Manet, Van Gogh, Picasso, Rembrandt, Munch, Courbet gibi isimleri duyunca resim yapma şevkiniz kamçılanıyor mu?  Yıllarca emek vererek, resim kursları, sıkı çalışmalar ve resim sergilerinin sonucunda ancak bir sanatkar olarak adınızı duyurabilirsiniz.

Bu nedenle sanatla uğraşan herkes en iyi materyallere sahip olmalı ki kendilerini ifade edebilsin ve yeteneklerini kısıtlamayacak ve hatta geliştirebilecek şekilde rahatça çalışabilsinler. İpek kumaş üstüne boyama, cam boyama, tuval boyama, sulu boya ile boyama gibi her ressamın kendine has bir stili vardır.

Bu nedenle çizim dersleri alarak alınması gereken malzemeler de kişiye göre değişecektir. Keten tuval, çizim materyalleri, resim paleti, spatulalar, sabitleyici, boyama kiti, eskiz defteri gibi resim materyallerinin tamamı sizin nasıl bir çalışma yapmak istediğinize göre değişiklik gösterir.

Bazı temel materyalleri seçebilmek için verdiğimiz önerilere mutlaka göz atın!

En iyi Resim öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Elyesa
5
5 (17 yorum)
Elyesa
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (21 yorum)
Neslihan
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (11 yorum)
Ceren
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Mine
5
5 (10 yorum)
Mine
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sultan
5
5 (3 yorum)
Sultan
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Dilara
5
5 (5 yorum)
Dilara
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (4 yorum)
Ceyda
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elyesa
5
5 (17 yorum)
Elyesa
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (21 yorum)
Neslihan
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (11 yorum)
Ceren
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Mine
5
5 (10 yorum)
Mine
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sultan
5
5 (3 yorum)
Sultan
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Dilara
5
5 (5 yorum)
Dilara
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (4 yorum)
Ceyda
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz>

En Sevdiğin Boyayı Seç

Resme karşı her daim tutkulu muydunuz?

Akrilik, yağlı boya veya sulu boya gördüğünüzde içiniz içinizi yiyor ve bir an önce fırçanızı kapıp gelmek mi istiyorsunuz?

resim paleti ve resim defteri seçmek
Unutmayın, akrilik boya çok hızlı kurur! |Kaynak: Pixabay

Resim alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız bol bol pratik yapmalısınız. İşte işler burada biraz karmaşıklaşıyor.

Bir gecede Van Gogh olacak değilsiniz ya!

Kız arkadaşınızın veya annenizin harika bir portresini yapmak için öncelikle hangi tür boyayı kullanmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Bu aslında tamamen sizin zevkinize, stilinize ve bakış açınıza kalmış.

Sulu Boya Resim

Bu boyama türü genellikle seyahat halinde olan ressamlar tarafından kullanılır çünkü taşıması kolaydır ve çok fazla ekipman gerektirmez. Sulu boyayı kullanmak için tek ihtiyacınız olan fırça ve sudur ve dilerseniz sokağın ortasında bile sanatınızı icra edebilirsiniz!

İnce ezilmiş pigmentten yapılan bu tür boyalar, özel kağıtlarda kullanılır. Kağıdın buruşmadan boyayı emmesi gerekir. Sulu boyaya uygun üretilen her boyutta resim defteri bulabilirsiniz ve hatta çantanıza atıp her yere götürebileceğiniz boyutları da mevcuttur.

Boya, palet olarak da kullanılabilen özel bir kutuda saklanan küçük tüpler veya kutucuklar şeklinde satılmaktadır. Ortalama bir sulu boya seti fiyatları kitin içeriğine göre 60TL-100TL arasında değişir, siz kendi bütçenize göre seçim yapabilirsiniz.

Resim materyallerinizi satın almadan önce internet üzerinden ürün hakkındaki yorum ve tavsiyeleri mutlaka okuyun!

Guaj

Guaj, pigment, bağlayıcı olarak arap zamkı ve katı beyaz pigmentten oluşan bir boyadır. Okullarda yaygın olarak kullanılır ve kullanımı oldukça kolaydır.

Suyla seyreltilir ve her çeşit kağıt üzerinde kullanılabilir. Görüntüsü sulu boyadan daha opaktır. Guaj boyanın içeriğinden ötürü ve daha çok çocuklar için üretilmesinden dolayı fiyatı da diğer boyalara kıyasla daha uygundur.

Akrilik Boya

Bu boya pigmentlerin akrilik reçine ve sudan yapılmış bir bağlayıcı ile kurutucu yağın karıştırılmasıyla elde edilir.

İçerisindeki su sayesinde akrilik boya yanlışlıkla kıyafetlere sürüldüğünde dahi kolayca yıkanarak temizlenebilir.

Ayrıca çok da hızlı kurur ve bu özelliği sayesinde çalışmalarına çok uzun zaman ayıracak vakti olmayan ressamların göz bebeğidir. Tabi bu aynı zamanda renkleri karıştırırken acele etmeniz gerektiği anlamına da gelir.

Akrilik boya tüplerinin tanesi ortalama 6TL-10TL arasındadır.

Yağlı Boya

Kurutucu yağ ve pigmentlerin karışımından elde edilen yağlı boya, işi aceleye getirmeyen ve bolca vakti olan sanatçılar arasında epey popülerdir.

Genellikle doğru bitişi yakalayabilmek için en az üç katman atmak gerekir.

İlk katman, anahatları belirlemek için terebentin özüyle atılır. Sonraki katmanlarda boyaya her seferinde daha fazla yağ eklenerek devam edilir. Her katman boyandığında, bir sonraki aşamaya geçebilmek için birkaç saat kurumasını beklemek gerekir.

Birkaç katmanda boyamanın yararlarından biri de önceki katmanda yapılan hatayı düzeltme imkanı sunmasıdır.

Bunlara ek olarak, yağlı boya içerisinde toksik maddeler taşıdığından, resim yaptığınız mekanı ara ara havalandırmaya dikkat edin. Yağlı boya tüplerinin fiyatları kalite ve hacmine göre 20TL-40TL arası değişiklik gösterir.

Boya satın alırken en ucuzlarından almak pek akıl karı değildir. Başarılı sanatsal bir çalışma ortaya koymak istiyorsanız mutlaka kaliteli boya seçmeniz gerekiyor.

Hangi boya tekniğini seçeceğinize karar verdiniz mi?

Doğru Fırçayı Bul

Resimle uğraşan herkes için doğru fırçayı kullanmak çok önemlidir. Bazıları parmaklarını kullanmayı tercih etse de, bir şaheser ortaya koymak için çoğunlukla birkaç fırça kullanılması gerekir.

Birden fazla çeşit fırça seçeneği olması bu konuda büyük bir avantaj sunar. Her şekilde ve boyutta fırça bulmak mümkündür.

Öncelikle elinize en rahat gelen ve kullandığınız tekniğe uygun fırça sapını keşfetmelisiniz.

Kısa saplı fırçalar sulu boyada kullanılırken uzun saplı olanlar genelde tuval üzerinde çalışırken tercih edilir.

Yine uzun saplı fırçalar bir adım uzaktan çalışma imkanı sunarken kısa saplı fırçalarla ayrıntıları daha hassas çalışabilirsiniz.

Fırçanın üretildiği materyale (huş, kayın, meşe vb.) gelindiğinde ise düşünmeniz gereken tek şey hangisinin elinizde daha rahat hissettirdiğidir.

Fırça kolunuzun devamı gibidir, bu yüzden mümkün olanın en iyisine sahip olmalısınız.

Fırçanın kılları da oldukça çeşitlidir: doğal ekstra ince, doğal ince, öküz, keçi veya midilli kıllarının yanı sıra sentetik kıllı fırçalar da vardır. Fırça kılı seçimini de boyamada kullandığınız tekniğe göre seçmeniz gerekecektir.

Çocuklar için hazırlanan boyama kitlerinde yalnızca fırça değil, aşağıdaki gibi daha birçok malzeme de yer alır:

 • Pastel boya
 • Vernik
 • Keten tuval
 • Sentetik tuval
 • Çerçeveler
 • Kopya kağıdı
 • Resim kalemi
 • Akrilik boya
 • Sulu boya vb.

Yassı fırçalar, yuvarlak uçlu fırçalar, yelpaze fırça gibi çeşitli fırça ucu şekilleri mevcuttur. Birden fazla farklı uçlu fırçalar seçmek, her fırçayı farklı efektler (ince çizgiler, bir yüzeyi boyamak, vb.) için kullanmanızı sağlar.

resim paleti ve fırçalar
Büyük kırtasiyelerde her çeşit fırçaya ulaşabilirsiniz! |Kaynak: Pixabay

Fırça Nasıl Seçilir?

Sanat malzemeleri satan bir dükkana girdiğinizde ihtiyacınız olan fırçaları size göstermesini isteyin.

Örneğin, sulu boya için kokarca veya öküz kılı önerilirken yağlı boya için sert fırçalar daha iyidir.

Genellikle çocuklar için üretilen aşırı ucuz ve basit fırçalardan uzak durun! Sentetik kıllar çabucak kopar ve düzenli kullanımda fırçaların ömrü kısadır.

Ne kadar Ödemeliyim?

Fırça fiyatları tipine ve malzemesine göre oldukça değişiklik gösterir.

Bir fırçanın pahalı olmasının sebebi yapımında kullanılan tahtanın ve kılların cinsidir. Bütçeniz kısıtlıysa kalite ve fiyat dengesi olduğundan, iksinden birinden ödün vermeniz gerekebilir.

Özel resim dersi veya teknik resim dersi veren öğretmen nereden bulunur ?

Nasıl bir Yüzeye Boyama Yapmalıyım?

Sanatçıların birçoğu eserlerini tuval üzerine yapmayı tercih eder. Tuval üzerinde boyama yapabileceğiniz geniş bir alan vardır ve güçlü bir yapıdadır.

Tabi yine farklı türde tuvallere ulaşmak mümkündür.

Bazı tuvaller ketenden yapılır. Bu materyal sert ve emici olduğundan dolayı boyama için harikadır. Fakat keten tuvaller genelde en pahalıları olur.

Daha çok kullanılan tuval bezi ise polyesterdir. Fiyatı daha uygun ve kalitesi de iyidir. Bu tip tuval, pamuk kumaşın aksine kırışma yapmaz.

Aslında pamuk tuval aralarından en ucuzudur fakat bu sefer de kaliteden ödün vermiş olursunuz. Yüzey havanın sıcaklığı değiştikçe esnemeye başlar. Tabi bu da profesyonel bir ressam veya sanat öğrencisi çalışmalarını çeşitli mekanlarda sergilemek istediğinde sıkıntı yaratacaktır.

resim tuvali
Sulu boya kullanımı çok kolay olduğundan yanınızda her yere götürüp sanatınızı icra edebilirsiniz. |Kaynak: Pixabay

Eğer tercihiniz sulu boyadan yanaysa gönül rahatlığıyla bir resim defteri kullanabilirsiniz. Tabi bu durumda, kağıdın kalınlığı ve yapısını doğru seçmek gerekir. Bazı kağıtlar diğerlerinden daha pürüzsüzdür ve fırçalar üstünde kayıp gider.

İşe biraz daha yaratıcılık ve farklılık katmak isterseniz ahşap veya porselen boyamayı da mutlaka düşünün derim!

Sizce resim yapmak online öğrenilebilir mi?

Diğer Gerekli Malzemeler

En güzel portreyi ortaya çıkarmak istiyorsanız kitinize birkaç tane daha yararlı malzeme ekleyebilirsiniz. Torununuzun torununun dahi kullanabileceği bazı süper malzemelerden bahsedeceğiz.

Şövale

Resim tuvali kullanmayı seven ressamların, eserlerini kolayca sergileyebilmek için onu destekleyecek bir standa ihtiyacı vardır.

Tahta veya metalden yapılan şövalelerin fiyatları ortalama 70TL-300TL arasındadır.

Palet

Resim paletinin ressamlar için ne denli elzem olduğu bazen unutulabiliyor.

Fakat tahmin edilebilir ki boyaları bir kağıdın üzerine sıkarak çalışmak oldukça zordur. Bu neden çoğu palet tahtadan yapılır.

Bazı yerlerde palet şeklinde defterler bulmak da mümkündür. Bu tarz bir materyal boyaların üst üste gelerek karışmasını istemeyen kişiler için daha uygundur.

Diğer yandan, paletiniz yoksa mukavva kağıdı da fırçada kalan fazla boyaları çıkarmak için kullanılabilir.

Resim Çantası

İhtiyacınız olan tüm ekipmanı topladıktan sonra artık düzenli bir şekilde kullanmalısınız.

Özellikle fırçalarınızın bakımını iyi yaparsanız yıllarca dayanacaklardır. Boyalarınızı ve fırçalarınızı koymak için küçük bir sandık veya kutu kullanabilirsiniz.

resim defteri düzgün çalışmak gerekir
İyi bir koruyucu kutu fırçalarınızın iyi durumda kalmasını sağlar ve dağınıklığı önler! |Kaynak: Visualhunt

Boyama kitinizde; ekstra ince fırçalar, kalıplar, özel efekt boyalar, yaldız, dekoratif boyama, kumaş üzerine boyama gibi birçok aksesuara yer verebilirsiniz.

Bazıları fırçalarını temizlemek için su kullanırken diğerleri temiz bir parça kumaş kullanmayı tercih eder.

Bunlar tamamen sizin boyama tekniklerinize (porselen boyama, sulu boya, cam üzerine boyama, mürekkep boyama) bağlıdır.

Her sanatçının kendine has bir boyama yöntemi vardır.

Sanat Malzemeleri Nereden Alınır

Suluboya kağıdı, beyaz ispirto, resim paletleri, keten tohumu yağı, pastel boya, Canson kağıdı, grafiti kalemleri, boya sıyırıcı, kalınlaştırıcı, vernik, Sienna, boya inceltici, tuval gibi güzel sanatlar malzemeleri  sanat malzemeleri satan mağazalarda kolayca bulunabilir.

Sanat mağazalarında ayrıca çok çeşitli resim ve çizim malzemelerine de ulaşabilirsiniz:

 • Karakalem
 • Şablonlar
 • Uçlu kalem
 • Fosforlu kalem
 • Boyama kalemleri
 • Sprey boya
 • Çizim kağıdı
 • Boya kapları
 • Boyama yüzeyleri
 • Boya merdaneleri
 • Fırçalar vb.

Özel resim dersi alırsanız öğretmeniniz bu malzemelerden bir kısmını almanız için mutlaka sizi kaliteli bir mağazaya yönlendirecektir.

Elbette online veya toptancılardan da resim malzemeleri satın alabilirsiniz. Böylece temel resim malzemelerini oldukça uygun fiyatlara elde etmiş olursunuz.

Artık ne tarz boyama yapmak istiyorsanız ona uygun malzeme almanız gerektiğini öğrendiniz. Şimdi sıra başarılı bir ressam nasıl olunur öğrenmeye geldi!

Resim öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 2 puan
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.