartı alın.

Tüm bu masrafların yanında orada rahat yaşamak için Rusça dersi almayı da düşünebilirsiniz. Rusça özel ders alarak dilde en sık kullanılan ifadeleri, Kiril alfabesini okumayı, az çok Rusça konuşmayı öğrenebilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.