"Resim adeta şiirin gözle görülen halidir, şiirse resmin görülmeyen ama hissedilen halidir." -Leonardo da Vinci

Resim her şeyden önce yaratıcılık gerektiren bir aktivitedir ve duygularınızı olduğu gibi ifade etmenizi sağlar.

Her halükarda resim yapma teknikleri öğrenmek sıkı çalışma ve disiplin gerektirir.

Yalnızca boyama teknikleri arasındaki farkları bilmek sizi iyi bir sanatçı yapmaz. Bolca pratik yaparak ilerleme kaydedecek ve kişisel estetik algınızı geliştireceksiniz.

Yazının devamında resim derslerinde kullanabileceğiniz birkaç boyama tekniğine değindik. Okumaya devam edin!

En iyi Resim öğretmenleri müsait
Elyesa
5
5 (30 yorum)
Elyesa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (8 yorum)
Rıdvan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (24 yorum)
Neslihan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (7 yorum)
İrem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (7 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Benan erdi
5
5 (5 yorum)
Benan erdi
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehdi
5
5 (19 yorum)
Mehdi
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elyesa
5
5 (30 yorum)
Elyesa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (8 yorum)
Rıdvan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (24 yorum)
Neslihan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (7 yorum)
İrem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (7 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Benan erdi
5
5 (5 yorum)
Benan erdi
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehdi
5
5 (19 yorum)
Mehdi
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Yağlı Boya ile Resim

amatör resim çalışmaları
Çizim ve boyamanın temel teknikleri usta sanatçılar tarafından günümüze aktarılmıştır. |Kaynak: Pixabay

Yağlı boya kulağa demode geliyor olabilir, fakat aslında hala en iyi boyama tekniği olarak kabul edilir. Orta Çağın sonlarına doğru batıda ortaya çıkan bu akım tempera metoduyla birlikte kullanıldı, sonrasında da gittikçe modernleşti.

Vermeer, Leonardo da Vinci ve Van Gogh gibi yetenekli ressamlar dünyaca ünlü eserlerini ortaya çıkarırken bu resim tekniğini sıklıklıkla kullanmıştır.

Yağlı Boya Nedir?

Yağlı boya temel bir resim tekniğidir. Bu boya, pigmentlerin karıştırılması ve bağlayıcı görevi gören yağın kurutulmasıyla oluşturulur. Değişik kalınlık ve yağlılıkta kullanılabilen bir macundur.

Resim yapmaya başlamak için ihtiyacınız olan malzemelerle ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yağlı Boya Nasıl Seyreltilir?

Su bazlı boyalara kıyasla yağlı boyanın daha kalın ve kaygan bir yapısı vardır. Her katman uygulandığında diğer aşamaya geçebilmek için epey bir zaman kurumasını beklemek gerekir ki ana renkler ve diğer renkler canlı ve parlak kalabilsin.

Bu nedenle iyice seyreltilmiş bir boyayla arkaplanı oluşturmak sonraki atılacak katmanların daha iyi tutunmasını sağlar.

Bunun için iki seçeneğiniz var:

 • Yağlı boyayı yeterince akışkan hale getirmek için terebentin yağı veya beyaz ispirto ile seyreltin
 • Ya da ilk katmanı çok hızlı kuruma özelliği olan akrilik boya ile yapın.

Özel resim derslerinde çalışabileceğiniz ilgi çekici bir teknik!

doğada resim çalışmaları
Bir sanatçının hayal gücü dur durak bilmez! |Kaynak: Pixabay

Yağlı Boya Resim Yapma

Yağlı boya kullanırken en önemli kurallardan biri de kalınlık ve inceliktir: her katman bir öncekinden biraz daha kalın, yani az seyreltilmiş olmalıdır.

Bu kuralı uygulamaya dikkat etmezseniz resim çalışmaları kuruyunca yüzeysel çatlaklar oluşacaktır.

Peki doğru katman atma nasıl yapılır?

 • İlk katmanda rengi% 60 keten tohumu yağı ve% 40 terebentin yağı gibi şeffaf bir maddeyle seyreltin
 • Her katmanda artırın
 • Son katman % 100 keten tohumu yağı ile seyreltilmelidir

Katmanların ince olması daha iyidir çünkü:

 • Natürmort veya portrelerin daha hızlı kurumasını sağlar
 • Şeffaftır ve resminize parlaklık verir
 • Resmin dokusunu değiştirir
 • Resmi daha dayanıklı hale getirir

Dikkat: seyrelticiyi doğrudan boyayla karıştırmayın. Fırçanın ucuna boyadan biraz sürüp seyrelticiye batırıyoruz ve sonrasında palette dairesel hareketlerle iyice karışmasını sağlıyoruz.

Diğer Yağlı Boya Teknikleri

Resim ve çizim dersleri alarak yağlı boyayı doğru bir biçimde uygulamayı öğrenebilir ve stilinizi mükemmelleştirebilirsiniz.

 • Vernik uygulayın: bu, daha parlak ve daha derin tonlar elde etmenizi sağlayan ince, şeffaf bir boya tabakasıdır
 • "Alla prima" çizmeyi ve boyamayı öğrenin: ıslak boya üstüne ıslak boya kullanma tekniğiyle tuval üzerinde daha hızlı ilerleyebilirsiniz ancak bu teknik çok fazla deneyim gerektirir
 • Soldurmaları deneyin: keskin çizgilerden kaçınmak için yumuşak dokunuşlarla renkleri harmanlayın
 • İmpasto tekniğini kullanın: bu teknikte resme kabartı ve canlılık eklemek için fırçanın ya da spatulanın izleri tuvalde açıkça bırakılır
 • Renkleri kazıyın: bu şekilde alt tabakadaki renkler açığa çıkar. Resmin bazı kısımlarını düzenlemek için oldukça yararlıdır.

Online platformlardan daha birçok çizim ve boyama tekniği öğrenebilirsiniz!

Akrilik ile Boyama

resim yapma teknikleri
Andy Warhol akrilik boya kullanan öncü sanatkarlardandır|Kaynak: Visualhunt

DIY meraklıları ve resme yeni başlayanlar arasında oldukça popüler olan akrilik boya kokusuzdur ve suyla seyreltilebilir, bu da fırçaların devamlı temiz kalmasını sağlar ve kuruma süresini kısaltır.

Suluboya ve akrilik 1930'lara kadar çok fazla kullanılmıyordu. Andy Warhol ve David Hockney bu tekniği kullanarak pop art ve Fransızca'dan çevirisi göz aldanması anlamına gelen trompe-l'oeil akımlarını başlatarak oldukça gerçekçi şaheserler ortaya koydular.

Akrilik Boya Nedir?

Akrilik boya, sentetik reçinelerle karıştırılmış geleneksel pigmentlerden oluşur. Bu terim aynı zamanda ilgili resim tekniğine de adını vermiştir.

Yağlı boyanın aksine, bağlayıcı su ve sentetik reçinenin bir emülsiyonudur.

Akrilik boyanın kullanımı yağlı boyadan çok daha kolaydır.

Bu tekniği online resim derslerinde kullanmaya ne dersiniz?

Akrilik Boya Nasıl Kullanılır?

Adeta bukalemun gibi istediğiniz renge dönüştürebildiğiniz akrilik boya bir ressamın en iyi dostudur. Kolayca seyrelterek suluboya haline getirebilirsiniz fakat seyreltmezseniz kalın bir guaj halini alır ve yağlı boyaya epey yakın bir kıvam elde edebilirsiniz. Canlı veya cansız herhangi bir nesneyi resmederken izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Alanınızı seçin
 • Kompozisyonun kurallarına göre ilerleyin: fotoğrafçılıktakine benzer bir kural vardır. Üç yatay ve üç dikey çizgi çizin ve önemli kısımları bu çizgilerin etrafına yerleştirin. Daha yakınlık ve samimiyet eklenmesini istiyorsanız portre formatını, ferahlık hissi için manzara formatını veya dikkatleri merkeze doğru çekmek istiyorsanız kare formatını tercih edin.
 • Çizim ve boyama birbiriyle bağlantılıdır. Bizim tavsiyemiz, çizim yaparken ana unsurları yumuşak uçlu bir kurşun kalem kullanarak veya direk akrilikle çizin.
 • Renkli bir arkaplan kullanın: Tabi ki mecbur değilsiniz ancak böyle yaparsanız renklerin bütünleştiğini göreceksiniz. Tek yapmanız gereken iyice seyreltilmiş bir kat boyayı tuvalin ilk katmanına yaymak. Eğer yatay fırça darbeleriyle uygularsanız kusursuz ve düzgün bir arkaplan orataya çıkar. Karmaşık fırça darbeleriyle uyguladığınızdaysa hareketli bir arkaplan izlenimi verecektir.
 • Palet üzerinde renkleri cesurca karıştırın ve en açıktan koyuya doğru ince bir çizgide uygulayın
 • Her katman arasında resmin tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra ayrıntıları ekleyin. Daha fazla yoğunluk oluşturabilmek için renkleri daha katı bir şekilde kullanarak deneme yapabilirsiniz.

İpucu: Daha açık bir renk elde etmek için boyayı suyla seyreltin, beyaz renk eklemeyin, çünkü bu şekilde boyanın matlaşmasına neden olursunuz.

Tuval Üstüne Resim Yapma

yağlı boya resim
Resim yapmak, yaratıcı insanlar için rahatlatıcı bir hobidir. |Kaynak: Unsplash

Yeter kağıt üstünde çalıştığınız, artık tuvale geçme zamanı! Picasso gibi ustaların en iyi eserlerini hep tuval kullanarak oluşturduklarını biliyor muydunuz? Gerekli boyama ekipmanınız olmadan iyi bir ressam olamazsınız ve bu ekipmana tuval de dahildir. İster bir ağacın resmini çizin, ister bir portre çizin ya da soyut sanat yapın, kendi kendinize öğreniyor ya da özel resim dersi veya teknik resim dersi alıyor olun, tuvalin havasına girmek ve ona alışmak biraz zaman alacaktır.

Tuvalle Boyama Nedir?

Tuval hazırlanırken, isimden de belli olduğu gibi tuval bezi gerilerek 4 parça tahtanın üstüne zımbalanır ve böylece boyama yapmaya oldukça uygun bir materyal ortaya çıkar. Bugün ressamların en sık kullandığı metodlardan biridir.

Tuval, Rönesans'a kadar sanat sahnesine hakim olan ahşap boyamanın yerini aldı. Tuval bezi Avrupa'da keten veya pamuktan, Uzak Doğu'da ipekten yapılmıştır.

Emici veya su geçirmez kumaş seçenekleri arasında seçim yapabilirsiniz. Emici kumaş, belirli bir efekt oluşturmak için tuvalin pürüzlülüğünü ve topaklarını oluşturan renkleri emecektir. Su geçirmez tuval ise renklerin daha iyi karışmasını sağlar.

Tuvali Hazırlama

Jackson Pollock, Kenneth Noland ya da Francis Bacon gibi sanatkarlar zaman zaman  boş tuvale, yani astar atmadan, resim yapmayı tercih etse de, özellikle amatör resim yapanların bunu denemelerini kesinlikle önermiyoruz.

Peki tuvalimi nasıl boyama işlemine hazırlarım?

İster akrilik ister yağlı boya kullanın tuvalinizi aynı şekilde hazırlamanız gerekir:

 • Su geçirmez hale getirmek ve kumaşı sertleştirmek için tutkal: düz bir fırça kullanarak bağlamanın sırttan geçmesi için ön ve arka taraflar kaplanmalıdır. İki kat arasında kurumaya bırakın. Bu işlemin sonucunda ışığı yansıtan pürüzsüz bir yüzey bırakmalıdır.
 • Ağartmak için astar: bu adım olmazsa olmaz değildir fakat birçok rengi üst üste kullanmayı düşünüyorsanız tuvalinize parlaklık verecektir. Bu yöntem ayrıca çalışmanızın bozulmasını ve küflenmesini de önler. İlk önce astar atıp kurumasını beklemeli ve sonra zımparalamalısınız.
 • Tutkallı alçı sürün: tabanı daha yapışkan hale getiren bir düzeltme tekniğidir. Mükemmel pürüzsüzlükte bir yüzey için tutkalı çok ince bir tabaka halinde sürmelisiniz. Kuruduktan sonra da zımparalayabilirsiniz.

Bu adımları tamamladıktan sonra tuval kağıdını gererek çerçevenin üstüne yerleştirmeniz gerekir. Bu adımda oldukça hassas hareket edilmelidir ve yeni başlayanlar için bir kişiden yardım almak tavsiye edilir.

Tuval üstüne nasıl resim yapılır

Öncelikle konunuzu seçin (canlı veya cansız model, kurşun kalemle çizim vb.) Ardından resim için bir odak noktası seçin, tavsiyemiz merkezden kaçının ve daha heyecan verici olun.

Özellikle daha önemli kısımlar için ekstra kalın bir kalem kullanarak çizim yapın.

Deniz mavisi veya toprak rengi gibi sıcak renkler açıktan koyuya doğru uygulanır, tuvalin başından başlayarak yavaş yavaş koyulaşarak en alta kadar inilir.

Fırça darbeleri vururken, geri dönüp üstünden geçmemek için hep aynı yönde boyamak önemlidir.

İlgili diğer yazılarımızı da okuyarak başarılı bir ressam olabilmek için ihtiyacınız olan her şey hakkında bilgi alabilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

4,36 (14 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.