Dünyada Rusça konuşulan ülkeler arasında Rusya Federasyonu, Beyaz Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Sırbistan, Kazakistan, Kırgızistan, Osetya, Abhazya, Polonya, Estonya, Litvanya, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Tacikistan, Moldova, Romanya, Özbekistan, İsrail, Slovakya, Alaska, Finlandiya yer alıyor.

Diyelim ki tüm bu seçenekler arasından Rusya'da okumaya karar verdiniz! Şimdi ne olacak? Her şeyden önce bütçenize ve yaşam tarzınıza uygun bir kalacak yer bulmanız gerekir. Daha önce Rusya'ya hiç gitmediyseniz dili konuşamıyor olabilirsiniz. Ruslar çoğunlukla diğer dilleri konuşmama eğiliminde olduklarından bu sizin için kalacak yer bulma sürecinizi biraz zorlaştıracaktır.

Peki, bir süre iletişim kuramayacağınız yeni bir ülkeye taşınma sorununu nasıl çözebilirsiniz? Gitmeden önce Rusça konuşabilmeniz veya en azından bir yere indiğinizde size yardımcı olacak bazı temel bilgileri öğrenmek için biraz dil çalışmanız gerekecek. Aynı zamanda bir öğrenci olarak okuyacağınız Rus üniversitesinin desteğini ve yardımını almak gibi eşsiz bir fırsata sahip olacaksınız.

Öğrenci değişimi eski zamanlardan beri devam eden bir uygulama ve değişim programları her zaman yurt dışında eğitim programlarına kayıt yaptıran öğrenciler için yaşam, dil ve kültür ile ilgili kültürler arası sorunları çözmede oldukça başarılı olmuştur. Bir değişim öğrencisi olarak ister lisans derecenizi almak, ister dil becerilerinizi ve yeterliliğinizi geliştirmek, ister sadece akademik yıl için uluslararası bir eğitim almak için yurt dışında eğitim almayı planlıyor olun; hiç fark etmez! Her adımda desteğe sahip olacaksınız; eğitim sistemi başvuru aşamalarından öğrenci vizelerine, uluslararası üniversitenizin yarıyılınızda edinmeniz gereken dil becerilerine kadar size rehberlik edecektir.

Yurt dışına çıkabilmeniz için tamamlanması veya yerine getirilmesi gereken şeylerin bir listesi verilecektir. Okulunuzdaki bir danışman, son tarihe kadar bu listeyi tamamlamanıza yardımcı olabilir. Farklı ülkelerin değişim öğrencileri için farklı kuralları vardır ve uygunluğunuz, gereksinimleri tamamlamanıza bağlı olacaktır.

Sizden istenen her şeyi yaptıktan sonra Rusya Federasyonu'nda nerede yaşayacağınızı düşünmeniz gerekecek; Moskova ve Saint Petersburg en popüler seçenekler. Ama elbette nerede yaşayacağınızı yalnızca bir şey belirleyebilir ve o da sizi kabul eden Rus üniversitesidir. Yurt dışında olsanız bile yaşadığınız bölge hakkında iyi bir fikir edinmek için bir haritaya bakabilirsiniz. Ayrıca öğrencilerin kampüste mi yoksa üniversitenizin çevresinde mi olduğunu öğrenmek için biraz araştırma yapabilirsiniz.

Kapalı alanda metro
Rusya'da yaşama alışırken yerlilerle sohbet ederken Rusçanızı geliştirebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash
En iyi Rusça öğretmenleri müsait
Rahym
5
5 (43 yorum)
Rahym
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (16 yorum)
Şeyma
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (23 yorum)
Vugar
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Madiya
5
5 (8 yorum)
Madiya
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (43 yorum)
Rahym
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (16 yorum)
Şeyma
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (23 yorum)
Vugar
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Madiya
5
5 (8 yorum)
Madiya
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Öğrenciler için En Güzel Şehirler

Bahsettiğimiz gibi Rusya'da nerede eğitim alacağınızı seçme gibi bir lüksünüz olmayabilir ancak olursa sizin gibi öğrenciler için en iyi şehirlerin hangileri olduğunu bilmek ilginizi çekebilir.

Moskova

Rusya'nın başkenti Moskova, çok kültürlü küresel çekiciliği nedeniyle popüler bir seçim olmaya devam ediyor. Dahası, şehir genellikle öğrenciler için en güzel şehirler listelerinde üst sıralarda yer alıyor. Örneğin, QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2017 anketinde ilk 40'ta yer aldı.

Moskova hem çağdaş bir şehir hem de tarihle iç içe geçmiş önemli bir yer. Başkentte veya yakınında yaşayan öğrenciler; müzeler, galeriler, anıtlar ve tarihi binalar gibi çeşitli kültürel özelliklerin yanı sıra restoranlar, kafeler, operalar, tiyatrolar, barlar ve kulüpler gibi bazı harika seçeneklerden de yararlanabilirler.

Yaşam maliyetleri daha yüksek olsa da Kremlin'in bulunduğu ünlü Kızıl Meydan'da dolaşmak ve Moskova'nın en renkli manzaralarından biri olan nefes kesici Aziz Basil Katedrali'nin yanından geçmek gibisi yoktur. Yiyecek ve içecek fiyatlarının uygunluğu ve düşük öğrenim ücretleri, pahalı konaklama fiyatlarını dengeleyebilir.

Moskova ayrıca Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi, Ulusal Araştırma Üniversitesi - Ekonomi Yüksek Okulu (HSE), Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGIMO-Üniversitesi), Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, Rusya Üniversitesi, Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü (MIPT), Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi "MEPhI" (Moskova Mühendislik Fizik Enstitüsü), Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (MISiS) ve Plekhanov Rus Ekonomi Üniversitesi de dâhil olmak üzere ülkenin en iyi üniversitelerinin çoğuna ev sahipliği yapmaktadır.

Aziz Basil katedrali bulutlu gökyüzü
Rusya'da öğrenci olmanın tadını çıkarırken yepyeni yerler keşfedeceksiniz! | Kaynak: Unsplash

Saint Petersburg

Bir zamanlar Rusya'nın başkenti olarak bilinen Saint Petersburg, Rusya'nın ikinci büyük şehri ve Avrupa'nın üçüncü büyük şehridir (Moskova ve Londra'dan sonra). Şehir ayrıca QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2017 listesinde 78 numarada yer aldı. Bu şehir, güzelliği ve ziyaretçilerine sunduğu kültürel zenginlik nedeniyle Kuzey'in Venedik'i veya Doğu'nun Paris'i olarak anılır.

St Petersburg aslında bir adada, Neva Nehri'nin ağzında 42 ada üzerine kurulmuş ve yüzlerce köprüyle birbirine bağlanmış bir şehir. Şehir, ilgi çekici kültürel mekanlarla dolup taşıyor! Müzeler, operalar, tiyatrolar, galeriler ve tabii ki şehrin etrafına dağılmış ve günümüzde çok ünlü olan birçok anıt.

St Petersburg'daki en dikkate değer üniversitelerden bazıları; Saint Petersburg Devlet Üniversitesi ve St. Petersburg Politeknik Üniversitesi'dir.

Tomsk

Biraz daha 'Rus' bir deneyim için ülkenin derinliklerine, karlı Tomsk'a gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Tomsk, Sibirya'nın merkezinde, kışların çok soğuk ve beyaz geçtiği küçük bir şehirdir. Böyle bir yer ilginizi çekiyorsa Tomsk sizin için en iyi öğrenci şehri olabilir!

Dahası öğrenci adayları Tomsk'un onlara harika bir eğitim programı sunacağından emin olabilirler çünkü şehir, özellikle bilim ve bilişim konularına damgasını vuran mükemmel bir eğitim geçmişine sahiptir.

Bugün Tomsk'ta Tomsk Devlet Üniversitesi ve Ulusal Araştırma Tomsk Politeknik Üniversitesi dâhil olmak üzere yarım düzine üniversite var. Rusya'nın bu daha kırsal kentinde çok sayıda öğrenciyle tanışamayacağınızdan mı endişeleniyorsunuz? Merak etmeyin, şehrin nüfusunun yaklaşık %20'si farklı ülkelerden ve geçmişlerden gelen öğrencilerden oluşuyor. Yani bir yabancı olarak yalnız olmayacaksınız. Bu şehir hareketli sokakları, sanat merkezleri, müzik ve kafeleri ile büyüleyici bir yer.

Saint Petersburg fıskiyeler tarihi bina
Rusya'da üniversite okuyarak bambaşka bir tarih öğrenin! | Kaynak: Unsplash

Yurt Dışında Yaşamak için İyi Bir Seçenek

Yeni ülkenize vardığınızda orada sadece birkaç ay kalacak olsanız bile kendi ülkenizdeki kültürden tamamen farklı olabilecek Rus kültüründe nasıl yaşayacağınızı öğrenmek için yardıma ve desteğe ihtiyacınız olacak. Diğer öğrenciler yardımcı olabilir ancak onlar da bölgede yeni olabilirler. Bu durumda yerel uzmanlardan yardım almak harika bir fikir olacak.

Bir ailenin yanında kalmak son zamanlarda çok popüler hâle geldi ve bu kesinlikle üniversitenizin size sunduğu bir seçenek olacaktır. Adından da anlaşılacağı gibi bu aile, Rusya'da geçirdiğiniz süre boyunca aileniz gibi olacaktır. Her türlü sorununuzda size yardımcı olmaktan, ikinci dil olarak Rusça öğrenmenize yardımcı olmaktan, uymanız gereken tüm kuralları öğretmekten ve Rusya'da nasıl geçineceğinizi anlamanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

Yanında kalacağınız aile daha önce başka bir öğrenciye ev sahipliği yapmışsa, İngilizce konuşsa da konuşmasa da sizi rahat hissettirmek için sizinle iletişim kurmanın yollarını bulma konusunda deneyimli olacaklar. Onların yardımı ve desteğiyle, endişelenmenize ve yurt dışında eğitim görmeye geldiğinizi sorgulamanıza gerek kalmayacak. Sürecin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaklar ve ev hasreti çekseniz bile Rus ailenizin olması size çok yardımcı olacaktır. Rusça konuşan bir aileyle yaşarken bu dilde hızla ilerleyeceksiniz! Ayrıca öncesinde rusça öğrenmek istiyorsanız Rusça online eğitim seçenekleri için Superprof'u ziyaret edin.

Rusya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Rusya telefon kodu: +7
  • Para birimi ruble. Ruble 100 kopek'e bölünür
  • Başkent Moskova
  • Rusya, Avrupa'nın geri kalanı gibi 2 pinli 220 volt elektrik kullanıyor
  • Eşyalarınıza sahip çıkın, gider gitmez değerli eşyalarınızı kaybetmeyin
  • Polisin mavi gri üniforması vardır ve zaman zaman belgelerinizi kontrol etmek isteyebilir. Yanınızda en azından dijital bir kopya olduğunuzdan emin olun, aksi takdirde para cezası alabilirsiniz.
  • Acil durumlar için: İtfaiye 01, Polis 02 ve Ambulans 03
  • Çeşme suyu içilmiyor

Rusya'ya gittiğinizde rahat etmek için özel Rusça dersi almayı düşünebilirsiniz. Superprof'ta Rusça özel ders veren binlerce Rusça öğretmeni bulabilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.